Kamerverkiezingen. Blijkens nog ter aanvulling ontvangen telegrammen is na onderzoek door het centraal stembureau in Den Haag uit gewezen, dat in totaal zijn uitgebracht 1.344.209 stemmen. De kiesdeeler was dus 13.442. Bij de loting voor den zetel van den heer Troelstra, die dubbel gekozen was, is die zetel toegewezen voor Leeuwar den, waardoor voor den kieskring Am sterdam als gekozen werd verklaard de heer Gerhard, de eenige socialistische afgevaardigde die niet herkozen was. Verder had de loting voor de drie zetels van den heer Treub tot resultaat dat deze werd verkozen verklaard voor de lijst door den Economischen Bond ingediend voor de Noordelijke kieskrin gen. Voor de twee andere zetels werden gekozen verklaard voor Noord-Holland en Utrecht de heer W. H. Buisonjé en voor Zuid-Holland de heer F. do Groot. De garnalenpr^s. Evenals vroeger ten opzichte van schar, heeft de minister thans afwijzend beschikt op een verzoek van het ge meentebestuur van Vlissingen om een maximumprijs van 16 cent per KG. voor garnalen vast te stelten. De prys is thans reeds tot 40 cent gestegen. AXEL, 9 Juli 1918. We verwijzen naar de bekendmaking betreffende klachten over het gas en verwachten dat niemand, die slecht gas heeft, zal achterblijven. Op die manier toch is een beteren toestand te verkrijgen. Uitgenoodigd door den ring .Patri monium" in het land van Axel, heeft de heer J. Huizinga te Ter Neuzen, als lid van het Verbondsbestuur, zich voor gesteld in onze omgeving in den vorm eener lezing uiteenzetting te geven van de „Landarbeiderswet". Zoo kwam dan blijkbaar de afd. Axel -het eerst aan de beurt en trad Zaterdagavond dhr. Hui zinga alhier op in het beursgebouw voor een honderdtal toehoorders. Na een korte inleiding over de ver schillende toestanden onder de land arbeiders, die nog verbetering behoeven, kwam spr. tot zijn onderwerp en schetste de wording en het doel van genoemde wet, wijzende op de zegen rijke gevolgen, die deze bij goede toe passing op de bevolking kan hebben. Ons doel is niet aldus spr. om de menschen bij de boeren weg te halen, of ze tot groot-landbouwers te maken op kosten van den Staat, maar om hen meer onafhankelijk van hunne patroons te maken. Het is wenschelijk, dat de arbeiders op een stukje grond hun eerste levens behoeften kunnen telen welnu de land arbeiderswet biedt de mogelijkheid daartoe, door het verkrijgbaar stellen van een voorschot uit 's Ryks kas, tot een maximum van 90 hij een kapitaal van hoogstens f 4000. Dit nu is volgens spr. op tweeërlei wijze te bereiken, nl. door zich persoonlijk tot de gemeente te vervoegen óf door in vereeniging zich tot het Kijk te wenden. Het laatste geval acht spr. de beste manier, daar men dan veel vrijer staat. Spr. roept daarom allen toe slaat de hand aan den ploeg, opdat onder Godes zegen straks allerlei misstanden zijn verdwenen. Nadat nog een paar vragen werden opgehelderd sloot de heer Huizinga deze vergadering met dankzegging. De vereeniging kreeg nog 8 nieuwe leden te boeken. In plaats van wijlen G. W. Hot- tinga is door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente tot vasten arbeider benoemd A; H. J. Sorber, werkman alhier. Drie sollicitanten hadden zich aan gemeld. Aan