Axelsche Courant bijvoegsel Zaterdag 10 Augustus 1918. No. 3(L Buitenland. FEUILLETON. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. VAN DE VAN DE OORLOG. Een negental thans in Engeland ver- toefendo Amerikaansche congresleden heeft een uitvoerige verklaring doen publiceeren over de geweldige krachts inspanning, waarmede thans de Ver. Staten hun aandeel in den wereldoorlog bezig zijn te leveren. Aan dit overzicht ontleenen we enkele belangrijke gegevens. Vooreerst, dat Amerika 20 miilioen man van dienst- piichtigen leeftijd heeft, terwijl er ieder jaar meer dan een miilioen meerderjarig worden. Behalve de bijkans anderhalf miilioen Amerikanen, die zich reeds in Europa bevinden, welk aantal vóór het einde van October tot 2 miilioen zal worden opgevoerd, worden er in Amerika nog anderhalf miilioen afgericht. Dagelijks vertrekken 10.000 man naar het front. Er zijn naar verhouding minder Amerikaansche soldaten op cjen Oceaan omgekomen, dan Duitsche soldaten by het treinvervoer van Rusland naar het Westen. Er worden wekelijks 54,211 geweren uitgereikt en 5000 machine geweren vervaardigd. De dagelijksche capaciteit der Amerikaansche fabrieken is 760.000 granaten. „Er werden wekelijksch een miilioen handgranaten van allerlei model ge leverd. Meer dan honderd werktuigen voor den loopgraven oorlog zijn er uit gevonden. In het gebruik van vlammen werpers en giftige en brandbare gassen heeft Amerika groote vorderingen ge maakt, zoodat de militaire leiders in Duitschland berouw zullen hebben over de invoering van zulke barbaarsche methoden. De beschermmiddelen,"welke de Amerikaansche troepen tegen het gas bezitten, kunnen nooit in Duitsch land nagemaakt worden, omdat daar de benoodigde materialen niet bestaan. Amerika bouwt thans meer dan 25.000 vliegtuigen en er zijn thans alleen in de Ver. Staten meer dan 100.000 vliegers. OP NEDERLAND IN 1795. Zyn plunje zag er wel niet naar uit, dat ik veel op schadeloosstelling kon rekenen, doch de eene mensch moet den anderen helpen Intusschen begon hij te genezenik was niet zoo dikwijls bij hem geweest als myn vrouw en verstond geen woord van al wat hij zeide, maar ik meende te zien dat hij dankbaar was hij drukte mij de hand en wees met den vinger naar boven, waaruit ik opmaakte, dat hij zeggen wilde: God zal het u vergelden. Myn wijf verstond meer van zijne taal en ik luisterde soms met pleizier als zij met elkander spraken, ofschoon ik er geen woord van verstond. Hij zal een paar maanden in mijn huis geweest zijrq toen hij, zoo goed als genezen was. Toen ik 's morgens naar mijn werk giD beduidde hij mij den volgenden dag te willen vertrekken. Ik liet hem door mijne vrouw zoo goed en zoo kwaad als zij het kon, zeggen dat hij beter zou doen nog een paar dagen te blijven tot hij ge heel beter, was, en ik ging heen. Toen ik 's avonds te huis kom het was ▼rij laat geworden, want ik had een De nieuwe Amerikaansche motor, do j „Liberty"-moter, is voor zijn gewicht j de krachtigste machine ter wereld, zoo dat de groote bombardements-machines, die dood en verderf over Duitschland zullen zaaien, in twintig uur over den Atlantischen Oceaan kannen vliegen. Er worden thans 80 gevechtsvliegtuigen per week voltooid. Als alle werven klaar zy'D, kan man per maand een miilioen aan scheeps- ruimte bouwen, dat is meer dan Duitsch land ooit in een jaar voltooid heeft". Op scheepsbouwgebied hebben