34e Jaarg. J No. 22. Zaterdag 22 Jiim 1918. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch-V laander en. J. C. VINK - Axel. Gemeenteraad van Axel. Landbouw. Provinciale Staten. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Zitting van 18 Juni 1918. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer L. Lamaltre, secretaris de heer J. A. van Vessem. De Voorzitter opent de vergadering met de mededeeling, dat de heer Den Hollander die zooals men weet herbe- inoemd is als Burgemeester, nog niet als zoodanig kan tungeeren, daar hij wegens het hem overkomen ongeval nog niet beëdigd is kunnen worden door den Commissaris der Koningin. De notulen van de vergadering van 9 April worden onveranderd goedge keurd. I I. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den Commissaris J der Koningin, inhoudende de benoeming j van den heer L. J. den Hollander tot Burgemeester van Axel. I b. Missieve Gedeputeerde Staten, I waarbij wordt goedgekeurd de rekening 'over 1916. I c. Idem houdende goedkeuring kohier /hoofd, omslag 1918. d. Schrijven van dhr. J. A. van Hoeve, waarin hij dankt voor de ont- I vangen subsidie en mededeelt, dat het f boekjaar 1917 der bewaarschool sluit j met eeu tekort van 11,64. Alles voor kennisgeving aangenomen De voorz. stelt nu aan de orde de I verkiezing van nog een lid voor het stembureau te Spui. Wel is Cornelisse I benoemd, doch deze moet in Axel kun nen stemmen en gedurende dien tijd 1 moet hem iemand vervangen. Met 7 stemmen wordt als zoodanig f benoemd de heer Jac. Weijns, landb I Spui. II Wijzigengemeentebegrooting 1917 De secretaris doet voorlezing van 1 verschillende posten der begrooting J 1917, welke worden gewijzigd en waar door het totaal vermeerderd met 5350 Als gevolg dezer wijziging wordt be I sloten tot het aangaan eener leéning van ƒ4000 aan 4% pCt. aflosbaar 60 j Juni a.s., ter voorziening in kasgeld III. Wijziging begrooting 1918. Deze begrooting wordt in totaal ver K meerderd met 51750, omdat worden 1 voorgesteld een leening van 30.000 voor aankoop van levensmiddelen en I distributie-artikelen en van 20.000 ten I behoeve van de gasfabriek, beide tegen 43/4 pCt. af te lossen op 31 Dec. 1918. Ook tot deze leeningen wordt met j alg. st. besloten. De ontvangsten bedragen ƒ6,172,86, de uitgaven 4,749,71 goed slot 1423,15. Tot nazien dezer rekening worden benoemd de hh. J. Smies, F. vanDriel en J. M. jot VI. Aanbieding rekening gasfabriek 1917. Deze sluit met een post in uitgaaf van 71,388,796 en in ontvang van ƒ64,149,11; nadeelig slot ƒ7,239,686 In 1916 was een tekort van 9,272,976 De voorz. stelt de rekening in handen van een commissie tot onderzoek en benoemd daarin de hh. W. Dieleman, P. Dekker en J. de Peijter. V. Aanbieding rekening 1917 van het Algemeen Burgerlyk Armbestuur, VI. Vaststellen verordening aan wij zen stemlokalen. M.a s. wordt aangenomen de verorde ning. waarbij is aangewezen als stem lokaal voor stemdisirict I de groote zaal van het gemeentehuis en als stemlokaal II een lokaal der bijzondere school op het Spui. Bij de omvraag wijst de heer De Kraker nogmaals op den zinkput aan de Walstraat. Het deksel is nog niet gemaakt en wanneer er een hollend paard optrapt, ontstaan er ongelukken. De voorz. zegt niet te weten, wat er aan hapert, maar heeft den Gemeente opzichter al aangezegd er naar te zien hij zal zulks nogmaals doen en op spoedige verbetering aandringen. De Kraker zegt dat ook de w.ater plaats aan het station in een vuile n toestand verkeert, waarop de