De Sfiftigpeatea Binnenland. FEUILLETON. welke ia stukken ia kisten gepakt aan komen, in elkaar gezet. Per dag worden zeven locomotieven gemonteerd, terwijl vanat September a.s. dit aantal tot 20 zal worden opgevoerd. Een hospitaal met 5000 bedden is reeds in gebruik genomen, terwijl een tweede van 20.000 bedden voorzien, in aanbouw is. In één enkele stad werden reeds 30 millioen dollar voor verschillende wer ken, zooals bruggen en wegen, uitge geven. Ook zag ik een uitgestrekt vliegkamp, waar motoren en vliegtuigen worden gemonteerd. Van den nieuwen motor, die gebruikt wordt, koestert men groote verwachtingen. In verschillende plaatsen van Frankrijk werken tien duizenden negers en Chineezen aan den bouw van reusachtige inrichtingen. Zaaizaad. De minister van Landbouw heeit vastgesteld voor zaaizaad, dat ingevolge de beschikking van 19 Juli {St. CVt. no 167 Zaaizaadregeling) wordt verhan deld, de volgende maximumprijzen a. Zaad van uitnemende kwaliteit, hetwelk by party is goedgekeurd, ge noemd in art. II, sub b, van de zaai zaadregeling Rogge 34, Vierrijige zomergerst 28, Tweeryige zomergerst 29, Boekweit 43, Raapzaad 55. Karwijzaad 55, alles per 100 K G. b. Zaad van gewassen, welke te velde zijn goedgekeurd, genoemd in art. II, sub a, van de zaaizaadregeling Rogge 38, Vierryige zomergerst 32. Tweerijige zomergerst ƒ33, Boekweit 47, Raapzaad 65, Karwijzaad 65, alles per 100 K.G. c. Zaad van bij ministrieele beschik king erkende kweekersRogge 40, Vierryige zomergerst 34, Tweerrijige zomergerst 35, Boekweit 49, Raap zaad f 75, Karwijzaad 75 alles per 100 K.G. Deze pryzen gelden voor hen, die het zaad koopen om het zelf voor den zaai te gebruiken, berekend per 100 K.G. exclusief zak op voertuig of vaar tuig, plaats van aflevering, onder be paling, dat de zak door den verkooper tegen kostenden prijs op rekening mag worden gesteid. Wordt de zak binnen redelijken tyd en in goeden staat, een en ander ter beoordeeling van het betrokken zaaizaadbureau franco terug geleverd, dan zal het bedrag door den OF NEDERLAND IN 1795. Hoe moedig ook verliet hij toch eenig- zins huiverig da woning, en deelde den uitslag van zijn onderzoek mede. Dan moet gij te paard stijgen en den hertog mede deelen, wat ik gehoord heb, zeide Gustaaf. Dat zal bezwaarlijk gaan, meende de koelbloedige burger. Die dikke heer is al aan de andere zijde van de Waal, hebbende in zijne koets eenige vaatjes geld en rum, zooals mijn schoonzoon mij verteld heeft, en eer een uur ver loopen is zal al dat vreemde poespas, God zij dank, uit onze goede stad zijn. Ziet dan voor 't minst bij een lid van de regeering te komen Ralf, zeide Wartel. Alle duivels voegde hij er bij zieh op zijn leger omwendende, dat wij hier ook als een paar oude vrouwen moeten liggen. Al vergeefsche moeite, zeide de huisheer, terwijl Ralf heensnelde_, om zoo mogelijk een moord te verhoeden, die goede mannen draven door de stad en weten niet wat aan te vangen. De een pakt zijn goed omdat het een Oranjeklant is; de ander loopt naar den vrijheids boom en danst band aau baud met de kooper voor de zakken betaald aan dezen moeten w'orden teruggegeven. Onder plaats van aflevering wordt verstaan plaats van afzending, zoodat de vracht ten laste van den kooper mag worden gebracht boven de hooger genoemde maximumprijzen. De provisie voor de Landbouw-Maat schappijen voor de keuring te velde moet door den verbouwer worden be taald en mag derhalve noch geheel, noch gedeeltelijk ten laste van den kooper worden gebracht. De provisie voor de zaaizaadbureaux is vastgesteld op ƒ0,55 per 100 K.G. verkocht zaad, welke provisie door den verbouwer moet worden betaald en welke derhalve noch geheel noch gedeeltelijk ten laste van den kooper mag worden gebracht. Geen paarden export. Naar de Tel. verneemt, laat de uit voering der scheurwet geen paarden- export meer toe, terwijl ook het Depar tement van Oorlog zich tegen verderen uitvoer verzet. Dit zal niet nalaten de speculatie in paarden, die aanvankelijk door export- geruchten was gesimuleerd, en de prijzen fabelachtig heeft opgevoerd, ernstig te treffen. Men sprak ons zelfs van ƒ5000 a