No. 25. Jf oensdag 3 1918. 34e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Landbouw. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Kunstmeststoffen. De kunstmest commissie verzoekt ons dringend de aandacht te vestigen op de r|in het nummer van heden voorkomende advertentie, desbetreffende de gelegen heid tot het doen van bestellingen op kunstmeststoffen voor den oogst 1919. f Er wordt speciaal op gewezen, dat thans de gelegenheid voor iedereen tot het doen van bestellingen is opengesteld en latere aanvragen niet in behandeling (zullen worden genomen. Stand der landbouwgewassen. rwe,| .rwe P17 P 9 ND, jabij no. I 3. 65 de 5ABT met-I a te van luist leer voor Ider- 1918 voor irteo is te Aan het in de St. Crl. van Maandag avond opgenomen overzicht van den stand der landbouwgewassen op 14 Juni j.l. ontleenen wij het volgende De maand Mei en bet eerste gedeelte van Juui kunnen vooral droog worden genoemd. In Mei b.v. bedroeg de neerslag gemiddeld over het geheele land slechts de heltt van de normale maandsom. Over het algemeen hebben onder scheidene landbouwgewassen veel na deel van de droogte ondervonden. De schadelijke gevolgen doen zich vooral op de hoogere zandgronden gevoelen, doch ook elders ontbreken deze niet. Met den regen van den laatstsn tijd j kon natuurlijk bij de samenstelling van dit overzicht nog geen rekening worden gehouden. Wat het bouwland betreft, heeft de droogte zeer nadeelig gewerkt op de haver, waarvan weinig stroo en een tegenvallende korrelopbrengst wordt verwacht. Bij paardenboonen en erwten bleef in vele streken de stengel te kort, hetgeen mede de oogstverwachting I drukt. Voor bruine booneu, bieten en vlas was het eveneens te droogde twee eerstgenoemde gewassen kwamen daardoor minder goed op. Ook de aardappelen hadden hier en daar met i voordeel meer regen kunnen hebben. Het gras is tengevolge van de droogte niet tot die guustige ontwikkeling ge komen, welke in het voorjaar werd ver wacht. Vooral de weilanden hebben van de droogte geleden en die op de hooge zandgronden wel het meest. Met de hooilanden is het wat beter gesteld voor zoover ze laag gelegen zijn, wordt vaak nog tamelijk veel hooi verkregen. Het voorgeweide hooiland verschilt in den regel weinig van het weiland en is slecht bezet. De nachtvorsten hebben veel kwaad Zecuwsclie Landbouw Maatschappij. Woensdag werd te Goes vergadering gehouden, van het Hoofdbestuur. De voorzitter, de heer jhr. Van Vredenburch deelde mede, kat er meeningsverschil gerezen was tusschen het Dag. Bestuur en den rechtskundigen adviseur. Naar aanleiding hiervan werd een commissie benoemd. Vervolgens werden mededeelingen ge daan betreffende den groei der Mij. Het ledental op 1 Dec. 1916 bedroeg 3185, op 2 Dec. 1917 was het aantal 3834, terwijl het op l April 1918 bedroeg 4182. Als datum der te houden algemeene vergadering werd 31 Augustus vastge steld, in verband met het 75-jarig be staan van de Mij. Het reglement voor de keuring van gewassen te velde werd vastgesteld. De voornaamste bepaling hierin is dat op alle gewassen, die gekeurd woideu, de verplichting rust te worden verkocht over het Coöp, Verkoopbureau van Z. L. M. Voorgesteld werd om aan het dagelijks bestuur machtiging te verleenen een directeur van het verkoopbureau te be noemen. Deze machtiging werd verleend. Op het tractement van den secretaris- penningmeester werd voor dit jaar een toeslag van 1000 gegeven. Voorgesteld werd om in te stellen en te benoemen a. commissie belast met het indienen van voorstellen omtrent de prijzen der akkerbouwproducten, gedurende den crisistijd b. commissie van advies inzake cri sisrnaatregelen de paarden en veeteelt betreffende, als veevoederdistributie, vee levering enz. c een permanente commissie voor landbouwcoöperatie d. een permanente commissie tot het bestudeeren van het verzekeringswezen en het pachtstelsel e. een permanente commissie- voor het belastingwezen. Deze werden ingesteld en de leden daarvan benoemd. In verbaud met door dezen minister van Landbouw gepubliceerde voorloopige mededeelingen inzake de voedselproduc tie 1919 werd bij alle nieuwe dorpsaf- deelingen der Z. L. M. een vragenlijst ingediend. Uit de hierop ingekomen antwoorden is een rapport opgemaakt. Het ligt in de bedoeling dit rapport op te zenden aan den Minister van Land bouw. Op de lichte gronden, zijn vele velden met bruine boonen en boekweit geheel verloren gegaan, terwyl bij de aard appelen de omvang der vorstschade in hooge mate afhangt van het latere weer. De nadeelen der zwakkere bemesting, speciaal wat stikstof betreft, doen zich althans nu, nog niet al.te zeer gevoelen. Over 't algemeen lijden verschillende gewassen op het gescheurde grasland sterk onder de vreterij van insecten, hetgeen bij den geringen groei ten gevolge der droogte vaak het gewas deed mislukken. Bij Kon. besluit van 27 Juni is, met ingang van 28 Juni: lo. op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze, ontslag verleend aan den schout bij nacht J. J. Rambonnet, als minister van Marine, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de Koningin en aan den lande, in buitengewoon moeilijke om standigheden, bewezen 2o. tijdens de ontsteltenis van een Minister van Marine het beheer van het departement van Marine adinterum, opgedragen aan