Jfc'o. 24. Zaterdag 29 1918. 34e M 6i> FIxi L Nieuws- en Advertentieblad x voor Zeeuwsch-Ylaanderen. J. C. VINK - Axel. Voor de kiezers. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per S Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5- Cent. dat Coi t di DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. tot 5 regels 50 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. De dag der verkiezing nadert en van alle kanten reist men steden en dorpen af, om zooveel mogelijk de kiezers in ter,te lichten hoe en wie men stemmen moet. Ook wij krijgen hier ons deel. Reeds idoor een vijftal partijen, zijn alhier -—'politieke vergaderingen gehouden, ter- Wijl vermoedelijk nog enkele volgen. 5 t We meldden reeds de christelijk 0 ^historische, de uni-liberalen, de sociaal- g '[democratische endeRoomsch-Katholieke 5 Bartijen. 0 Het is begrijpelijk, dat die sprekers jkomen om zooveel mogelijk de nog twijfelachtige kiezers voor hun partij te winnen en hunne partijgenoten in I. hun meening te sterken. I Wat nu echter het stemmen zelf betreft, hierover wordt meestal vluchtig gesproken om dan te komen tot de hoofdzaakhet beginsel. We meenen daarom goed te doen de tiezers hier eenige inlichtingen te geven per de wijze van stemmen op zichzelf, imdat het stembiljet, waarop men stem moet uitbrengen, zooveel verschilt van Be vroegere. Voorheen kreeg men een kaart, waarop ééa lijst met candidates Thans zijn er zoo 21 voor ons district. Gelukkig zijn ze genummerd, zoodat (men eerst gaat zoeken naar het nummer Van de lijst, die men hebben moet en in die lijst kiest men den naam, die men hebben wil, om het blanco puntje daarvoor zwart te maken. 1 Ten overvloede laten we hier nog Volgen een lijstje van raadgevingen, fcooals we dat in de Midd. Crl. zagen Maak slechts één vakje zwart van de I tallooze die ge op uw stembiljet zult I vinden. jDoor meer dan één vakje zwart te ma keü, maakt ge uw stembiljet ongel- i I dig; eveneens door doorhaling of bij- Ucl schrijvingen. *Dat stembiljet wordt door u op het s: stembureau gegeven. Het heeft de I grootte van een courant en staat I vol namen. Lees daarom rustig thuis I uw oproepingskaart nadan behoeft I ge niet in uw stemhokje te zoeken, I want op die oproepingskaart staan ft de lysten en namen in dezelfde volg- I orde als op het stembiljet. Dj ^Iedere stem op een persoon geldt voor de beele lijst waarin de naam van dien persoon staat. "Sommige partij-besturen bevelen aan op no. 1 van hun lijst te stemmen. Dat beteekent niet dat ge moet stemmen op no. 1 van het stembiljet. Het beteekent ook niet dat ge geen an deren candidaat móógt stemmen. De keuze is vrij. [Denkt er om dat op het stembiljet geen partijen vermeld staan. Alleen de namen der candidaten gegroepeerd I in genummerde lijsten. Uit die na men moet ge opmaken tot welke partijen de namenlijsten behooren. Bestudeer dus eem uw oproepings kaart, opdat ge precies weet, welke lijst die is van uw partij. n. 4; n. 6? t den kenl >k »T J te ee« ot W Maakt ge het vakje voor den eersten candidaat van de lijst zwart, dan hecht ge uw goedkeuring aan de volgorde der candidaten zooals die door de kiesvereeniging op de lijst is vastgesteld. Maakt ge het vakje voor één der vol gende candidaten zwart, dan geeft ge daarmee te kennen dat ge dien persoon de voorkeur geeft. Maar dan blijft toch die stem voor de ge- heele lijst gelden bij de berekening van het totaal aantal stemmen van iedere partij. Let er op dat in verscheidene gemeen ten de stemlokalen auders verdeeld zijn dan