flNo, 20, g Zaterdag 15 Juni 1018. 34Le Jaarg. iel Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vla an deren. 3IU J. C. VINK - Axel. Nieuwe uitvinding. FEUILLETON. de. !L. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- abonnementsp Per 3 Maanden 60 Cent; franco Afzonderlijke Nos. 5 en Vrij dagavond. RIJS: per post 70 Cent. Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. I I Onze lezers en vooral de ingezetenen onzer gemeente zullen met belangstel ling vernemen, dat onze stadgenoot de heer K. Wiechmann. directeur aan de gemeentelijke gasfabriek een ontdekking heelt gedaaD, welke van zeer groot belang is voor de gasindustrie niet alleen, maar voor alle bedrijf. Het is bekend, dat doordenbestaanden kolennood de gasfabrieken over het algemeen moeten tobben om voldoende en goed gas te krijgen. Gaskolen is niet aan te komen, dus moet men met minder soort kolen, thans de bruinkolen, voortsukkelen. Wanneer men nu die bruinkolen op dezelfde wijze gebruikt als de gaskolen dan geschiedt de gasvorming zeer traag niet alleen, maar de opbrengst is nog ruim 16 procent minder. Dit zit hem in do slechte kwaliteit kolen en is begrijpelijk als men weet, dat in die kolen 60 pCt. water zit. Geen wonder dus, dat men hier en daar op audere middelen zou. Zoo was dan ook bij den heer Wiechmann het aanbrengen van verbeteringen dagelijks I het onderwerp zijner studie. En waar we nu van nabij weten, dat deze ijverige Directeur ook reeds in gewone tyden steeds zijn volle aandacht heeft gewijd aan veranderingen en verbeteringen op de gasfabriek alhier, en vaak niet zonder strijd of bemoei lijking, daar kuunen we ons voorstellen, dat het sukkelen met slechte brand stoffen hem steeds heeft aangespoord naar beter wegen. op NEDERLAND IN 1795. sn, n m. 4, m. S,ï t de* :kcndi sk vi' i) S) ite eei 16) Zonder twijfel Gus, antwoordde Hugo, gij verdiendet echter, dat ik u met gelijke munt betaalde, en uwe nieuwsgierigheid een weinig op de pijn bank bracht; want ronduit gezegd heer kapitein, gij zijt achterhoudend geworden en dat is in een soldaat eene onvergeef lijke zoude, fe strafbaarder als hij een vriend om den tuin wil leiden. Gelukkig dat ik ook oogen heb, die goed zien, en ooren, die scherp luisteren. Is eene allerliefste meid, die Odegunda is ze Diet? Maar de oude heer is juist Diet van de vriendelijkste, en dat scheele een armige mormeldier Hoe is het met uw arm Een weinig pijn, maar dat is niets ga voort. Die monsieur Léon, een kwaad aardige zot, meende ik er nog bij te voegen. Gij schijnt in dat huis goed bekend heer ritmeester, zeide Gustaaf eenigszins wrevelig. En waarom niet zoowel als een ander vroeg deze lachend. Er is een tijd geweest, dat ik op wildontdekking Proefnemingen hebben hem een nieuwe mannier van gasbereiding doen uitvinden, welke bij uitbreiding een groote verandering zal veroorzaken in de gasindustrie. Het was den heer Wiechmaun steeds een hindernis, dat van de bruinkolen na de bewerking (distellatie) een zoo groote hoeveelheid stof (cokesgruis) overbleef, dat voor verbranding totaal ongeschikt was en dus als nietswaardig werd weggeworpen, zooals op alle gas fabrieken thans geschiedt. Herhaalde proefnemingen bochten het gewenschte resultaat. Natuurlijk bleef het personeel der gasfabriek daaraan niet vreerad en zoo heeft ook de fitter E. van Duren in zooverre aandeel in het resultaat, dat hij, nadat de Directeur hem zijn vinding had medegedeeld ijverig zocht on hulp bood om het succes nog te vergrooten, wat hem ook werkelijk is gelukt. Die schijnbaar onbruikbare