No. 41. Woensdag 10 1038. 34e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Alweer door het geknoei. FEUILLETON. rs, Buitenland. ;jti Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. ingi— Uur rwa ichti Er heerscht den laatston tijd onder ^AÏJe bevolking ernstige ongerustheid om J. [rent de suikervoorzieDing. De huis- poeders kunnen slechts een kleine l\™uoeveclheid of meermalen in het geheel y°'£een suiker van hun leveranciers be- prjfcomen. 1L We zagen zelfs winkelramen waar (5)ivoor stond „geen suiker". Naar het Persbureau Vaz Dias echter van welingelichte zijde verneemt, be staat er geen enkele grond, om zich ongerusf te maken over een toekomstig tekort aan suiker. Op het oogenblik zijn de suikervoorraden in ons land meer he([dan voldoende, terwijl verwacht wordt, dat ook de nieuwe campagne meer dan n de voor het binnenlandsch verbruik benoodigde suiker zal opleveren. 5.25. De schaarschte is evenwel toe te pïhrijven aan hetveelvuldigvoorkomend geknoei met dit artikel. Naar men weet heeft de Regeering ^■eeds sinds langen tijd de suikervoor- ^BflEiening in hare handen. Hierbij heeft zy bepaald, dat de detaillisten de suiker illtegen den maximum-prijs van 56 ct. per K.G. moeten inkoopen zoodat de suiker '^d'rafinaderijen dit artikel onder den v,Mkostenden prijs moeten afleveren. Hiertegenover wordt hun eenige dis- jpensatie verleend, doordat de tabrikan Hm teudie de suiker bewerken voor elke _baal suiker 15.— aan de Regeering Chebben te betalen. Hierdoor is het groote voordeel verkregen, dat men voor suiker den normalen prijs betaalt, ter lbri~ elgi« ge OF NEDERLAND IN 1795. andt :o ei ;oedi[i7) as" In het eerst wist ik niet, wat ik van i(Jjdie verschijning moest maken, maar al ras ontdekte ik, dat het dier de teugels niet meer gehoorzaamde. Mij in postuur te zetten om het hollende beest op te aD vaugeD, was het werk van eeD oogen ..blik; een felle slag voor den kop met ,e de schede van deu sabel bracht hem tot ars' nadenken maar de schok was te hevig de dame buitelde uit den zadel Wat kon ik minder doen dan de gevallene 'van den grond "opheffen, en ziedaar mijn goede Gus, den ritmeester Hugo Wartel en zoo hij hoopt ook voor het laatst met eene vrouw in de armen mid op de hei en in de schemering dood ihad ik mij geschaamd, wanneer op dat pas mijn regiment was voorbij komen (rijden. Dj Er moet zich op dat oogenblik al zoo iets van mij hebben meester gemaakt dat gij en anderen liefde noemt, want ik strekte de beleefdheid zoover uit, dat ik aan het meisje vroeg, of ik haar naar ïyihuis zou geleideu, welk aanbod meteen jlilallergeuadigst hooldknikje werd aange nomen wij werden ontvangen door een wijl, ondanks de hoogere kosten welke aan de suiker be werking zijn verbonden, de Reg. geen groote bedragen op de suikervoorziening heeft bij te leggen. Deze goede regeling heeft echter de minder gelukkige uitwerking gehad, dat vele fabrikanten getracht hebben waarin zij inmiddels geslaagd zijn om den suiker bij de detaillisten te koopen voor een lageren prijs, dan dat zij aan de Regeering moeten betalen. De winkelier ontvangt n.l. een zelfde hoeveelheid suiker als hij in de vooraf gaande jaren beeft omgezet. Velen van hen hebben nu reeds dezen geheelen voorraad geleverd, gekregen en daarvan een groot gedeelte aan de fabrikanten verkocht, waardoor hun voorraad, welke had moeten strekken tot de nieuwe suikercampagne, bijna of geheel is uit verkocht. Hierdoor is de groote schaar ste by de winkeliers ontstaan. De Regeering treft thans voorberei dingen om aan dit geknoei een eiade te maken. Zijn wij welingelicht, dan zal