No. «8. Zaterdag 8 Juni 1918. Me *Paarg. t Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. e. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. DE OORLOG. Het belangrijkste bericht is thans het besluit van den Oppersten krijgsraad te Versailles, niet verder terug te [trekken, doch stand te houden tot den [laatsten man. Dit komt wonderwel overeen met den toestand gelijk deze zich thans afteekent. Immers het heeft er alles vah, dat de Duitschers langs de Marne en op het [front Dormans— Reims in stelling zullen komen, in een minder mobiele. Het tmeereDdeel van Foch's reserves staat thans tusschen de legers van den Duitschen kroonprins en Parys en het is nu byna zeker, dat de Duitschers thans zullen trachten, de Geallieerden vast te houden, terwijl zij te gelijk het offensief zullen hervatten op het front Nieuwpoort- Amiens. Volgens de „Secoio" zijn reeds alle j Amerikaansche en Engelsche troepen onttrokken aan de depots en naar het front gezonden omdat Foch een krach tige actie der Duitschers verwacht in i de richting van het Kanaal. De Engelsche bladen beschouwen de [berichten, welke van het front kwamen I als het gunstigste nieuws, dat sedert het begin van den huidigen strijd is 1 ontvangen. De aanvoer der reserves van Poch begint effect te sorteeren. De kritieke periode is nog niet voorbij doch de Geallieerden zijn in staat geweest, den Duitschen opmarsch spoe- I diger tot staan te brengen dan in Maart, i Ook de Fransche pers is vol goeden moed en wijst er op, dat de Geallieerden k niet alleen geen terrein meer hebben I moeten prijsgeven, doch op verschillen de punten plaatselijke voordeelen heb I ben behaald en den Duitschen aanval tusschen de Marne en het bosch van I Villers Cotteret hebben gekeerd. Er is I schrijven zjj, een periode van stilstand in het offensief gekomen, maar het zal j stellig weldra met nieu we kracht worden hervat. De vijand heeft nog belangrijke reserves. Hij zal het tegenwoordig doel kstellig prijsgeven, in welke richting hij I in den loog van dit offensiet gevorderd 1 is, maar hij zal ongetwijfeld den slag I uitbreiden op den rechteroever der Oise, I in de streek van Noyon en Montdidier. misschien met een belangrijke afleiding aan het front bij Amiens en in Vlaan- I deren, om troepen van de Geallieerden I te binden, maar de indruk hier is uit I stekend en men heeft volkomen ver- l trouwen in den afloop van den aan I staanden slag. Nu de toestand voor de Entente zoo 1 kritiek is, wil men de aandacht vestigen op een artikel in de „Nation" i der vorige week, waarin nogmaals is gesproken over de vredesvoorstellen, welke in 1917 van Duitschlaud schijnen te zijn uitgegaan en die, naar 'hans is gebleken, niet zoo welwillend zijn over wogen, als had moeten gebeuren door f de partij welke voorgeeft over elke gelegenheid, welke zich voordoet om tot overeenstemming te geraken, zorg- J vuldig te beraadslagen. De „Nation is dan ten aanzien van deze gelegenheid bitter gestemd en wijst er op, hoe thans de zaak der Geallieerden, na de ineen- zinking van Rusland en na de slagen, welke zij in het Westen hebben bekomen zooveel slechter staat. In het licht van de tegenwoordige gebeurtenissen, nu de Duitschers op het punt staan, wederom de Marne te bereiken, komt deze aan klacht van het blad nog scherper uit. En ten slotte slaakt het dan de verzuch ting dat „alleen een persoonswisseling in de huidige Regeeringen" zal vermogen de worsteling te doen eindigeD. Wij achten het van belang, op uitin gen als deze in een Entente-orgaan de aandacht te vestigen. Ter zee. Admiraal Claeves heeft te New York meegedeeld, dat thans 150 Amerikaansche oorlogsschepen