belanghebbenden deelen we mede, dat de uren van buslichting van het brlevenbusje in de Nleuwstraat (perceel Maring) tijdelijk geregeld zijn als volgt: 6 m., 10 m., 2.15 ai, 7.45 a. Tijdens de vergadering van „Pa trimonium" op Zaterdag jl. werd in verband met de zichtbare vermindering van den vlashandel door A. de Visser als secretaris van de Kamer van Arbeid de vraag gesteld hoe het stond met de werkeloosheid op het oogenblik en hoe men zich die in de toekomst dacht. Ofschoon deze vraag op zicbzelve de vermeldmg niet verdient, achten we het toch van belang hiervan melding te makenniet zoozeer om de vraag, als wel om het antwoord dat deze vraag uitlokte. Een der aanwezigen deelde nl. mede, dat al taogen er misschieti nü een dertig menschen zonder vast werk zijn, men de toekomst zich zeker niet donker voor oogen moet stellen, Voor wat de vlas-industrie betreft. Uit een ministeri eel schrijven is gebleken, dat het vlas, dat tot heden veelal door de boeren ten halve werd bewerkt, thans na het plukken in beslag wordt ge nomen door het Rijk en daarna onder de bewerkers wordt gedistribueerd om te worden gebraakt en gezwingeld. Hierop is, naar werd medegedeeld, aangedrongen, omdat dè boeren bij weinig landarbeid gewoonlijk toch nog hun menschen aan 'twerk houden en alzoo het vlaswerk dan ten goede komt aan degenen, die niet by den boer werken. Hierdoor wordt dan werkeloosheid zooveel mogelijk voorkomen. In de gisteren alhier gehouden algemeene vergadering van de Eerste Nederlandsehe Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek te Sas van Gent werd de balans en verlies en winstrekening goedgekeurd. Als bestuurslid in de vacature van wijlen den heer E. J. de Klerk werd gekozen de heer S, van Hoeve Jz. te Zaamslag. Zaterdag had op de bovenzaal van den heer M. A. Koole alhier ten overstaan van den heer mr. A. H. Lijdsman, notaris te Hulst verkooping plaats van ouderstaande landerijen, welke werden toegewezen als volgt Koopeu l en 2, 6 hectaren 61 aren of 14 gem. 250 roeden bouwland te St. Jansteen, nabij Kijkuit voor 17000 aan den heer E. van Haelst, notaris te Zwijndrecht (B.) Koop 3, 25 aren of 169 roeden bouw land alsvoren voor 600 aan denzelfden. Koop 4, 13 aren 20 centiaren of 90 roeden land alsvoren voor 230 aan dhr. Aug. van Dorsselaer, te Kijkuit. Koopen 5 tot 12,ongeveer 10 hectaren 24 aren 70 centiaren of 23 gemeten bouwland te Axel, nabij steenweg Kijkuit Absdalc voor 35,600 aan dhr. D. Dierick, landbouwer, Absdale. Koopen 13 en 14, 1 hectare 95 aren 5 centiaren of 4 gemeten 113 roeden bouwland te Axel, tusschen Armendijk en Kanaaldijk voor 7740 aan dhr. Adr. de Ruijter, koopman te Axel. Koopen 15 en 16, 1 hectare 73 aren 67 centiaren of 3 gemeten 269' roeden bouwland alsvoren voor 7710 aan dhr. W. Koster Az., koopman te Axel. Koop 17, 89 aren 70 centiaren of 2 gemeten 4 roeden voor* 3610 aan dhr. Aug. Schelleman, herbergier te Axel. Koop 18, 1 hectare 32 aren 93 centi aren of bijna 3 gemeten voor 5500 aan dhr. Lev. Faas, vrachtrijder te Axel. Koop 19, 1 H.A. 43 A. 30 c.A of 3 gem. 65 r. grond gemeente Clinge, voor 500 aan dhr. Fr. Dieleman, rustend land bouwer te Axel. Vrijdag werd alhier door notaris J. A. Dregmans ten verzoeke van den heer Jacs. F. Volcka^ert geveild een huis met schuur en erf te Axel-Sassing, groot 3 aren 27 centiaren. Het hoogste bod was 2200 door den heer D. C. Schieman te Axel. Het perce'el werd niet toegewezen. Inbeslagname vlas. De Staatscourant van 8 Juli 1918, no. 157, bevat de ministeriëele beschik king, wagrbij alle vlasstroo in beslag genomen is en ver voer of aflevering is ver.