I D No. 38. Zaterdag 17 Augustus 1918. 34e Jaarg. J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc li-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Ie FEUILLETON. D« Emigranten COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor - eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Inlijving lichting 1919. Van de militielichtlDg 1919 zullen ingelijfd- worden I. Tusschen 1 en 5 October a.s. de dienstplichtigen, die bestemd zijn voor het eerst in te lijven gedeelte, dat toe gewezen is aan de vestingartillerie, de genietroepen (pioniers enz.), de veld- j artillerie en de rijdende artillerie. II. Tusschen 14 en 18 October de [dienstplichtigen, die zijn toegewezen aan de infanterie (hieronder begrepen I grenadiers, jagers en administratietroe- pen) en die bestemd zijn voor het 2e 'in te lijven gedeelte, j De tot groep II behoorenden, die in het bezit zyn van het bewijs voorge oefendheid worden twee maanden later j ingelijfd. Kalkeieren. De Minister van Landbouw heeft j verboden, de bij P. J. R. Damsté te 1 Kloosterzande en P. J. Bastiaanse te Middelburg in voorraad zijnde kalkkip- eieren, hetzij voor eigen rekening hetzij voor rekening van anderen, opgeslagen I in een kalkinricbting of daarmede ge I lijkstaande inrichting te vervoeren of te doen vervoeren. Dit vervoer geldt zoowel voor ver- I voer binnen als buiten de grenzen der I gemeente, waarin zich de kalkeieren bevinden. De directeur van het Rijkskantoor van Pluimvee en Eieren kan in bijzon dere gevallen van dit verbod ontheffing verleenen. OF NEDERLAND IN 1795. Ik was nog te jong om de lijkbaar van mijne lieve moeder te volgen of bloemen op haar graf te planten arme moeder, men heeft mij verhaald dat zij zoo on gelukkig was nog voel ik dunkt mij hoe zij mijne kleine hand in haar koude stervende hand drukte en ik zie haren laatsten medelijdenden blik alsof zij het leed voorzag, dat mij treffen zoude. Aeh waarom is mijn vader immer zoo droef- geeftig Waarom is zijn hart zoo ijskoud en voor zijn kind gesloteo. Waaromwil hij mij aan dat gehate en afschuwelijke schepsel verbinden Een vloed van tranen verdonkerde Odegunda's schoone oogen, terwijl deze gedachten soms in afgebroken woorden geuit, haar kwelden doch eensklaps met drift hare tranen drogende, als schaamde zij zich over hare moedeloosheid, zeide zij luid genoeg om door hare kamenier, die ongemerkt weder in de kamer was gekomen, verstaan te worden Niemand moet weten dat ik onge- jlukkig ben, maar geeoe menschrelijke macht zal mij dwingen zulk een schepsel te huwen De minister van Landbouw vordert van ieder, die hetzij onder zichzelf, hetzij onder derden, een voorraad van meer dan 600 stuks kalkkippeneieren heeft, opgave van dien voorraad te doen by den burgemeester der gemeenten waar de kalkkippeneieren zich bevinden en zulks vóór 22 Augustus 1918. De minister vestigt de aandacht op de strafbepalingen, die op nalatigheid staan. Van de ingekomen opgaven moeten de burgemeesters mededeeling doen aan het Rijkskantoor voor Pluimvee en Eieren. Kolenbesparing en heeteluclitovens. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt De technische voorlichtingsdienst van het departement van Landbouw heeft onderzoek ingesteld naar de mogelijk heid van besparing van brandstoffen in heete lucht bakkerijovens, smeltovens lakovens e.d. Daaruit is gebleken, dat door aanbrenging van een luchtblaas- inrichting onder het vuur het verbruik van brandstoffen aanmerkelijk kan wor den verminderd en bovendien met allerlei minderwaardige brandstoffen kan worden gestookt. Deze inrichting wordt reeds in verscheidene bedrijven met succes gebruikt. De Rijkskolen- distributie heeft de gebruikers van dergelijke ovens aanbevolen zich in verbinding te stellen met 4pn Rijks Ny verheidsconsulent in hun district om na overleg over te gaan tot het aan brengen van dergelijke inrichtingen, die de mogelijkheid openen van kolenbespa ring en daardoor ook van bedrijfskosten. Hem tot man nemen zeide het kamermeisje, ik verzeker u mejuffrouw, dat als ik geheel alleen met dien monsieur Léon op de wereld was, ik hem vriendelijk zoude verzoeken, dat hij aan het eene eind ging wonen en ik aan het andere. Bah liever nam ik den eersten bedelaar die aan de deur kwam, als hij een paar gezonde oogen en twee armen en twee beenen had, dan hem. Uw heer vader kan dat onmogelijk ernstig meenen. Helaas, het is maar al te waar, antwoordde Oieguoda zuchtend, nog gisteren heeft hij mij gezegd, dat ons huwelijk binnen weinige weken zoude voltrokken worden. Onderwijl de jonkvrouw met het eenige wezen, hetwelk zij gedeeltelijk haar vertrouwen kon schenken over de onbe grijpelijke handelwijze van dan ouden baron sprak, had deze zich met monsieur Léon in zijn kabinet opgesloten. Zelden zag men het gelaat van een man met meer medelijden dan het gelaat des edeluaans op het oogeoblik, dat hij in eene gebogene houding voor Léon zit, die hem even als een booze geest aan grijnsde eo zich scheen te verlustigen in de pijnlijke trekken van hem, die nair den uiterlijkeu schijn te oordeelen, zoo zeer boven hem verheven was. Vergeten zal ik het nimmer, zeide de baroD iu het Hoogduitsch, het was een