No. 32. Zaterdag. 27 1918. 34e Jaar#. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vla an deren. Buitenland. J. C. VINK - Axel. Binnenland. AST. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent DE OORLOG. De „slag" is weer „aan den gang", zoo meldde het Fransche stafbericht en tot op de Parijscbe boulevards drong de verre donder van het geschut door, terwijl van de hoogten van Montmaitre het lichtschijnsel van de vreeselijke worsteling was waar te nemen Intus- schen vielen weer bommen uit het verdragend geschut binnen de stad. Thans schijnen de partijen in hoofd zaak weer tot staan gebracht te zijn en zijn dus de resultaten van den slag weer niet veel meer geweest, dan dat enkele dagen aaneen iederen minuut honderden,gezinnon in rouw gedompeld, terwijl bloedverwanten in martelende onzekerheid verkeerden over het lot hunner geliefden, die ginds in de moord dadige hel misschien reeds verminkt ter neder liggen, wachtend tot de dood een einde maakte aan hun onduldbaar lijden, indien zij niet werden opgenomen om voor altyd verminkt naar huis te worden gezonden. Overal bood het slagveld een aanblik welke het bloed in ds aderen deed stollen, zegt men. Over een lengte van meerdere kilometers lagen de lijken er opgehoopt, waartusschen stukgescho ten kanonnen en overblijfselen van in elkaar geschoten Duitsche tanks (deze moeten nu door de partijen in grooten getale gebruikt zijn) de eenige afwisse ling gaven. Het was in letterlijken zin een doodenakker, maar dan van buiten gewonen omvang en niet versierd met grafzuilen, zerken en bloemen. Men zag er slechts de dood in zijn atschuwe- lijksten vormoorlog. Voor een buitenlander is het tegen woordig bijna ondoenlijk zich een zuiver beeld te vormen van denschrikbarenden chaos, welke in Rusland op het oogen blik heerscht. Bij meer dan een gelegenheid wezen wij er reeds op, dat in de berichtgeving zooveel factoren medewerken om die te vertroebelen, dat men bij een beoordeeling niet alleen te rekenen heeft met de strijdende partijen in Rusland zel£, maar ook of déze door de Entente of centrale bril worden bekeken. Derhalve lijkt het ons niet ondienstig hieronder een en ander op te nemen uit een zeer interessant interview, dat de Londensche eorr. van de N. R. Crt. heeft gebad met onzen landgenoot Louis Grondijs, die vroeger als oorlogscorresp. al werkzaam was en thans teruggekeerd is van een zwerftocht met het leger van generaal Kornilofif. Grondijs heeft een zeer beslist inzicht in het'Russische probleem. De voor naamste belangstelling in de lauden der Geallieerden, zoo zeide hij, richt zich naar de strijdmacht der Tsjecho-Slo waken, die een gedeelte van den Siberischen spoorweg hebben bezet en naar de geallieerde troepen, welke aan de Moermanskust zijn geland. Deze feiten, hoewel van groot belang, moeten ons niet doen vergeten dat de weder opstanding van Rusland uit het hart van Rusland zelf moet voortkomen en DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. I 'ijnBTEyjM— tot 5 regels 50 Centvoor Groote letters worden naar A DVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. tot dat een buitenlandsche interventie, hoe goed ook bedoeld, de kans loopt ver keerd te worden opgevat in de wan trouwende en gevoelige ziel vanden Rus. Het Russische vraagstuk is in de eer ste plaats een militair vraagstuk. Ik geloof dat de eenige hoop, die ons voor de wederopstanding van Rusland, door zijn eigen middelen, is gelegen in de gewichtige militaire kern van het oude leger, dat nog bestaat en waarvan men weldra nog opnieuw zal hooren. Onge veer 3500 officieren bevinden zich in de steppen tusschen deu Kauskasus en Tsjaritsjin, aangevoerd door den ouden wijzen Alexejef, den opbruisenden Korniloff en audere generaals, van wie de belangrijkste zijn Denikin, Narkot, Romanofsky, Erdeli