Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Geen advocaat meer. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters de volgende circulaire gericht Ik heb de eer u te doen toekomen afdruk van mijne d.d. Dinsdag in de RederlancUche Staatscourant geplaatste be schikking, houdende verbod van ver werking van eieren voor bereiding van advocaat of eenigen anderen drank. In verband met de geringe en steeds dalende eierproductie is het noodzakelijk te voorkomen dat met het oog op de groote behoefte aan eieren deze thans aan de volksvoeding worden onttrokken voor bereiding van advocaat of andere dranken, voor welke bereiding, naar mij is medegedeeld, groote hoeveelheden eieren worden opgeslagen. Inbeslagneming van garens. De burgemeesters van Enschede en Lonneker hebben in opdracht van de regeering de textielfabrikanten in hunne gemeenten opgave verzocht van alle voorradige garens, die zoo noodig in beslag zullen worden genomen. Mocht dit laatste plaats vinden, dan zullen daardoor eenige duizenden arbeiders werkloos worden. Reeds is beslag gelegd op alle aan wezige garens in de N. V. Arnhemsche Bandfabriek. Het personeel is tot na der bericht naar huis gezonden. Op last van den minister van Land bouw zyp van de Tilburgsche weverijen de voorraden kettinggarens in bezit genomen, behalve de zich in de weve rijen op de garenboomen bevindende garens. De fabrieken behoeven niet te worden stop gezet. De garens werden in bezit genomen genomen omdat de firma's weigerden aan bepaal de vordering te voldoen. Tel. AXEL, 31 Mei 1918. By Koninklijk besluit is herbenoemd tot Burgemeester der gemeente Axel, de heer L. J. den Hollander. Ter gelegenheid van deze herbenoe ming werd gisteravond door het muziek gezelschap "Concordia" een serenade gebracht aan de woning van den burge meester. De heer Den Hollander, die zooals men weet nog met het been in verband zit, kon zich slechts voor het raam vertoonen, zoodat hij binnenshuis de gelukwenschen van het Bestuur van Concordia in ontvangst nam. In zeer waardeerende bewoording sprak de jubelaris zijn dank uit aan de vereeniging Concordia" en aan de geheele Axelsche bevolking, van wie hij juist in deze dagen zooveel blijken Van sympathie ondervond. Zooals gebruikelijk werd aan den Directeur van het muziekcorps een enveloppe overhandigd, ten bate der kas van de werkende leden. Na de serenade trok men met een pas rédoublé naar de markt, waar op de muziektent nog enkele nummers werden ten beste gegeven. Hiermede zou dan de rei der zomer avondconcerten weer geopend zijn. Maar zoo vragen wy dau, moet het nu weer iederen Donderdagavond zoo'n herrie rond de tribune zijn, dat men aan de muziek niets heeft. Het lykt dan meer een lolletje voor de jeugd, dan wel een ontspanning voor donateurs en muziekliefhebbers, ^Zoo'n vertooning is bovendien weinig bemoedigend voor de muziekanten zelve. We hopen op beterschap Naar we vernemen, hebben ver schillende winkeliers alhier een proces verbaal opgeloopen, doordat ze zeep boven den maximum prijs verkochten. Er moeten schandelijke prijzen ge vraagd zijn. - Nu de lijsten met candidaten zijn ingediend voor de aanst. verkiezing van leden van de Tweede Kamer, ziet men van verschillende partijen, dat zij bun terrein gaan bewerken. Verschillehde propagandistenen candi daten houden redevoeringen allen met hetzelfde doel, n.l. om hunne toehoorders te vertellen, dat men nummer één, de bovenste van het lijstje zal stemmen. Natuurlijk met dat verschil, dat niet alle sprekers hetzelfde lijstje aanbieden. Daar komt het op aan, dat men de toehoorders zoodanig weet te boeien en te overtuigen dat zij het lijstje kiezen, dat de spreker van den avond het beste vindt. Zoo ziet men nu eens iemand op komen voor de candidatenlijst van rechts, dan weer voor links. Dinsdagavond trad alhier op de heer J. van Kleef, leeraar b/d Marine te Dordrecht. Na een vrij uitvoerige inleiding van dhr. J. van der Peijl te Ter Neuzen, die een terugblikwierpopde verkiezings dagen van 1913 en een vluchtig over zicht gaf van wat sinds in het politieke dagboek te noteeren viel, wat hem de verzuchting ontlokte, dat bij zich aan geen voorspelling waagde omtrent den uitslag der aanst. stemmingen, nam de heer Van Kleef het woord. Evenmin als we dat van vorige propaganda-vergaderingen in deze cam pagne deden, zullen we ook thans een uitvoerig verslag