Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Zeep. Tea aanzien van zeep werd gewezen op den onhoudbaren toestand, welke door het gebrek aan dit artikel heerscht. Door den Minister werden uitvoerige inlichtingen verstrekt over de oorzaken, waaraan de zeepscbaarschte is te wijten en voorts medegedeeld, dat maatregelen zijn getroffen waardoor, te beginnen in de maand Augustus, weder om geregeld zachte zeep beschikbaar zal worden gesteld. Gewezen werd voorts op de onbillijk heid, dat nog steeds tegen abnormaal hooge prijzen harde zeep in den vrijen handel verkrijgbaar is. Aangedrongen werd op het treffen van zoodanige maatregelen dat ook deze misstand zooveel mogelijk wordt tegengegaan. Tegen de vaststelling van maximum prijzen bestaan, in verband met het groot verschil in sooft en kwaliteit van harde zeepen, groote bezwaren. De Minister verklaarde zich echter bereid te overwegen of niet alle zeepen in de rantsoeneering moeten worden betrok ken, in dier voege, dat ook de dure toiletzeepen slechts op bons zullen worden verkrijgbaar gesteld. Suiker. Te beginnen 29 dezer wordt een suikerrantsoeneering ingevoerd, voor- loopig van een half pond per week en per persoon, op bons. Ons wittebrood. Het Bureau voor Medededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Volgens een mededeeling in de bladen afkomstig van „vakkundige" zijde, zou het wittebrood lijnmeel bevatten. Dit is niet juist, Het regeeringsbloem, waarvan wittebrood wordt gebakken, is een mengsel, bestaan uit 30 S.G. buiten- landsche tarwe, 30 K.G. inlandsche tarwe en 40 K.G. inlandsche rogge, welk mengsel uithemalen wordt tot 85 K.G. bloem. Het gebruik van inlandsche tarwe en rogge, die onder normale omstandig heden in dezen tijd van het jaar niet meer worden verwerkt, heelt tengevolge dat het ftrood niet zoo luchtig en door bakken wordt als anders, maar doet overigens aan de waarde van het brood voor de voeding niet at. Aanvoer van koffie J Wanneer het bericht van de Tel., dat de lading van de door Engeland in beslag genomen schepen der Kon. Ned. Stoomboot Mij. zou worden vrijgegeven juist is, bestaat er kans op aanvoer van koffie hier te lande. Van genoemde reederij waren nml. drie schepen gela- den met koffie. Indien deze hoeveel heden naar ons land worden verscheept, krijgen wij de beschikking over duizen den balen koffie. AXEL, 26 Juli 1918. Hedenvoormiddag werden we verrast door een kort, doch hevig onweer. Een paar felle slagen joegen velen de schrik op bet hart, maar ongelukken kwamen niet voor. Een begin van brand aan de marechaussee-kazerne werd dadelijk gestuit. De bliksem moet op de telefoondraden geslagen ziju want een paal werd geschonden, terwijl de draden afknakten. Een ingezetene alhier had een krulstaart zitten, die op geneeskundig advies maar beter kon worden afge maakt. Daar het vleesch niet ongeschikt' geacht werd voor consumptie, besloot men „en familie" het beestje maar te deelen. Maar de onverbiddelijke wet zeide,het zal niet gaan Er was geen slachtvergunning aanwezig, zoo dat het begeerde in beslag genomen werd, en bij loting aan de gemeente naren werd toegewezen". Overbodig te vermelden, dat zich veel liefhebbers aanmelden intusscheu een t^fturstel ling voor den eigenaar. Donderdag had te Hoek ten over staan van notaris Dregmans en ten verzoeke van de erven L. W. de Jonge, de verkooplng plaats van een partij bouwland, enz. Koopen 1 en 2, 3 hectaren 57 aren en 40 centiaren, of ongeveer 6 gem. werden verkocht aan M. Drabbe, aldaar voor 9242,37. Koopen 3 en 4, groot 2 hectaren 42 aren, of 5 gem. 130 roeden aan Abr. Riemens aldaar voor 9834,14. En koopen 5 en 6, ongeveer 600 M. dijk aan firma Kaan voor 2040. De Minister van Landbouw, heeft bepaald, dat in 1918 de gesloten tijd voor het visschen met de vischzegen in de nagenoemde kreken in Zeeuwsch- Vlaanderen zal eindigen op 31 Juli in plaats van op 30 September de Othener kreek onder Zaamslag de Zestigvoet kreek onder Graauw; de Vlaamsche kreek onder Graauw de Graauwsche kieek onder Graauw; de Vest onder Hulstde Groote Vogel onder Kuitaard de Eerste en Tweede Hoeksche kreek onder Hoek de Canisvlietkreek onder Westdorpehet groote eiland onder St. Jansteende Axelsche kreek onder Axel; de Axelsche put.onder Axel. - Naar aanleiding van de beperking van den dienst der treinen in Zeeuwsch Vlaanderen wendden de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neu zen en die te Sas van