Binnenland. Gemeenteraad van Axel. ran het keizerlijke paar zijn vier dochters en een zoon geborenOlga (1895), Tatjana (1897), Maria (1899), Anastasia (1901) en Alexej (1904).] Bepaling slachtingen. Het slachtverbod blijft voorloopig gehandhaafd. Misschien wordt in begin Augustus van regeeringswege slachtvee beschik baar gesteld. Dat hangt af van den uitslag der inventarisatie van het vee. Alle slachtingen, waarvoor ontheffing van het slachtverbod wordt gegeven, zullen in gemeenten, waar door den burgemeester een centrale slachtplaats is aangewezen, moeten geschieden in die centrale slachtplaats. Ook huis- slachtingen 1 Alle vet, ook van huisslachtingen, moet worden ingeleverd. Voor varkens ,en pension" wordt geen slacht- en vervoerverlot gegeven. AXEL, 23 Juli 1918. Als kweekeling voor de kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam, ter opleiding van de koopvaardij is toegelaten onze stadgenoot H. J. Gos- linga. Tot seseirve 2e luitenant bij de infanterie zijn o.m. benoemd onze voormalige stadgenoot de heer W. D. de Feijter J. Jz. en de heer E. G. van der Bent Pz. van Ter Neuzen, thans vaandrig bij den landstorm. Zitting van 19 Juli 1918. Aanwezig 9 leden, benevens de Voorz., de heer L. J. den Hollander, burgemeester, en de secretaris, de heer J. A. van Vessem. Aiwezig de heeren F. van Driel en J. de Kraker. De Voorz. opent de vergadering en besluit de notulen der vorige vergade ring aan te houden, wijl geen der leden hiertegen bezwaar maakt. I. Ingekomen stnkken. De Voorz. doet voorlezing van de ingekomen stukken. Behalve eenlge missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van gemeentelijke belas tingen, leeningen en wijzigingen be grooting 1917, behoort hieronder ook een mededeeling, dat de begrooting 1918 niet goedgekeurd was door Ged. Staten, omdat voor de rente van het opgenomen kasgeld 1500 was geboekt en dit 1425 bedraagt. Besloten werd aan deze begrooting nog eenige kleine veranderingen te brengen, en die voorts overeenkomstig den wensch van Ged. Staten gewijzigd aan hunne goedkeuring te onderwerpen. Een ander schrijven van Ged. Staten behelsde het afschrift van het Kon. Besluit d.d. 12 Juni 1918, no. 95, waarbij ongegrond is verklaard het beroep, ingesteld door den heer C. Dijkwel, onderwijzer te Axel, tegen het besluit van Ged. Staten tot goed keuring van de door den Gemeenteraad vastgestelde verordening, regelende de jaarwedden der onderwijzers van de openbare lagere school. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. II. Voordracht zetters Ryks directe belastingen. Op de voordracht staan de aftredende leden L. Lamaltre en P. Koster en als plaatsvervangers de heeren J. Verijzer en F. van Driel, die allen gekozen worden. III. Wijziging gasprfls. De Voorz. zegt dat ingekomen is een request vau den heer H. W. de Jong en 62 anderen, luidende als volgt „Aan den Gemeenteraad van Axel. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, gasverbruikers te Axel dat de qnaliteit van het, gas den laatsten tijd van dien aard is, dat - oor hetzelfde doel aanmerkelijk grooter quantum moet won!en verbruikt, dan voorheen dat zulks dus feitelijk gelijk staat met eene aanzienlijke verhooging van den, in ver gelijking met andere gemeenten, toch al zeer hoogen eenheidsprijs dat de thans voor de gaslabricage ver werkte grondstoffen naar mij van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zeer goedkoop zijn, en de eenheidsprijs reeds daardoor buiten alle verhouding komt te staan tot den fabricatieprijs dat bij gebrek aan brandstoffen door de aangeslotenen aan de gasfabriek wel van het gas gebruik moet worden gemaakt, ten einde het middageten, warme dranken enz. te kunnen bereiden dat door een en ander het niet-kapitaal krachtig gedeelte der burgerij, inzonder heid de ambtenaren e.d. met vast inkomen, nog meer worden gedupeerd, dan thans reeds het geval is dat ondergeteekenden daarom met klem er bij Uw EdelAcbtbaar College op aan dringen den gasprijs naar billijkheid te verlagen, in overeenstemming met de kosten van fabricage en met het verwar mend c.q. lichtgevend vermogen, en deze tariefsvermindering te doen ingaan den len Juli LI." De Voorz. deelt mede, dat Burg. en Weth. naar aanleiding van dit request een voorstel hebben om den prijs van het gas te verlagen, alhoewel toch reeds te voren door de gascommissie deze kwestie was onder het oog gezien, en hierover reeds in overleg was ge treden met B. en W., die