- Landbouw. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Het z.g. eigen karnen zal dan uitgeslo ten zyn. Het ia te verwachten, dat wanneer het karnverbod niet aan de daaraan gestelde verwachtingen beantwoordt, met 1 Augustus zal a.s. worden overge gaan tot gedeeltelijke rantsoeneering van melk. Suiker veor hotels, enz. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat hotels, café,s, restaurants, pensions en dergelijke inrichtingen ten aanzien der suikerrant- soeneering als industrieelen worden beschouwd. Zy moeten derhalve bij het Rijkskantoor voor Suiker te Amster dam aanvragen om ingeschreven te worden. De burgemeesters mogen geen aan vragen van dergelijke inrichtingen goed keuren, maar dienen de belanghebben den te verwijzen naar het Rijkskantoor voor Suiker. Verroer van ree. Het Rijksbureau voor Vee en Paarden meldt, dat vervoer van alle vee, dus ook van biggen, tot en met 31 dezer is verboden vervoer van Paarden is hieronder niet begrepen. Vlastelers. Donderdagmiddag kwamen te Goes een 60 tal landbouwers, die vlas telen bijeen, om hunne belangen te bespreken. De vergadering werd geleid door den heer H. A. Suij van Kruiningen, die mededeelde, dat door de regeering maatregelen zijn genomen, die in stryd zijn met de belangen der producenten. Door den heer Vogelaar werd mede gedeeld, dat in een reeds elders gehou den vergadering de bezwaren beliepen over lo. de taxatie, 2o. den tyd van levering, 3o. den maximumprys. Tegen de taxatie had men 't bezwaar dat die geschiedt door 2 personen, die geen vlasverbouwers zijn en de boeren niet worden gekend. De onmiddellijke leve ring van het vlas is niet in het belang van de verbouwers, die dan geen voor deel meer trekken uit het zaad en geen werk kunnen verschaffen. Na een uitvoerige discussie werd besloten de quaestie over te geven aan de Z. L. M., intusschen voort te gaan met het mennen van vlas en een request te zenden aan den Minister omtrent den maximumprys van het vlas 20 cent per K.G. M. Crt. Maatregelen voor den vlasbouw. Naar de Tel. van den secretaris der Groninger Mij. van Landbouw verneemt zullen de regeeringsmaatregelen betref- lende bet vlas van den nieuwen oogst binnen weinige dagen in dier voege gewyzigd worden, dat de landbouwers, die vroeger geregeld hun vlas repelden, dit ook in den aanstaanden winter zullen kunnen doen. 50.000 gulden voor een dekhengst. De paardenhandelaren Timmermans- Van Rappard, te Eist (Bet.) hebben op de keuring te Maastricht voor j 50.000 aangekocht den beroemden Belgischen voshengst „Zodiaque du Fosteau" Deze hengst zal te Eist worden gestationneerd. Avp. AXEL, 30 Juli 1918. Ook in onze gemeente heeft de SpaaDscbe ziekte haar intrede gedaan. Er zijn op 'toogenblik reeds 3 gevallen aanwezig. En of men die nu griep noemt ol pip heeten wil, zooals een grappenmaker uit Sas van Gent het in een naburig blad noemde, wij voor ons vinden het misplaatst met die ver schijnselen den dpaak te steken, als zou het een kippenziekte z n. Het is helaas een ziekte, die van zoodanigen ernst is dat reeds doodeiijke gevallen zijn geconstateerd. Ook om de complicatie'» die de ziekte vaak roet zich brengt, is ze gevaarlijk. Zooiezen we, dat in Assen 20 aangetaste militairen er longontsteking by kregen. Een bewijs, dat men zich zooveel mogelijk in acht moet nemen. Als bijzaak komt hier ter plaatse met die ziekte ook nog weer de woningnood op den voorgrond. De eerste lijder, een soldaat, moest geisoleerd worden in een vluchtelingentent, wijlde bestaan de ziekenbarak bewoond wordt door lieden, die geen woning kunnen huren wegens gebrek aan huizen. Gek kiinkt het, dat dan een ziekenbarak in dat gebrek moet voorzien. 't Is mobilisatie j In antwoord op een door B. en W. van Neuzen tot den commandant der stelling van de Monden der Maas en Schelde te Middelburg gerichte vraag, is van den commandant in Oostelijk Z.-Vlaanderen te Neuzen bericht Ont vangen, dat deze om militaire redenen bezwaar heeft, dat op gewone wijze de kermis in de derde week van Septem ber plaats heeft. De heer Cb. Rottier, onderwijzer te Hulst, i«, volgens Zei., door het Ministerie van Koloniën aangewezen tot het volgen van een cursus voor de hoofdakte, met bestemming voor den Ned. Indischen dienst. Op 70-jarigen leeftijd is na kort stöndige ziekte overleden de heer C. v. Esbroeck, burgemeester van Hengst dijk. Behalve als hoofd der gemeente is de overledene in vele betrekkingen zeer vruchtbaar werkzaam geweest. Bij het on weder van Vrijdag sloeg te Hontenisse de bliksem in de land- bouwschuur van J. Fruytier; zij brandde geheel