gruwelijke daad hat bloedige lijk volgt mij overal, het verstoot zich eiken Inzameling van moederkoorn. De Minister vanLandbouw,Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de roggebou wende streken aan inzamelaars van moederkoorn (Secale cornutum) gelegen heid zal worden geboden, om dit product bij apothekers, iu bepaalde centra van die streken gevestigd, in te leveren tegen den prijs van 10 per K.G. netto gewicht kosten van verpakking voor rekening van den afzender. Ten bate van de geneesmiddelenvoorziening ver dient het alle aanbeveling, dat met de inzameling van moederkoorn onmiddel lijk een aanvang wordt gemaakt en dat de grootste mogelijke hoeveelheden worden ingeleverd. De namen der apothekers, bij wie de inlevering zal kunnen geschieden, zullen worden be kend gemaakt. Hout. Men meldt aan de N. R. Crt., dat de Duitsche regeering opnieuw vergunning heeft verleend voor het verschepen van 80.000 stander hout van Zweden naar Delfzijl, mits enkel Duitsche stoom schepen daarvoor worden gebruikt. De levering van jenever en brandewijn. De Bond van Distillateurs en Likeur stokers heeft bepaald, dat de hoeveel heid der te leveren jenever, brandewijn en likeuren is vastgesteld op 40 pCt. van de hoeveelheid in Aug. 1917 gele verd. Do glazen in volkszaken zullen moe ten inhouden 30 gram, in andere dag dreigender. O Siegfried ik ware gelukkiger geweest, wanueer ik uwen raad niet had gevolgd, voegde de grijsaard er bij, zijn mat oog met een mengeling van afkeer en vrees opslaande naar hem, die voor hem zat. Zult gij dan nimmer die kinder achtige denkbeelden uit uw hoofd zetteD, zeide Siegfried of monsieur Léon, den edelman met een blik van spot en diepe verachting beschouwende. Hoe dikwijls heb ik het u gezegd, voer hij voort, dat alles hier in de wereld slechts beuzelarij is. Wat no >mt gij een-goede daad Wat een kwade? Die zijo eigen geluk behar tigt handelt altijd goed, ep die dwaas genoeg is zich om anderen te bekommeren heeft geen verstand. Doe als ik, haat de msnschen, want daar is er niet éèn of hij verdient onzen haat. Maar het was een bloedige daad, sprak de baron. O gy, teerhartig man, zeide Léon met een' afschuwelijke grijns, wegen twee menschenleveD8 dan zoo zwaar bij u Denk daa bid ik u een oogen blik aau Frankrijk en vraag of Robespièrre onge rust slaapt, Dintoa eenzaam op het veld wandelt, of Mirat de vrouwen en dea wij a niet bekoorlijk vindt. Hoeveel dui zenden meoscOcnievens hebben die op hun geweten? Eo bedenk daarbij God fried wat gij nu zoudt zijn zonder mijn raaden zij ten minste had haar lot verdiend. Koon drink een beker wijn inrichtingen 40 gram de consumptie prijzen zullen naar den aard der in richting moeten bedragen 15 cent, 20 cent en 25 cent per glas en de jenever en brandewijn zal een minimum alco holgehalte moeten hebben van resp. 30 en 35 pCt. Overtreding dezer voorschriften zal uitsluiting van leverantie tengevolge hebben. Een nieaw protest. Door onze Regeering is weer eens geprotesteerd tegen het vliegen van Duitsche en Engelsche machines over Nederlandsch gebied, bij Maastricht en Zeeuwsch-Vlaanderen. Gebrek aan leer. Het Rijkskantoor voor huiden en leer heeft den schoenfabrikanten en schoen reparateurs medegedeeld, dat de iu het land aanwezige voorraden leder, in het bijzonder van croupon- en afvaileder door gebrek aau looistoffen uiterst gering zyn en in verre na niet toereikend om aan de bestaande behoefte te voldoen, zoodat het gebruik van surrogaten, als b.v. houten- of rubberzoleu zooveel mogelijk zal moeten toenemen en be vorderd worden. Paardenvleesch voorziening. Blykens mededeelingen van den algemeenen secretaris van deu Ned. Bond van Paardenvleeschhouwers is het regeeringsontwerp inzake paarden- vleeschvoorziening gereed en kan de ministeriëele beslissing ieder oogenblik afkomen. en spoel die laffe zorgen, welke aan geen man betamen, weg ik Deem al het kwade voor mijne rekening. Al» men eene daad volvoeren wil moet men zich lang bedenken, alvorens men haar ten uitvoer brengt, maar als zij gedaan is moeten wij er de vruchten van plukken en slechts zorgen dat de heilige ju stitie er den reuk niet van kryge. Ook de vrees van ontdekt te wor den verontrust mij, zeide de edelman. Altijd vreezerj, altijd zorgen God fried, wees dan toch eens een man en schrik niet bij het hooren van eeD on bekende stem al is het die van een kind, hernam Siegfried, Wie zal ons herken nen Twaalf jaren zijn er verloopen uwe dwaze vrees heeft rimpels op uw voorhoofd gebracht en men zal bezwaar lijk in u den vroblijken schoonen graaf herkennen, de lieveling van de dames, de matador van alle vroolijke gezelschap- peu. Eq wat mij betreft ik heb soms moeite wanneer ik voor den spiegel sta om te gelooven, dat monsieur Léon ea Siegfried de gravenzoon dezelfde persoon ts, en zoo ik soms zwak genoeg beD om eea oogenblik te wènschen de daad niet verricht te hebben, dan koont dit enkel omdat ik mijn oog en arm er bij ver speeld heb, want ik had er niet op ge rekend, dat uw dikbuikige heer broeder, ua het ledigen van de derde 11 esch, er ooi deuken zou, zija leven zoo duur te ver- koopen. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1