met ongeveer 40.000 man aan boord in de Europeesche wateren zijn. De „Petit Parisien" maakt met ver ontwaardiging melding van een nieuw bewijs van de verraderlijke Duitsche methoden. In de streek van Domrémy werd een Britsch vliegtuig neergeschoten door een machine, die de Fransche cocarde droeg. De geringe afstand, waarop dit gebeurde, sluit eiken twijfel er over uit, dat hier een Duitsch vlieger een goedkoope overwinning heeft be haald door de kenteekonen van een buitgemaakt vliegtuig te gebruiken. Graan uit Amerika. Iu een aanvullingsantwoord van Mi nister Loudon op de vragen van den heer Van Hamel deelt hij mee: dat eenerzijds hij van degeassocieerden afdoende waarborgen heeft gekregen dat drie schepen, die, in ruil voor drie in Amerika met graan geladen schepen, uit Nederlaud zouden ver trekken, zonder eeuigerlei belemmerinj van de zijde van genoemde regeeringeu en onder verleeniug van alle faciliteiten waarover deze beschikken, graan zullen kunnen halen voor de Nederlandsche voorziening voorts dat de regeering van de Duit sche regeoring de zekerheid verkregen heeft, dat die schepen veilig door de „vrije geul" kunnen varen en gevrij waard zullen blijven van duikbootaan- vallen. We kunnen dus uit deze woorden van den Minister weer eenigen moed vatten en durven weer de hoop uitspreken, dat de kans bestaat, dat eindelijk twee schepen uit Amerika zullen vertrekken. Er is echter nog één hinderpaal. Voor do zoogenaamde ruilschepen van hier naar Amerika is door Duitscbland wel vrijgeleide verstrekr, doch de sche pen, die uit Amerika het zoo verlangde goedje moeten aanbrengen, hebben nog uiet de zekerheid dat ze vryuit hunnen weg naar Nederland kunnen nemen. Dit blijkt uit het volgende Reuter seint uit Washington aan de A R. Crtdat de Nederl. stoomschepen Stella en Java, welke eenigen tijd ge leden machtiging kregen om graan voor Nederland te laden, hebben nu volle lading in en zyn gereed om uit te varen. De eigenaars hebben echter om de een of andere reden aan beide schepen order gegeven niet te ver trekken. Dit werkt ongunstig op de maatre gelen van de Amerikaansche regeering om Nederland te helpen in de onmiddel lijke behoefte aan levensmiddelen, ter voorziening waarvan de Amerikaansche regeerjng broodkoren beschikbaar heeft gesteld in een gunstig gelegen haven, zoodat zonder oponthoud geladen kon worden. Vermoedelijk zal echter spoedig een „schein" aan die schepen worden ge geven, en is dan eenmaal het zaakje aan het stoomen, dan hopen we. zal ook de nieuwe voorraad weldra gehaald kunnen worden. Behalve de lading van de Stella en de Java liggen nog 15.000 ton al tien dagen op vervoer naar Nederland te wachten in Amerikaansche havens en er zijn maatregelen getroffen, dat nog evenveel gereed zal zijn, wanneer een schip komt om dit in te nemen. En nu meenen we reden te hebben om te vragenhoeveel brood leveren die toegezegde 14.000 ton graan wel Te meer waar we al menschenhoorden, die in den waan verkeerden, dat als het graan uit Amerika er maar is, dan zal het gauw uit zijn met de brood kaarten. Dit is natuurlijk een schrome lijke overdrijving. Neen we mogen blij zijn, als dat graan komt, dat we dan onze 2 ons brood kunnen blijven eten. Dat is dus heel ietsanders. Inde „Groene Amsterdammer" zagen we het antwoord op bovenstaande vraag gegeven; Bij het veelvuldig bespreken van de Amerikaansche schepenkwestie zal menigeen— aldus de „Groene",zich hebben afgevraagd, in hoeverre de eerste toegezegde hulp, welke ons met de 3 schepen uit Amerika en Argentinië hopelijk binnenkort bereiken zal, nu voorzien zal in de algemeene brood behoefte. 