de Yankees weer eens een record gemaakt. De vrachtboot „Invicible" van 12.000 ton is 24 dagen nadat de kiel gelegd was, van stapel geloopen. Diejstal. De Zaandamsche politie heeft bij de flembrug twee „heeren" aangehouden, die in hun bezit hadden ongeveer 2000 broodkaarten en 2200 vetkaarten. Zij deelden mede, deze onder een brug te hebben gevonden, toen zij daar wilden gaan visschen. Beiden waren per ry wiel op weg naar Amsterdam. H. M. de Koningin heeft het praedicaat „Koninklijke" geschonken aan de met Staatsdeelneming opgerichte N.V. Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken. Door het op hol slaan van het paard is de heer C. N. van Middelharnis van een wagen geslingerd en met zijn hoofd terecht gekomen tegen een telegraafpaal. Da ongelukkige was onmiddellijk dood. Kranig. Gemeld wordt dat de Koningin de eeremedaille in zilver voor voortvarendheid en vernuft verbonden aan de Huisorde van Oranje aan den luit. ter zee 2e kl. C. H. Brouwer heeft verleend. Deze onderscheiding heeft, naar het Vad. meldt, de luit. Brouwer ontvangen voor het volgende staaltje van dapperheid en overleg In het noorden was juist de ramp met de »Frans Naereboutc gebeurd. Een andere mijnvkscher werd er heen ge stuurd om het gevaarlijke werkje de opruiming van onder water liggende Engelsche mijnen voort te zetten. Men kreeg een »bloemkooltje« te pak ken, doch het zat onder water. Er stond zee, zoodat van dicht naderen met schip of met een sloep (men denke aan het kruik bier meer dan gewoonlijk gedron ken op de gezondheid van onzen baas, die jarig was vind ik de deur geslo ten. Ik klop geen antwoord ik klop nog eens geen antwoord. Mijn buur man de smid steekt de deur voor mij openik roep mijn wijf geen ant woord. De kat alleen liep mauwende door het huis. Mijnheer de Franschman was ook nergens te vindenik zie in de kast geen stuiver aan geld; ik open de winkellade geen enkele duit. De smid begon uit alle macht te lachen. Ik denk dat uw vrouw den Franschman een eindje buiten de poort heeft gebracht, zeide hij, en ging heen om het geval aan zijne vrouw te verha len,- die er spoedig de geheele buurt mede bekend maakte. Hel en Gnivel zij hadden elkander al te goed vei staan de Franschman was weg mijn wijf was weg. 's Morgeus lachte de geheele stad mij uit; men wees mij met den vinger na. Ik werd van baloorigheid soldaat, en toen ik eenige jaren het kalfs vel was gevolgd, kwam ik in dienst van uwen vader, kapitein nu kunt gij wel begrijpen waarom ik zoo'n haat tegen de Franscheu heb. De ritmeester had, ondanks de pijn die hem zijue wonden veroorzaakte, van tijd tot tijd geglimlaeht, maar van Hey- den zag ernstig. Zoo zijn de vrouwen, zeide Wartel maar mijn goede Ralf, ik twijfel of gij oDgeink met den lult. ter zee Loden op de Wosrccvidit-lde, waar dc sloep met vier inzittenden in de lucht vloog geen sprake mocht zijn. De commandant wilde de mijn desondanks niet laten lig geri, de plicht gebood dat het gevaarte onschadelijk werd gemaakt. Zoo'n op dracht geeft men aan niemand dan aan zichzelf. Hij ontkleedde zich en zwom en dook naar de mijn er stond stroom. Onder water demonteerde hij een hem onbekende soort mijn en deed hem naar de oppervlakte stygen, alwaar verder onschadelijk maken kinderspel geworden was voor de mannen van het vak. En de onderofficieren en manschappen, ze trappelden aan dek, dat »hun comman dante het er goed af zou brengen, maar óók dat één van hen het werk niet voor hem had mogen doen. De eenheidssigaren. Over de eenheidssigaren verneemt de Tel. van bevoegde zijcle het volgendeDoor de actie van de sigarenfabrikanten is de aanvang van de distributie van de A. S. S.