stof nu weet onze Directeur thans zóó te gebruiken, dat ze totaal wordt omgezet in gas, zoodat er van de bruinkolen nu niets meer overblijft dan asch. Door een bijzondere inrichting van de ovens, (retorten) is bovendien niet alleen verkregen, dat van de verbran dingsproducten der bruinkolen gas wordt gemaakt, maar kan men nu uit alles wat maar eenigszins brandbaar is, turf molm, strooisel, zaagsel, houtafval, ja zelfs uit doode koeien en paarden, gas bereiden. En wat nog daarbij komt is, dat de gasproductie vijfmaal zoo vlug gaat als vroeger. Wanneer men thans één der uitgiDg, heer kapiteio, maar ik heb den aftocht geblazeD, omdat ik hinderlagen ontmoette. Gij spreekt raadsels Hugo, zeide van Heyden ik wist Diet, dat gij vroeger io deze streken in garnizoen had gelegen Zeer ligt mogelijk, dat gij dit niet wist antwoordde Wartel, want de maan den, die gij in Duitschland doorbracht, heb ik voor een goed gedeelte in het overheerlijk Grave, het puik van alle garnizoensplaatsen, moeten doordroomen Het verwondert mij Hugo, dat gij bij mijne terugkomst er geen enkel woord van hebt gesproken, hernam Gustaaf. Is een gek, die zotte streken uit bazuint, antwoordde de ritmeester, en grooter dwaas, die gewonden verbondeü zijnde, het ver.band losrukt. Had ik bij uwe tehuiskomst gezegd Gus, ik heb drie maanden in Grave gelegen, dan was niets natuurlijker dan de vraag, naar goede of kwade avonturenen wilde ik dan Diet zoo geheimhoudend zijn als sommige meuschen, dan moest ik u immers wel met de zotste historie bekend maken, die mij nu God dank wel geen uur slapens meer kost, maar in der tijd genoeg gekweld beeft. Mag men weten, welke ernstige zotternij den vroolijken ritmeester Wartel uit deu zadel heeft gelicht vroeg vau Heyden. Dat is te zeggen gij moogt het retorten met brandstof vult, heeft men even vlug en evenveel gas, als wanneer men vroeger alle vyf retorten met gaskolen vulde, zoodat toen we vier retor ten gevuld met vuur zagen, er iedere minuut een kubieke meter gas werd geproduceerd. Dank zij deze proeven, die men op de gasfabriek reeds eenigen tijd voort zette, hebben onze gemeentenaren ook nog steeds onbeperkt gas kunnen ge bruiken, zonder gaslooze dagen of wat dies meer zij. Het eenige ongemak, dat de verbrui kers ervan ondervinden, is dat de gascomtoren met wat minder druk bran den. Men deelde ons echter mede, dat dit door een kleine verandering te verhelpen is. Men brenge zijn comfoor voorzien van adres van den eigenaar naar de fabriek, waar de zaak in orde wordt gebracht. Intusschen kunnen we in de eerste plaats den heer Wiechmann geluk- wenschen, met zijn vinding; in de tweede plaats onze gemeente, die in hem een uitstekend vakman heeft als Directeur harer gasfabriek en in de derde plaats ons zei ven als verbruikers van gas en klanten van de gemeente. Want al mocht nu nog niet direct de gasprijs verlagen, dan is toch te voor zien dat de fabriek belangrijk winst zal maken, waardoor dan de groote nog bestaande tekorten eenigszins kun nen gedekt worden. Nu we het toch over vindingen hadden van den heer Wiechmann, wil len we nog even vermelden, dat hy weten, antwoordde Hugo, en gij moet het weten, om er uw voordeel mede te doen, als het u goeddunkt. Maar bij een ver haal, kort of laüg, is de flesch onontbeerijk, zooals onze luitenant Krom terecht zegt, en dewijl de sneeuwvlokken mij nu reeds in de keel vliegen, zal 't best zijn te wachien tot wij op uwe kamer zijn ventre a terre Zoo zijn de menschen, zeide van Hevden, nadat Ralf aan hem eD zijne krijgsmakkers zijn