at, terwijl ook landbouwgereed schappen een prooi der vlammen werd. Woensdag hadden zich nabij de Nederlandsche grens in de omgeving van Kapeilebrug een Viertal personen in burgerkleeren in een boschje ver borgen. Zy werden door een Duitschen schildwacht ontdekt, die zijn geweer af schoot. Terstond kwamen meerdere Duitschers waaronder de wachtcomman dant, toegeloopen. De laatste loste 4 schoten doch zonder te treffen. De ontdekten staken als teeken van over gave de handen omhoog. Zij werden meegenomen en naar Kemseke ver voerd. Later hoorde men, dat het Fransche krijgsgevangenen waren, die getracht hadden te ontvluchten. Bij ministriëele beschikking zijn met ingang van 1 Aug. a.s. beno'emd tot kommies 3e klasseA. van Eek te Ter Neuzen, P. Sooke te Sas van Gent, A. M, den Hollander te Hulst, G. de Waard te IJzendijke, J. P. Slager Aar- deubutg, N. Blok te St. Jansteen, en C. J. Konjn te Sluis. Naar het schijnt»zijn volgens de cultuurcommissie in strijd met het zaaiplan aau de grens geteelde vruchten van hoogerhaud in bezit genomen. Althans, door den burgemeester van Sas van Gent is gepubliceerd, dat door hem op Woensdag aanstaande publiek zullen worden verkocht, verschillende perceelen wijnpeenzaad, ajuin, radijs zaad, chigoreiwortelzaad en krotenzaad, alles in bezit genomen en wassende in den Canisvliet en den St. Athonypolder. De vruchten zullen van het vetd ver-, wijderd moeten worden en per wagen of camion voor veevoeder of mest ver kocht worden. De gezamelijke opper vlakte der beteejde velden bedraagt 6,22,28 HA of 13 gemeten 289 roeden. Tem. Crt. Bepaald is, dat de gewone Rijksna- jaarskeyringen van. tot dekking bestem de hengsten in 1818 voor Zeeland ge houden zullen worden op 2 September te Middelburg, 3 Sgjpt. te Oostburg, den 4eri te Kattend ij ke, den 5en te Hulst, den 6en te Bergen op Zoom en den 7en te Zienkzee. Te Biervliet heeft men bij den landbouwer V. in Sint Pieterspolder in den nacht van Woensdag op Donderdag van 50 gersteschoven de aren afgesne den, waarvan aangifte bij de politie is geschied. Of die afkeurenswaardige diefstal nog niet voldoende was, heeft men boven dien nog het moerkonijn der kinderen op de hoeve meegenomen, doch een mannetjeskonijn in de plaats achterge laten. Vier jaren oorlog. ZoDdag was het vier jaar geleden, dat Oostenrijk-Hongarije aan Servië den oorlog verklaarde. Een krasse maatregel. Door den rijksambtenaar v. d. W. en den brigadier der rijksveldwacht Van Spl., te Zierikzee, is op de hofstede van de wed. V., te Serooskerke (S.) het vleesch van een pas geslachten stier in beslag genomen op 't oogenblik dat een 4-tal slagersknechts bezig waren het vleesch op te laden en te vervoeren. Zij hadden den stier gekocht van den landbouwer W. C., onder deze gemeente, en naar genoemde hof stede vervoerd ter slachting Van deze clandestiene slachting is rapport uitgebracht naar Den Haag. Vandaar is nu bericht ingekomen, dat volgens de wetsbepaling bij de wed. V. en bij W. C., al het aanwezige vee moet worden onteigend, terwijl de slagersknechts voor den rechter moeten verschijnen. Tel. Zaterdagmorgen is een soldaat in garnizoen te Waalwijk, afkomstig uit Zaandam, bij het stoeien doodgeschoten. Zaterdagmiddag is te Vlissingen aangespoeld het lijk van den milicien L. de Ruiter uit Arnhem, die verleden week bij het zwemmen in de Schelde verdron ken. Het lijk werd naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats overge bracht. De politie te Ieiseke heeft de hand gelegd op een valschen" gulden. Hij was donkerder van kleur, doffer van klank, zachter van allooi en ruim twee gram lichter dan een echte gulden, maar de teekening van beeldenaar enz. was zeer nauwkeurig, alleen iets minder scherp. M. Crt. Bij het onderwijzers examen te Rot terdam is een blinde mannelijke candi- daat geslaagd, de heer Robart. Hij is 39 jaar oud en werkzaam in de Blindenin richting aan de Van der Duynstraat te Rotterdam. Hij legde een zeer goed examen af. Bij mioistrerieele beslissing was hem ontheffiug voor enkele vakken verleend. Op ziju examenlijstje prijkten 5 zevens, 3 achten en éèn tien. Dit is de tweede maal, dat in Neder land een blinde de akte verwierf. De zwaargewonde Britscbe vliege nier, die te Vlissingen w.as aangebracht, is in het St. Jozefziekenhuis aldaar kort na zijn aankomst overleden. De overleden Britsche aviateur is ser geant Partridge. "Zijn makker, die te Oostburg gebleven was, sergeant Gude, vertiok Vrijdag naar Groningen, Hij vertoefde even te Vlissingen en was ge heel ongedeerd. Over het voorgevallene deelde hij mee, dat