W t\o. 31. Woensdaq 24L Juli 1918 M* daarg. IT- Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. ie. 251, DH blad verschijnt eiken Dinsdag- eff Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS:' Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. tot 5 regels 50 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. A'dvertentièn worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF are. tot Haastige spoed Is zelden goed. Dit mochten ook wij ondervinden, toen Vrijdagavond in alle haast de cou rant ter perse ging om nog tijdig voor de post klaar te zijn, zonder dat deze evenwel behoorlijk gecorrigeerd was. Later bleek dat een hinderlijke fout was ingeslopen in het beknopte raads- j verslag. Er stond daarin, dat de gas- prijs bepaald was op 10 ets. per M3.; dit moest zijn 20 cent per M3. Om teleurstelling te voorkomen bij hen, die werkelijk zouden gelooven, dat de Raad een zoo gul besluit had geno men achten we 't noodig hierby de fout te herstellen. DE OORLOG. De laatste Duitsche aanval heelt als hoofddoel gehad Reims ten val te brengen om daarna ook in deze streek over de Marne te kunnen voortrukken. Reims is bij het voorafgegane Duitsche offensief het Fransche steunpunt ge weest, dat belet heelt, dat al onmiddel lijk bezuiden de Marne meer terrein kon worden genomen. De thans ver richte stoot moet dus worden beschouwd als deel uit te maken van één grooten strategischen opzet en niet als een willekeurige" voorwaartscbe beweging ol als een minder beteekenenden uitval, waarvoor de Duitschers, nu het resul taat vrij gering is gebleven, den aanval willen doen doorgaan. Zoowel tegen het front ten Z.W. als tegen dat ten or NEDERLAND IN 1795. Zij heetten Patriotten. Op Frankrijk waren hunne blikken gevestigd daar was de zon der vrijheid en gelijkheid aan den Horizon verschenen maar zij hadden hunne oogen gesloten voor de verwoestingen, welke derzei ver verzen gende stralen hadden aangerfcht, Dat gedeelte der Nederlanders, hetwelk weinig goeds verwachtte van die vrij heidszonen en zich de weldaden herin nerde, door het Huis van Oranje aan Nederland bewezen, gedroeg zich te ly- d el ij k om met kracht den opkomenden storm het hoofd te bieden. Hun ontbrak eenheid van wil en geestkracht. En nog ware wellicht de staatshulk in een vei lige haven gebracht, had het land der Trompen en de Ruiters, der de Witten en Mauritsen geene outaarde telgen in deszelfs boezem gekweekt, die op wraak vlamden en op de puinhoopen van het verpletterde vaderland hun zegepraal wilden uitgalmen. Het waren die. Ba- taafsche Emigranten, welke in Frankrijk eene schuilplaatst hadden gezocht, zoo zij zeiden, tegen de onderdrukking van den bloeddorstigen Willem den Vijfden, doch ZO. van Reims gericht, zijn noch aan do eene, noch aan de andere zijde vorderingen gemaakt van oen beteeke- nis welke voor Reims gevaar zouden kunnen opleveren of een loslaten van Reims door de Franschen noodzakelijk zouden maken. De Franschen hebben het gevaar weten te stuiten niet alleen, maar ze zijn zelfs overgegaan tot eeu tegen offen sief en meer en meer blijkt, dat dit niet toevallig is, maar dat het hier ook een opzet geldt, welke dagelijks in betee- kenis wint. Tusschen de Marne en Ourcq stonden volgens Havas niet minder dan 15 Duitsche divisies, welke zwaar geleden moeten hebben. Een vooruitgang van 7 K.M. op het door de Duitschers taai verdedigde plateau vau Mout de Paris, 't welk de stad Soissons beheerscht, is waarlijk geeu kleinigheid. Bezuiden de Ourcq werd de frontlinie in O. richting 4 K.M. vooruitgebraebt. Op het front tan O. van Reims bepaalde de Fransche manoeuvre zich hoofdzakelijk tot een