- b o d e d. Een bijvoegsel tot dit Stbl. bevat de maximum-prijzen als volgt a gewas 1917 0,25 en b gewas 1918 f 0,20 per K.G. Tot controleurs voor Zeeuwsch-Vlaan- deren zijn benoemd de hb. H. Zegers te Axel, C. G. van Doeselaar te Neuzen en Adr. Schippers te Breskens. Veulcnkeuringen V. V. Z. F. Vrijdag werd alhier door de Vereeni ging van Zeeuwscbe Fokkers van het zware trekpaard op eigen terrein de uitgeschreven vfeulenkeuring gehouden. Het moge een bescheidenheid zijn van de vereeniging om de aanvoer van zoo'n prachtcollectie jonge paarden keuring te noemen, wij kunnen gerust zeggen, dat het een tentoonstelling was en voegen daar op gezag van kenners bij, dat het een tentoonstelling was van het prachtigste fokmateriaal, dat in ons land te vinden is. Een lid der jury merkte op, dat op deze keuring gebleken is, dat men voortaan niet naar het buitenland moet ga'an om een collectie uitmuntende paarden te zien, doch dat men thans uit het buitenland naar Nederland moet komen om best fokmateriaal te koopen en wil men dan van dat best materiaal het beste hebben, dan moet men gaan naar het Land van Axel. En nu moge dit eenigszins vleiend voor de eigenaars zijn. uitgedrukt, wy kunnen zulks beves tigen naar het oordeel van een ander onverdacht getuige, die én als kenner én als liefhebber alleen uit belangstelling deze tentoopstelling bezocht. Deze toonde ons de eerste pryswinner der merrieveulens, met de mededeeling dat daarvoor tevergeefs drie duizend gulden was geboden. Een jaarling gold f 2700. Deze feiten zeggen voldoende, dat men met den aankweek van paarden thans in het goede spoor is en de verbetering van het paardenras in onze streek nog jaarlijks toeneemt. Het moet voor degenen, die zich jaren lang zooveel moeite en kosten getroost hebben, om het daarheen te leiden, een groote voldoening zijn te zien, dat thans hun werk en hun streven gewaardeerd wordt. Qok de aankoop van een hengst als Laboureur d'Isaak is een groote aan winst geblekengetuige de vele bekroonde afstammelingen, waarop dit dier kan neerzien. Eere aan de strevers naar het goede Ook het Stamboek voor hei Neder- landsch Trekpaard (Belg. type) schijnt voor de veulenkeuringen der V.V.Z.F. meer dan gewone belangstelling te hebben. Zij had n.l. drie prachtige medailles, zooals we voorheen nietzagen, beschikbaar gesteld. Het bestuur heeft de toekenning dier medailles Stamboekprijs genoemd en met opzet deZe behouaen voor het beste merrieveulen en 1-jarige merriepaard, om te voorkomen, dat de medaille verloren zou gaan, wanneer b.v. een jonge hengst deze verwierf, die later de provincie uitging of onverhoopt werd afgekeurd. De derde medaille werd terecht toegekend aan den besten vader. Overbodig te melden, dat^ de prijs- winners in hun schik waren. De liethebbers hebben Vrijdag j.l. weer een genotvollen dag beleefd. De uitslag van de veulenkeuring is als volgt Merrieveulens geboren in 1918. Ie prijs K. van Hoeve Zaamslag. 