Landbouw. Gemengd Nieuws. Oliën en vetten. De Terkoop en de aflevering van vetten en oliën is door den Minister van Landbouw, behoudens de uitzon deringen, genoemd in de St.crt. no. 128 verboden. Onder de verbodsbepaling vallen o.a. niet boter, a-mélange en normaal-mar garine aan gemeentebesturen. Varkensvoer. Naar men uit Goes aan de M. Crt. meldt is door den heer dr. J. W. Jenny Weyerman aldaar een varkensvoer samengesteld, uit grondstoffen, die in Zeeland voldoende hoeveelheid aanwe zig zijn, Het nieuwe voer, waarmede reeds zeer bevredigende resultaten werden verkregen, bevat 10 pCt, ver teerbaar eiwit en 24 pCt. zetmeel en zal vermoedelijk binnenkort in ruime mate worden bereid, wanneer zich daartoe een coöperatie van belang hebbenden. heeft gevormd. Koolzaad. De Minister van L. heeft met het oog op de vetvoorziening in het volgend jaar, een regeling getroffen tot aanmoe diging van den verbouw van koolzaad op gescheurd grasland, door middel van voorschot en premie. Terwijl 1 H.A. grasland in den vorm van boter en vet van slachtvee per jaar niet meer dan ruim 120 K.G. vet oplevert, kan van een redelijk gewas koolzaad per H.A. wel 600 tot 800 K.G. olie worden verkregen, waarby nog is te voegen 1000 tot 1200 K.G. voedzame veekoek. üm den verbouw van koolzaad op gescheurd grasland aan te moedigen heeft de Minister de medewerking in geroepen van de Suikervereeniging, welker leden (de suikerfabrikanten) beschikken ovér een groot aantal per sonen, agenten en hoofdagenten, om den verbouw te propageeren. De Suikervereeniging heeft daartoe ingericht een koolzaadkantoor, geves tigd te Rotterdam, Reederystraat 5. Tot leden van dit kantoor zijn be noemd K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Kloosterzande, voorzitter W. Kakebeke, te Goes en H. W. de Vos, te Dordrecht, onder voorzitters G. Bosman, te Tiel secretaris. Het kooolzaadkantoor sluit met de landbouwer» contracten af voor den den verbouw van koolzaad op percee len grasland, gescheurd na 15 Juni 1918. De verbouwers ontvangen eene scheurpremie van 450 per H.A.., (zaaiensveld), waarvan uiterlijk vóór 1 October 1918 een voorschot van 300 per H.A. wordt verleend. Het overige deel der premie wordt betaald binnen eene maand na allevering van het zaad, met dien verstande, dat daarvan voor iedere 100 K.G. zaad minder dan 1000 K. G. per H.A. 15 zal worden inge houden, tot een maximum van 150 per H.A., zoodat de minimum scheur premie in elk geval 300 bedraagt. Bij aflevering van den oogst ontvan gen de verbouwers bovendien 50 per 100 K.G. goed droog zaad van goede qualiteit, geleverd franco spoor of sehip. Het stroo mogen de verbouwers be houden. De betaling van het zaad geschiedt uiterlijk één maand na levering. Mochl het koolzaad tengevolge van vorst of andere omstandigheden moeten worden omgeploegd, zoo zal een ander gewas, nuttig voor de volksvoeding, moeten worden verbouwd, terwijl dan toch de minimum-scheurpremie van 300 wordt uitgekeerd. De oppervlakte die aldus metkoolzaad wordt beteeld, zal in aanmerking worden genomen indien hel aauhangige scheur- plichtontwerp tot wet zal worden ver heven en alsdan aan landbouwers de verplichting tot scheuren 'zal worden opgelegd. In sommige weidestreken, waar men wellicht niet bereid zal blijken om, ondanks deze gunstige voorwaarde, tot den verbouw van koolzaad over te gaan, zullen combinaties van onderne mende landbouwers uit de akkerbouw streken met gunstig gevolg dezen ver bouw ter hand kunnen nemen. AXEL, 7 Juni 1918. Hedenmiddag had alhier een droevig ongeluk plaats. De broodbakker W. M. Visscher, als altijd ijverig aan zijn werk zaamheden bezig zijnd,stortte iengevolge van hartverlamming eensklaps dood neder. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelan den van den polder „Beoostenblij Bewesten" werd de rekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd in ontvang op 11927.47 en in uitgaaf op /II727.69s de begrooting voor 1918/19 werd vast gesteld op 9702.90 in ontvang en uitgaat. Het dykgeschot werd vastge steld op 4, 3, 2 en ƒ1 per H.A. In de Woensdagavond alhier ge houden vergadering van „Het Groene Kruis" deelde de heer Kruysse, voor zitter, mede, dat door bijzondere om standigheden den afgeloopen winter geen cursus was gehouden voor eerste hulp bij ongelukkenverder, dat de grond in de Oosterstraat te Axel was aangekocht voor f 650, doch dat wegens de duurte der bouwmaterialen enz. nog niet tot de stichting van een gebouw is overgegaan. Deze grond nu is voor een jaar verhuurd. De vereeniging telt 330 leden. Het kapitaal der vereeniging bedroeg op 1 Jan. 1918 384.64 aan contributie was ontvangen 326. Als secretaris werd herkozen de heer P. Lefeber. Op voorstel van het Bestuur werd de vergoeding van den magazijnhouder gebracht van f 50 op 75. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het bouwen van een magazijn en het aaa- stellen van een verpleegster. Deze beide punten zullen op de eerstvolgende vergadering nader besproken worden. Brochures zullen worden verspreid om meer leden te werven. Opening beursgebouw, Reeds spoedig na de opening van de vlasbeurs op 17 Januari jl. bleek deze aan een bestaande behoefte te voorzien en weldra was het bezoek aan die beurs op de bovenzaal van dhr. Gilijamse zoo druk, dat men uitkeek naar een grooter lokaal. Dat bij den thans beerschenden woningnood niet zoo gemakkelijk een geschikt gebouw op een geschikte plaats zou te vinden zijn, is begrijpelijk. Het beurscomité vestigde daarom de aandac t op de voormalige gereformeer de kerk B, die toen in particulier eigendom was. Dit gebouw was met kleine veranderingen direct geschikt te maken. Het werd aangekocht en zoo danig ingericht, dat Donderdag er de eerste vlasbeurs kon worden gehouden. Blijkbaar- wilde men dit feit onver getelijk maken. Behalve dat de pers en de fotograaf waren uitgenoodigd, had men tot de verschillende Burgemeesters onzer streek het verzoek tot bijwoning dezer plecbigheid gericht. We troffen er aan de Burgemeesters van Hulst en Zaamslag. Natuurlijk kon het hoofd onzer gemeente nog niet te genwoordig zijn, terwijl beide Wethou ders eveneens verhinderd schenen Ook van enkele Burgemeesters uit de omgeving k^am' bericht van verhinde ring. Op bepaalden tijd nam de voorzitter van het Beurscomité, denbeer F. Dek ker Pz. bet woord en heette de talrijk opgekomenen hartelyk welkom. Hoewel het reeds eenigen tijd bekend was, dat men de vlasbeurs naar hier zou verplaatsen, had spr. niet gedacht dat de deelname reed» bij de eerste maal zoo algemeen zou zijn. Te min der nog was die verwachting gespan nen, omdat de toekomst voor den vlas handel en de vlasindustrie er zoo don ker uitzag. De heer Dekker kon echter van deze plaats mededeelen, dat gunstige berichten waren gekomen uit 's Gravenhage. Van den Directeur van het Rykskantoor voor vlas was toezegging verkregen, dat de vlashan del in Zeeuwsch-Vlaauderen niet uit geschakeld zou worden, omdat vlasbe werkers in die streek niet als oorlogs vlassers zuil n worden beschouwd. 't Is dus te verwachten, dat de vlas industrie met vrucht hier kan blijven gehandhaafd. Maar dan wil spr. her inneren aau de woorden van onzen geachten Burgemeester, den heer Den Hollander, die voorzeker hier zou zijn, indien 't hem overkomen ongeval dit niet verhinderde. Bij de opening der vlasbeurs zeide deze, dat twee zaken vooral op den voorgrond traden in den handel, nl. soliditeit van den handelaar en goede kwaliteit van het handels artikel. Wanneer deze eigenschappen betracht worden, zal niet alleen gedu rende deze treurige tijden, maar ook na den oorlog hier een bloeiende vlas handel gevestigd blyven. Met de hoop, dat die wensch moge worden, verwezenlijkt, verklaarde hij het beursgebouw voor geopend. Het gebouw biedt een flinke ruimte niet alleen, maar is door de gioote en vele kerkramen flink verlicht, zoodat een nauwkeurige opname van de mon sters mogelijk is. Aangebracht ziju een viertal cellen, bemeubeld met stoelen en tafels, terwijl de voormalige consis toriekamer hls bestuurskamer fungeert Versierd met vlaggen, groen en guir landes, maakte het geheel een frisschen indruk. Terwijl bestuur en genoodigden rond een tafel geschaard zaten, werd van het interieur een kiekje gemaakt. Eenmaal weer bijeengezetenwenschte de heer F. van Waesberghe, burge meester van Hulst den ondernemers geluk met deze stichting. Ook spr. en zijn collega's in de omgeving waren overtuigd van het belang van den vlas handel voor deze streek. Vandaar dat, toen de Minister dreigde alle bedrijven welke eerst nA den oorlog waren ont staan, stop te zetten, te Ter Neuzen een vergadering van Burgemeesters is gehouden, om te voorkomen dat de vlashandel in deze streek zou worden doodgedrukt. Men heeft