vroeger. Kyk dus goed op uw oproepingskaart na, waar ge u moet vervoegen. Breng uw oproepingskaart mee naar het stemlokaal. Vergeet niet dat er stemplicht is, en dat gij u aan strafvervolging bloot stelt, wanneer ge zonder geldige re den wegblijft Wie een geldige reden tot verhindering heeft, zal goed doen daarvan schrif telijk kennis te geven of-te doen geven aan den voorzitter van zijn stem bureau. Wie gedwongen is op 3 Juli uitstedig te zijn, zal goed doen daarvan een schriftelijke kennisgeving te ienden aan den voorzitter vau zijn stembu reau of aan den burgemeester, welke kennisgéving de reden van de reis moet vermelden, en den dagstempel van de andere plaats (van verzending) moet dragen 3 Juli Kan de brief niet op 3 Juli aan het stembureau zijn, adresseer dan den brief aan den burgemeester. Maar denkt er om dat de uitstedigheid een geldige verhindering moet zijn. Wanneer de burgemeester de reden van verhindering als niét geldig be schouwt, komt de zaak voorden kan tonrechter. De maximum is ƒ3 boete. Later, bij een tweede over treding, kan dat tot 10 stijgen. Zendt ge geen kennisgeving dan wordt ge opgeroepen bij den burgemeester om u te verantwoordden ter zake van het verzuim. De Minister van Marine afgetreden. Er is weer een ministeriëele crisis. Zooals bekend zouden schepen onder begeleiding van een convooi marine schepen vertrekken naar onze Oost. Op het laatste moment is hierin ver andering gekomen en werden de oorlogs schepen gelast hier te blyveu. Volgens het Vaderland heeft Engeland bezwaar gemaakt, dat een partij verf stoffen van Duitsche afkomst aau boord van de „Noordam" zou zijn en daarop is het uitvaren uitgesteld tot oubepaal- den tijd, want verschillende matrozen en marinepersoneel is met verlof naar huis kunnen gaan. Dit feit nu schijnt oneenigheid tè hebben verwekt onder de autoriteiten en het gevolg ervan is geweest de aftreding van Minister Rambonnet. Naar men aan de Avp. van goedinge- lichte zijde meldt, gaat minister Ram bonnet heen, omdat het convooi niet uitvaart. De Minister is overtuigd, dat de Engelschen het convooi niet lastig zouden vallen. En waar de Regeering a had gezegd, moet ze z. i. ook b zeggen. Voor de eer van het land eischte hij dat 't convooi zou vertrekken, en waar dit niet gebeurt, gaat de Minister heen. De voedsel nood in den a.s. winter. Vóór 1 Augustus, zoo deelde een der leden van het Crisis comité, die uit Maastricht naar den Haag op bezoek zijn geweest, aan de Limb. Koerier mede, behoeven wij niet te rekenen op den aanvoer van vleescb. Misschien dat er nu en dan nog wat eenheidsworst zal afkomen misschien maar dit is dan ook alles. Kaas zal óók niet meer in ruime mate voorhanden blijven er is nog wel een flinke hoeveelheid kaas in hpt land, maar de Regeering wil die bewaren als reserve voor de wintermaanden. Er is n.l. alle kans, dat heel het land na 1 Oct. in een schaarschte zal komen, welke van hongersnood feitelyk niet veel zal verschillen. Dito zal het gaan met de eieren. De winter zal ons misschien een nood brengen, als waarin Oostenryk thans reeds verkeert. Chocoladereepen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Het blijkt noodig er nog eens de aandacht op te vestigen, dat de maxi mum-prijs voor chocoladereepen niet alleen geldt voor de zoogenaamde een heidsreepen, maar voor alle andere reepen, die nog tot 15 Juli in den handel mogen zyn. Ook wanneer de reepen wat zwaarder mochten zijn dan 30 gram ongevuld en 35 gram gevuld, is dus de maximum prijs 121/, cent verpakt en 12 cent onverpakt