voorz. eveneens toezegging doet tot nader onderzoek. Dhr De Peijter vraagt of bij de stemming de oproepingskaarten zooda nig zullen zijn, dat gemakkelijk zicht baar is, waar men stemmen moet te Spui of Axel. De voorzitter antwoordt, dat op de kaarten sraat stemdistrict I of II, terwijl ze ook verschillend gekleurd zijn. Hierna wordt de vergadering gesloten. De motie der akkerbouwers. De motie welke gezonden is aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, door de afd. Walcheren der Ned. Vereen, v. Akkerb., luidt als volgt: De Walchersche Akkerbouwers, heden 13 Juni in zeer grooten getale vereenigd ter vergadering der afd. Walcheren. V. N. A., gehoord de gehouden besprekin gen over de maatregelen, door de regee ring inzake den landbouw genomen «Overtuigd, dat maatregelen ter voor ziening der volksvoeding in de thans be staande tijdsomstandigheden noodig en oorbaar zijn, komt door de bovengemel de besprekingen tot de volle overtuiging dat het meerendeel der genomen maatre gelen zelve en ook door hare toepassing totaal indruiscben tegen het doel waar voor zij zijn uitgevaardigd, en dat zij de Nederlandschn volksvoeding ernstig in gevaar brengen, brengen ter kennis van Uwe Excellentie, dat zij hunne volle me dewerking inzake de voedselvoorziening wenschen te verleenen, even wel onder voorwaarde, dat haar voor den vervolge ook van den oogst 1918, dat deel worde gelaten wat zij voor voeding van zich, hun gezin, arbeidskrachten, paarden en vee behoeven 2e. dat de prijs der producten, voor voeding van mensch en dier dienende aanmerkelijk worde verhoogd, in ieder geval worde gebracht in verhouding tot den prijs tot dusver besteed voor pro ducten, niet voor voeding dienende, «spe culatieve gewassen* 3e. dat bij de nieuw te ontvangen teeltregeling voor oogst 1919, gebroken worde met den tot dusver gevolgden maatstaf '13—'14—'15, maar dat een gelijk procent te zaaien speculatieve ge wassen verleend worde aan ieder land bouwer 4e. dat de vergadering bij de bespre kingen, tot de conclusie kwam, dat de door Uwe Excellentie gehoorde adviseurs door hun adviezen hebbeu blijk gegeven Diet op de hoogte te zijn van den land bouw en zeer zeker niet van den graan bouw, weshalve de vergaderde akkerbou wers meenen te mogen zeggen dat die adviseurs niet uit hun midden zijn ge nomen, waarom zij verzoeken dat Uwe Excellentie bij het inwinnen van advies iDzake den landbouw, dit doe bij die landbouwers, die boeren om zich een bestaan te verwerven, daar deze zijn het meest ter zake kundig. Als laatste punt wenschen de Walcher sche Akkerbouwers te wijzen op de ont stemming die de militaire huiszoekingen hebben verwektook op het ontactische dat door Uwe Excellentie tot zulk een maatregel is overgegaan, daar ook deze maatregel op zeer ernstige wijze de voed selvoorziening zal schaden intrekking dier huiszoekingen wordt dan ook ernstig aangeraden, terwijl verwacht wordt, dat die wijze van huiszoekingen nimmermeer zal voorkomen. Mochten onverhoopt door Uwe Excel lentie deze billijke wenschen niet wor den verhoord, daD zal een beroep worden gedaan op den geheelen Nederlandschen landbouw, in zijn breedste lagen komt dan de voedselvoorziening rog meer in gevaar, dan ligt niet de schuld aan de landbouwers, maar aan Uwe Exc.'s hals: starrig vasthouden, aan tot dusverre ver keerd te werken gebleken maatregelen M. Cri. Voor de op 2 Juli aanst. te openen zomerzittkig van de Prov. Staten onzer provincie is de agenda verschenen. Deze bevat de volgende punten en