Woensdag 31 Juli 1918, 34le «laarg. .IIlMXÊJ voor Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. I KAM Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 O. nt DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën- worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. DE OORLOG. Terwijl tot nu toe de Duitsche leger berichten steeds getrouw den toestand weergaven en in dit opzicht zich dik wijls gunstig onderscheidden van die der tegenstanders wordt ten aanzien van de gebeurtenissen der vorige week de waarheid nogal eens tekort gedaan. Spreken zij herhaaldelijk van het zege ▼ierend afslaan van doorbraakpogingen der entente troepen, dan kan dit wellicht juist zijn, n.l. indien het offensief van Foch als een doorbraak was bedoeld. Maar dit daarin te zien, is met opzet de zaak voor zichzelf gunstig voor stellen. De beteekenis en bedoeling der handeling was het defensief laten varen en den Duitschers het initiatief te ontrukken, en in die bedoeling is het opperbevel der Entente naar onze meening, volkomen geslaagd. Terwijl het den Duitschers in het W. dus minder goed gaat komen er voor Oostenrijk van het gevechtsterrein in Albanië eveneens minder gunstige be richten. Fransch Italiaanscbe strijd krachten vechten ook hierzijaanzij langs een linie die zich uiistrekt van de kust der Adriatsche zee, waar bij Walona de Italianen hun basis hebben tot aan Popagretz aan het Ochrida-meer. In het bijzonder in het centrum van deze linie zgn de Oostenrijkers teruggetrok ken en hebben zij ook volgens de officiëele Weensche berichten de belangrijke plaats Berat moeten loslaten. Na het échec aan de Piave zal deze nieuwe nederlaag op de Oostenrijkers in 'tbinnenland een deprimeerende in vloed uitoefenen. Rusland ten slotte kampt nog voort durend met binnenlandsche onlusten als gevolg van de actie der Contra revolutionnairen tegen de soviet-regee ring en wordt voorts, nu de strijd in front gedaan is, zoowel in de zijde als in den rug aangevallen. In de zijde door de Entente troepen, die op Kola (Moermanskunst) zijn geland endreigend den arm tegen Petrograd opheffen, en in den rug door de Japanners, die thans definitief tot interventie in Siberië heb ben besloten. Het Fransche stafbericht vermeldde weder een bijzonder sterken vooruitgang aan de Marne. De militaire beoordeelaars zijn een stemmig van meening, dat de toestand van de Duitsche legers in de zakstelling hachelijk wordt en dat de vijand be zwaarlijk een terugtocht zal kunnen voorkomen. Reuter's bijzondere berichtgever bg het Fransche leger geeft de volgende- beschouwingen De mislukking van de derde en misschien grootste inspauning die de Duitschers zich dezen zomer hebben getroost om tot een beslissing te komen is in hoofdzaak aan twee feiten toe te schrijven: le. dat zij het weerstands vermogen van het Fransche leger onder schatten en 2e dat het derde offensief geen verrassing was. Uit Santander wordt d.d. 25 Juli aan de Times gemeld Bij de torpedeering van het Fransche vrachtschip „Lydien" bij Zumaya op 21 mijlen ten Westen van San Sebastian, bereikten slechts zes leden van de 46 koppen tellende bemanning levend de kust. De anderen werden door de Duitsche duikboot vermoord, die de reddingsbooten in den grond ramde, om zoodoende te pogen ieder spoor uit te wisschen van hetgeen klaarblijkelijk een schendiDg der Spaansche neutrali teit is geweest. De overlevenden verklaren, dat het schip in de territoriale wateren getorpe deerd is. Er drijven nog altijd lijken aan land. OF NEDERLAND IN 1795. Even na middernacht ontwaakte van Heyden. Minder dan zijn eigen toestand verontrustte hem het lot van Odegunda want de achterdocht had te vergeefs zijn hevige liefde bekampt. Nu eens geloof de hij haar ten prooi aan de woestelin gen, wier legerbenden de stad omringden dan weder waande hij haar vrijwillig in de armen van zijnen gehaten mede dinger. Onlijdelijk was dit denkbeeld voor den jongelinghij zoude de stad hebben willen uitijlen, om ten miqste met zekerheid haar lot te kennen maar hij zelf lag daar door eeue wonde verlamd, niet in staat zich zelve te ver dedigen of voor zijn vaderland, dat des zelfs ondergang met rasse schreden te gemoet ging, te strijden. Uit deze som bere mijmeringeu en droefgeestige denk beelden werd hij gewekt door het hooren van een gesprek, hetwelk in de kamer, welke aan de zijne grensde, tusschen twee mannen gevoerd werd. De zonder linge weorden, welke gesproken werden en die hg van tijd tot tijd opgevangen had, deden hem scherper toeluisteren hij legde het oor tegen den muur. De Engelsche hond denkt zeker zijn vervloekt eilaod nog weder te zien, maar hij rekent buiten den waard, zeide de een. Ik wenschte al die schelmen betaald te kunDen zetten, wat ik van hen heb uitgestaan, antwoordde de ander. Maar wij dienen te zwijgen, opdat de vogel ons niet ontsnappe, hernam de eerste, en beh'alve dat ik hem met ver maak naar de andere wereld zal zenden, zijn zijne gouden vederen te mooi, om hem ongeplukt te laten vliegen. Zou hij veel bij zich hebben Dat zult gij zien, man, als wij het koffertje openen, antwoordde de ander. Maar wat vangen wij met het wijf en het kind aan Meent hij dat zij iets beters hebben verdiend? was het antwoord. Vervloekt mag ik zijn, zoo zij de andere zijde van de Waal zien. 