Gent zich, voor wat den diepst tusschen Ter Neuzen en Sas vaniGent betreft, met een bezwaarschrift tot den Raad van Toezicht. Thans is bericht ingekomen van den Raad van Toezicht op de spoorweg diensten, dat gedurende de maanden Juli en Augustus niet kan gerekend worden op uitbreiding van den dienst der treinen in Zeeuwsch-VIaanderen, doch dat middelerwijl zal worden na gegaan of er daarna aanleiding is, met het oog op de campagne der suiker fabrieken te Sas van Gent en het vervoer der schoolkindereu het kolen- rantsoen der beide maatschappen zoo danig te verhoogen, dat zij beide 3 treinen per dag in elke richting kunnen laten loopen. Wat het bieteuvervoer bstreft, ligt het in de bedoeling der rijkskoleudistri- butie, daarvoor een extrarantsoeu brand stoffen beschikbaar te stellen, Tem. Crt. Uit Groede meldt men ons, dat gisteren onder die gemeente een En gelsch vliegtuig daalde, dat nabij Zee- brugge was aangeschoten. De aviateur was zoodanig getroffen, dat zijn rechter arm en linkerbeen at'waren. Een Ned. militaire dokter legde het eerste verband waarna de ongelukkige per Roode Kruis- auto naar Breskens-werd vervoerd om vandaar verder per boot en trein de reis voort te zetten. Het vliegtuig werd natuurlijk even eens g-terneerd. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 28 Juli 1918. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9'/i ure Ds. J. B. T. Hngenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hngenho tz. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9'/j ure Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Juli 1918. W. F. R23 j., voerman te Hulst, Th. A. B., 18 j., werkman te Hulst, beiden gedetineerd, ziju wegens diefstal ieder veroordeeld tot 2 maanden gev., met aftrek prev. hecht. A. E., 39 j., arbeider te Koewacht, gedetineerd, is wegens als voren vei oord. tot maanden gevang, met aftrek voorarrest. M. v. d. V., 41 j., huisvr. A. d. P. te Sas van Geut, is wegens mishandeling veroord. tot J 10 ot 10 dagen hecht. J. D. d. G,, 31 j., veekoopman en herbergier te St. Jansteen, R. S. J., 2£||j., huisvr. H. S., zijn wegens belee- diging ieder veroord. tot ƒ.5 of 5 dagen hechtenis. Th. K., 18 j., landbouwersknecht te Westdorpe, is wegens diefstal veroord. tot f 20 of 20 dagen hecht. G. d. B,, 31 j., werkman te Koewacht, is wegens heling veroord. tot f 25 of 25 dagen hecht. M. v. d. S., 34 jaar, huisvr. van J. J. B., en M. Th. B 42 jaar huisvr. van E. G beiden te Ter Neuzen ieder wegens diefstal veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. B. D., 39 jaar, ketellapper te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. M. W. H., 22 j., landbouwersknecht te Axel, ter zake als voren' tot 10 of 10 dagen hecht. J. de R., 21 jaar, veldarbeider te Clinge, is wegens wederspannigheid veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. A. V., 19 jaar, veldarbeider te Axel, is wegens beleediging veroord. tot 15 of 15 dagen hecht. Rechtsingang is verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen S. W. V., 19 j., reiziger te Terneuzen, gedetineerd, beklaagd Van verduistering. Rechtsingang met gevangenhou ding en verwijzing naar de terechtzitting werd verleend tegön O. F. v. T., 22 j., R. v. D., 19 j. en A. C. T., 23 j., werk lieden te Westdorpe, gedetineerd, be klaagd van diefstal. Rechtsingang is verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtztting tegen L. 19 jaar werkman te Philippine verblijvende, gedetineerd te Middelburg beklaagd van diefstal. Eveneens tegen A. D. H., 27 jaar kleermaker te Sas van Gent, beklaagd van verboden nederlage. Rechtsingang verleend met last tot instructie gevaggenhoudiug tegen W. V., 27 jaar varensgezel te Breskens, gedetineerd beklaagd van verboden vervoer. Ernstig ongeluk. Zaterdagmiddag 1 uur heeft, op het Wassenaarsche slag ter hoogte van post 2100 tfen ernstig ongeluk plaats gehad. De bouwitser- atdeeling uit de Alexanderkazerne te 's-Gravenbage was daar bezig met schietoefeniugen voor de commissie van proefnemingen, waarbij de milicien- stukrijder der veldartillerie uit de Alex anderkazerne, Gerritsen, belast was met waarnemingen in den waarnemings post, terwijl nog een tweede militair ter assistentie bij hem aanwezig was. Er werd geschoten met 7 c.M. kanon nen, waarvan een der granaten door de dekkingsplaat van den waarnemings post heen is gegaan, met het noodlottig gevolg, dat de militair Gerritsen werd getroffen. Onmiddellijk