ƒ6000, die gevraagd werden voor een paard. Mochten alsnog paarden de grens overgaan, dan zou dit als een capitulatie tegenover speculant beschouwd moeten worden. De koffievoorraad. De in ons land aanwezige voorraad koffie strekt bij de huidige rautsoenee- ring tot einde October a.s. Indien echter de verwachtte hoeveel heid koffie uit de in beslag genomen Nederlandsche stoomschepen Lombok, Danae, Rhea en Thalia van Engeland hier te lande zal zijn aaugevoerd, kun nen wij in de gelegenheid worden ge steld gedurende 4 5 maaDden na October koffie te drinken. Vad. Thee surrogaat. Na herbaalde proeven is het gelukt braambladeren zoodanig te bewerken, dat daarvan een zeer goede thee kan getrokken worden. Bereids heeft een groote handelsinstelling in ons land de exploitatie op zich genomen, waardoor vermeden wordt, dat de prijs van bet surrogaat hooger wordt dan noodig is. gemeenste sloeren en is zoo blij als een kind-, dat morgen de Franschen komen. Lieve Hemel wat zyn de menscheD toch gek Ik zeg altijd die het land mint, mint mij, en mits men my betaalt wat men bij mij koopt, zie ik geen menseb zuur aan. 'lis maar erg, dat bij al dat gehaspel een vreedzaam man zoo als ik ben, dan door den eenen en dan door den anderen geplukt wordt. En wël in gezien, mijne, heeren, wat wint men er bij of men een prinsman of een patriot is. Den een moet ik betalen en den anderen geld geven want ze zullen mij toch niet wijs maken, dat, als de Fran schen hier zijn, wij geene belasting behoeven te betalen. Ach waren toch alle menschen zoo vreedzaam als ik een voudig man. Maar wat zulleo de heeren nu morgen aanvangen Deze vraag trok de aandacht der beide krijgslieden meer dan het gesnap van den eenvoudigen burger. Uwe wouden zijn nog niet genezen, vervolgde hij, van tyd tot tijd geeuwen de, en als het eens ging, zooals mijn buurman Jonk denkt; dat het gaan zal, dan zoudt gij niet zonder gevaar zijn. En hoe denkt uw buurman Jonk dan, dat het gaan zal vroeg Wartel. Wel die gelooft stijf en strak, dat alle prinsmannen eD alle protestauten door de patriotten om den hals zullen worden gebracht. Nu ben ik een goed katholiek en zoo min een prinsman als een patriot; ze zullen mij dus wel met In den loop van deze maand komt het artikel in den handel. Manufacturen. De minister van Landbouw heeft in «en rondschrijven aan de burgemeesters medegedeeld, dat met ingang van 5 Augustus 1918 door het Rijkskantoor voor Manufacturen nieuwe geieidebilj6t- ten voor manufacturen zullen worden uitgegeven. VaDat 17 Augustus.dienen deze ge- leidebiljetten door belanghebbenden te worden aangevraagd bij de Rijksadvies- bureau's voor den middenstand. Het adres van bet bureau voor het Z. des lands is: J. L. van der Harst, te Middelburg. Bessensap. De maximumprijzen van bessensap in den kleinhandel zijn als volgt vast gesteld a. per heele flesscb 55 ct. b. per halve flesch 30 cent. AXEL, 2 Augustus 1918. Een viertal dames en heeren ver gastte gisteravond de militairen en ook verscheidene burgers op een gezellig avondje op de bovenzaal van den heer Gilijamse. Vooral het door een der dames ge geven vioolspel dwoDg respect af voor de technische vaardigheid en gevoel waarmede een paar compositie's van Faust, begeleid door piano-muziek wer den gespeeld. Een zanger gaf enkele stukjes van Emile Hullebroek, doch wist niet zoozeer te boeien. Toevallig hoorden we hetzelfde „Kar- lijntje" enkele weken geleden hier van meer geschoolde stem. Ter gelegenheid van de 60-jarige geboortedag van H. M. de Koningin Moeder wappert heden alhier van de openbare en eenige particuliere gebou wen de.Nederlandsche vlag. Concordia zal, trouw aan haar ge woonte, ook weer een concertje geven op de kiosk, als het weer niet al te ongunstig is. Door eenige caféhouders alhier was gevraagd om op Donderdag 15 Augustus,met het concours hippique ook dansmuziek te mogen geven. Thans deelt men ons mede, dat hierop door den Commandant van Oost Zeeuwsch- rust laten, maar de heeren zijn in dienst van den prins en als ik mij niet bedrieg protestantsch dat is mij om het even, w ant ik zeg altijd alle menschen die betalen zyn eerlijke