-sigaren eenigszins vertraagd. Daar de quaestie vermoedelyk deze maand wordt opgelost, kan in den loop der volgende maand begonnen worden met den verkoop van de zoogenaamde eenheidssigaar, die officiéél heetA. S. S. sigaar. Wat de eigenlijke distributie aangaat, kunnen wij mededeelen, dat 5 sigaren per persoon en per dag zullen worden verstrekt. Ten einde den zoo zeer gevreesden kettinghandel in het nieuwe artikel te voorkomen heeft de directie van het Algemeen Sigaren- Syndicaat een zeer practischen maat regel genomen. Aan iederen sigaren winkelier zal een zoogenaamde dagkaart worden verstrekt, waarop de winkelier dagelijks zal moeten invullen de hoeveel heid A. A. S. sigaren die hij van het A. S. S. ontvangt, en de hoeveelheid, die hij per dag verkocht. Op deze wijze zal het publiek zelf er zich van overtuigen, of de winkelier nog A. S. S.-sigaren in voorraad heeft. Corruptie is vrywel uitgesloten. Bovendien zal vanwege het A. S. S. een flink aantal controleurs worden aangesteld, die een zeer sterke contröle op den verkoop zullen oefenen. Wij hebben monsters van eenheids sigaren gezien. De qualiteit is uitste kend er zijn zelfs geen gepelde stelen in verwerkt. Het A. S. S. zal spoedig overgaan tot de instelling van een keurings centrale waar alle sigaren, direct van de fabrieken aan een strenge straks den rechten man wel gezien hebt, want als ik mij niet misreken, moeten er wel een vijfentwintig 'aren verloopeo zijn, sedert uwe vrouw zoo spoedig Fransch leerde, en de meeste van deze carmagnolen zijn jonge borsten. Dan mag het voor den duivel zijn zoon zijn, want ik zeg u ritmeester hij geleek op den schelm als de eene drup pei water op den ander antwoordde Ralf. En vader of zoon, voegde hij er bij, de rekening moet vereffend worden, X. Waar is mijn vader? vroeg Ode- gunda aan hare kamenier. Met Monsieur Léon in zijn kabinet, antwoordde het meisje. Zullen dan die geheime bijeenkom sten nimmer ophouden, zeide de schoone maagd, droefgeestig het hoofd schuddende. Welk een ellendig leven, vervolgde zij in zachte alleeuspraak, mijn vader wordt met eiken dag afgetrokkener, 't is zeker, dat een geheim verdriet hem kwelt. En dan dien gehaten Léon met zijn afschu welijk gelaat hoe is het mogelijk dat mijn arme vader vertrouwen in hem kan stellen. Wist ik slechts wat het onder werp is, waarover zij zoo lang geheim zinnig met elkander spreken. Over miju huwelijk met dien Léon?... Bij de schiui mijner moeder heb ik eenmaal gezworen mij liever in de gracht te wer pen dan hierin het bevel van mijnen keuring zullen worden onderworpen. Een keuringscommissie, bestaande uit onpartijdige personen, is reeds ingesteld. De sigaren mogen niet aan vreemde lingen worden verkocht. De winkelier zal dus alleen aan zijn vaste klanten mogen verkoopen. Maakt de winkelier zich Bchuldig aan overtreding van dezen maatregel, dan zal hy beboet worden. Van 1-31 Juli 1918. Westdorpe. Huwelijks-aangiften. 20 Chris- tiaan Jansen, 24 j., jm. én Commerina Stout- hamer, 22 j., jd. Geboorten. 6. Kamiel Bené, z. van Eliza D'haemers. 8. Maurice Arthur, z. van I'etrus Cirillus de Caluwé en Christina Maria Dhanis. 