werd door den anderen post de batterij telefonisch ge waarscbuwd, maar deze loste nog een tweede schot, ditmaal gelukkig zonder iets te raken. Het ongelukkig slachtoffer werd hier na uit de kuil gebaald en gat spoedig den geest. By de oefeningen was geen geneesheer aanwezig, zoodat deze tele fonisch uit Den Haag moest worden opgeroepen Het lijk van het slacht offer is des middags 4 uur per auto naar het militair hospitaal vervoerd. Do militair, die zich met ^Gerritsen in de waaruemingskuil bevond, is met den schrik vrijgekomen. Avp. Knap werk van een politiehondPoli tiehonden hebben te Scheveningen knap werk geleverd Op het terrein van het station van de electrische tram waren van een gede monteerd tramrytuig 34 koperen arm- 1 leuningen gestolen. De politie trok er met een paar po- litiehonden op uit. De honden gingen van het terrein waar de diefstal was gepleegd over den straatweg de duinen in en wisten op een afstand van circa 1 K.M. gaans de onder het zand in gordyntjes gewikkelde armleuningen op te sporen. De politie hield nu een oogje in het zeil en slaagde er na eenigen tijd in drie personen, bekenden van de justitie, aan te bouden, die op de plaats waar het gestolene iu de duinen begraven was geweest, kwamen, blykbaar met de bedoeling den buit te halen. Atp. Dat men door de eenheidsworst van het vel te ontioen en door den molen te draaien, een smakelijke bal gebakt kon maken, is al zoo bekend als de weg naar Rome. Maar dat dit ge hakt enorm aan smaak wint en bijna smaakt als ver3ch vleesch wanneer men de gestroopte worst een uur of zei iu het water legt, is een nieuwigheid die ieder nog niet weet. A'ws. v. d. D. Een berucht trio gearresteerd. De laatste vyf maanden werd Amsterdam onveilig gemaakt door tal van groote inbraken. Ondanks haar ijverige na sporingen, mocht het der politie niet gelukken de bedrijvers van deze in braken te ontdekken. De vorige week is de politie op een eigenaardige manier de misdadigers op het spoor gekomen. Donderdag j.l. arresteerde de politie wegens desertie en hamsteren een zekeren Frans. Dadelijk daarna werd een huiszoeking gedaan by den gearres teerden deserteur. Bij deze huiszoeking kwam de politie voor een enorme vei- rassing te staan. In bet huis bleek opgeborgen te zijn een geweldige voorraad van alleriei goederen en artikelen, waarmede men een compleet warenhuis zou kunnen opzetten. Men voud er diverse hammen, zijden spek, een verzameling van allerlei weeldeartikelen, als gouden horloges, armbanden, medaillons, zilve ren lepels en vorken, servetringen, stapels costumes, complete kostbare bontstellen, duizenden sigaretten, diver se wijnsoorten en keurige collecties zeep, chocolade en linnengoed,gordijnen, lakens, in één woord een wonderbaar lijke collectie van alles wat een inbreket van prole8sie gebruiken kan. De politie begreep, dat zij met de arrestatie van den deserteur-hamsteraar, die nu ook een berucht inbreker bleek te zijn, een schitterende vangst had gedaan. In verband hiermede werd Vrijdag een broer van den deserteur, Hermau, aangehouden en Zaterdag de jongste broer. Dit beruchte trio, Herman, 26 jaar, Frans, 23 jaar en Charles 21 jaar, hebben de laatste vijf maandan niet minder dan vijftien inbraken gepleegd. Deze inbraken pleegden zij geregeld in buizen, waarvau de bewoners tijdelijk naar buiten waren gegaan. De diverse slachtoffers der inbraken, konden alien een gedeelte der gestolen goederen uit den chaos terugvinden. De meesten missen echter nog tal van goederen, meestal gouden en zilveren voorwerpen, die de inbrekers hebben verkwanseld. Dit blijkt mee uit het feit, dat op Herman nog een bedrag van 3000 werd gevonden. Twee van de inbrekers hebben reeds bekend. Tel. j Niet Lxel. t [hecht. F Grent te Zu 'i Iweken Leerf eene bc J. d. f2. sub J. A boete 1 herhali ©pen Axel, i hecht. K. H f5, sub Ph. c van f5 Voeri Axel, hecht. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 19 Juli 1918. Veroordeeld ziju o.m. ter zake yan Overtreding verordening van den Comman dant in Zeeland. J. VV. K., knecht te Axel, tot ei ne boete van f 2, subs 2 dagen hecht., C. W., koopman te Axel, tot eene boete van f10, subs. 10 dagen hecht B. O. 'tH., con,missionnair te Axel, tot eene boete van f10, subs. 0 dagen hecht. I Ordeverstoring en dronkenschap. A.W.H., arbeider te Axel, tot eene boete van f p, subs. 5 dagen hecht.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2