wedervaren had mede gedeeld. Zij schreeuwen Oranje boven of weg met de OranjeklantenSlaan elkander armen en beenen stuk, om den klank van een woord, waar zij geene beteekenis aan weten te hechteo, eD bekommeren er zich verder niet om, of de zaak waarvoor zij schreeuwen valt of zegeviert. Zeer wijsgeerig aangemerkt, Gus zeide Wartel, doch vergun mij cr bij te voegen, dat er een klein onderscheid bestaat tusschen den pottenbakker en de klei. Als de eerste dat wil zeggen het hoofd van eeDe partij, goed is, zal hij de laatsten ik denk hier aan den grooten hoop wel naar zijuen zin weten te fatsoeneereu en tot het gebruik geschikt maken en als de proclamatie van den erfprins de verwachte uitwerking niet heeft, ligt het, geloof ik, daar nie aan, dat er minder aanhangers zijn van het Huis van Oranje, dan Patriotten, maar wel dat de hoofden der laatste ook op ander gebied zich reeds ver dienstelijk maakte. Door het aanwen den van chiffons saamgeperste gas, wist hij b.v. het gebrek van benzine te verhelpen voor automobilisten. Te vens werd hierdoor voorzien in het gemis aan petroleum, zoodat bij het raadslid, de heer J. de Feijter lustig de gasvlam brandde, ook al was men niet aangesloten aan het buizennet. En zoo zouden we kunnen vervolgen indien bescheidenheid ons niet noopte om te voidoen aan het verzoek van den heer Wiechmann, om nl. niet van alle kleinigheden zooals hy ze noemde, melding te maken. De vlas-industrie bedreigd In enkele Zeeuwsche bladen en ook in Hollandsche dagbladen lazen we, dat de heeren W. van Hils en K. J. Sterner zich in Zeeuwsch-Vlaanderen bevonden en daarmede in verband zou staan eene bedreiging van de vlasindustrie. Gelukkig hebben ingewonnen inlich tingen ons overtuigd, dat dit bericht niet alleen voorbarig, maar in zooverre onjuist is, dat het tegendeel waar is en dit bezoek veeleer heeft gewerkt tot steun van de hier aangewende pogingen tot behoud dier industrie. Naar aanleiding van de berichten dat in deze streek door de burgemeesters eene adresbeweging op touw wordt gezet, waren de heeren Van Hils en Sterner als afgevaardigden van de NederL Vereeniging van Fabrikanten naar hier gekomen om te zien of die vlasbeweging ook den steun dier ver eeniging verdiende. partij met meer eenheid en veerkracht handelen en door de lijdelijkheid van eeD groot getal hunner tegenstanders schoon spel hebben de stadhouder, die door de heethoofdige democraten voor een tiran wordt uitgekreten, is integen deel al te goed, te toegevend en te vergevingsgezind. Ook is de geestdrift altijd het uit werksel van de zucht naar wraak, ver anderÏDg en nieuwheid, voegde van Heyden er bij. Maar kom Hugo, drink en vervul uwe belofte. m Dat wil zeggen, gun mij het ge noegen, mij ten uwen koste te vermaken, antwoordde Wartel spottend. Doch uwe champagne is te goed, om u iets te kunnen weigeren, en daarom Gus en avance. 't Moet u vreemd in de ooren klinken dat Hugo Wartel, ritmeester bij de huza ren, een verklaard vijand van de vrouwen zoo als het gehecle regiment weet, zich door een meisje eenige dagen het hoofd liet op hol breDgen. Niets is helaas, echter zekerderdoch a l'amour tot ou tard tous les coeurs se rendenten 't mag dus niet onder het get&l mirakelen opge nomen worden. Op een toer te paard, die ik dagelijks van Grave naar Nijmegen deed, om de verveling te ontvluchten, wil het ongeluk, dat ik in de verte dwars over de hei een wit paard met eene in het wit gekleede dame er op, op mij zie aanhollen. iÜ >J J Wordt vervólgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1