'k Ben lang genoeg getergd. Maar als zij vermist worden Denkt gij dan, dat men bij de ver warring, die er in de stad heerscht, aan een meer of minder zal denken De dranken hertog weet op zijn best, welke pooit hij uit moet, om over de Waal te komen zij zijn in vollen af tocht men zal denken dat hij verdron ken is of zoo iets vrees niet lang broeder, I er zal geen haan naar kraaien o man gij moet de rollen goud gezien hebben, I die hij de een na de ander inpakte Een De suikerrantsoeneering. Bet Volk meldt het volgende omtrent de overwegingen, die hebben geleid tot de invoering der suikerrantsoeneering Een rantsoen van een half pond per hoofd en per week beteekent niet een nkrimpiug van het verbruik van suiker. Het geldt voor de geheele bevolking, dus ook voor kinderen beneden het jaar; 13 K.G. per hoofd en per jaar is meer dan het verbruik in de jaren vóór den oorlog. Waarom dan de rantsoeueeriug is ingevoerd? Het suiker- verbruik is tijdens den oorlog zeer sterk toegenomen niet alleen het rechtstreek- sche verbruik door de bevolking, maar ook dat van de industrie. De voor naamste reden van de rantsoeneering is, het rechtstreeksche verbruik door de bevolking in elk geval te waarborgen. De industrieën die suiker .vreten" heerlijk gezicht 1 Zij zijn ons man en twee of drie van die verwenschte Engel sche hoDden meer of minder beteekent niet veel. Om één uur dus? Om één uur komt hij met Me anderen alles is gereedhij wil nog een paar uur slapen eer hij vertrekt het zal zijn laatste slaap zijc en morgen zijn wij zoo rijk als een uit de stad "Van Heyden had met ingehouden adem geluisterd. Hij kende de verbittering, welke in het hart van velen tegen de Engelschen bestond en twijfelde er niet aan of deze beide mannen hadden het plan gevormd hunne wraakzucht en goud- dorscht te bevredigen in een oogenblik, dat de heerschende verwarring de wetten krachteloos en den moord gemakkelijk maakte. Hij wekte Wartel en Ralf, die insgelijks ingesluimerd waren. Men wil in het huis hier naast een schandelijken moord plegen, zeide hij, hen verhalende wat hij gehoord had hoe verhinderen wij dit Gek genoeg, zaide de ritmeester, wij liggen hier. als een paar honden aam een band, en ofschoon ik die roodrokken haat en verracht, is het toch niet geoor loofd een moord te laten begaan. Ralf roep onze huisheer. Deze kwam zeer langzaam de trap opsloffen, gekleed Ui zijn kamerjapon en zijn hoofd gedekt met eeue blauwe slaap muts, welke hem diep in de oogen zat. Wie woont in dit huis hier zijn in hoofdzaak de chocoladefabrieken, de jam- en marmeladefabrieken, de fabrieken voor kunsthoning, geconden seerde melk, balletjes en zuurtjes, ulevellen, drop, koek, taart, speculaas e.d. Naarmate andere voedingsmiddelen scbaarsch worden of geheel verdwenen, is de fabricage van deze artikelen fabelachtig gestegen tegelijkertijd steeg het directe verbruik van suiker. Op 13 Juli was het directe verbruik van witte suiker reeds meer dan 3 millioen K.G. boven de raming (het suikerjaar loopt vanaf 1 October), van de bijsoorten bijDa 2 millioen K.G. Op denzelfden datum had de industrie de raming met een kleine 6 millioen K.G. overschreden. Er is, dat in het voorbijgaan, gevraagd, of het verstrekken van suiker (melasse) aan de alcohol industrie en de bier brouwerijen mag doorgaan, nu rantsoe neering noodig blijkt. De branders krijgen sinds lang geen suiker meer, en de vraag wordt overwogen, of ook voor de brouwers de verstrekking moet worden stopgezet. Om te zorgen, dat in elk geval de bevolking voldoende suiker zal hebben, om den winkeliers de zekerheid te geven dat zij hun klanten kunnen bedienen, om het smokkelen binnenslands en het smokke len over de grens, en om het hamsteren te beletten, daartoe dient de rantsoe neering. Karnverbod. Volgens de N. Crt. is binnenkort een algemeen karnverbod te verwachten. Alleen erkende zuivelfabrieken zullen vergunning tot karnen kunnen krggen. naast, vroeg van Heyden driftig. - Men zegt de duivel, antwoordde de burger met een ernstig gezicht. Het is hier geen tijd van schertsen vriend, zeide Wartel, daar moet een Eugelschman in kwartier liggen. Dat geloof ik niet, antwoordde de huisbaas, en zoo hij er ligt, dan zou hij ten minste een halve duivel zijn. Maar ik zal u zeggen wat ik weet, voegde hij er geeuwende bij. Dat huis is altijd bewoond geweest door een braaf man, die het gehuurd had van een rentenier, die het gekocht had van een jood, die. In Godsnaam wees kort vriend, riep Gustaaf. En nu zegt men, dat voor drie weken het vreeselijk in het huis van mijn buurman begon te spoken en daarom heeft mijn buurman, die een heel vroom man was, er niet langer in willen blijven, en sedert dien tijd heeft er geen mensch in gewoond zoover ik weet, maar ik bemoei mij ook weiuig met de buren. Ralf, zeide van Heyden, neem uw pallast, zie nog een paar man te krijgen en onderzoek dat huis. Een eerlijk man, die gewapend is. heeft meer moed dan twee schurken, zeide Ralf. De deur van het bedoelde [iui» met geweld gedpend hebbende, door zocht hij alle kamera zonder echter eenig spoor te vinden, dat de tegen woordigheid van mengeheu te kennen gaf. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1