Binnenland. midden of zij dat haar taak rekent - zouden deze dan beter slagen dan die welke reeds herhaaldelijk door den Paus werden beproefd Wij hopen van ja, maar gelooven van neen. Voorts verzoekt de N. A. O. R. nog van besturen van alle Vereenigingen, (politieke en godsdienstige, vakvereeni- gingen, plaatselijke vereenigingen, enz.) de motie in hun vergaderingen ter sprake te brengen, zoo mogelijk te doen aannemen en bericht hiervan te zenden aan het Secretariaat van den N. A. O. R., Prinsessegracht 19 te 's-Gravenhage en aan alle mannen en vrouwen van Nederland, persoonlijk hun instemming te betuigen met deze motie, wat men bij voorkeur kan doen per postwissel. Nu, een postwissel gebruikt men in 't algemeen voor het opzenden van geld, zoodat ook hier de bedoeling ligt opge sloten, dat men, mèt de verklaring, dat men het idee steunt, (uit te drukken door achter op de postwisselreep het woord „Bemiddëling", gevolgd door den naam te zetten) voor op den postwissel een bedrag invult, als bijdrage voor de bemiddelingsactie, want ook deze bewe ging heelt veel geld noodig. Minister Rambonnct. Bij Koü. besluit van 29 Juli 1918 no. 8b, is aan J. J. Rambonnet, afgetreden Minister van Marine een pensioen ver leend ten bedrage van ƒ4000. St. Crt. Rundvleeschdistributie. De rundvleeschdistributie, die op 15 Augustus beginnen zou, wordt, naar het Hand. verneemt, vertraagd doordat de inventarisatie nog niet geëindigd ia. De rundvleeschdistributie zal een aan vang nemen in de periode van 15 Augustus tot 1 September. Verwacht wordt dat binnenkort de uitvoer van melk- en kalfkoeien naar Duitschland zal geschieden. Monopoliseering brandverzekering, Verschenen is het rapport aan den Minister van Financiën van de Commis sie voor monopoliseering van het Brand- verzekeringsbedrijt. Daar gebleken is dat de winsten van het brandverzekeringsbedrijt in Neder land zeer gering zjjn en door staats explotatie in geen geval belangrijk zullen stijgen, veeleer ongunstiger zullen worden, terwijl de monopoliseeriug diep in de belangen van het geheele volk zal ingrijpen, ontraadt de Commissie ten sterkste het doorvoeren van de monopoliseeringsplannen. De commissie deelt dit advies reeds nu mede, vóórdat begonnen werd aan het ontwerpen van een bedrijfsinrichting en van overgangsmaatregelen. Zij is intusschen beieid ook dit deel harer taak uit te voeren, doch ziet daartoe nadere opdracht van den minister tegemoet. Het rapport gaat vergezeld van een nota van het lid Elink Schuurman, die ten aanzieu van de motiveering een afwijkende meeuing heeft, doch hoofdzaak tot dezelfde conclusie komt als de commissie. Het karnverbod. We vestigen in 't bijzonder de aan dacht op het karnverbod, dat de ver werking van melk tot boter slechts toestaat onder voorwaarde vanalgeheele inlevering, behoudens een zekere hoe veelheid voor eigen gebruik. Deze bepalingen gaau in op 5 Au gustus, maar men kan op aanvrage, als overgangsmaatregel een voorloopige ontheffing van 't verbod krijgen. Ook voor kaasmaken is slechts onder zekere voorwaarden verlof te krijgen. De bepalingen daarvoor gaan in 20 Aug. De regels over het aangekondigde verbod ziju opgenomen in de Staats courant van Zaterdag j.l. Protesten der Ned. Regeering. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat op 14 Juli zich twee Duitsche watervliegtuigen langs onze kust bewogen en ook boven Zeeland. Op 17 Juli werden 5 Duitsche water vliegtuigen boven de Ned. territoriale wateren gezien. Hr. Ms. gezant te Berlijn heeft op dracht ontvangen bij de Duitsche regee ring met nadruk te protesteeren tegen deze ondanks herhaalde beschieting voortgezette schendingen van het Neder- landsch rechtsgebied. Eveneens is door onze regeering aan de gezanten te Parij3 en te Londen opdracht gegeven, om te vragen of een harer vliegtuigen aan schending van neutraliteit heeft schuldig gemaakt op 27 Juni, toen op groote hoogte vlieg tuigen koersten boven de Schelde in de richting der Belgische grens en men niet kon vaststellen, of dit Fransche of Engelsche vliegtuigen waren en ook ten aanzien van het feit, dat op 4 en 8 Juli vliegtuigen boven Zeeland gezien werden. De gezant heeft opdracht ontvangen hiertegen te protesteeren. Teelt in stryd met het zaaiplan. Men meldt aan de N. R. Crt. De verkoop van de in strijd met het zaaiplan geteelde ruim 6 H.A. zaden in de gemeente Saa van Gent, heeft ƒ82 opgebracht. De gewassen zijn alle uitgetrokken en in de sloot geworpen. Voor het meerendeel zouden zij de volgende week rijp zijn geweest. Regds in het voorjaar, toen van het telen dier zaden en het planten van tabak melding werd gemaakt, werd de vraag geopperd, of daartegen niets te doen was, daar het voorzeker gewensc'at was, dat onze geheele bodem voor de teelt van ons eigen voedsel opgevorderd kan worden. De grief, die bij velen bestaat, is deze, dat de autoriteiten hebben gewacht met hun optreden tot die gronden in het jaar 1918 niet meer voor de volksvoeding kondon gebruikt worden. Intusschen is het te verwachten, dat de belanghebbenden, die beweren het recht te hebben op die landen te telen wat zij wenschten, op grond van het tractaat met België omtrent de grens strook, den staat gerechtelijk om schade vergoeding zullen aanspreken. die een kind b(j zich „op 't bof" hadden genomen. Wij burgers hebben het zelf niet breed met de voeding en grootendeels als zakenmenschen weinig tijd om zich met zoo'n aangeworven lid van het huisgezin bezig te houden, terwijl op een boerenerf alle afleiding is. De stadskinderen vooral zouden er veel leeren en genieten en vooral waardeering krijgen voor het boerenwerk. Want wat hebben die fabrieksmenschen helaas nog weinig achting voor boertjes. En dan hoe zouden die' bleeke magere gezichtjes beginnen te blozen, als ze daar altijd buiten waren, vroeg uit de veeren en iederen dag een half uur loopen voor de school. Het moet een lust zijn, daar de resultaten van te zien. Naar we vernemen, zal eerstdaags nog door middel eener circulaire worden uiteengezet onder welke voorwaarden de kinderen opgenomen worden en dan hebben we hoop, dat ieder, die dat leest zal zeggen: „bij ons kan er nog wel eentje 1 ij". Verdere inlichtingen worden boven dien verstrekt door de jonge dames M. van .Tatenhove, J. van der Wiele, C, Heijnsdijk, A Geensei, K. Scheele N. van Luijk, K. de Feijter, K. van't Hofl, C. Scheele en P. van Hoeve, en door genoemden korporaal Appel, die met het comité in correspondentie staat. Wij vestigen de aandacht op de advertentie van de Landbou wcommissie alhier, waarin o.a. vermeld wordf, dat zij, die één of meer varkens willen mesten daarvan kennis kunnen geven aan den Secretaris. Deze verzocht ons tevens, hier te willen