Bagafsky en Politici als Rodziauki Broessilof, die ernstig gewond is kon zich er niet tydig bij aansluiten. Kornilöff, zeide dat alhoewel hij zelf republikein is, hij zijn arm volk nog niet rijp acht voor den hoogsten regee- ringsvormde republiek. Wij willen een constitutioneele monarchie, op voor waarde dat de monarch vrij zal worden gekozen door een wetgevende vergade ring, welke door het Russische volk jekozen is. Nimmer zouden wij een staar willen dien de Duitschers ons zouden brengen. Onze taktiek is onaan getast te blijven teneinde de kern te vormen van een nieuw leger, dat de orde in Rusland zal herstellen. Helaas hebben wij tot dusver alleen bevolkingen ontmoet, die slechts een oppervlakkig contract met de bolsjewiki hebben ge had. Zy zuilen niet nalaten zich by ons aan te sluiten, zoodra zij de dwinge landij der gemeentebesturen zullen kennen. Toen ik het leger van Alexejef en Korniloff verliet begonnen vry gewichtige strijdmachten van Tsjerkas sen en Tsjechen zich daarbij aan te sluiten. De strijdmacht der bolsjewiki telden 700.000 geweren w.o. 30.000 man geregelde troepen. Zij ontplooiden een maximum aan werkzaamheid en be schikten over kanonnen van alle kalibers en gepantserde treinen, doch zij hebben slechts een kleine groep van officieren kunnen gevangen nemen. De kracht der bolsjewiki verminderthun troepen ontbinden zich en de woede der kozak ken tegen hen neemt toe. Reeds in Maart en April ontvingen de officieren van Korniloff steun van alle zijden en alleen de vrees voor beschietingen van dorpen door de zware artillerie der bolsjewiki en afschuwelijke vergeldingsmaatregelen tegenover vrou wen en kinderen hield de kozakken terug. Eind April schatte het hoofd kwartier der bolsjewiki in den Kaukasus de strijdmacht van Kooniloff op meer dan 8000 man. De laatste berichten melden dat dit aantal aanzienlijk is is toegenomen. Het zou van belang zyn dat kleine leger, binnen de perken der mogelijkheid te hulp te komen Zelfs indien het leger van Korniloff slechts vier regimenten cavallerie en drie regimenten infanterie zou tellen zou het voor het oogenblik een gevaar lijke strijdmacht voor de Duiischers vormen. Ik zelf heb, als gevangene van den bolsjewiki, voorbeelden gezien van de groote koelbloedigheid van de ruiters van Korniloff, die bruggen vernietigden en treinen in de lucht deden springen voor de neus van hun vyandeD. Het militaire genie van den Rus deed zich gelden bij de overvallen. Door het organiseeren van een oorlog van benden tegen de transporten der Duitschers, zou het leger van Korniloff de levens middelenvoorziening in het Dongebied en den Kaukasus ernstig kunnen scha den. Door zich bij deTsjecho-Slowaken in Siberië te voegen, zou 't kunnen doen hopen op contact met de Geallieerden. In verscheidene groote steden ken ik een groot aantal officieren die niets beter vragen dan zich bij Korniloff te voegen. Een opmarsch van Korniloff naar het centrum des lands, zou den vorm aannemen van een triomftocht. De tijden zijn rijp. Onze voedselvoorziening, enz. Dinsdag 16 Juli hebben de-heeren Ed. Picumen en J. van Rijsewyk, toegevoegde adviseurs aan het Rijks Centraal Administratiekantoor, respec tievelijk voor het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen en de Permanente Commissie inzake Crisismaatregelen uit de Christelijke Werkliedenbonden in Nederland, met den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel een onder houd gehad, ter bespreking van de vooruitzichten ten aanzien der levensmiddelenvoorziening in de ko mende wintermaanden, welk onderhoud bijgewoond werd door Mr. Schim van der Loeff, directeur-generaal van de afdeeling Crisiszaken van het Departement van Landbouw. Uit de mededeelingen van deD Mi nister bleek, dat de Nederlaudsche bevolking meer dan ooit in de komende