vasthouden van de Duitsche reserves in ChampagDe, ten einde te beletten, dat deze de gedecimeerde strijdkrachten tusschen Aisne en Marne assistentie zouden verleeneu. Mocht het den Franschen gelukken hun stellingen nog meer naar voren te brengen, dan is de kans groot, dat de Duitschers genoodzaakt zullen worden hun geheele front over een aanzienlijke afstand achteruit te moeteu uemen, om tea miuste het onderliifge verband der frontdeelen niet in gevaar te brengen. inderdaad tegen de rechtvaardige straf, welke hen dreigde voor de hoou en smaad 's lands Vorst en Vorstin aangedaan en de strafbare woelingen ter omwerping van de bestaande orde regeering. Deze uitgewekenen hadden met onverflauwden ijver er aan gearbeid het Fransch be wind over te halen ter verlossing zoo rij zeiden van het in slavernij zuch tend Nederland, een leger derwaarts te zenden. Als gieren die het oorlogsru moer volgen, waren zij Pichegru gevolgd bij voorraad smaakten zij reeds den hel- schen wellust der wraak, en waanden hunne rechters voor hen in het stof te zien kruipen. Woede en spijt maakten zich van hen meester, toen de Fransche veldheer, door den berooiden toestand van zijn leger daartoe gedwoogen den terugtocht wilde aannemen, en zij rast ten niet, alvorens zij er in geslaagd wa ren, hem over te halen verder door te dringen. De natuur en de verdeeldheid in Nederland wareu hem behulpzaam. Venlo, Grave, 's Hertogenbosch en Maastricht hadden hare poorten voor heu geopend; thans moest Nijmegen veroverd worden, om zich van doD overtocht der Waal te verzekeren. Niet ongelijk aan de beschrijving, wel ke Schiller in zijne Maagd van Orleans ons geeft van het Eogelsche leger, dat tegen Frankrijks hoofdstad in aantocht was, was de-krijgsmacht der Republiek welke de [aatste vesting aan gene zijde I Dit zal dan ook wel het voornaamste doel zyn van Foch's meesterlijken Aankaan val. Niettemin dient men ter dege rekening te houden met den vrijwel ongeschonden legergroep van kroonprins Rupprecht, welke waar schijnlijk als een reusachtige reserve zal worden aangewend, welke dan op eenig punt van het Britsche offensief lucht zal trachten te verschaffen. Volgens berichten uii Berlijn hebben de Duitschers nu ook de Fransche aan vallen staande weten te houden, doch melden tevens dat zij gedurende den nacht hun troepen over de Marne hebben teruggetrokken, zonder door den vijand te worden opgemerkt. Dit is intusschen geen eervolle terugtocht. Uit de aanwezigheid van Italiaansche troepen en Frausch-Engelsche hulptroe pen, die in Italië waren, blykt wel dat de Geallieerden thans geruik hebben gemaakt van hun spoorwegnet om op even snelle wijze troepen over een grooten afstand te verplaatsen, als dat de Centralen tijdens deo oorlog op twee fronten zoo meesterlijk volvoerden. Alles bijeen genomen zijn de laatste beide operatiën der Centralen, zoowel in Italië als in Frankryk vrijwel een mislukking geworden en dit vermoede lijk grootendeels als gevolg van het gemis aan samenwerkiug. Waar ook iu politiek opzicht de band tusschen Oostenrijk-Hougarije en Duitschland in den laatsten tijd herhaaldelijk is be proefd en men mag wel zeggen, eeniger- mate heeft geleden, daar zal deze tegen slag ie militair opzicht, zeer zeker ook zijn invloed doen gelden. Eenige der Waal zoude verdedigen. Erheersch- te een verward spraakgedruisch van Engelschen, Waldekkers, HauuoveraneD, Duitschers, Bergschotten en Nederlanders. Waren voor het grootste gedeelte huur lingen, zonder liefde voor den grond, weiken zij moesteu verdedigen. De weiuige Hollandsche krijgslieden en Fransche Emigranten, die met geestdrift mochten bezield zijn, waren