in den handel. De graanschepen. Het stoomschip „Java", met graan uit Amerika, is te IJmuiden binnen gekomen. Het stoomschip „Stella" bevat 2000 ton tarwe en 1600 ton meel. Sedert het vorige graanschip van New York te Amsterdam kwam, is reeds meer dan een jaar verloopen. De Prins. De Prins is hedenochtend per S.S. van 8.18 voor eenige weken naar Zwitserland vertrokken tot het maken van bergtochten. De Koningin vergezelde den Prins naar het station. De prins wordt op zijn reis vergezeld door jhr. A. W. G. van Riemsdijk, te Aerdenbout, die ook ten vorigen jare de bergtoeren met Z.K.H. medemaakte. Britschc mijnen in Ned. wateren. (Officieel.) Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt het volgende mee Op 30 Maart 1918 liep Hr. Ms. tor- pedoboot G 11 op een mijn in het zee gebied van het z.g. Stortemelk (ter hoogte van het zeegat van Terschelling) binnen de Nederlandsche territoriale wateren. Op 24 April 1.1. werd bij het visschen naar mijnen in dat gebied, eveneens binnen de territoriale wateren een myn bovengebracht, waarvan men kon vaststellen, dat zij ter plaatse was verankerd en dat ze van Britsch maak sel was. Op dienzelfden dag werd nog een mijn bovengebracht, terwijl op 2 Mei 1918 Hr. Ms. mynenvisscher Frans Naerebout in dezelfde omgeving, weder binnen de territoriale wateren, op een mijn liep, na op 200 M. binnen de grens dier wateren een, naar men kon vast- stellén, Britsche mijn te hebben op gehaald. Uit een en ander bleek, dat ter hoogte van het Zeegat van Terschelling Britsche mijnen waren gelegd binnen Nederlandsche territoriale wateren met, als gevolg, het verongelukken van twee Nederlandsche marinevaartuigen en het verloren gaan van verscheidene men- schenlevens. In opdracht van de Nederlandsche regeering heeft Hr. Ms. gezant te Londen met grooten nadruk de aandacht der Britsche regeering gevestigd op de daad van hare strijdkrachten, waardoor een zeer ernstige aanranding van het Neder landsche rechtsgebied is gepleegd, één lid der bemanning van de G 11 en verscheidene leden der bemanning van de Frans Naerebout zijn omgekomen en aanzienlijke schade aan de Neder landsche marine is toegebracht. Thee. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt: In sommige winkels blykt de voorraad thee op een bepaald oogenblik niet altijd voldoende te zijn om aan alle aanvragen te voldoen. Men behoelt zich daarover niet ongerust te maken. Bon 21 der oude theekaart blijft, mits zy vroeger door den winkelier is ge waarmerkt, geldig tot 15 Augustus, en de winkeliers zullen, voor zoover zij dien niet reeds hebben, voldoenden voorraad ontvangen om op alle gewaar merkte bons g ons thee af te le veren. AXEL, 28 Juni 1818. Onder begunstiging van mooi zomer weer werd gisteren alhier op de daar voor uitstekend geschikte weide van dhr. Ph. J. Van Dixhoorn het aange kondigde Zeeuwsch-Vlaamsch Zendings- feest gehouden, dat in alle deelen ge slaagd mag heeten. Het aantal bezoekers overtrof de ver wachting het wordt geschat op meer dan twee duizend, waarin, natuurlijk de mooie verbindingen met de Zeenwsch-Vlaamsche tram ook haar deel zal hebben. Ongeveer half twaalf werd de ope ningsrede gehouden door ds. H. P. Stegenga van Wolfaartsdijk. Na deze traden op ds. J. van Nes te's-Graven- hage met het onderwerp De Joden en de Oorlogds. H. Janssen, veldprediker met Lessen uit deze mobilisatie ds. R. Zijlstra van Delftshaven met Predikt het Evangelie aan alle creaturen; ds. M. Lindenborn, zendingsdirecteur te

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1