hij 'n tocht over het Vlaamsche kustgebied deed, toen ia de zone van Brugge een granaat van het Duitsche afweergeschut vlak onder het vliegtuig ontplofte. Dit werd in het benedenvlak getroffen en scheiven kwetsten op gruwelijke wijze den waarnemer Partridge. Zooals we reeds meldden, werd dezen de rechterarm afgerukt en ook een been bijna van het lichaam gescheurd. De machine zelve spleet eu dreigde elk oogenblik in twee stukken te breken, 't Was een ontzettend moment en men moet wel stalen zenuwen ii'-bb'en om niet alleen volle tegenwoordig heid van geest te behouden, maar snel te overleggen hoe er gehandeld moet worden. Gude begreep, dat met z(jn gehavende machine alles spoedig beslin moest worden. Terugkeeren wasonmoge.j lijk. Nederland lag dicht bij en in die richting stuurde nu de loods. De machine! vloog langs Oostkerke en Houcke ej nauwelijks tien minuten na het treffs daalde ze in een veld bij Groede. Gude betuigde dankbaar hoe er om middellijk van Nederlandsche militairtj zijde geneeskundige hulp was voor zijn armen makker. 2el. I Vrijdagavond kwam aan de harji te Burghsluis, gemeente Haamstede ajj. drijven het lijk van een Engelsch vliegt- nier, blijkens de op het lijk gevondei papieren drogende den naam van Jams Herbert Mesham, geboren 13 Augustui 1899, wonende te -Liverpool, Botanic Avenue 28. Nadat 't lijk gekist was en naar de begraafplaats te Haamstede vervoerd,! het op verzoeken van den Britscbs Consul te Vlissingen per torpedoboi naar die gemeente vervoerd, waar htl tegelijk met dat van den gesneuvelde! landgenoot Partridge werd ter aardt besteld. Honderden woonden te Vlissingen dea plechtigheid bij Het derde lijk gevonden. Dooi een Marker visscher is Zaterdagnacht aao gebracht het lijk van het jongste meicje, dat bij het roeien op de Zuiderzee onl met twee andere dames zoo noodlottij om het leven was gekomen. Vrouw vermorzeld. Door dt stoomtram is te Watergraafsmeer, over reden een naar schatting zeventigjarige I vrouw. De machinist zag eensklaps «s gedaante achter een boom te voorschip komen en voor de locomotief loopet. Aau stoppen viel niet te denken. Akelig verminkt werden de overblijf selen opgenomen. Per raderbrancard werden zij naar* het lijkenhuis vervoerd, De opperbevelhebber heeft een be zoek gebracht aao de in het marine noi j pitaal te Hellevoetsluis opgenomen twee tal overlevenden van het bekende schiet- ongeluk te Oost-Voorne. Hij heeft zich op de hoogte gesteld van hun toestand, welke redelijk wel is, gezien de omstan digheden (beiden missen de armen). M Axel, 29 Juli 1918. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een plaatsje voor het volgende: In Uw veelgelezen blad ddo. 26 Juli leesik o. m. dat een ingezetene dezer gemeente eei krulstaart had, die moest worden afgemaakt Men wilde het beestje .en familie" verorberen, doch daar geen slachtvergunning aanwezig was, werd het beest in beslag genomen en bij loting aan de gemeentenaren toegewezen; overbodig te vermelden, dat zich veel liet hebbers aanmeldden intusschen een teleur stelling voor den eigenaar. Toen ik dit las watertandde ik en voelde mij teleurgesteld n ets van die loting te hebben geweten en begon thuis al op mijn poot te spelen, doch men beweerde van niets te hebben geweten Aan wien de schuld V Ik bij de buren op infoimatie, ook zij hadden niets gehoord. Hoe wisten anderen het dan Wel! de gemeen te-omro-per had het bekewl gemaakt, zeide mij een buurman, maar die kom't uooit op den Nieuwendijk, die komt niet verder dan de kruising van den trein. Vreemd, da» ht ik, als het belasting be alen is en men vergeet het, weet men ons al spoedig te vinden en is de Nieuwendijk niet te ver. Maar al» er eei- buitenkansje is dan hebben de bewonen van den Nieuwendijk he niet noodig te weteu Het is te hopen dat het den gemeente-omroep® dus c-ns aan het verstand gebracht wordt, dat zij die gemeentelasten verplicht zyu te beta en, nok recht hebben ingelicht te worden bij eventut ele verlotiugenwf ver strekkingen. Gelijke plichten, gelijke rechten. Intusschen was deze verloting van den krulstaart dus niet alleen een teleurstelling voor den eigenaar, maar ook voor die wijken, waar de gemeente-omroeper niet geweest is en de menschen dus van niets afwisten. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voorde Hoogachtend, Een bewoner van den Nieuwendijk. 1 We willen den geachten inzender doen op merken, dat hij nog méér teleurgesteld h»d kunnen zijn. Als zijn vrouw b.v. tocvalu® had geweten, dat varkensvleesch verloot werd,

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2