opmerken, dat het niet noodig is, om bij die kennis gevingen over te leggen een door be trokken ambtenaren der directe belas tingen afgegeven vergunning tot ver voer en inslag. In het artikeltje, voor komende in ons nommer van Zaterdag jl. wordt gezegd, dat zulk een vergun ning bij de kennisgevingen moest worden overgelegd. De betrokken ambtenaar heeft echter den Secretaris uitdrukkelijk verklaard, dat dit niet noodig is. We raden dus ieder, die een varken wil mesten aan, op daarvan gezette dagen en uren van hun voornemen kenuis te geven. In elk geval behooren z(j dit te doen vóór 1 Sept. a.s. anders m >gen ze niet slach ten vóór 1 Febr. 1919. AXEL, 6 Augustus 1918. Eenigen tijd geleden werden door de afd. Zeeland van het Comité tot uit zending van Nederlandsche ondervoede en zwakke kinderen ook in onze ge meente aanknoopingspunten gezocht om voor bet bekende doel werkzaam te zijn, doch aanvankelijk mocht men daarin id t slagen. Er werd zelfs niet over gerept door de personen, in wien men eerste krachten dacht te vinden. Tot onverwachts een tydelijk ingezetene onzer gemeente door middel van een ingezonden stuk in dit blad ruchtbaar heid aan de zaak gat. We bedoelen dhr. J. Appel, die als buitengewoon kommies hier is gedetacheerd en ai zijn vrijen tijd geeft om voor de werkelijk behoeftige kindereu uit andere streken van ons land werkzaam te zijn. Op zijn initiatief hebben alhier eenige jonge dames een iuteekenlijst gepresenteerd bij de ingezetenen, met het resuhaat dat ƒ303,65 is gecollecteerd en zich zeven gezinnen bereid hebben verklaard om de verpleging vau een verzwant en ondervoed kind gedurende eenige weken op zich te nemen, n.l. vijf burgers en twee landbouwers. Dhr. Appel is echter nog niet tevreden eu verzoekt ons daarom, zijn wenschen verder kenbaar te m ken en te onder steunen. Nu, net streven is ons wel sympathiek ön blijkbaar aan velen met ouser is mild bijgedragen. Maar men had zoo gaarne gezien, dat er nu juist veel buitenmenschen (landbouwers) waren, Gisteren was men bezig een jong paard (18 maanden) van den landbouwer V. alhier te leeren, toen het dier struikelde en een poot brak. Het dier werd afgemaakt en door een paarden slachter uit de buurt meegevoerd. Voor hen, die gaarne een proefje paardenbief hadden gehad, was het een troost te weten, dat ook rundvleesch gedistribueerd zou worden. Het was n.l. bekend, dat bij den landbouwer De P., alhier een stier stond, die zoo kwaadaardig was, dat men het raadzaam achtte het dier af te maken Bij loting werd heden aan 330 gezinnen die een vorige maal geen bon voor var- «ensvleesch hadden gekregen, x/3 K.G vieesch toegewezen a 240 per K G Gezinnen van meer dan 5 personen konden 2 porties bekomen. Hét bleek, dat in onze gemeente nog iWeinig vegetariërs wonen. Een door het Belgisch Comiteit (afd. Zeeuwsoh-Vlaandereu) alhier ge geven prijsschieting lokte 118 schutters, welke gisteren met pijl en boog ge.wa- pead trachtten de mooiste prijzen te behalen. Zij bestonden uit luxe voor werpen, waaronder zeer mooie, die uitgestald waren in het café vau Audenaerd, voor vele Belgen uit deze streek het entre-nous. Begrijpelijker wijze is na de schieting nog menig prijsje gedoopt in -het druivennat. Op verschillende plaatsen onder j deze gemeente worden papieren gevon den. wa^rap tsr eene zijde is afgebeelj! het portret van Z.M- den