geven van het gespro kene en wel om de eenvoudige reden, dat we het de tijden er niet naar achten om de menschen op te wekken om zooveel mogelijk elkaar te bestrijden en te betwisten. Is het al niet over weldigend bedroevend, dat we dagelijks kunnen lezen, hoe duizenden, ja milli- oenen menschen elkaar niet met woorden doch met moordende wapens elkaar pynigen en trachten het leven te be nemen En nu greep het ons aan, dat ook de spr. van Dinsdagavond zulks begreep en een zekere gedruktheid onder de bevolking constateerde, waaruit hij voorzag dat men dit jaar niet naar de stembus zou gaan met den geestdrift van vroeger- Toch achtte de heer Van Kleef het ondanks dien toestand noodzakelijk de kiezers voor te lichten, opdat men wete waaraan men zich heeft te houden. Dubbel pijnlijk vond spr. het, dat de strijd nu niet alleen gevoerd werd tusschen politieke tegenstanders, doch ook onder geestverwanten zoovele par tijen werden gevormd. Dhr. Van Kleef, die optrad voor de Liberale Unie, weersprak de verwijten die men tegen die partij beeft, en zulks aan de hand van verschillende feiten. Natuurlijk werd het distributie-stelsel niet vergeten. Ook de partij van de Liberale Unie zal allerminst verdedigen de fouten door Minister Posthuma begaan. Maar be halve i', wil die party volgens spr. ook niet handhaven het stelsel dat bij de distributie gevolgd wordt en daarom heeft zij in haar program vastgelegd, dat na den oorlog geleidelijk verdwijne de staatsbemoeiing met handel, land bouw en nyverheid zo.als die thans plaats heelt. Uitvoerig laakt spr. dit stelsel, dat leidt tot staatssocialisme en ambtenarij, waardoor het vrije initiatief in handel, landbouw en industrie wordt verstikt. Na de pauze besprak de heer Vac Kleef nog kortelijks de hoofdpunten, die thans de politiek beheerschen, n.l. de feiijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, eD staatspensionneering. Met een aanbeveling voor den candi daat voor Zeeland, jhr. de Muralt, sloot spr. zijn rede, die veel by val genoot. Ruim honderd personen woonden de vergadering bij. - In de gisteren in het Gulden Vlies alhier gehouden vergadering van stem bevoegde ingelanden van den polder „Beoosteublij Benoorden" werd herbe noemd tot dijkgraaf de heer M. W. Koster Pz. Het door Ged. Staten Ingediend ont werp voor een nieuw reglement op de polders en waterschappen in Zeeland vond geen bedenkingen. De rekening over het afgrloopen dienstjaar werd goedgekeurd in out vans op 7004,93 en in uitgaaf op 6803,14. De begrooting over het dienstjaar 1918/19 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op 7206,72 met een post onvoorziene uitgaveD van 52,51. Het dijkgescbot werd evenals verleden jaar, verhoogd met 25 pCt. Van verschillende zijden ontvin gen we wijzigingen in het dienstverkeer met ingang van 3 Juni. We willen in verband hiermede verwijzen naar ons volgend nummer, waarin de dienstregelingen gewijzigd zullen voorkomen. De veertiendaagsche vergadering van de Vlasvereeniging, welke alhier geregeld gehouden wordt, had gisteren een meer dan gewoon verloop. Tijdens de vergadering toch kwam onverwachts het Tweede Kamerlid jhr. De Muralt, die eenmaal in de streek hier zijnd en vernomen had, dat hier een vergadering plaats had van vlas bewerkers, niet wilde nalaten zich nog even op de hoogte van den toestand te doen stellen, 't Is bekend, dat er onder de vlassers in verband met regeerings- maatregelen zekere malaise beerscht, en nu meende jhr. De Muralt dezen toestand niet beter te leeren kennen, dan uit den mond van de vlassers zelve, waar bier geheel Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen was vereenigd. Bovendien vond jhr. De Muralt tevens gelegenheid om zelve een en ander mede te deelen, voor wat de plannen van den Minister waren. Zoo deelde hij mede, dat bij weldra buiten de vlas-industrie zal staan, daar de Rijks-commissie van toezicht, waarin zooals men w eet jhr. De Muralt zitting heett, met 1 Juni ontbonden wordt en dan voor de vlasbelangen zal optreden de heer J. C. Hoos, te 's Gravenhage, die benoemd is tot directeur van het Rijkskantoor voor vlas. Desniettegenstaande stelde de afge vaardigde voor onze streek zich gaarne ter beschikking van al wie hij van advies kan dienen, hetzij men dit per soonlijk by hem aan huis wenscht, hetzij men dit verlangt door middel van den heer P. Dekker Pz., met