voorstellen van Ged. Staten Tot het aanhouden van adressen van Provinciale ambtenaren om verhooging van jaarwedde of verbetering van positie. Tot wijziging van de Eiectriciteits voorziening voor Zeeland. De voorstellen tot herziening van het algemeen reglement en van het regle ment voor de polders en waterschappen. Tot nadere Vaststelling van een duur- tebijslag aan de ambtenaren en bedien den der Provincie voor 1916 en tot verleening van een duurtebijslag aan hen, die ten laste der Provinciale fondsen, pensioen genieten en van een gratificatie aan gepensioneerde ambte naren ter Provinciale griffie en aan weduwen en weezen daarvan. Tot instelling van een algemeen reservefonds voor de stoombootdiensten. Vervolgens het voorstel inzake de zwaaiplaats in de haven van Zierikzee. Voorstel tot verhooging der subsidies voor de handelsdagschool en den han delsavondcursus te Middelburg. Voorstel om een jaarlijksche subsidie te geven aan de vereeniging ,Het Nederlandsch Openluchtmuseum" te Arnhem. Voorstellen tot verkoop van grond van G. Adriaansens te Walzoorden, tot machtiging van Gedep. Staten tot het treffen van regelen met den ondernemer van den omnibusdienst van Wemeldinge naar het station Vlake en de toekenning van subsidie voor een omnibusdienst lerseke—Kruiningen -Vlake. Voorstel om wijziging te brengen in de jaarwedde van ambtenaren aan de provinciale bibliotheek. Voorstel om niet over te gaan tot het instellen van een Provinciale keurings dienst voor levensmiddelen. Evenals verleden jaar wordt voorge steld het maximum van het crediet aan de Z.L.M. toegestaan ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij te verhoogen van ƒ4000 op ƒ4600, terwijl een volgend voorstel luidt om ook voor 1919 en 1920 het maximum op 4600 te bepalen. Het reeds gepubliceerde voorstel over de subsidie aan Stoppeldijk voor verlos kundige hulp. Voorstellen tot vaststelling van een nieuwe overeenkomst met het St. Joris Gasthuis te Delft betreffende de ver pleging van krankzinnigen en tot ver leening van een bijdrage in de verple ging van behoefte krankzinnigen en zwakzinnigen ook buiten gestichten. Het volgend voorstel luidt om een duurtetoeslag' van ƒ60 per jaar te verleenen om de verpleegkosten van armlastige krankzinnigen en idioten, die verpleegd worden in andere gestichten dan „Coudewater" .Vrederust" of het „St. Joris Gasthuis". Nog wordt voorgesteld eene nadere regeling te treffen van den duurtetoeslag voor de verpleging van krankzinnigen in het gesticht „Vrederust". Tot wederopzeggings stellen Gedep. Staten voor ƒ250 subsidie per jaar te verleenen ten behoeve van het Militair Tehuis te Middelburg. Evenals vroeger en op dezelfde gron den stellen Gedep. Staten voor afwijzend te beschikken op een verzoek van het bestuur der Openbare leeszaal en biblio theek te Middelburg om subsidie. De volgende voorstellen betreffen wijzigingen in de begrootingen voor 1917 en 1918. Begrooting 1919. Bij de aanbieding der begrooting voor 1919 laten Ged. Staten geen vroolijke toonen hooren. Ged. Siaten hebben becijferd dat de gewone dienst sedert enkele jaren is bezwaard met f 100.000 waarin door belastingverhooging moet worden voorzien. De opcenten voor 1919 zullen dan ook worden op oige- bouwd 43, gebouwd 35, personeel 28 en worden aangevuld met 8 op de ver mogensbelasting en 8 op deiukimsten- belastiug 1914. De beide .laatsten kun nen in verband met de tijdvakken, waarover die belastingen worden gehe-

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1