l\o. 34. Zaterdag 3 Augustus 1918. 34e Zeeuwsch -Vlaanderen. voor 'Nieuws- en Advertentieblad J. C. VINK - Axel. Buitenland. - Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per postr 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdae- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Over mesten en slachten van varkens. Ongetwijfeld een belangrijk onder werp Wie zou eenige jaren geleden ïebben vermoed, dat het varken zoo jeiangrijk en zoo zeldzaam zou "korden! Gelijk op bijna elk ander ter •ein van het maatschappelijk leven, leett de oorlog ook een zeer sterken, ladeeligen invloed op onzen veestapel, 6Ju inzonderheid op het mesten van jlarkens. Het groote beletsel voor het {loudeu van varkens is natuurlijk het pkort aan voeder. Voeg daar nog bij Gijle beletselen, die distributie-maatregelen Noodzakelijker wijze meebrengen, en iet varkensvraagstuk is verklaard. - Echter niet opgelostDe regeerings- paatregelen ten opzichte van het mesten fan varkens zijn meermalen gewijzigd. Ve willen trachten, uit de vele bepa- lugeu die aangaande een en ander op mor ieder verstaanbare wijze mee te (eelen. Eu dan komt allereerst de vraag naar 'oren Wie mag nu varkens mesten ederee n mag dat doen, ook zy, lie dit in andere jaren niet deden. Edoch, met deze beperking, dat men tijn varken of varkens zelf moet nesten eu op eigen erf. Niemand Jaag dus ergens anders een varken Eten mesten. De minister zegt over leze kwestie: „Het laten mesten van rarkens bij een antler komt eenvoudig heer op een koopen in voorkoop van „varkens door gegoede particulieren en ;zou leiden tot het verkrijgbaar zijn „van varkensvleesch uitsluitend voor „dat deel der bevolking, dat in staat en „bereid is, daarvoor eiken willekeurigen „prijs te betalen". Daar valt inderdaad niet veel tegen te zeggen. Ieder mag Elus één varken voor zijn eigen gezin mesten. Hij mag er ook meer mesten, maar onder de volgende bepa- (jfllingen l Wie twee varkens voor zijn gezin wil slachten, moet een varken van s: minstens gelijk gewicht beschikbaar nellen voor de algemeene distributie. IfVie drie varkens wil slachten moet drie varkens voor de algemeene distri' putie beschikbaar stellenwie vier varkens wil slachten, moet er vier fteschikbaar stellen, enz. J Van deze bepalingen zijn vrijgesteld 5n' negenen, die vóór 1 Mei j.l. aan de Rijkscommissie van Toezicht op de p y leeschvereeniging een voorloopige ont- heffing van het slachtverbod verkregen, loader dat daaraan een verplichting Jen aanzien van levering aau de Regee (tojfing was verbonden. Deze behoeven [kenWus geen varkens te leveren. Wel jchter zy, die een aanvraag iudieuden, '"lloch daarop geen nader bericht ont' hingen. Pachters van boerderyen bu zoogenaamde zetboeren mogen allen •lachten voor bun eigen gezin, 6u dus niet voor hun eigenaar. Trou wens, dit volgt reeds uit de bepaling, Bat varkens, die men slachten wil, fte Aoeteu gemest worden op eigen erf. pij bet opleggen van varkeus door ooi "teltmesting mogen die varkens een gewicht hebben tot 35 K.G. De varkens, die aan de Regeering worden geleverd, zullen betaald worden tegen minstens 1,75 per K.G. of zoo veel meer, als op het oogenblik der aflevering zal blijken billijk te zijn. Voor varkeus van hooger slachtgewicht dau 100 K.G. zal een premie van 0,15 per K.G. worden gegeven, zoodat daar voor minstens zal betaald worden f 1,90 per K.G. slachtgewicht. Aan de te mesten varkens mag men geen voeder geven, dat uit sluitend voor andere doel einden is bestemd. Varkens voeder kan aangevraagd worden aau het Rijkskantoor voor Veevoeder, Laan van Meerdervoort 53, te '9 Gr&venhage ot aan de Provinciale bijkantoren. Wie in strijd met deze voorschriften handelt, krijgt