overtuigd zyn dat de qualiteit vau het gas minder is en in verband daarmede het gas te duur is. Toch moet ue voorz. van deze plaats waarschuwen voor overdrijving. Men heeft het idee, dat hier tegenwoordig gas gemaakt wordt van zaagsel, turf en allerlei rommel, die niets kost. Dit nu is niet juist. Iu den laatsten tijd ge bruikt de Directeur voor gaslabricage de door de Rijkskolendistributie wettelijk daarvoor aangewezen soort eu hoeveel heid kolen. Als we nu nagaan, dat bij bet ge bruik van de gaskolen, die vroeger gestookt werden, goede cokes, teer en ammoniak overbleef, terwijl er nu niets overblijft, dan is het resultaat ook uit financieel oogpunt nadeelig. Heteenige lichtpunt dat zich voordoet is, dat we met bymenging van andere stoffen kunnen verkrijgen, dat niet gerantsoe neerd behoeft te worden, ofschoon ook dit slechts tijdelyk zoo kan bjij vod, omdat te voorzien is, dat er nog minder kolen verstrekt zullen worden. Spr. merkt echter op, en daarvan zijn B. en W. ook overtuigd, dat het gas hier ontzettend duur is. B. en W. stellen daarom voor den prijs terug te brengen op 20 cent per Ms. Dhr. O gelMen zou eigenlijk den kostprij- aoeten hebben, om te kunnen oordeelen. Voorz. Volgens de berekening van den Directeur komen we met 20 cent uit, bij gemis van teer en cokes. Dhr. Oggel vindt dat die pry's nog te hoog is, nu we zooveel meer gas moeien gebruiken. De Voorz. Minder zal het toch niet gaan en dan is het nog tijdelijk, want als de kolen duurder worden zal ook het gas weer in prijs stijgen. Dhr Kruysse Misschien is de me thode, die de Directeur thans toepast aanleiding, dat niet gerantsoeneerd wordt. Maar spr. vindt beter rantsoe neering met goed gas, dan veel gas, dat bijna niet te gebruiken is. De gascomforen zijn niet te gebruiken, zoodat vele menschen zich van andere middelen bedienen om eten of drinken te bereiden. De Voorz. zegt, dat het met het rant soen kolen zoo gesteld is, dat men alleen van de verstrekte kolen geen gas genoeg kan maken, zoodat met andere stoffen moet worden bijgemengd en wat de prijs betreft, zullen allen wel overtuigd zijn, dat die thans te boog is. Dhr. De Feijter is het daarmede niet eens. Als de kostprijs 26 cent is, is dit niet veel in vergelijking met de petroleum, die 44 cent per liter kost. Spr. heeft echter niet veel vertrouwen in dien kostprijs. Het is hier al zoo dikwyls gezegd: „dat is de kostprijs en daarmede komen wij uit", doch telkens sluit de rekening met een te kort. Wij buiten menschen moeten ons helpen met een beetje petroleum en een paar kaarsen. Dat is ook duur en alles is du ur,zoodat bet gasniet goedkoop kan zijn Voorz. Ja, maar 26 cent is een abnormale prijs, die vindt men nergens. Dhr. De FeijterDan is de geheele fabriek een abnormaliteit, want ondanks den hoogen prijs van 26 cent komt men hier nog te kort, terwyl men op andere plaatsen met 10 tot 12 cent per Meter toekomt. De Voorz. merkt op, dat men met de duurdere exploitatie kosten rekening moet honden. De uitgaven toch blijven dezelfde, terwijl de inkomsteü veel minder zijn. Dhr. Kruysse vraagt zich af, of het wel zou getuigen van goede exploitatie, indien men voor veel geld slecht gas moest verkoopen. Bij een algemeen verbruik komen er toch meer inkomsten, terwijl de uitgaven dezelfde blijven, of men veel of weinig verbruikers heeft Voorz.Juist. Daarom worden bruin kolen gestookt, omdat men dan meer gas en ook meer gasverbruik heeft, terwyl met een strenge rantsoeneering, die noodig zou zijn, ais we gaskolen kochten, de prijs duurder zou zijn, en het verbruik veel minder. Uitdrukkelijk is dit door de gascom missie besproken en berekend met globale cijfers van den Directeur, dat als de prijs 20 cent per Ms wordt, de gasfabriek niet te kort komt en dus, mijnheer de Feijter sullen de niet ver bruikers van gas ook niet hebben mede te betalen aan een tekort. Dhr. Dieleman vraagt of men van bruinkolen nu beter gas heeft en wan neer is men daarmede begonnen De Voorz. kan dit niet precies zeggen. De Directeur neemt al een heelen tijd geregeld proeven, om te trachten aan rantsoeneering teontkomen want dan loopen alle bedrijven in de gemeente in de war en is de schade nog grooter. Dhr. De Feijter wilde alleen maar zeggen, dat het zoo treurig is, dat altyd over kostprijs gesproken wordt en er altijd te kort is. Het valt niet mee voor buitenmenschen om behalve voor dure petroleum nog meer belasting te moeten betalen om anderen aan goed koop