H, 'So. 42 Zaterdag 31 Augustus 1!H8 34" fnirg. Nieuws- en Advertentieblad 0 voor Zeeuwsch-Vlaanderen. xel, J. C. VINK - Axel. De distributie. Ie. Buitenland. Binnenland. *ig COURANT. uikt, Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. tot 5 regels 50 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. f Ad verten tiSD worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdae- er Vrijdagmiddag TWAALF ure. tot 4,50 i.6,25 de ie :end« ran e een >t ten Nog is het geen winter en reeds bereiken ons vele klachten over gebrek aan boter en eieren. Van gebrek aan vleesch of spek hoort men niet. De vleeschtanden schijnen al uitgetrokken enfin dit wende zoo langzamerhand. Bovendien kon men toen het vleesch meer en meer verminderde, dat ver vangen door eiereD, terwijl het middag maal, waarbjj zich het gebrek aan vleesch het meest doet gevoelen, werd aangevuld door boter en eieren. Nu echter deze artikelen in korten tijd zoodanig minderden, dat de Regee ring zich genoodzaakt zag om daarop een verbod van aflevering in te voeren, begon het er benauwd uit te zien. Sporadisch kou men zoo nu en dan nog een stukje boter bekomen, of een paar eieren los krijgen, doch thans is dit heelemaal uit. Men is nu uitsluitend aangewezen op de distributie. En hiermede is het allertreurigst gesteld. Niet, dat we aan de batrokken plaat selyke ambtenaren eenig verwijt willen brengen, want wij gelooven, dat die menschen volgaarne de noodige voe dingsmiddelen zouden uitdeelen, indien zij zelve daartoe in de gelegenheid waren. Maar de geringe hoeveelheid, die ook aan onze gemeente wordt toegewezen, is reden, dat een algemeene klacht wordt geuit. Toch zou ook in dat ge brek meer berust worden, indien Jan niet hoorde van Piet, dat hij nog eieren had kunnen koopen, maar dat hij geen boter kreeg, omdat er geen was Och neen, want een oogenblik later hoorde men weer, dat de vrou,vt van Kees wél boter had gekocht, maar tegen niemand zeggen mocht bij wie. En vooral d i e toestanden maken de ontevredenheid onder de menschen non grooter. Wie kan zwijgen en goed betalen, ioopt nog wel wat op. Er heerscbt een algemeene smokkelhandel, niet zoozeer naar het buitenland, maar thans meer onder de burgers onderling. Geen wonder dus, dat zoo nu en dan aan onze Redactie een stukje gezonden wordt met het bekende verzoek. Het spreekt vanzelf, dat we ieder uitkomend nummer de een of andere klacht ter lezing konden geven, indien we die stukjes opnamen. We bepalen er ons daarom toe te melden, dat de klachten, blijkens de verschillende ingezonden brieven, alge meen worden en dit is jammer. We kunnen ons voorstellen, dat een huisvrouw, die haar man, of kind, of dienstbode met de aan het distributie bureau verstrekte eierbons of vetkaarten naar de winkel stuurde en deze met de papieren en centen ziet terugkomen, zonder eetwaar, erg teleurgesteld is en buiten raad is als het middaguur nadert. Denkt 'u dan de gemoedsstemming in van den man, lezer, die 's morgens het I ontbijt al zoo zuinig mogelijk maakte, om 's avonds nog een boterham te hebben en de middagschotél ziet gevuld met aardappelen, welke met wat warm water en kool door mekaar gestampt zijn en daaraan wat zout moettoevoegen, om er smaak in te krygen Zeer te begrijpen is het, dat wanneer de menschen dit niet ééumaal, maar herhaaldelijk per week moeten onder vinden, zij bet niet laten bij zuchten, maar verontwaardiging zich van hen meester maakt, indien ze hooren dat anderen, meer begunstigden, nog wel boter en eieren kunnen eten. En dan bedoelen we met die .begunstigden" niet de meer gegoeden, want in finan tiëel gebrek schuilt de hoofdoorzaak niet. Voornamelijk zijn het de goede klauten, bekenden of tamiliebetrekkin gen, wier