No, Zaterdag 24 Augustus 1918= 34e Jaarg. - 0« Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sch- Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS": Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. DE OORLOG. Evenals tusschen de Marne en de Aisne is ook tbans in Picardie weder nagenoeg de toestand ingetreden, zooals deze %was vóór de operatiën der Duit- schers in April van dit jaar, m. a. w. alle" verliezen, daarby geleden, hebben per slot van rekening dus de Duitschers geen stap vooruit gebracht. De linie loopt nu, iu ruwe trekken, van Albert over Roye naar NoyoD, om dan verder over Soissons zich te richten op Reims. Mochten de aanvallen van de Fransch- Britsche strijdkrachten tusschen Somme en Avre nog worden voortgezet, dan is het niet onwaarschijnlijk dat de Duit schers daar nog terugwijken tot achter het Somme- en Crozat-kanaal, om langs den Oostelijken Aillette-oever aan te sluiten by de posities achter de Aisne Dan is er wederom een linie geschapen, welke sterk is, als gevolg van de ligging aan beteekeneDde terrein-afscbeidingeu en die voorts weinig gunstige aangrij pingspunteu meer biedt. Niet ondenk baar is evenwel dat de Entente, nu de Amerikaansche strijdkrachten zoo in ruime mate blijven toevloeien, de aan vallen bltjtt voorzetten om „de bewegiDg er in te houden" en deze dan richten zal tegen het frontdeel Atrecht-Albert, als zijnde in tactisch opzicht het minst sterk, en vermoedelijk ook verzwakt door verschuivingen van troepen naar het thans zoo bedreigende gedeelte. Intdsschen neemt Duitschland, in 28) NEDERLAND IN 1795. Eene onwilkeurige uitroep van smar telyke verbazing ontglipte de vrouwen. Het hoofd van het geziD alleen behield zijne bedaardheid ofschoon zijn voorhoofd droefgeestig was omwolkt. Ik had voorzien, dat bet zoo ver zou komeD, zeide de eerlijke Hollander met kalme gelatenheid, maar onze goede vorst doet de wijste keuze. En nu geen tijd verzuimd lieve Louize ik wil geen getuige zijn van een dwaas en ondankbaar volk. O, indien die ver doolden hunnen voet richten naar het graf, waarin het gebeente van den Eer sten Willem rust en edele helden uit het stamhuis van den vorst over wieD zij. i thans hetkruist hem roepen zij moesten blozen over hunne ondankbaar heid. Een traan blonk in het mannelijk oog van den oprechten manhij verliet de kamer om orde op zijne zaken te stel len, want hij had vast besloten met deD I vorst het land te verlaten; schijnbaar bedaard trad hij na verloop van eenige I uren weder in den huiselijken kring. Een treurig schouwspel! Zjjne luid- groote haast, maatregelen om het gele den échec te herstellennaar men zoo van grensbewoners verneemt, worden door België enorm groote hoeveelheden troepen aangevoerddag en nacht rollen treinen vol troepen langs de Belgische lynen naar het Zuidwesten. Ook de conferentie in het Duitsche groote hoofdkwartier met den keizer van Oostenrijk houdt uiteraard verband met den militairen toestand in het Westen en zonder twijtel ook wel eenigermate met de gebeurtenissen, welke in Rusland gedurende de afge- loopen week hebben plaats gegrepen. Optimisten vinden weer gelegenheid, om uit deze conferentie de hoop te putten, dat nieuwe voorstellen zullen worden overwogen om tot toenadering te geraken. Het is ons onbegrijpelijk, hoe men zoo blind kan zijn voor de feiten en ho? men zoo uit het oog kan verliezen de lessen uit den huidigen vierjarigen oorlog. Mep begrijpt toch, dat thans nu het in het Westen met de hulp van Amerika en (laten wij dit niet verge ten met de