zij tegen October a.s. de suikerrantsoenneering invoeren. Daardoor zal het den winke liers onmogelijk gemaakt worden de suiker an fabrikanten te verkoopen, omdat zy alleen tegen inlevering van bons hun voorraad kunnen aanvullen. Er werd ons op gewezen, dat deze suikerrautsoeneering zal worden inge voerd, niet omdat er een tekort is, doch uitsluitend om het geknoei den kop in drukken. Het rantsoen, dat verstrekt zal worden, zal dan ook, in ruime mate in de behoefte van eene huishouding soort van baviaan, want om het schepsel een mensch te noemen, zou een spotter nij zijn. Hy gluurde mij met het ééne oog aan, alsof ik de duivel in eigen persoon wasde vader van de schoone die ik weder io den zadel had geholpen, maakte een dozijn buigingen, en was beleefd genoeg mij een glas slechten wijn en een nachtverblijf aan te biedeu het eerste nam ik aan, het laatste sloeg ik af, en na nog eenige complimenten nam ik afscheid. In plaats echter van mijn escadron, dat, zooala gij weet, maar zelden uit myue gedachten is, weer voor de verbeelding te hebben, dacht ik aan niets, dan aan het hollende paard, of liever aan haar die er op had gezeten Den volgenden morgen deed ik mijn gewone rit, met dat onderscheid dat ik mijn weg langs het slot nam, waar Odeguuda heet zij zoo niet? woonde, De beleefdheid vorderde toch, naar haren welstand te vernemen. Zij zag er op mijn eer nog beter uit dan den vorigen avond, eu of ik het bekennen wil of niet Gustaaf de meid bracht al mijne wijze plannen voor de toekomst in de war. En waarom, dacht ik bij mij zei ven, zou ik niet doen, wat de meesten voor mij gedaan hebben en na mij doen zullen Da eerste veertig jaren heb ik alleen geloopen en mij nu en dan ver veeld misschien, dat zoo'n vogeltj de laatste veertig wat verkort. 'k Begon alzoo aan een huwelijk te DE OORLOG. Deze afgeloopeu week is de naar het N.O. vooruitspringende punt in het Fransche front tusschen Somme en Marne, het doelwit geweest van de Duitsche aanvallen. Deze operatie was noodzakelyk geworden door het bewon derenswaardige, krachtige vasthouden der Franschen tusschen Oise en Aisne, ten N.O. van Compiègne. Daardoor waren de legergroepen Duitsche kroon- prius en kroonprins Rupprecht nog min of meer van elkaar gescheiden in ope ratieven zin althans, en zou by het varder voortzetten van het offensief in de richting van Parijs niet de volle "kracht over een breed, aaneengesloten front kunnen worden ontplooid. Een betrekkelij k geringe troepen macht heeft dan ook slechts aan de aanvallende beweging van deze week deelgenomen en de nabijheid van de Parijs dekkende Fransche reserves is aanleiding geweest, dat de vorderingen niet zóó geweest zijn, als man aan Duitsche zyde wellicht heeft verwacht. Want nog blijft het frontdeel tusschen Oise en Aisne over eind, nog dekt dit frontdeel, als een schild op uitgestrekten arm, het hart van Frankrijk. Dat evenwel de strijd in hoofdzaak wordt gevoerd op dit frontdeel en dat tegen Reims bijv. geenerlei pogingen meer zijn gedaan om dit den Bondgenooten te ontwringen bewijst, dat de doorbreking, richting Parijs, toch naar alle waarschijnlijkheid wel het strategisch doel der aanvallen van den laatsten tyd vormt. denken. Er verliep bijna geen dag, of ik zag haar, of reed met haar uit. 