zich in ver binding gesteld met de Tweede Kamer leden voor deze streek en men heeft gunstige toezegging verkregen. Het plan bestaat - aldus spr. dat een adres zal worden samengesteld, waarvoor medewerking zal worden ge zocht bij alle gemeentebesturen van Zeeuwsch-Vlaanderen, de Kamers van Koophandel en natuurlyk ook bij de Z. L. M. Met hoop ziet de heer Van Waesberghe de toekomst hiervoor te gemoet, waar reeds thans een mooi resultaa- is verkregen. Spn eindigt met een gelukwensch aan de oprichters van deze vlasbeurs. De Burgemeester van Zaamslag sluit zich bij het gesprokene aan en. roemde inzonderheid de energie van het eminent bestuur der vlasvereeniging, dat of schoon jong, reeds verscheidene bezwa ren heeft weten te bestrijden en ondanks tegenstand heeft weten te overwinnen in den bestaansstrijd der vlasbeweging. Beide sprekers werden door dhr. Dekker dankgezegd voor hunne waar- deerende woorden, waarmede de plech tigheid geëindigd was. - - Ds. H. P. M. G. de Walle, predi kant bij de Geref. kerk te Zaamslag, heeft voor het beroep naar Uithuizer- meeden bedankt. Door de Rechtbank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting met last tot gevangenhouding tegen J. A. W., rijwielhandelaar te Zaamslag, thans gedetineerd, beklaagd van heling. Door C. v. D., 34 j., koopat wonende te Sas van Gent, is hoos beroep aangeteekend tegen het vom der Rechtbank te Middelburg, waati hij ter zake van gelegenheid geven; hazardspel is veroordeeld tot 3 wefe gevangenisstraf. Van 2228 Mei zijn de navolgen besmettelijke ziekten in Zeeland I kennis van den Centralen Gezondheii raad gekomen Roodvonk: l geval te Domburg) Scherpenisse. Diphteritis1 geval te St. Annalai Ellemeet, Goes, Groeda Vlissingen, I meldinge, Zierikzee, 2 te St. Janstt en Yerseke. de R' meer PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 9 Juni 1918. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/a ure Ds. J. B. T. HugenhJ Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenho Gereformeerde Gemeente. I Voorm. 91/, ure Ds. R, Kok.1 Nam. 2 ure Ds. R. Kok. Nam. 57. ure Ds. R. Kok. (van Aagteker» Engelsche vliegers. Dinsdagavond zijn twee Engels» vliegtuigen neergekomen één op Ti schelling op één op Vlieland, samj bemand met 6 officieren en 3 ODdq officieren. Er kwamen voor de kust van Tj schelling, buiten de territoriale wat» vier Engelsche vliegtuigen. Een ern daalde in zee. Kort daarop verschel» drie Duitsche viiegers, welke even* weer in Oostelijke richting wegvlogs Spoedig evenwol verschenen 8 Duitsci vliegtuigen in de nabijheid der Engj sche vliegers. Een gevecht ontston waarbij één Engelsch en een Duitse vliegtuig werden neergeschoten, i kwamen in zee terecht. Een andj Engelsch vliegtuig landde op Terschu ling. Alle inzittenden der vliegtuig» werden gered. Avp, Uit Koudekerke meldt men 1 Zondag was het, 11-jarig zoontje ra A. B. (Dabij »Vy vervreugd*) in dj schuur aaD het spelen met zijn browfji van 15 maandeu. De 11-jarige nu een buks van den muur, richtte dezei zijn broertje eu trok deze af. Het pen bleek geladen te zijn en het kleit ventje stortte dood ter aarde. Een tegenvaller. Over 1917 *1 voor de gemeentelijke electrische cel sno< trale van Haarlem een winst vi een 120.000 geraamd. Thans blijkt eva mei wel dat het verlies 15.000 bedraa de Graan gevonden. Door spelen! kinderen werdeu te Santpoort 75 bal» n tarwe en haver onder den grond vei a" borgen gevondeD. Bij het graven vai een kuil, stieten zij op een zeil, dathü graan tegen hét vocht moest beveilgan vol; Een verschrikkelijk drama speeldj vui zich een paar dagen geleden te Kil kw at. Luitenant Müller, die overgekomt leej was voor de begrafenis van zyn ov« afgi leden vader en daartoe verlof gekregej ste< was in het bijzijn zyuer verloofde bes de ziju dienstrevolver te ontladen, toen es bui schot afgiDg, dat de verloofde doodeli en in het hart trof. De officier vervoeg» zich onmiddellijk bij de politie, keerd naar huis terug en schoot zich aan dl doodssponde zijner verloofde eveneet dood. Tel Uit de magazijnen van gondensj zilveren werkeu en juweelen van L® v. Gelden aan de N.Z. Voorburgwal! Amsterdam is naar ruwe schatting voffi zot| eeD waarde van 15.000 a 20.(m var, gestolen. Qewetentgeld. Aan te weinj een betaalde belastingen is weer ruim 7401 I binnengekomen. bot

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2