wien hy toch in contact wenscht te blijven in zake den vlashandel, die in de streek, waar voor hij tot nogtoe zitting heeft, een zo.0. ruime plaats inneemt. In verband met hetgeen door jhr. De Muralt was gezegd en de nieuwe maat regelen, welke wachtende zijn, werd staande do vergadering de volgende motie aangenomen „De vergadering van de vereenigde vlassers te Axel, bijeen op 30 Mei 1918, spreekt de wenschelijkheid uit dat het dringend noodzakelijk is, dat in de Commissie van advies inzake bet artikel vlas een deskundige uit Zeeland zal worden benoemd, en besluit dez» uit spraak ter kennis te brengen van den Minister van Landbouw." Ter toelichting stelden enkele heeren voor, nog het volgende telegram na te zenden, „Algemeen werd door de vereenigde vlassers (200 in getal) nader besloten den Minister eerbiedig in overweging te geven, den heer F. Dekker Pz., te Axel in de commissie van advies te benoemen." Aan het eind der vergadering dankte de heer Dekker den heer Dè Muralt voor de moeite die hij zich had getroost om hier bij verrassing de vergaderzaal binnen te komen en wel juist op het tijdstip, dat men zyn gewaardeerde adviezen hier zoo hard noodig heeft. Met genoegen hebben we den heer De Muralt hooren zeggen, dat de vlasserij in Zeeuwsch Vlaanderen zijn volle sympathie wegdraagt en dat hij zich ten allen tijde voor ieder beschikbaar stelt, iets wat vooral denkleinhandelaren het vertrouwen geeft, dat, al Is met klein, men toch ook bij autoriteiten zijt belangen kan bepleiten. Het is toch een niet te onderschatten voordeel datf men in den heer De Muralt, als afgeJ vaardigde van de Tweede Kamer, de persoon vindt, die steeds beiangeloo, een open hart heeft voor de grievend)! misstanden, wien deze ook treffen" mogen. - In de Dinsdag gehouden vergm dering van stembevoegde ingelanden! van den Zaamslagpolder is benoemd! tot ontvanger-griffier de heer J. StoM Lz. te Zaam8lag. De heer W. H. M. d'Haens tt Hulst is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Iudiü om daar te lande te worden benoem» tot onderwijzer derde klasse bij hei openbaar Europeesch lager onderwijn] PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 2 Juni 1918. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/a ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. HugeDholU Ds. J. B. T. Hugenholtu Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9ure Nam, 2 ure Leeskerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg, j Zitting van 31 Mei 1918. A. S., 39 j., zonder beroep te Sas vul Gent, is wegens beleediging veroordeeld tot ƒ.10 of 10 dagen hecht. E. M. W., 36 j., huisvr. van A. L., te Sas van Gent, is wegens mishande ling veroord. tot 10 of 10 dagen hecht, A. J. d. Z., 25 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroordi tot 15 of 15 dagen hecht. P. M. d. P., 35 j., landbouwer te Zaamslag, is wegens overtreding distri-j butiewet veroord. tot ƒ50 of 50 dagetil hecht. J. D., 48 j., landbouwer te Axel, is wegens alsvoren veroord. tot 50 oti 50 dagen hecht. J. d. P., 47 j., landbouwer te AxelJ is wegens alsvoren veroord. tot ƒ50 01! 50 dagen hecht. M. M., 50 j.,^landbouwer teTerNeu-j zen, is wegens alsvoren veroord. tot 25 of 25 dagen hecht. C. D., 48 j., landbouwer te Hoek, is wegens overtreding inkomstenbelasting veroord. tot 2 maanden gevang. F. D., 53 j., landbouwer te Axel, is wegens alsvoren veroord. tot 500 ol 100 dagen hecht. H. M. de Koningin heeft eene bij drage toegezonden aan de Centrale Com missie voor de uitzending 7an Neder- landsche kinderen naar buiten. Een kostbare matras. De huis- zoekende militairen hebben soms vreemde en verrassende ervaringen. Zoo kwamen ze het is op Zuid- Beveland gebeurd in een woning, waar moeder de vrouw »ziek« te bed lag. De con troleeren de soldaten beschouw den echter hun taak door dit feit nog niet als algeloopen, vooral niet toeD een huDDer, een uitgeslapen baas, zich her innerde, dat bij de »lijdende« vrouw weinige minuten tevoren gezond en wel in de nabijheid barer woning had zien defl leeren. Tot grooten schrik van 't vrouwtje, klonk eeensklaps de vriendelijke noodt- ging: »Komt er maar eens uit'moe dertje En ziedaar als matras diende een z&k met kostelijk graan. Het verdere verloop der zaak laat zich licht raden. De vrouw moet ziek van ergernis zijn. De Zeeuw.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2