Xo. 36. Zaterdag 10 Au 1918. 34e iaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Binnenland. A XT. DU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. AfzonderlUke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Try dagmiddag TWAALF are. By dit blad behoort een byroegsel. DE OORLOG. Nog steeds trekken de Duitschers terug. De zgn. zak is reeds wegge slonken en het front in de streek Reims- Soissons is zoover in één lyn gelijk gemaakt, dat de Duilsche troepen nog alleen op enkele punten van den noor delijken oever van de Vesle stand hou deu en de hem vervolgende Pransche eD Amerikaansche troepen op afstand houden. Waarschijnlijk, zegt men, met de bedoeling om hun voorhoede ge legenheid te geven zich ordelijk met het materiaal terug te trekken. Tot hiertoe hebbeD de Duitsche legers dan ook hun terugtocht zonder bijzonder veel verlies van materiaal en krijgs gevangenen volbracht. Blijkens berichten van Woensdag is er eenigen stilstand in de gevechten ge komen. Waarschijnlijk is de regen hier niet vreemd aan. Zwaren regenval maakte het den Franschen moeilijk hun zwaar geschut iu evenredigheid tot de snelheid waarmede zy de Duitschers op de hielen zaten, vooruit te brengen. Hiervan profiteerden de Centralen en kregen blijkbaar tijd om hun stel lingen ten Noorden van de Vesle meer verdedigbaar in te richten, zoodat het toen minder gemakkelijk viel aan de Geallieerden om vooruit te dringen te meer daar ze ook nog de rivier voor zich hadden. Thans schijnt die moeilijkheid over wonnen, want volgens de laatste com- muniqué's zijn de Franschen en Ame rikanen de Vesle overgetrokken en hebben zij zich op den Noordelijken oever gehandhaafd, ondanks verwoede aanvallen van den overwonnene. Ten noorden van Reims kwamen de Franschen eveneens vooruit. Intusscben kau men zeggen Parijs is gered. En dat Frankryk dat waardeert blykt hieruit, dat men een natioualen feestdag viert voor de troepen. Ook de Regeering toont deu generalissimus haar dankbaarheid. De ministerraad heeft besloten Foch tot den rang van Maarschalk van Frankrijk te verheffen. Aan den generaal Pótain is de mili» litaire medaille verleend. Foch is de tweede Fransche generaal, aan wien tijdens den oorlog deu hoog- aten militairen titel verleend is, en eveuals Joffre heeft hij deze zeldzame onderscheiding aan den oever van de Marne bevochten. Het decreet, volgens hetwelk Foch tot maarschalk van Frankrijk wordt benoemd, wordt voorafgegaan door een rapport van Clemenceau aan president Ponicaré waarin hij o.a. zegt Op het tijdstip, waarop d9 vijand door een geweldig offensief over een front van 100 K.M. ous de beslissing poogde af te dwingen eu een Duitschea vrede op te leggen, die de knechting der wereld zou brengen, werd hij door Foch en zijn bewonderenswaardige troepen oyerwonnen. Parijs is ontlast, Soissons en Chateau- Thierry zijn heroverd, meer dan 200 dorpen zijn bevrijd, 35.000 gevangenen werden gemaakt en 700 kanonnen wer den veroverd. De zoo luide door den vyand ver kondigde hoopvolle verwachtingen zijn iu duigen gevallen de roemrijke legers der geallieerden stortten zich in één enkelen zegevierenden stormloop van de oevers van de Marne op die van de Aisne. De Kabinetscrisis. De Nieuwe Ct. schrijft De besprekingen van mgr Nolens voor de vorming van een kabinet zijn thans zoover gevorderd dat voor alle portefeuilles op twee na mannen zijn gevonden. Alleen een minister van fiuanciën is was althans 11. Maandag nog niet gevonden en het is nog onzeker of onze gezant bij het Vaticaan, jhr. mr, O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, die, naar