geen vergunning, om voor zichzelf te slachten. Zij die voornemens zijn varkens te mesten, om die voor zichzelf te slachten, moeten daai van kennis geven aan de plaatselijke organisatie van het Rijks bureau voor Vee en Paarden, dat is by de Landbouwcommissie. Deze commis sie zal de volgende week wel bekend maken, waar en wanneer ingezetenen van Axel, die varkens willen mesten voor eigen gezin, hunne opgave kunnen doen. In elk geval moeten zij daarvan kennis geven vóór 1 Sept. 1918. Zij die ua dien datum hunne opgaven doen, zullen niet mogen slachten vóór 1 Febr. 1919. Voor onze gemeente, die in staat van beleg is verklaard, moet bij die kennis geving worden overgelegd een door betrokken ambtenaren der directe be lastingen verleende vergunning tot ver voer en inslag. Verder moeten zy, die twee of meer varkens willen slachten voor eigen gezin, verklaren, dat zij bereid zijn, het vereischte aantal var kens ter beschikking te stellen van de Regeering. Mogen zij, die kennis hebben gegeven, dat zij voornemens zijn één ot meer varkeus voor ziohzelt te mesten, nu maar slachten als ze willen Neen Wie zijn varken wil slachten, zal dit in de toekomst eerst moeten bekend maken aan de Landbouwcommissie, die slachtverzóeken, als overigens voldaan is aan de gestelde voorwaardeu, door zendt aau het Bijkantoor voor Vee en Paarden. Van dat kantoor krijgt de aanvrager dandegevraagde vergunning; ook de Burgemeester krijgt vau dat kantoor daarvan bericht. Iu verband daarmede zal «en verzoek om te mogen slachten minstens 14 dagen vóór den aaugevraagden slachtdag moeten ge schiedeu. De Landbouwcommissie zal wel zoo spoedig mogelijk ook te dezeu opzichte bekend maken, waar en wan neer men kan vragen om slachtver- gunning. We zijn er echter nog niet. Wie een varken slacht voor zijn gezin moet daarvan afstaan het vet, dat is de reuzel, tegen betaling van 1, per K.G. en z. g. n. alvalvet tegen ƒ0,50 per K.G. Verder wordt iemand, die toestemming tot slachten heeft verkregen, voor zeke ren tijd uitgesloten van eventueele vleeschdistributieals er dus vleesch wordt gedistribueerd krijgt mengeduren- de zekeren tijcf daar niets van. Bij het bepalen van dien tijd wordt gerekend naar een rantsoen van l/, K.G. per hoofd en per week. Ook voor keuring van geslachte dieren en voor het instellen vau.z. g. n. centrale slachtplaatsen heeft de minister bepalingen gemaakt. We zullen het er echter voor dezen keer maar bij- laten eu hopeu dat dit artikeitje eenigszins duidelijkheid zal geven van zoovele bepalingen, die voor 't slachten zijn gemaakt. Ten slotte merken we nog op, dat ook het slachten vau paarden, runderen, schapen ot geiten aan regelen gebon den is. A. L. F. DE OORLOG. Nog steeds houden de Duitsche mili taire schrijfers, die zich nog immer moeite blijven geven om het in de zak3telhng tot dusver gelegen échec te bemantelen door er telkens en telkens weer den nadruk op te leggen, dat de actie aan de geallieerden zoo verbazend veel menschen heeft gekost, vast aan de vrij naieve veronderstelling, dat Foch met ziju offensief een doorbraak poging heeft bedoeld, welke dau natuur lijk schitterend is afgeslagen. Daartegenover stellen de Fransche critici evenzoo hardnekkig hun meening, dat het er Foch voor alles om te doen geweest is, om de werkelijk zeer ernstige bedreiging van Parijs af te wennen en zich een ruimer operatie- terr- in tusscheu den Parijschen torten gondel en de Duitsche frontlinie te verschaffen, wat wel waarschijnlijker klinkt. Aan het Marnefront eigenlijk mogen wij niet meer daarvan spreken, daar de linie zich thans op alie punten tè ver van deze rivier heeft verwijderd schijut een pauze in het algemeene offensief te zijn ingetreden, al