Koning dei Belgen en ter andere dat der Koningin Het papier is gedateerd 21 Juli 1918 terwijl onderaan staat „door luchtballon1' wat den schijn moet geven, dat ze door luchtvaarders zy'n verspreid. Het mogelijk. Spoorweg Mechelen—Ter Neuzen. f Vanaf Woensdag 7 Augustus 1918 tj nader bericht zal de dient der reiziger*! treinen geregeld zijn als volgt tusschea Ter Neuzen en Hulst Van Neuzen 6,48 u. v.m. 10 u.v.m. 4,45 n.m. Van Sluiskil 7 u. v.tn, 0,22 u. v.m. en 4,57 n.m. Van Aal! ,15 u. v.m. 10,49 u. v.m. eu 5,12. n,m, Van Kijkuit 7,25 u. v.m. 11,04 u. v,t en 5,22 u. n.m. Aankomst Hulst 7,31 v.m. 11,15 u. v.m. en 4,34 u. n.n Van Hulst 8 u. v.m. 3 u. n.m. et| 6,45 n.m. Van Kijkuit 8,12 u. tj, 3,17 u. n.m. en 6,57 u. n.m. Van AmU 8,22 u. v.m. 3,35 u. n.m. en 7,0Hf[ n.m. Van Sluiskil 8,37 u. v.m. 4», n.m. en 7,22 u. n.m. Aankomst Tei* Neuzen 8,49 u. v.m. 4,12 u. n.m. n 7,34 u. n.m. De werken tot bedijking van dl buitengronden, gelegen aan de Groote, Isabella-, Philippine-, Mossel- eu Klein! Stellepolders, benevens voor het makeil van een haven en een scheepvaart suatiekanaal naar het zoogenaamd! Pottegat schieten goed op. Donderdag werden d6 laatste, twees gaten gedicht, met het gunstig gevolg! dat de dijk aan het hoogwater weerstanfl kon bieden. Er kan nu geen watek meer komen in het gedeelte van den Braakman, gelegen tusschen voormelden Oostelijken Kanaaldijk en den Mossel-I polder en den Kleinen Stellapolder. K Dat de laatste uren heel wat werk geven, blijkt wel uit het volgende: I Aan het werk waren wel 600 werk] lieden en met niet minder dan 5#| paarden werd voortdurend de benoodifl da grond in kipwagentjes over draagt baar spoor vervoerd. Ook de und zuiger „Zuid-Holland" was steeds ill werking en spoot met groote regelmaat! het zand op. Bij het werk waren aanwezig de referendaris bij het Departement van financiën, de directeur der registratie! eu domeinen voor Zeeland en gedeelte-I lijk Noord-Brabant, de ingenieur der; domeineu in Zeeland, verschillende) ambtenaren van den rijks- eu provinj cialen waterstaat en honderden belan|, stellenden. Zondag werd te Sas van Gent tei voordeele van de Belgische liefdewerl ken, tot steun van krijgsgevangen et gewonde Belgische soldaten Fancy-Fan gehouden in het Stevensbosch. Het niet groote bosch was g< herschapen in een kermesse d'été ei smaakvol versierd. Concerten werdei gegeven door een orkest uit Ter Neu zen on de harmonie van Sas van Geit terwijl ook door solisten werd gezongen Liefhebbers van ezelrijden, gondel varen, poppengooien en andere vol™ vermaken konden zich amuseeren. Tweemaal werd de feest vreUM vergald door een langdurigen stortre gen. Toch was het bezoek bevredigend en werden voorwerpen van huisvlijt vervaardigd door Belg. geinterneordei tegen hooge prijzen verkocht. Wauueër het weer had medegewerkt was voorzeker de ruimte veel te klein geweest eu het fiuanciëel resultaat! overweldigend, niettegenstaande dij hooge entree-heffing. Bij eenige winkeliers te Sas v&nt Gent is suiker iu beslag geuomeu (n» meu pl.m. 1000 K.G.) die zij voorhan-j deu hadden, zonder dat zij daarvan! ingevolge de bepalingen der distriboj tiewet aangifte hadden gedaan. - Ds. J. Fraanje, predikant by d^1 Geref. gemeente te Goes, heeft b«j beroep naar die gemeente te Barnevelf aangenomen.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2