provisie in betere conditie verkeert. Een andere klasse van menschen kan daar nog bijgevoegd worden, n.l. diegenen, welke in de gelegenheid zijn om dagelijks-alle winkels of boeren .1 te loopen, en hun toestand zoo don ker mogelijk weten af te schilderen. We bedoelen sommige vluchtelingen, die bovendien meestal door hun vrijen tijd het eerst weten wat en waar een en ander verkrijgbaar is en geen afstand of tijd ontzien om er heen te gaan of te wachten. Ook dat is grievend voor eigen ingezetenen. Natuurlijk noemt men ons meestal geen namen en indien wel soms ten 'bewijze dan achten we het hier niet de plaats, om die te vermelden. Maar toch zouden we aan degenen, die op bovengenoemde wyze zich ver ongelijkt zien en rechtmatige klachten kunnen indienen, willen aanraden om met hun klachten niet te gaan naar de krant, maar naar de bevoegde auto riteiten, hetzij distributiebureau, burge meester of politie. Ja, zoo hooren we antwoorden, dan krygen we niets, en nu geven we gaarne iets meer, als we 't maar hebben. Toch is bekend maken de weg, om het kwaad uit te roeien. Indien de verkooper niet meer boven den maxi mumprijs durft verkoopeu, wordt van zelf de hoeveelheid waar meer algemeen verdeeld en wordt woekerhandel on mogelijk gemaakt vooral aan diegenen, vauwien het zooveel als publiek ge heim is. En dit niet alleen ten opzichte van boter, eieren of zeep, maar van alle artikelen, welke gedistribueerd worden. Hoe blijkt b. v. een nauwkeurig toe zicht niet noodzakelijk op de aflevering van rijwielbanden Op grove manier zijn v'oor dat artikel woekerprijzen gevraagd en gegeven. Er zijn rijwielhandelaren, die ofschoon ze ais verkooper door de Regeering waren aangewezen, ijskoud verklaren we hebben geen baaden ea krijgen er ook geen meer. Eenmaal als men te kennen geeft er iets voor over te heb ben, komen de tongen los en ook de banden. De truc, die dan wordt uit gehaald is deze. De ry wielhandelaar weet er nog een paar zitteQ, doch niet aan distributiepr^ te bekomen. Voor 20 tot 25 gulden kan bij ze u leveren Slaat u dan toe, dan heeft u banden. Waarom niet eerlijk, evenals een rijwielhandelaar hier ter plaatse, die ons welwillend inlichtte en den weg wees. hoe banden te verkrijgen zijn aan Regeeringsprijs. Ter voorkoming van verkeerde praktyken willen we hier even aangeven, hoe dat mogelijk is. Wie aan een rijwielhandelaar tever geefs de levering van een of meer banden vraagt, omdat by die noodzake lijk noodig heeft, hebbe hoogstens 2 a 3 weken geduld. Kan zyn leverancier dan nog geen baod leveren, dan wendde hij zich tot het Rijksbureau voor de distributie van rijwielbanden te s Gra venbage, Parkstraat 18. Daar kan men zich daü overtuigen, of ui^leverancier werkelijk geen banden had, of hy ze alle verkocht had, dan of by ze achter hield, of op de nieuwe rijwielen zette, die hij voorradig heeft en waarvan de andeo wellicht vroeger verkocht waren. In elk geval zal een verkooper van banden, die weet, dat u het adres in Den Haag kent, zich in acht nemen en 4Z moeten helpen, indien hy door sluikhandel niet reeds vroeger van aflevering vaD banden verstoken is, wat ook mogelijk is. Dan maar vragen by een winkelier, die eerlyk zijn klanten bedient en o.i. ook meer de klandisie waard is. Ook dezulken zijn gauw genoeg bekend zij het dan gunstiger, omdat ze liever met matige winst een eerlijken bandel drijven, dan woeker winsten door smokkelhandel. OE OORLOG. Welke ontzaglijke sommen de oorlog verslindt, kan men weer eens opmaken uit het jongste Fransche begrootings- ontwerp voor het laatste kwartaal van het loopende jaar Volgen» daar ge noemde cyfers zal het totaal der Fran scbe uitg ven vanaf 1 Aug. 1914 tot einde van dit jaar pl.m. 140 milliard francs