eenheid in de bevelvoe ring den Westersche Staten in militair opzicht fortuinlijk gaat, dat het nu wel allerminst in Engeland of Frankrijk een goedgunstig onthaal zou vinden, indien neutralen poogden bemiddelend op te treden. Ook, dat er thans van de zijde der Centralen nieuwe pogingen in 't werk zouden worden gesteld, als sommigen uit de conferentie ten hoofd- kwartiere willen besluiten, achten we zeer. onwaarschijnlijk; de tegenpartij zou dit nu zonder twijfel als erkenning schreiende gade, bezig met het kostbaar ste good in te pakken zijne zacht wee- uende dochter met een gebroken hart nu deze dan gene kamer bezoekende, als wilde zij eeu laatst vaarwel toeroepen aan de plaatsen, waar zij als kind en maagd zooviele gelukkige dagen door bracht. Waarom schreit gij, mijne lieve Louize, en gij mijn kind, sprak de diep bewogen man, alle krachten inspannende om zijn eigen smartelijke aandoeningen te onderdrukken, terwijl hij den eenen arm om den hals van het geliefde kind sloeg en met den anderen zijne beminde gade aan de borst drukte, waarom schréit gij Hebt gij dan het afscheid niet ge zien dat de edele vorstin van echtgenoot en vaderland nam? Bedenk wat zij verliest. Deze woorden met nadruk en teedere belangstelling gesproken, bracht de wee- nende moeder en dochter tot bedaren. De dag van 's vorstans aftocht was op den 19en bepaald, maar vooraf wilde Hij aao zijne welineeoende en liefheb bende, doch bitter bedroefde vrienden nog de gelegenheid geven, hem een laatst vaarwel te zeggen. Hoe kalm is hat gelaat van den Prins zeide van den Spiegel tot zijn vriend van Heyden die zich met hem in de audiente zaal bevond. Zoo kan alleen hy die onschuldig is den zwaarsten slag verdragen, ant- van zwakte uitleggen enduB vol houden. Zoo is het nu eenmaal al vier jaar gegaan en zoo zal het, vreezen wij, wel blijven gaan. Als de Duitschers zoo beginnen te tellen, als „De Vorwarts" corr. weer heeft gedaan, is dat altijd eon veeg teeken voor hen geweest. Vanzelf lokt dat de tegen party uit om ook eens een opsomming te geven, en ook een neu trale wil zich dan wel eens met cijfers gaan bemoeien. Past men in dit geval dezelfde vermenigvuldigsom als Koster heeft gevolgd, toe op de Duitschers, dan komt men door de 73.000 gevan genen op een totaal verlies van 365.000 man voor de Duitschers sinds 18 Juli Foch's tegenoffensief begon. M. a. w. 't Duitsche verlies is twee en een half maal zoo groot als dat der geallieerden. Waar de Duitschers verder tegenover de 1700 verloren kanonnen er nog niet een kunnen stellen, evenmin als tegen over de in de tienduizenden verloren mitrailleurs, hadden ze beter gedaan met niet aan een rekensommetje te be ginnen, daar ze er hun nederlaag nog des te scherper door hebben belicht. Volgens een statistiek in Parijsche bladen van de Duitsche verliezen aan dooden, gewonden en vermisten van het begin der vijandelijkheden af tot Juli, hebben deze de zes millioen be reikt, waarbij 1.400.000 dooden tot het Duitsche offensief van Maart 1918, on gerekend de verliezen ter zee. Tus schen 27 Maart en 17 Juni hebben de Duitsche legers 120.000 man alleen aan dooden verloren. woordde van Heyden. Daartoe wordt meer dan de moed van een held vereischt. Hij zegt alles vaarwelvaderland, bezit tingen, gezag, eer, de asch zijner dappere voorvadereu, de bittere haat zijner vijan den volgt hem, en niets redt hem dan een flauwe hoop eenmaal beter gekend te worden. Maar het is mij toch een troost, te mogen zien, dat er nog velo vrienden zijo, die hem een laatst vaarwel