2e C. de' Putter. 3e Joh. de Feijter Zaamslag. 4e Ph. J. van Dixhoorn. 5e G. A. Goethals Sluiskil. 6e J. de Putter Jz. 7e E. C. Dumoleyn Sas v. Gent. 8e Ed. Verbrugge. Eervolle vermeldingen. J. Ramondt Westdorpe, Wed. B. n Ysebaert, B. L. Ysebaert, G. va Fraaijenhove, E. B. van Acker Wes dorpe, E. P. Stael Stoppeldijk, G, j Goethals Sluiskil, J. Weijns, Ph. J,v, Dixhoorn. Hengsteveulens geboren in 191f le prijs Ph. J. van Dixhoorn. 1 2e E. P. Stael Stoppeldijk. 3e H. P. Puylaert Zuiddorj! 4e C. van Waes Westdorpe, j 5e A. O. van Waes WestdfcJ 6e Abr. Haak Zaamslag. 7e G. A. Goethals Sluiskil. 8e Ph. J. van Dixhoorn. l Eervolle vermeldingen. F. Dekker Pz., Th. Roegiers W» dorpe, G. van Fraaijenhove, A. C. if Waes Westdorpe, Kr. van Hot^ Zaamslag, Fr. Dekker Fz. Ter NeuiJ C. van Waes Westdorpe, Wed. Ei Munck Zuiddorpe, E. P.StaelStoppeld| A. de Bruijne Ter Neuzen. Eenjarige Merries. Stamboekprijs B. L. Ysebaert. le prijs A. Haak Zaamslag. 2e P. B. van Hoeve. 3e F. Dekker Fz. Terneuzel 4e Kr. van Hoeve Zaamslag,j 5e P. B. v'an Hoeve. 6e E. B. van Acker. Eervolle vermeldingen. J. de Putter, Wed. B. C. Ysebaert,™ de Munck Zuiddorpe. Eenjarige Hengsten, le prijs A. Dieleman Zaamslag. I 2e Kr. van Hoeve Zaamslag, 3e C. dex Feijter Boschkapeli 4e J. Vereecken Stoppeldijk 5e Kr. van Hoeve Zaamslag.» 6e P. B. van Hoeve. Eervolle vermeldingen. J. de Putter Jz. en A. A. Goethu Sluiskil. Tweejarige Merries. Stamboekprijs C. J. Vael Hontenissi le prijs Ph. J. van Dixhoorn. 2e C. de Feijter Boschkapell 3e Ph. J. van Dixhoorn. I 4e E. C. Dumoleyn Sas v. Geil 5e J. de Putter Jz. 6e Wed. B. C. Ysebaert. Eervolle vermeldingen. Ph. J. van Dixhoorn. Tweejarige Hengsten, le prijs C. A. de Bruyckere Breskmj 2e J. de Putter Jz. 3e Ph. J. van Dixhoorn. 4e J. de Putter Jz. 5e Pb. J. ?an Dixhoorn. 6e J. Verwecken Stoppeldijk. Eervol vermeld. Ph. J. van Dixhoorn. Hengsten met afstammelingen, le prijs Hengstenvereenigiug Toekomst" eil Ph. J. van Dixhoorn t stamboekprijs. 2e prijs Hengstenvereeniging Toekomst". 3e prijs E. C. Dumoleyn Sas v. Geul Toen Woensdag j.l. om 8 uur a Spui voor het eerst aldaar het steil' bureau werd geopend, werd het eersl gestemd door den kiezer Kr. HamelinW die zooals men ons schrijft „den zwsrij gemaakten candidaat liet tuimelen toj op den bodem van de bus". De schrjjj ver hecht aan dit feit bijzondere beteekej nis, en vraagt ons daarom den danf van de bevolking van Spui over üj brengen aan den Gemeenteraad vai Axel. Reeds meermalen waren vroeg» jaren pogingen aaugewend om te Spui een stembureau te vestigen, doch stuitte, men steeds op het bezwaar een geschil lokaal te krijgen. Schr. vindt bet daar om van belang erop te wijzen, datJ" een zeer geschikte gelegenheid is kregen, de kiezers van Spui eenp&óij de hoop uitspreken, dat voortaan altijd te Spui een stembureau zou wordeij geplaatst. Wij kunnen ons best begrijpen, dat de menschen van Spui het gemakkelijk vinden hun stem als het ware bjj de deur uit te brengen. Maar.... 1011 men dat ook niet op de overige buiten- wijk* dat een eind* Enfii daar.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2