bedragen, waarbij dan nog „ter loops" enkele milliarden komen voor pensioenen en andere schadeloosstel lingen. Werd niet zoo lang geleden nu en dan nog wel eens een iavloedrijke stem gehoord, welke het woord „vrede" waagde te stamelen en waren er nu en dan zeer vage aanduidingen, dat er door beide partijen naar een redelijke oplossing, anders dan door wapenge weld, werd gezocht, thans zijn deze stemmen, nu de kans op een beslissing door een militaire overwinning weder grooter wordt, vrywel geheel verstomd. Het schijnt wel, dat men zich thans aan beide zijden vertrouwd heeft ge maakt mei het denkbedd, dat een be- slissiug op het Westerfrout eu deze alléén, het zoo vurig door geheel Europa gewenschte einde van den wereldbrand kan brengen. Zoo zeide Lord Cscil nog, sprekende tot de Oxlord University kiezers, naar aanleiding van Lord Landsdowne's brietDe oorlog is niet langer een strijd tusschen twee groepen natiën De geheele beschaafde wereld strijdt om degenen te kastijden die zien ver zetten tegen hare grondstelling. Daar om moet de oorlog worden voortgezet, tot hij eindigt met de onderwerping van Duitschland. Onderwerping is niet vernietiging. Onderwerping kan niet worden verkregen door ouderhan deling." Sprekende over de vredesvoorwaar den drong lord Hugh Cecil aan op de teruggave van Etzas Lotharingen. In Sprinbfield (Illinois, U S A l heeft Roosevelt een rede gehouden, waarin hij er toe aanspoorde den oorlog krach tig voort te zetten en aan eeu vrede door een volkomen verpletterende overwinning vast te houden. De „Daily Telegraph" verneemt Zon dag uit New-York de verklaring van senator Lodge, betreffende, een vrede door de geallieerden gedicteerd, wordt door het Amerikaansche volk goedge keurd. Geen enkele stem in de pers wijkt heden van zijn standpunt at, n.l. dat een vrede die Duitsch'a i i bevre digt, de geallieerden nimmer kan vol doen. Generaal March, het hoofd van den stat, heeft zyn verklaring herhaald dat de oorlog in 1919 gewonnen zal worden, mits het wetsontwep betreffende het mannenmateriaal tot wet zal worden verheven. Even vasthoudend blykt men aan Duitsche zijde gezind. In overeenstem ming met de ofifioieuze Nordd. Allgem. schrijft de Kreuz. Ztg. „Het is inderdaad voor ons oumogelyk ooit plaa's te nemen aan de groene tafel, zoolang onze bootd- vyand weigert de ko ou ëi terug te geven en een nederlaag van Duits'ch- land tot voorwaarde voor oudei hande lingen maakt. Levensmiddelen voorziening. De burgemeester van Rotterdam heeft Woensdag het volgende schrijven aan den Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel gericht, waarvan de aanhef luidt als volgt Ik had de eer op 19 dezer Uwe in de couranten gepubliceerde missive van den 14eu Augustus j.l. Nb. 45222 atd. Crisiszaken, te ontvangen en boe gaarne ik ook een op zoo ongebruikely <e wijze gevoerde ambtelyke brietwisselingzoude staken, zoo word ik daarin door den inboud van Uw schrijven verhinderd. Tot myn leedwezen heeft Uwe Excel lentie in het feit dat ik, na een o i ier- houd met eènige vrouwen uit d* volks klasse, klachten over de levensmi f ielen- voorziening aan U kenbaar m takte, aanleiding kunnen vinden in een b-oor deeling te treden van de wijze, wairop tk mij met deze bezoeksters ou i-rhield. Het zij mij vergund te verzekeren dat ik mij, na eeu ongeveer 20jirige vervulling van mijn ambt, in staat acht zelf te bepalen hoe ik iagezetenan te woord heb te staau die zich in hun nood tot mij wendeu, niet als tot een ambtenaar, rniar als tol een bestuurder van wien bet volk in de steden van ouds bulp en voorspraak verwacht. Dat ik by zoo een o i ie-tiou i het beleid vau den betrokken Minister niet

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1