't Verveelde mij wel eens geduldig te moeten luisteren naar de beschrijving van rotsen, dalen en bergen van water vallen en bruischende stroomen, van dauwdruppelen en maneschijn, want gij weet, Gus, dat de hoogste bergen, die ik zag, de duinen aan de Noordzee zijn, en dat er, voor zoover ik weet, in onze trekvaarten geene watervallen gevonden worden aan al die fraaie dingen, waar ik mij weinig van kan voorstellen, had ik dus niet veel. Maar op andere tijden kon CMegunda met vrij wat meer verstand, dan ik een vrouw toeschreef, met mij spreken over vestingwerken, en al wat tot den oorlog betrekking heeft, zoodat ik merkte, dat ze in zaken van dienst meer ervaren was dan onze luitenaut jonker van Drabbelen. Zulke gesprekken smaakten mij boter, en om kort te zijn het schot moest afgaan. Lach niet Gas, als gij u den ritmeester Hugo Wartel voor stelt, zoo als gij hem hier ziet, liggende aan de voeten van een zeventieujari meisje, en haar den toestand van zijn gemoed opeuleggende met woorden, die ik waarachtig niet weet, waar ik ze van daan heb gehaald. Het antwoord, dat ik" kreeg, hau veel overeenkomst met dat van den Generaal, als hij niet zeg gen wilde manschappen hebben een goede houding, maar er ook niet toe Met het vierde Duitsche offensief, dat 27 Mei is ingezet, hebben de legers van den Duitschen kroonprins de Franschen niet verrast en dan ook geen belang rijke terreinwinst gemaakt en de her haalde pogingen om door te dringen tot de linie St. Just—Compiègne zijn even zeer mislukt als de Duitsche aanvallen ten Z.O. van Noyon in de richting van de Aisne en als de pogingen om de Fransche linie ten Z.W. van Soissons te forceereD, ten gevolge waarvan de Duitsche opmarsch naar de Marne is gestuit. Compiègne, dat evenwel thans onder het bereik der Duitsche kanonnen ligt, blijft het centrum der sterke Fransche defensieve stelling, welke zich uitstrekt ten W. van Soissons en in welke de Duitsche legers slechts een deuk hebben kunnen maken, welke echter hun gevechtsfront veel verbetert. De algemeene opinie in Fransche militaire kringen is, dat de bedreiging van Compiègne definitief is afgewend de hevigste aanvallen van de Duitschers deden hen geen vitaal terrein winnen de Fransche tegenaanvallen wierpen hen terug waar zij gevaarlyk dreigden te worden. Men gelooft dan ook, dat de Duitschers het tusschen Noyon en Montdidier zullen opgeven, waar zij niets kunnen bereiken maar elders zullen trachten hun slag te slaan, weer hopende op een nieuw succes door verrassing. Uit Italië. In de Italiaanche Kamers deelde de premier Orlando mede, dat de vijand tegen het geheele front een besluiten kan om ons voor het front te schrobbeeren. Wij zijn echter altijd ge neigd het beste te gelooven, en bij mijn degen waarom zou de meid mij hebben afgewezen? Om kort te gaan Gus, Hu- go Wartel dacht er reeds ernstig aan de de zaak zijn beslag te geven, toen de 7ijand het front opende eD mij in de kaart liet kijken. Verbeeld u, dat ik op een avond, toen ik bres wilde schieten, om de vesting stormenderhand te veroveren, een hin derlaag ontdekte, die mij het hoog wijze besluit deed nemen den aftocht te blazen. Ja, heer kapitein, een hinderlaag, waarvan ik nooit gedroomd had, ant woordde de ritmeester, 'k Was laat uit Grave gewandeld en sleDterde met de armen op den rug de laan in naar het kasteel, zeer diep in gedachten, om de manoeuvre's te overleggen, ten einde zeker van de overwinning te zijn, maar de liefde is het zotste ding, wat een mensch bedenkeD kan. Zonder het te wateu of te willen was ik een zijlaan ingeslagen, en terwijl ik er over dacht, welk wapen mijne zoons zouden kiezen als ik zoons kreeg, hoor fk een soort van gefluister aan mijne rechterhand. Ik spits de ooren alle duivels Gus, 'twas uie< mand anders dan mijn aanstaande vrouw, die achter een geweldigeo dikken eik in gesprek stond met de hemel weet wie. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1