wij vernamen, thans op reis is naar Nederland, de portefeuille van bnitenlaudsche zaken en het tijde lijk voorzitterschap van den minister raad op zich zal nemen. Het antwoord op die vraag hangt nog af van conferenties tus'schen mgr. Nolens, den heer Van Nispen, de leden van het nieuwe kabinet en enkele politici over de bnitenlaudsche politiek. Het zou nl. in de-bedoeling liggen van den formateur een kabinet van vredesvooröereiding te vormen. Men wist ons te verhalen, dat men daarom in 't bijzonder prijs zou stellen op het premierschap van mr. v. Nispen, omdat hij gelegenheid had de actie van het Vaticaan in dat opzicht van naby waar te nemen. Het vergaan der „Koningin-Regentes". Woensdag heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam uitspraak gedaan betreffende den ondergang van het hospitaalschip „Koningin-Regentes" van de Maatschappij Zeeland, op 6 Juni jl., tengevolge van een ontploffing in de Noordzee gezonken, bij welke ramp zeven opvarenden het leven hebben verloren. De Raad is van oordeel, dat de „Koningin-Regentes, den 6en Juni jl. op ongeveer 21 mijl beoosteu het Leman lichtschip door een torpedoschot is getroffen en tengevolge daarvan binnen eukele minuten gezonken is. De ver klaringen van de getuigen lydendaarom- trent geen twijfel. Men heeft de torpedo en de bellenbaan op het schip zien aankomen in de richting en naar dat gedeelte van het schip, waar onmiddel lijk daarna de ontploffiug heeft plaats gehad. Eod der getuigen heeft bovendien op korten afstand achter de plek, waar hij de torpedo gezien heeft, de periscoop van een duikboot waargenomen en het 'is bekend, dat een torpedo, nadat zij is gelanceerd, vaak even aan de opper vlakte verschijnt alvorens ze haar diepte gevonden heeft. Daar geen doelen der torpedo gevonden zy'D, ontbreekt het ouomstootelijk bewijs van welke natio naliteit de duikboot, was, die het fatale schot gelost heeft. Dat bij deze ramp 7 menschen zijn omgekomen, is te wijten aan de hevig heid van de ontploffing en de snelheid, waarmede de „Koningin-Regentes" is gezonken. Van eenig verzuim in het nemen der noodige maatregelen tot redding is allerminst gebleken. Duitschland's kolenlevering. Dat de kolenlevering door Duitschland niet beteekent, dat men daar overvloed aan brandstof heeft, bewijst een artikel in de Tagliche Rundschau, geschreven door den rijkscommissaris voor de kolen- voorziening in Duitschland, Tutz, waarin deze voor optimisme op het punt der kolen voorziening waarschuwt eu zegt, dat het de plicht van iederen Duitscher is, de grootste spaarzaamheid by het gebruik van kolen in acht te nemen. „Alhoewel ik my de moeilijkheden van de kolenvoorzieniog niet verheel, schrijft hij, zie ik toch den winter met ver trouwen tegemoet. De uitvoer van steenkolen naar Nederland mag echter niet als een uitvloeisel vffn dat ver trouwen worden beschouwd. Het uit- voervraagstnk wordt als ieder ander kolenvraagstuk van het standpunt der meerdere of mindere belangrijkheid tijdens den oorlog„beschouwd. Ik ver trouw er op, dat de verbruikers zullen inzien, dat mon het zal moeten stellen met een te kort aan kolen". Hieruit blijkt dus zegt de Ned. dat Duitschland van zijn kolen een ge deelte verkoopt, omdat het geld noodig heeft en in het bijzonder, dat het levens middelen, die het nog noodiger heeft dan die kolen uit Nederland wil in voeren. Zoo staat het hier ook te lande, -wij hebben voor de instandhouding van onze industrie voor gasfabrieken en spoorwegen en voor de verwarming in den komenden winter steenkolen