duren de plaatselijke acties natuurlijk op ver schillende punten voort. Er is zeer zwaar gevochten, zoo meldde Reuter, tusscheu Ville eu Tar- denois en Ourcq. Voorts is er een kleine vooruitgaug gemaakt in 't Ardré- dal. De Franschen hebben Grand Rozoy (ten 1S.O. vau Oulchy le Chateau) genomen eu rukken op naar het noor den op het plateau van Crist tusscheu Este en Oucy. De Duitschers doen zware tegenaanvallen langs het geheele frout, met name in den Amerikaanschen sector, waar Sergy, nadat het viermaal van de eene hand in de andere was overgegaan, door de Amerikanen is gehouden. Da Eogelschen hebben in het boscb van Plessur 450 gevangenen gemaakt. De vijand heeft in deu vooruitsprin geuden hoek naar de Marne toe 71 divisies in bat gevechtgebracht, waarvan er tien van den kroonprins Rupprecbt afkomstig moeten zijn. Overigens is de toestand vrywel onveranderd 'gebleven. De bnit. In een beschouwing over het vierde oorlogsjaar heeft Wolff's Bureau een berekening gemaakt van den oorlogsbuit eu komt tot de volgende som Door de Duitsche troepen werden in het vierde oorlogsjaar in Rusland 198,256, in Italië 14,423 en aan het Westelijk front 5323 vierkante K.M. bezet, intocaal 218,002 vierkante K.M. Verder zuiver den onze troepen in Finland 373,602, in de Oekraine 452,033 en in de Krim 25,727 vierkante K.M. van vijanden en rondzwervende rooversbendeu. Aan buit werden iu het afgeloopeu jaar binnengebracht 7000 kanonnen, 24,600 machinegeweren, 751,972 geweren, 2,867,900 geweerpatronen. 2000 vlieg tuigen, 200 kabelballons, 1705 veld keukens, 300 tanks, 3000 locomotieven, 21,000 spoorwegwaggons en 65,000 voertuigen. Wij maakten in bovenge noemd tijdvak 838,500 gevangenen. Het totaal aantal krijgsgevangenen, door onze legers sedert het uitbreken van den oorlog gemaakt bedraagt ongeveer drie en-een half millioen. Dat de aankomst en huisvesting van zoo'n millioen Amerikanen in Frankryk heel wat drukte met zich breugt is le begrijpen. Men krijgt er eeu dauw idee van als men leest wat eeu corres pondent uit Parijs vau de Tel. ervan scbrijft, nadat hij langs de verschillende oorlogainrichtingen achter het Ameri- kaausche front een achtdaagsche tocht had gemaakt, gén enkel woord aldus de schrijver- kau den gewekten indruk weergevenverbazingwekkend. De Amerikanen, waarmede ik den tocht maakte, beweren, dat er in Amerika zelf zooiets geweldigs -niet bestaat, t' Duitsche „Kolo3sal" is door 't „Biggest iu the World" overtroffen. In een haven aan den Atlantiscben Oceaan heb ik te gelijkertijd 13 groote trans portschepen, waarvan verscheidene vroegere Duitsche booten zien binnen komen. Het geheele convooi telde ongeveer 6000 volkomen uitgeruste soldaten en werd door 20 torpedojagers begeleid. Ik begaf mij naar een dezer schepen, die 3500 man aan boord had, en waar een bewonderenswaardige zin delijkheid heerschte. In een andere baven en in een stad in het midden van Frankrijk, beide de bases van de bevoorrading, zag ik reusachtige maga- zijaen, waar alle zakeu, die een leger te velde noodig heeft, worden opgesta peld, vanaf uitrustingsstukken eu wape nen tot peper, zout eu tabak toe. In een der door mij bezochte plaatsen beslaan de opslagmagaz men een opper vlakte vau 18 vierkante kilometers. Er zijn hier 195 gebouwen verrezen, als mede een koelbuis, waar plaats is voor 12000 geslachte koeien. A.1 deze maga zijnen zyn tot barstens gevuld met allerhande benoodigdheden. Er bevinden zich hier 6 automobiel parken. De auto's worden in stukken tiierheen overgebracnt, terwyl iu ieder park 1000 auto's per maand worden gemonteerd. Ook in de spoorwegwerkplaatsen worden de locomotieven en de wagons,

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1