14.000 ton graan is toegezegd, maar hoeveel brood wordt daarmede vertegen woordigd Enkele inlichtingen van bevoegde zijde ontvangen, brengen ons tot de volgende berekening Eén ton 1000 K.G. graan, levert 800 K.G. (gebuild meel). Eén K.G. meel levert Il/s K.G. wittebrood. 14.000 tongraanleverendus 11.200.000 K.G. meel 16.800.000 K.G. wittebrood. Veronderstellend dat 't Amerikaansche graan bestaan zal uit tarwe waaraan de behoefte is, kan men voorts rekenen dat bij de broodbereiding wordt toege voegd 35 pCf. roggemeel, voorloopig voldoende voorradig en 10 pCt. aard appelen of ander noodhulpmateriaal Deze 45 pCt. gevoegd by de 16.800.000 KG. geeft 24.360.000 K.G. brood, welke hoeveelheid dus verkregen kan worden met de toegezegde Amerikaansche hulp. De Nederlandsche be volkitfg verbruikt gemiddeld 1.400.000 K.G. brood per dag aannemend, datde niet broodgebruikers (joDge kinderen e.a.) de aanvullings- rantsoenen compenseeren, zoodat men rekenen kan, dat de nieuwe aanvoer strekken zal voor ongeveer 17 dagen. Landbouwverloven, Bepaald is, dat in het tydvak 15 Juni 6 Juli ten behoeve van den hooibouw in het tijdvak 25 Juli—15 Augustus ten behoeve van het binnen halen van den oogst van rogge en andere halmgewassen en in het tijdvak 20 September—10 October ten behoeve van het oogsten van aardappelen, bruine boonen enz. aan landbouwers, zoowel bedrijfsleiders als werkkrachten bijzon dere verloven kunnen worden verleend tot 5 pCt. van de sterkte van het mili taire onderdeel boven de reeds toege stane 20 pCt. In gemelde periodes hebben voorts alle landbouwverloven den voorrang, terwijl andere bijzondere verloven zoo veel mogelijk zullen worden beperkt. Garens en kleedervoorziening. Het bureau voor mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt De inbezitneming van garen in ver schillende fabrieken houdt verband met de plannen, om voor zooverre de be schikbare grondstoffen dit zullen toe laten. te voorzien in de behoefte van onderkleeding tegen matige prijzen. Daartoe is het noodig, een zoo volledig mogelijk overzicht te erlangen va'n de garens, die nog in ons land aanwezig zijn en geschikt blijken voor hel ge noemde doel. Ten deele zal men at- valgarens kunnen bezigen, maar toch slechts in beperkte mate. Het is daar om noodzakelijk gebleken maatregelen te treffen, opdat de garens, die er nog zyn, niet worden gebruikt voor goede ren, waaraan niet in de eerste plaats behoefte bestaat. Om deze redenen zijn dus bij ver schillende fabrieken de garens in bezit genomen door de Regeering. Intus- schen mogen de reeds gesterkte ket tinggarens worden opgebruikt. Evenzoo is reeds de inbezitneming hier en daar opgeheven, wanneer bleek, dat slechts kleine partijen aanwezig waren, of wel noodzakelijke artikelen werden gefabri ceerd of wel nu reeds kon worden uit gemaakt, dat de garens niet geschikt waren voor de vervaardiging van on derkleeding. Er wordt derhalve naar gestreefd de fabrieken zoo min mogelijk hinder te bezorgen, en men hoopt ook spoedig gereed te zijD met eon definitieve re geling. Voorop staat echter het groote belang voorziening met onderkleeding. Iutusschen worden reed3 nu en dan aan verschillende plaatselijke steunco inité's en gemeanteD door het Konink lijk Nationaal Steuncomité partijen ka toen en manufacturen toegewezen, die door het Rijks Manufacturenbureau in beslag zijn genomen. De behoefte aan onderkleeding doet zich reeds dermate gelden, dat het niet wenschelijk wordt geoordeeld met de verstrekking te wachten, totdat wellicht zoo groote voorraden ter beschikking zijn, dat een algemeene distributie zou kunnen plaats vinden.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1