wintermaanden, zoo goed als geheel en uitsluitend ten aanzien der leveus- middelenvoorziening is aangewezen op hetgeen in eigen land wordt voorge bracht en gefabriceerd. Al is de aan voer van beperkte hoeveelheden van sommige levensmiddelen vanuit andere lauden ook niet absoluut buitengesloten, eenige zekerheid te dien aanzien bestaat niet, en in géén geval kan er derhalve op worden gerekend. Ten opzichte van de voornaamste voedingsmiddelen zijn op het oogenblik de vooruitzichten de volgende Brood. Verhooging van het thans geldende rantsoen kan niet in uitzicht gesteld worden. Ofschoon in den laat stee tijd enkele schepen met graan uit Amerika Ju Hollandsche havens zijn binnengevallen, zijn de aangevoerde hoeveelhedeu,' het bestaande tekort aan broodkoren in aanmerking genomen, uiterst gering en in het beste geval slechts even voldoende, om het thans geldende rantsoen van 200 gram per dag voorloopig te kunnen handhaven. Of dit ook iu de toekomst nog mogelijk zal zijn, hangt af, naast de mogelijkheid van aanvoer uit het buitenland, van de opbrengst van den eigen graanoogst, waarvan de vooruitzichten tot nogtoe niet ongunstig zyn. Vet. In aansluiting met hetgeen reeds aangaande de vet-positie enkele dagen geleden werd gepubliceerd, valt te vermelden dat, ook na de verlaging van het rantsoen tot 250 gram per 10 dagen, de vetvoorziening uiterst moeilijk blijkt en zóó onzeker, dat, ofschoon op alle wijze wordt getracht haar te be vorderen, er niet op gerekend mag worden, dat het huidig rantsoen ge handhaafd zal kunnen blijven. V 1 e e s c h. Begin Augustus zal waarschijnlijk een aanvang kunnen worden gemaakt met de beschikbaar stelling van versch rundvleesch. Het ligt in de bedoeling om, naarmate deze beschikbaarstelling zich uitbreidt de vervaardiging der eenheidsworst gedeel telijk te verminderen. Voor die ge meenten, voor welke de distributie van versch rundvleesch bezwaren oplevert, zal echter de beschikbaarstelling van eenheidsworst worden voortgezet. Haar vervaardiging wordt dan opgedragen aan combinaties van slagers, onder contróle van daartoe van rijkswege aangewezen ambtenaren. Zeer waar schijnlijk is op deze wijze de verstrek king van een rantsoen versch of ge conserveerd vleesch van 100 gram per week verzekerdeen eventueele ver strekking van eenheidsworst is in deze hoeveelheid begrepen. Aardappelen. Omtrent de be schikbaarstelling van aardappelen is met zekerheid nog weinig te vermelden. Het ligt in het voornemen de distri utie op dezelfde wijze te doen geschieden als de beide vorige winters en ook het rantsoen zoo mogelijk wederom op 4 K.G. per week en den prijs op ö'/a ct. per K.G. te stellen voor veen- en zand- aardappelen. De klei aardappelen daar entegen zullen tegen kostenden prijs verstrekt worden zoolang de veen en zandaardappelen gedistribueerd worden. Daarna zal ook op klei-aardappelen bij slag worden gegeven, zoodat dezen dan tegen 6VS ct. per K.G. verkrijgbaar zullen zyn. Een beslissing of opslag door particulieren zal kunnen plaats hebben, is nog niet genomen. Of de handhaving van een rantsoen op 4 K.G. mogelijk zal zijn, hangt at van de grootte van den aardappeloogst. Peulvruchten. Wat geldt voor den aardappeloogst, geldt eveneens voor dien van peulvruchten. De hoogte van het gedurende de wintermaanden te verstrekken rantsoen is afhankelijk van de opbrengst van den oogst, welke vooralsnog zeer bevredigend belooft te worden. Brandstoffen. Het voor de be schikbaarstelling van den huisbrand benoodigde minimum aantal eenheden (van 1 en 2 haardsteden) is verzekerd iu dier voege, dat verreweg het grootste deel van het vastgestelde rantsoen zal kunnen worden verstrekt iu steenkool, gascokes en bruiukoolbriquetten. Slechts een klein deel zal bestaan uit turf.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1