r ÏJ Ij U \o 43 Woensdag 4 September 1018 34" Janrj». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandereu. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ÖU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITG EVER Bureau Weststr. D 11. A O VERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverteutiftn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrijdseiniddag TWAALF nre. DE OORLOG. Nagenoeg zonder perioden van rust is ook in de afgeloopen week de aanval der Britsch-Fransoh en Atmrikaanscbe strijdkrachten voortgezet. Maarschalk Foch laat zijn tegenstander geen tijd tot adem scheppenhet aanvalsfront wordt steeds meer uitgebreid. De Engelsche tanks en het Frausche Chars d'assant" nemen in niet te schatten getale aan den strijd deel en geven, met den steun van veel Amerikaansche vliegtuigen, de infanterie overwicht op haar tegenstanders. Wat een verrassende wending hebben ook de oorlogsgebeurtenissen genomen. Het snelle doortasten der Duitschers, na het afsluiten van het vredesverdrag te Brest-Litowsk.en de vrykonling van veel troepen in het Oosten was geheel overeenkomstig de verwachtingen van iederen .buitenstaander." Er waren er zelfs, die in hun voorspellingen zóó ver gingen, dat zij de vrede van Brest beschouwden als den genadeslag tevens voor Franschen en Engelschen, omdat tegenover de uit Polen en Galicië terugkeerende legerscharen de Wester- schen onverbiddelijk zouden moeten wijken. Het is ook nu weer gebleken, hoe gevaarlijk het is, om zich ten aanzien van het huidige ingewikkelde oorlogs probleem aan voorspellingen te wagen. De verwachte zegevierende opmarsch der Duitschers naar Parijs heelt slechts een begin van uitvoering gehad en sedert geruimen tijd is nu het initiatief or NEDERLAND IN 1795. 30) Maar wat is dit, zeide hij, een brief hem door een bode ter hand gesteld openende, goede tijding van Gustaafhij zal ras genezen zjjn, en wil ons in onze vrijwillige ballingschap volgen en nu, vaarwel mijn vaderland kom, de slaap wacht ons. XII. Een snijdende oostenwind verstijfde met zijn killen adem de oppervlakte des waters de laatste stralen der zon kaat sten terug op den ijsgordel, welke het NederlaDdsche straud gelijk een zilveren streep omriDgdehier en ginds zwalkte een nietig vaartuig eeD ranke kiel op de golven, die bij het meer en meer invallen der avondschemering in don kerheid met den nacht wilden wedijve ren slechts de ijsschotsen, ais tot een ringmuur vereeuigd, verspreidden eenige helderheid over dit sombere tooneel. Maar wie is de mm, die daar op dat broze vaartuig met de armen kruiselings over de borst, tegen deD mast der raoke kiel staat, en de snerpende koude niet schijnt te voelen, welke de winteravond aan de Verbondenen, die met tamelijk groote snelheid de linie, zooals deze half Maart van dit jaar, dus ten tijde van de diplomatieke onderhandelingen in het Oosten, naderen. Aan het einde van het vorige jaar zijn ons uit Duitschland mededeelingep gedaan, waaruit bleek, dat gevreesd werd iu de toekomst gebrek te zullen krygen aan grondstoffen voor munitie aanmaak. Bij alles wat wij nu zien gebeuren op het Westelyk operatietooneel, waar de over macht aan de zijde der Westerschen toch nog niet zoo groot kan zijn en de leiders der Duitsche legers toch nog dezelfde maonen zijn, die zich immer het iuitiatiel wisten te verzekeren, komt ons deze mededeeling weer in de gedachten, bij onze poging een verkla ring te vinden voor dezen verrassenden ommekeer in den loop der operatiën. Zooals hierboven is aangeteekend, naderen da Westerschen de linie van haif Maartzij hebben n.l. thaus bereikt het tront Aillette-rievier-o. v. Noyou (reeds hier en daar geforceerd). Nesle- Sommekanaal tegenover Péronne o. v. Bapaume Croisilles-Vimy. Door de be zetting van Bapaume is op dit front den Duitschers de gelegenheid ontnomen zich achter het Sommekanaal vast te zetten. Aan tegenaanvallen van Duitsche zijde ontbreekt het niet, doch deze vermogen niet 't verloren terrein te her overen, zij doen alleen den aanval der Westerschen iets langzamer vorderen. Het voornaamste nieuws van het Westerfront is wel, dat de omvatting van Péronne nu van dien aard is met zich voert? Waarom is zijn strakke blik met zooveel ernst en weemoed op het land gevestigd, dat hij zoo even ver liet? Kent gij dien man? Het is de telg van een heldengeslacht het is een vorstenzoon, door het noodlot vervolgd. Hij vestigt zijD oog, waaruit goedheid eo medelijden spreekt, op het land, dat zijne voorvaderen vrijvochten waar hun gebeente rust; op het land dat getuige was van zijne zucht voor deszelfs heil en zijne weldaden met den zwartsten on dank beloonde. Hy beschouwt de on dergaaode zon, die hare laatste stralen Ijd deu Oceaan dooft, en viudt in haar het beeld vau zyu vaderlaud eu zich zelve. Onafgebroken is zijn blik geves tigd op de stad, waar zijne wieg stond waar, in gelukkiger tijden, een jui chend volk bij zijüe geboorte het hozan- na aanhief gn thans zeDdt datzelfde volk in zijne verblindheid wellicht dank zeggingen ten Hemel, nu het vau zijne tiraunie zoo noemen zij de regeering vod den zachtmoedigsten vorst is verlost. Maar de voorwerpen in het ver schiet hullen zich in het duistere