niet in staat het gemis aan krijgstucht, welke bij dien bandeloozen hoop "Vreemdelingen heersch- te, te vergoeden. Derzelver opperhoofd, de hertog van York, die te Nijmegen het bevel voerde, was drie vierde van den dag te dronken om gepaste maatregelen te nemen en in de weinige oogenblikken waarin hij zijne verwarde zinnen bij elkander riep, te lafnartig om door moedige uitvallen de meer en meer benauwde vesting te verlossen. Angstvol was de toestand derzulken in de stad, die het oprecht met hun vaderlaud meenden en aan het Huis vau Oranje verkleefd wareu. Blootgesteld aau den hart en de bespotting van hunne eigene medeburgers, die reikhalzend den intocht huaner Fransche broeders verbeidden en meer dun eens gedreigd hadden de gehate Oraujekianteu hunne wraak te doen j gevoelen geplaagd en uitgeplunderd door soldaten zonder krijgstucht, die het voor- beeld van hun opperhoofd volgende, j /.wolgen terwijl zij moesten vechten; de j vijand voor de poorten en ten prooi aan symptomen hebben we daarvan daD ook al waargenomen in de van Oosten- rijksche zyde telkens krachtiger wor dende betoogen, zoowel in het Parlement als daarbuiten, tegen de voortzetting van den oorlog op den zelfden grond slag alsmede tegen de vernieuwing en versterking van het verbond met Duitschland. Nu gelooven wij niet aan de mogelijkheid van een scheuring aan deze zijde, omdat die zeker zou g^ijk staan met deu oudergang van Oosten rijk Hongarije, maar wel bestaat er kans, dat de bovenaangeduide gevoelens in de monarchie aanleiding kannen zijn, dat vau Duitsche zijde uog meer op vrede" zal worden gewerkt. De Tsaar vermoord. Een officieel draadloos telegram uit Rusland meldt, volgens de N. R. Crt., dat de Bolsjewiki 16 Juli den voorma- ligen tsaar Nikolaas hebben doodge schoten. Het voegt daarbyonlangs werd hij door de tsjechoslewaken be dreigd. Tegelijk werd een contra revolutionaire beweging ontdekt mat het doel, den gewezen tsaar aan de handen der Bolsjewiki te ontrukken. Derhalve werd besloten, den tsaar dood te schieten. De tsarewitsj en de tsaritsa zijn naar een plaats gezonden, waar ze veilig zijn. [Nikolaas Alexandriowitsj werd 18 (6) Mei 1868 te St. Petersburg geboren. Den eersten November 1899 besteeg hij den troon. Diezelfde maand trouwde hij met prinses Alix van Hessen. Den 26sten Mei 1896 werd het paar te Moskou gekroond. Uit het huwelijk al de verschrikkingen van een bombar dement dus was de toestand der wel gezinde Nijmeeg8che burgers. Hebt gij het gehoord Hugo, riep van Heyden, met drift de kamer binnen vallende, waar de ritmeester zich bevond, do dronkea os wil nog dezen nacht de stad ontiuimen. De bevelen daartoe moeten reeds gegeven zijn. O, die verwensche schurk, riep Wartel opvliegende, ik had het gedacht. Overal is verraad van binnen en van buiten. En dan zouder een goeden uitval te doen 1 De lafaard vreest de bommen Maar vervloekt moge ik zijn ik Hugo Wartel, Ritmeester by de dragonders, indien ik langer dat dronken zwijn dien. Ea wat denkt gij te doen Gus Op dit oogenblik sloeg een bom voor het vertrek, waar de krijgslieden zich bevondeabeideu waren gekwetst en vielen op den groad. Op het hooren van de uitbarsting snelde Ralf, die beneden op zijn Heer wachtte naar bovende trouwe dieuaar was wanhopend, waut hij waande ziju meester en diens vriend doodelijk getroffen docii even groot was zijne vreugde, toen beideu, uit de be dwelming door de uitbarsting en de wonde veroorzaakt, tot zich zeiven kwa men. Men legde de vrienden op hetzeltde rustbed, en verbonden zijnde, sluimerden zij in, bewaakt door den getrouwen Raif. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1