12. Elza, d. van Philemond Verbrugge en Johanna Christina de Caluwé- 20. Arthur, z. van Henri Joseph Meirte Gaston en Louisa Chris'ina Raes. '22. Elsa Julma, d. van Eduar- dus Janssens én Valentina van Hoecke. 24. julma Maria, d van Adolphus de Bakker en Martha Helena Talboom. Overlijden. 30. Juliana van Loy, 18 j., d. van Dominicus en Apollonia Cappenpijk. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 4. Adriaan de Putter (van Ter Neuzen), 19 j., jm. en Christina Smallegang, 21 j., jd. 11. Jan Leunis den Doeider, 34 j., jm. en Janneke Scheele, 40 j., (gesch.) 18. Jacob van den Berge, 24 j., jm. en Neeltje Hamelink, 20 j., jd. Arie Verlinde (van Ter Neuzen), 21 j., jm. en Suzanna Sara Dees, 27 j.. jd, Huwelijks-voltrekkingen. 11. Johannes Pe trus Stijbos (van Rheinfelden, Zwitserland 20 j., jm. en Pieternella Hendrina Houg, 20 j jd.. 18. Adriaan de Putter, (van Ter Neuzen), 19 j., jm en Christina Smallegang, 21 j ,jd. 5. Jan Leunis den Doeider, 34 j.,jm. en Janneke Scheele, 40 j., gesch. Geboorten. 6. Francois Pieter,z. vanMarinus Scheele en Maria Hamelink. 8. Cornels, z. van Jan de Ridder en Francaise Romeijnsen. Neeltje, d. van Krijn Leeudert de Kraker en Neeltje van Hoeve. 10. Cornelis Pieter, z. van Pieter de Vos en Pleuntje de Bree. Marinas, z. van Willem Allaart en Jacomina Pieternella Overdulve. 14. Arie, z van Arie Verpoorte en Elizabeth Neeltje de Jonge. 15. Cornelia, d. van Krijn Hamelink en Janneke de Visser. 28. Johannes Jacob, z. van Dingeman Georgius Koopman en Neeltje Catharina Beve lander. 31. Adrians, d. van Maarten de Vos en Cornelia Donze. Overlijden. 1. Bonna Platteeuw, 79 j.. wed. van Cornelis Wisse. 1 Adriaan van Kerk- voort, 79 j., weduwn. van Suzanna Geelhoedt. 20. Cornelis Jozias Hamelink, 2 j., z. van Cornelis en Anthonia Romeijnsen. 29. Willem Jaunis Leenhouts, 11 m., z. van Gerard Jan en Cornelia de Visser. Zuiddorpe. Huwelijks-voltrekkingen. 10. Cesar Joseph de Backer, 34 j., jm en Anna Maria Rosalia van de Vijver, 21 j., jd. Geboorten. 22. Christina, d. van Petrus Joannes Relaert en Veneranda Maria Aerts. Overlijden. Alphonsus de Koning, J4 j., z. van Charies Louis en Maria Theresia de Vetter. vader te gehoorzamen. Het ongelukkige meisje begon zacht te weeneu. Esn an der smartelijk denkbeeld beklemde hare borst. Ik heb dwaas gehandeld, zuchtte zij, waarom gaf ik hem geene ophelde ring van alles. Hij was de eenige die mij kende en zeker ook wilde bescher men. Maar als hij mij liet had, moest hy mij dan niet vertrouwen, ook zonder dat ik hem een geheim verraadde? Neen, hij bemint mij niet zoo als ik wil dat hy, die mijn echtgenoot worden zal, mij beminnen moet. En toch o, Gustaaf, Gustaaf wist gij hoeveel ik arm verlaten meisje lijd Zij wischte hara tranen af en plaatste zich voor het venster. Sombere wolken sverden door den herfstwind voortge stuwd de regen kletterde tegen de gla zen van het eenzaam gelegen slotde natuur vertoonde zich in het treurigste gewaad. Al wat mij omringt vereenigt zich om mij het leven ondragelijk te maken, sprak de maagdde vogel, die zich daar in het dichte gebladerte verschuilt tegen het gure weder, is gelukkiger dan ik arm verlaten meisjeeen aan houdende onzekerheid verbittert mij het leven ik heb niets te hopen, maar alles te vreezen. Was ik ooit gelukkig Neen, nimmer. (Wordt vervólgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 5