van den nacht; hij wendt zijn oog af, om too vele smartelijke herinneringen uit zijn geest te verbannen, doeii Dieuwe treurige denkbeelden maken zich mees ter van zijn gemoed. Hier, op deze zelfde baren, waar thans eene elleudige visschershulk dobbert, waar kleine onmerkbare stippen ter geworden, dat de val dier stad ieder oogenblik kan worden verwacht. Volgens Havas loopt de linie thans over Frénecourt-BeaulaDCour-Le Trans loy Morval-1 ombles. Zuidelijk van laatst genoemde plaats bereikt zij de Somme eu H«m, waardoor thans het geheele terrein, dat de Duitschers by hun Maart offensief veroverden, thans door de geallieerden is heroverd. De bepalingen betreffende aardappelen. In de Staatscourant is opgenomen een regeling betreffende de aardappel- levering Daaruit blijkt dat door den Minister geen opslag door particulieren is toegestaan. De Minister heeft afgekondigd een verbod van vervoer en aflevering van aardappelen, onverschillig van welke soort. Van het vervoerbod kan onder voor waarden ontheffing worden verleend, en het is niet van toepassing 1 Op het vervoer van aardappelen van het veld naar de opslagplaats van den verbouwer. 2 Op het vervoer hetwelk geschiedt ter uitvoering van een opdracht tot af levering door den bevoegden ragee rings-commissaris voor de rijksgraan- verzameling of een zijner vertegen woordigers. Van het verbod van aflevering kan door den bevoegden regeeringscommis- saris voor de rijksgraauverzameling ot nauwernood het aanzijn van nog enkele dier ranke kielen doen vergoeden hier donderden eenmaal de Ruyter en Tromp uit duizende vuurmonden en joe gen de vloten van twee koninkrijken voor zich henen, gelijk thans de avond wind de bevroreue waterdampen doet verstuivenhier, hier op deze zelfde baren wapperde de zegepralende vlag van een kleiD volk, maar sterk door den arm der helden uit het bloed der Na8sauws, en de schim van hem, die dat vaderland schiep, waarde als een beschermengel om de dappere ge bieders der zee, die bij het gebulder der kanonnen, een lied aanhieven van den vader des vaderlands hij, die tegen den mast eener visscherspiDk stond, was een naneef van dien eenigeo Willem hier, hier op deze zelfde baren schudde Hollands fi re leeuw zyn manen, deed het Britsciie luipaard van machtelooze woede knarsetanden en joeg hem sidde reod van angst naar zijn hok hij, die thans als balling op die baren zwierf moest eene schuilplaats zoeken bij deu trotsehen Brit, en hij was toch de vorst van een volk, hetwelk meer dan eens die verwatene eilanders schrik in het harte joeg. Smartvolle herinnerin gen maar sterk door onschuld en over tuigd door de zuiverheid zijner bedoe lingen, kon hij gelaten naar vreemde kusten stevenen eu zonder wroeging in het hart den tijd verbeiden, die den zynen vertegenwoordiger ontheffing worden verleend, door uitreiking eener schriftelijke oparacbl tot *fl vering. De afl vering vau aardappelen ge schiedt uitsluitend aan de gemeente besturen of aan onderdeelen der weer macht. Het rantsoen per bootd van de be volking. kinderen beneden den leeftyd van één jaar niet medegerekeud, wordt, behoudens nadere voorziening, bepaald op vier K.G. per week. Door de gemeentebesturen kan aan hun bekende aardappelhandelaren ont heffing worden verleend vau het ver bod van vervoer en afl ^vering van aardappelen, voor zoover dit vervoer zal geschieden binnen de grenzen der gemeente en zoowel het vervoer als de aflevering rechtstreeks verband houden met de geoorloofde voorziening van verbruikers in hunne beboette aan aardappelen. In overeenstemming met deze rege ling en de in de gemeeote ter zake van kracht zijnde distributiebepalingen. Het verbod van vervoer van aardap pelen is niat vau toepassing op het vervoer binnen de grenzen eener ge meente van een hoeveelheid van ten hoogste 10 K.G. De minister vau landbouw maakt voorts het volgende bekend Het blykt, dat door particulieren te velde staaude aardappelen worieu ge kocht, iu de veronderstel ing, dat zij te zyuer tijd die aardappelen naar buuue woning mogen vervoeren. verdwaalden de oogen sou ie open-n en de waarheid aan het licht brengen. Engeland ontving deu vorst met die eerbewyzen en achting, welke men aan het ongeluk en de deugd verschuldigd is. Het koninklijke lustslot Htmphon court, gebouwd door 's vorsten voorzaat Willem de derde, die gewis rummer dacht, dat eenmaal een Prins uit het huis van Oranje als vluchteling in het zelve een scnuilplaats zou vinden, werd voor den stadhouder io gereedneid ge bracht, eö hier, omringd van zijne ge liefde betrekkiugen en weinige getrouwe volgelingen, vond hij de rust en kalmte weder, welke hij, te midden zijner bit tere vijanden, in zoo langen ty 1 met had gesmaakt. Ook van H y leu oetrok niet verre van het vorstelij* verblijf met zijne echtgenoote en dochter eene wo ning; Adolf was naar het vaderland wedergekeerd om eene zending voor den vorst te vervullen. XIII. De beide gewoude krijgslieden, Gus taaf van Hey len eu Hugo W mei, waren van hunne wonden genezen het bedrij vige leven stond weder voor hen open .naar het toooeei waarop ze tot heden hunne rollen hadden vervuld was ge heel veranderd. (IPordt vsrvolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1