komen toeroepen. Zie, daar dringt een van 's vorsten getrouwsto dienaars te voor schijn. Een grijsaard- van minstens tachtig jaren poogde inderdaad den vorst te naderenzoodra de edelaardige stad houder hem ontdekte, trad hy uit zijn kabinet in de hem aangeboren minzaam heid aan de aanwezige heeren, dat zy het Elet euvel zouden duiden wanneer hij dfen ouden vader, om zijne hooge. jaren het eerst van allen audieDtie ver leende eene algemeene buiging gaf de gereedelijke toestemming te kennen, en in menig mannelijk oog blonk een traan, toen de goede vorst, den ouden man zijnen arm aanbood eu hem aldus in zijn kabinet bracht. Geweldige aandoe niugeu beletten den grijzen dienaar in de. eerste oogen blikken te spreken, doch zich vermannende sprak hij den vorst aldus aan Zoo moet ik dan in mijne hoogge- klommen jaren het verdriet nog beleven, De Imcht-actic. Nog is men niet uitgepraat over het mooi, maar in zijn aard afgrjjselyk vuurwerk, dat ook hier enkele avonden van deze en de vorige week aan den Westelijken horizont door zeer velen is waargenomen. Het mooie ervan duurt echter slechts seconden, doch de vreeselyke uitwerkisg slaat wonden, waarop de betrokkenen hun leven lang kunnen terugzien. Zoo niet levenloos dan vallen de getroffenen in den regel doodelyk verwond of voor hun leven verminkt neer. Het doel van de vlieger-actie, was de haven van Zeebrugge te bestoken. Zooals bekend, is die haven versperd door een paar wrakken van Engelsche schepen, aan welks opruiming door de Duitschers hard wordt gewerkt. Dit nu willen de Engelschen beletten. Een correspondent van de Tel. had een onderhoud met een Vrijdag by Koudekerke geïnterneerde Engelsche vliegenier, waaruit men eenig begrip krijgt van de lichtverschijnselen. We zien rijen vonken, die als uit den grond opspringen en achter elkaar heel hoog de lucht ingaan. „Dat zijn wat we noemen de „flaming onions,' (vlammende uien), vertelde de Schot, 's Nachts wordt er laag gevlogen. Die vonken stijgen tot 7000 a 8000 voet en worden afgeschoten in de hoop dat ze ons vliegtuig kunnen bereiken en in brand steken. „Dan zien we vuurballen, die uit de hoogte komen en vallend zich uitsprei den als een waaier van hel licht." „Die werpen wij eu ze dienen om dat Uwe Hoogheid sich genoodzaakt vindt den Haag te verlaten en naar een vreemd land te vertrekken, om zich aldaar voor de vervolgingen van U we Hoogheids bittere vijanden te beveiligen! Moest ik Uwe Hoogheid tot het ondergaan van zulk een bitter lot zien geboren worden Is Uwe Hoogheid daartoe zoo vurig van den Hemel afgebeden Is dat nu het loon voor de ontelbare weldaden, die Uwe Hoogheid aan zoovelen bewezen heeft en die in plaats van dankbaar die weldaden te erkennen, het sedert jaren op den ondergang van Uw doorluehtig Huis hebben toegelegd 1 zijn dan alle uitzichten om in het land te blijven voor Uwe Hoogheid verijdeld Is er geene mogelijk heid om de bepaalde reis, in dit jaar getijde met zooveel gevaar vergezeld, voor als nog uit te stellen waren dan al die beloften van Engelsche en Berlijn* sche Hof slechts ijdele woorden en nietige klaDken Zoo sprak de ijverige grijsaard, en door zijne diepe verontwaardiging over het gedrag van zoovele Nederlanders, die de grootste weldaden met de schandelijk ste ondankbaarheid hadden vergolden, weggesleept, roer hij driftig uit tegen de onbegrijpelijke verblindheid van allen, die reikhalzend het oogenblik van 's vorsten verwijdering en de komst der Fran8cbea verbeidden. {Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1