den Minister van Oorlog jhr. mr. B. C. de Jonge. Weer nieawe eischen Zooals reeds eerder is opgemerkt vlotten deonderhandelingen met Duitsch- land slechts zeer en zeer langzaam, De moeilijkheden waarmede de Neder- landsche commissie heeft te kampen, zijn zeer groot, omdat naar men weet, wij van onzen kant slechts zeer weinig hebben uit te voeren (aan kaas, boter en vet is zelfs voor binnenlandsch ver bruik een tekort) En wat nog van de producten die wij hier in overvloed bezitten of niet noodig hebben, over de Duitsche grens zou kunnen worden gezonden, is weer aan ons land gebonden door overeenkomsten met Engeland. Thans weer komen Duitsche onder handelaars met een nieuwen eisch zegt de Tel. n.l. den aanvoer van 100.000 runderhuiden en 100.000 paarden- en pinkhuiden. Bevorderlijk voor totstand koming van de overeenkomst is deze eisch niet, omdat de uitvoer van huiden naar Duitschiand ingaat tegen overeen komsten met Engeland gesloten, in verband met den aanvoer van looistoffen en exotische huiden. Alweer een dreigement 1 „Britsch News" heeft gehoord van voorbereidende maatregelen van Duit- schers voor de verzending van nieuwe aardappelen uit ons land naar Duitsch iand. Het blad zegt,-dat bij de jongste onderhandelingen te Londen te kennen is gegeven, dat Nederland niet meer zou produceeren dan het voor eigen gebruik noodig had, al werd dan ook aangenomen, dat er eenig surplus voor uitvoert zou kunnen zijn. Maar als er 50.000 ton nieuwe aardappelen naar Duitschiand gaan, dan hebben aldus Britsch News", de geassioceerde regee ringen dit in rekening te brengen bij de vaststelling van de hoeveelheid voedsel, die in de toekomst naar Neder land zal worden gezonden. Uitvoer van vroege aardappelen. (Officieel.) De Regeering heeft beslo ten den uitvoer van vroege aardappelen toe te staan, wanneer in de binnen- landsche behoefte zal zijn voorzien. De uitvoer zal overeenkomstig de bestaande schikkingen voor de helft plaats hebben naar ieder der oorlogvoerende partijen. Van Duitsche zijde is hiertegenover toe zegging gedaan, dat gedurende de maand Juli vijftigduizend ton steenkolen naar Nederland zal kunnen worden uit gevoerd. Keuring van den landstorm. De'minister van oorlog heeft aan de burgemeesters meegedeeld, dat het in zijn bedoeling ligt, de ingeschrevenen voor den landstorm, voor zooveel zij geboren zijn in 1877 en 1876, in Juli en Augustus te doen keuren en hun verzocht, ten spoedigste voor elk dezer beide groepen van ingeschrevenen het keuringsregister te doen opmaken. Inlijving militielichting 1919. In hei tijdvak van 5—9 Augustus a.s. zullen van de lichting 1919 worden ingelijfd 1. de dienstplichtigen toegewezen aan de regimenten infanterie (hieronder begrepen grenadiers, jagers en admini stratietroepen) en bestemd voor het eerste in te lij ven gedeelte 2. de dienstplichtigen, toegewezen aan de compagnieën wielrijders en be stemd voor het eerste in te lijven De tot deze groepen behoorende per sonen, die in het bezit zijn van bet in art. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voorgeoetendheid zullen 2 maanden later worden ingelijfd. Een nieuwe zilverbon van f2.50. Bij K. B. van 14 dezer is bepaald, dat de zilverbons van twee en een bal ven gulden onderscheiden worden in twee soorten. Van de zilverbons der tweede soort wordt dan een beschrijving gegeven. Bedoeld wordt blijkbaar, dat er een nieuwe zilverbon van nieuw uiterlijk zal worden in omloop gebracht naast de reeds thans in omloop zijnde. Van de beschrijving van het uiterlijk der nieuwe bons lijkt ons het voor naamste dat ook de achterzijde bedrukt is. Het is toch een groot bezwaar van de tegenwoordige bons dat men ze niet als een zilverbon herkant als ze onderst boven op een tafel of lessenaar liggen. Maar natuurlijk blijven ook de oude bons f 2.50 waard. Bederven opgeslagen levensmiddelen. Het lid der Tweede kamer de heer Duys heeft den 29sten Mei een vraag ingezonden naar aanleiding van een bericht in de Tel. (waarin een bericht van de Tijd. werd aangehaald) over het bederven van peulvruchten in de Am sterdamsche veemen. De minister van L., N. en H. heeft daarop den 22sten dezer geantwoord dat het bericht over het totaal ongeschikt worden voor voeding van die peul vruchten onjuist is. Het bericht heeft betrekking op een restant peulvruchten van 67000 balen van den oogt 1915, welke peulvruchten reeds in 1915/16 door de verplegings- commissie waren afgekeurd voor de ■mensehelyke voeding, daar zij ten deele bestonden uit niet kokende erwten, of boonen en erwten van te geringe quali- teit en aanvankelijk voor export bestemd waren. Door splitten en grondig bewerken is het nog gelukt 7900 balen voor de directe menschelykeconsumptiegeschikt te maken. De onjuistheid van het bericht in de Tel. moge nog blijken uit het feit, dat in April 1918 na onderzoek en proet- noming is gebleken, dat van de 49.000 balen, welke voor veevoeder waren aangewezen, nog 26.000 balen na schoo ning voor de broodbereiding konden worden aangewend. Bovendien werd geen partij ongeschikt bevonden om na schooning als veevoeder te worden gebruikt. Maandag moesten van de 67.826 balen, nog 16.000 balen voor de broodbereiding en 6000 balen voor de veevoeder distributie worden afgeleverd.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1