lieden, maar er zyn zoo enkele driftkoppen, die geheel ander» denken. Hugo en Gustaat zagen elkander aaD. Zou het niet best zijn, zeide van Heyden dat wij ons aan de Waal lieten brengen. Dat raad ik u af, want gij moet uwe wonden niet te licht tellen, ook zult gij daar bezwaarlijk onder dak ko men, want het moet daar wemelen van volk. Blijf hier. Als men kwaad in den zin mocht hebben, zal ik zeggen, dat ik een broeder en een neef gelogeerd heb, die zoo min als ik patriot of oranjeklant zijn. Ik heb slaap heerenbeterschap en als gij iets wilt hebbeD, zeud dan uw knecht maar, die daar, zoo ik hoor, de trappen opkomt. Ralf keerde met een bedrukt gelaat terug. De iB de stad heerschende ver warring was te groot, om iets te kunnen hopen ran de pogingen, welke in rustige tijden tot voorkoming van een schande lijken moord hadden aangewend kunnen worden. Mijne ooren suisen nog van het getier en geweld, dat men op straat maakt, 'lis waarachtig of alle menschen dol zijn geworden. O die laffe Zij geloofden zeker, dat de carmagnolen hen op de hielen zaten. En nn zal ik dat Vlaanderen in overleg met den Burd meester van Axel, afwijzend is beschik; Toen Dinsdagmiddag de tram vi 2.55 uit Ter Neuzen naar Zaamsli, reed, en reeds stopte voor de |jj(( De Kraag, werd ondanks vertrap snelheid aldaar een 11-jarig kna^ aangereden. Het was het zoontje n den heer G. F. van der Peijl uit j Neuzen, dat daar vertoefde en gevaar te voorkomen nog even dera wou oversteken, ten einde veiligi plaats op te zoeken. Ongelukkiger»^ kreeg het echter reeds een stoot de machine, zoodat het viel. Hijm daarbij met een voet tusschen dei» zijn gevallenwant die was vreese!; verwond. Ook het rechterbeen em hoofd was verwond. Onder hevige pijnen werd hij op: nomen en met de tram naar Zaaniil gevoerd, waar geneeskundige hulp»; verleend. Een volgende tram bracht het knaas; weer bij zijn verschrikte ouders ter vanwaar hij naar het ziekenhuis lit getransporteerd ter verdere behandel Zijn toestand is levensgevaarlijk. Zij dit weer een waarschuwing meer voor die kinderen, welke j weinig vrees voor een naden machine schijnen te koesteren. Tot landweerplichtig kapitein benoemd de lw. pl. Ie luit. der int, A. Galle van bet 39 bataljon, afkomt van Zaamslag. Door F. Th., 25 jaar arbeider Hontenisse, den 19 Juli j.l. wege doodslag en diefstal veroordeeld tot; jaar gevangenisstraf met aftrek de prev. hechtenis is hooger beroep m geteekend. De officier van jusüv kwam ook in hooger beroep. Reeds sedert eenigen tijd hadk de aandacht getrokken van de rijl ambtenaren te Oostburg, dat een e zame weduwe telkens wandeling maakte in de richting van St. Kn totdat ze eindelyk werd aangehaud' en uitgenoodigd een bezoek te breng bij de visiteuse te Oostburg. Bij 1 onderzoek bleek, dat de weduwe tiental pakken tabak onder de kleen had verborgen. Proces-verbaal wei opgemaakt wegens poging tot verbodt uitvoer. Hoewel de ambtenaren iw meenden te moeten betitelen alsmt nierster, gaf ze zelf op van bera .smokkelaar" te zijn. ellendig gespuis dan morgen meester de stad moeten zien Maar ik zou> geten te zeggcD dat het mij omnogel was bij eeD enkel persoon gehoot verkrijgen. Zoo, zeide een dikke rsi lieer, wil men een Engelschman 1 moorden En waar woont die roodn Wisten wij dat mijnheer, dan a den wij hem zelf zien te redden, gil ten antwoord. Ja mijn vriend, wat zal men dan aandoen, zeide de dikke heer, moet volstrekt naar den raad, en kan nu moeilijk zoo iets onderzoeken. En zoo ging het mij overal dee was niet thuis, de ander niet te sprek en een derde zeide mij ronduit, dat 1 onmogelijk was in deze zaak iets te do Wij hebben gedaan, wat wij do konden, zeide Wartelmisschien io Engelschman ook reeds de stad uit, 't is of de duivel achter hen zit, als onze vriend Ralf zegt. IX. Dat was een druk gejoel, een bij?' juich, een vroolijk geschater! Hier et groep mannen met geweldige gebart zoodat de staarten in hun nek als kenslingers heen eu weder zwaaien1 zij met hunne puntige hoeden eikand bijna in de oogeD steken, in gesprek over het groote nieuws: del gelachen zijn weg Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2