noodig en daarvoor staan wij levensmiddelen af, die wij liever in het land en geld, dat wij liever in deu zak zouden houden. De zaak is, dat wij die steenkolen méér noodig hebben dan die levensmiddelen en dat geld. Geen huisvesting meer van vreemde kinderen. In verband met den hier te lande heerscheudeu noodtoestand hebben de betrokken Nederlandsche consulaire ambtenaren instructies ontvangen, zich te onthouden van alle aanmoediging tot uitzeuding van vacantiekindoren naar Nederland. Tevens zijn do comités hier te lande, die zich tot dusver belastten met de huisvesting en voeding van die kinde ren, ingelicht, dat om bovenbedoelde reden voortaan geen vreemde kinderen hier meer mogen worden opgenomen. Uitvoer van gecondenseerde melk. Een aanvang is gemaakt met den export van 20J.000 kisten geconden seerde melk ad 52 Kg. elk, waarvau 14J.000 naar Engeland en 60.000 naar Duitschland verzonden worden. Toen van de fabrikanten medewer king werd geëischt tot het vormen van een melkreserve voor den winter 1917 -'18 is daarmede de toezegging gepaard gegaan, dat een eventueel surplus van den voorraad na 1 Februari 1918 zou mogen worden uitgevoerd. Dit restant wordt gevormd door de 200.000 kisten, die thans naar het buitenland gaan. Handbl. Inbeslagneming van ryVelbanden Naar ons ter oore kwaraèeou het plan bestaan in October een Aanvang te maken met het inbeslagnemen van rijwielbanden ten behoeve van het leger. Men zal beginnen met de rijwielen, die in hoofdzaak voor genoegen bereden worden en de bedrijfsfietsen in alle geval vry laten. Centrum. Één kortere broodkaartperiode. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening deelt het volgende mede Voor het 62ste tijdvak is de geldig heidsduur der broodkaarten bepaald op zes dagen. Dit beteekent niet, dat voor het vervolg het broodrantsoen zal wor den verhoogd; de beschikbare voorraden broodmateriaal laten dit niet toe. De bedoeling van dezen maatregel is alleen het begin der broodkaartenperiode te stellen op Vrydag in plaats van, zooals tot nu toe, op Zaterdag. Dit is ge- wenscht gebleken met het oog op de Israëlieten, die hinder ondervonden, doordat telkens de nieuwe broodkaart eerst op Zaterdag geldig werd. De zaak komt dus hierop neer, dat de broodkaart van het 62ste tijdvak loopt van Zaterdagmorgen 10 Augustus tot en met Donderdagavond 15 Augustus en vervolgens de broodkaarten steeds geldig zullen zyn van Vrijdagmorgen tot en met Donderdagavond. Overigens blijft de toestand zooals die was. Granen cn peulvruchten voor voeding van eigen vee. Bij de beschikking van den Minister van L, N. en H. van 14 Augustus 1917 werd bekend «gemaakt, welke hoeveel heden granen eu peulvruchten aan landbouwers per stuk voor vee van het tijdvak van 1 September 1917 tot en met 30 Juni 1918 zouden worden gelaten, uitsluitend om te worden ge bruikt voor de voeding van eigen vee. Het Bureau voor het Koninklijk Nederlandsch Landbonw-Comité acht het in hooge mate gewenscht, dat voor den aanstaanden winter aan landbou wers behoorlijke hoeveelheden graan eu peulvruchten voor de voeding van eigen vee worden gelaten, en heeft thans den Minister in overweging ge geven een desbetreffende beschikkiug met den meesten spoed aan de land bouwers bekend te doen maken. Uitwisseling van krygsgevangenen. De uitwisseling van gevangenen wordt naar de N. R. Crt. meldt, weer hervat. Behalve de burgers en de gewonden zullen, naar men ons mededeelt, vol gens de nieuwe overeenkomst alien, die gedurende IS maanden oi langer in

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1