gas te helpen. Dhr. Oggel vindt het daarom zoo jammer, dat geen juiste cyfers verstrekt kunnen worden. Dat is reeds meer gevraagd, maar 't schijnt, dat men daarvoor niet te vinden is. De Voorz. zegt, dat de Directeur verklaard heeft, dit niet in kleinigheden te kunnen berekenen, daarvoor is noodig een goede boekhouding, maar wèl kon hij zeggen, dat 18 cent, zooals de com missie eerst had voorgesteld, te laag was. Eu dan moeten we dat vertrou wen. De Raad kan dat niet schatten. En als nu de prijs van het gas gelijken tred blijft houden met dien van de kolen, kan daartegen z. i. geen be zwaar zijn. Tn stemming gebracht, wordt hierna het volgende voorstel van B. en W. aangenomen Onder intrekking van alle vorige bepalingen regelende den gasprijs dien te bepalen op 20 cent per M8., voor kook-, licht-, munt- en industriegas. Deze prijsregeling gaat in van af de laatste meteropneming in begin Juli 1918. De meerdere kosten van installatie voor nieuwe inrichtingen voor muntgas moeten extra worden betaald, berekend naar hetgeen die meer bedragen dan in Juli 1915. IV. Benoemen commissie in zake Hoofdeiyken Omslag. Tot leden van deze commissie worden benoemd de heeren Smies, Wolfert De Kraker. V. Aanbieding rekening Distributie bureau. Deze rekening wordt in handen p steld van eene commissie bestaant uit de heeren De Feijter, De Kraks en Van Driel. Omvraag. Dhr. Kruijsse vraagt het woord e herinnert er aan, dat de Voorzitfu onlangs is herbenoemd als Burgemeestei onzer gemeente, en grijpt deze geleg» heid aan om den heer Den Holland, ook namens zijn mede-wethouder ei wellicht ook namens de raadsleden va: harte te feliciteeren met dezebenoemiii) Het moge bekend zijn, dat hij burgemeester den laatsten tijd streed naar verschillende verbeteringen onze gemeente, doch vier jaren ooi hebben zulks meermalen verhindwl Toch kunnen we terugzien op eet Dieuw uurwerk en een motorbrandspuit als zijnde bewijzen van de bedoelii om ons stadje vooruit te breDgen. wijst er op, dat in de vergaderinga steeds blyk werd gegeven van ee aangename verstandhouding. De Voorz. betuigt hierop zijn voor de woorden van waardeering t< hem gesproken. Waar over de got verstandhouding tusschen hem eD gemeenteuaren gesproken wordt, hoop hij mede, dat deze moge bestendigt blijven en drukt hij den wensch uit, het hem jaren gegeven moge zijn, datgene te doen wat kan dienen to bloei van de gemeente en tot heil ingezetenen. Dhr. De Feyter vraagt het woord w zegt dat er op de kiezerslijst menschel vergeten zijn, die gerechtigd waren to stemmen. Hij kent er, die meer 20 jaren hun kiezersplicht vervuld® en dit nu niet konden. Om teleurstel ling te voorkomen, wenschte hy dl daar beter de band aan gehouden werii VoorzB. en W. kunnen zoovee mogelijk zorgen dat fouten voorkomei worden. Dit bezwaar kan echter oi dervangen worden door de betrokkene! zelve, die volgens de kieswet rech hebben op inzage van de kiezerslijst, Mij wordt wel eens gevraagd of het in de krant gestaan heeft, doch B. enW. zijn gedekt door aanplakking. Dhr. Oggel vindt het toch goed meer gebruik van de krant te makei Zoo duur is het niet en het is gemak kelijk voor belanghebbenden. Voorz. Publicatie in de krant is gee verplichting. Bovendien wil hij ero| wijzen, dat hij geen enkele gemeent kent, waar zoo weinig gebruik gemaak wordt van het recht van visie. Hi meent dat iedere party toch iemao voor de contröle kon benoemen, zonde te willen dat een duizend man de kiezerslijst komen kijken. Dhr. Kruysse zou wel een lijst willei hebben van die personen, die vergetei zijn meestal toch is het eigen schuld doordat ze bij verhuizing ot anderszin hun verplichtingen niet nakomen. De Voorz. meent te weten, dat 1 stens 3 of 4 menschen vergeten zijn; 'tis hem zelfs bekend, dat iemand een reclameerde bij den Commissaris Koningin, terwijl bleek dat bij g eens kiezer was Intusschen wil hy mededeelen, geen enkele kiezer in onze gemeen» op onwettige wijze zijn kiesplicht heel verzuimd. Dhr. Oggel heeft ook nog een opmer king. Hem is medegedeeld, dat op be' kohier van den Hootd. Omslag menschen zijn vergeten, die in de termen tol betalen vallen. Dit is stuitend; de menschen willen wel betalen, maarali b.v. hun buurman onder dezelfde om standigbeden vrij komt, maken ze be zwaar. Er diende beter opgelet te worden. De Voorz. zegde toe meer nauwj keurigheid te betrachten en sloot hiern» de vergadering.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2