Jfto. 16. Zaterdag 1 1018. 3ie «}aarg. !S Ei Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. nis J. C. VINK - Axel. H Nog eens de Graancontröle. RVKi.scm: ^i.omvr. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. nXf Zooals bekend is, waren door de —Tweede Kamerleden Colijn, Juten en Gerretson aan den Minister van Land- .bouw, Handel en Nijverheid schriftelijke vragen ingediend met betrekking tot de 30 ^.huiszoekingen door militaire patrouilles 38 Vbij de landbouwers ingesteld. Eensdeels <8 l werd daarbij de aandacht gevestigd op [onoordeelkundig optreden der militairen 15 'of hunne lasthebbers, anderdeels op de 04 kwade gevolgen, welke daarvan kunnen 15 tuitspruiten en ten derde op de wensche- lykheid om die contróle te staken of "op andere wijze te doen geschieden. 18* Door Minister Posthuma is hierop een uitvoerig antwoord gegeven, waarin Z.Exc. uiteenzet, dat op zijn last sedert half April door de regeeringscommis- (sarissen een inventarisatie wordt ge- Ihouden van de nog bij de landbouwers aanwezige granen, en dat op zijn ver zoek sedert 6 Mei een aantal militaire wielryders en infanteristen onder leiding van de regeeringscommissarissen en controleurs dat werk verrichten, ter [bespoediging. Deze inventarisatie is gelast eens- Jdeels omdat in verband met de te laten (rantsoenen veevoeder het noodig was vast te stellen, welke hoeveelheden voedergranen nog bij de landbouwers aanwezig waren, anderdeels om na te I gaan, in hoeverre heimelijk voorraden werden achtergehouden," die aan het Ryk I hadden moeten zyn geleverd. Dat dit laatste in sommige deelen van het land het geval is, mag van voldoende bekendheid worden veronder- I steld. Ook dat in den afgcloopen winter door de regeering in bezit genomen producten tersluiks werden verhandeld. ii De totaal ingeleverde hoeveelheid IQI tarwe toch is per 11 Mei j.l. circa [8000 ton de totaal ingeleverde hoeveel- j^S; heid rogge circa 28.000 ton beneden de raming van de hoeveelheid, die inge leverd behoorde te worden. Dit tekort is niet te wijten aan ge 1 brek aan medewerking van de geheele landbouwbevolking. Bepaalde streken des lands zijn nalatig gebleken zoo bij I voorbeeld in het bijzonder de grens I streken, de Betuwe en de streken, van izen, waar een heimelijke afvoer naar de i groote steden gemakkelijk viel, bij I voorbeeld de Haarlemmermeer, lie. Ten opzichte van laatstgenoemde in. gemeente deelt de Minister uitvoerige )nn>i cijfers mee. nm,i Alleen in deze gemeente moet nog •trek worden geleverd: 1,632,000 K.G. tarwe, an y) 50.000 K.G. rogge, 65.000 K G. gerst, 705.000 K.G. veldboonen, 416.000 K.G. i erwten, 311 000 K.G. stamboonen. L Sedert hierbedoelde contróle is be- 1 gonnen, is uit de gemeente Haarlemmer- meer gevorderd: 131.160 K.G. tarwe, 45 1 560 K.G. tarwemeel, 1230 K.G. rogge, i,- 1118 K.G. gerst, 20.919 K.G. haver, boot1 8951 K.G. paardenboouen, 3433 K.G. 1028' l5ru^n0 booneu, 6732 K.G. Heinrich iiden' Riesenboonen, 2837 K.G. witte boonen, om 11 19-713 K.G. groene erwten, 4500 K.G. j duiveuboonen, 1200 K.G. grauwe erw- kweten, 555 K.G. capucyners, 7200 K.G. blauwmaanzaad, 11.250 K.G. geel mos terdzaad, 1900 K.G. kanariezaad, totaal 105.258 K.G. Bij de nu gevolgde gedragslyn, zoo merkt de Minister o. a. op, moet niet uit het oog worden verloren, dat in Juli en Augustus van 1917 door be middeling van de burgemeesters een inbezitneming van verschillende pro ducten van den oogst 1917'heeft plaats gehad. Dientengevolge moest alles, wat niet uitdrukkelijk den landbouwers was te ruggegeven (gelaten), aan de regeering worden geleverd. Deze grondgedachte is bij de inventa risatie, die nu in vollen gang is, niet uit het oog verloren. Gevorderd wordt op te geven, welke voorraden aanwezig zijü, waarna de opgave wordt gecon troleerd. Blijkt de opgave onjuist te zijn, het geen naar het oordeel van den onder geteekende ingevolge art. 14 der Distri- butiewet 1916 een strafbaar feit op levert, dan dient het meerdere onver wijld te worden in bezit genomen door de ingevolge art. 19 der Distributiewet aangewezen ambtenaren. Daar van tarwe en rogge behalve zaaizaad niets is teruggegeven (gelaten), dienen alle restanten daarvan aan de regeering te worden geleverd. Het is den Minister niet ontgaan, dat wellicht door enkele patrouilles onoor deelkundig zou worden opgetreden en dat in dit geval de goedgezinde land bouwer minder aangenaam zal worden getroffen. De Minister is er van over tuigd, dat de regeeringscommissarissen alles in het werk stellen om een tactvol optreden te bevorderen en *Üat deze gevallen zich tot een minimum zullen beperken. Principieel wordt slechts daar met militaire hulp een onderzoek ingesteld, waar de regeeringscommissarissen ver moeden, dat producten aanwezig zullen zijn. Waar onbillijkheden worden be gaan, zal de Minister deze doen her stellen, mits de gevallen schriftelijk aan den betrokken regeeringscommissaris worden medegedeeld. Uit het bovenstaande blijkt, dat het niet de bedoeling is, alles in bezit te nemen wat voor eigen gebruik noodig is, mits deze hoeveelheden de grens van het officieel vastgestelde quantum niet te boven gaan, evenmin wat door distributie of eigen graankaart is ver strekt. De Minister zegt niet bereid te zijn deze contróle te staken, of op te dragen aan anderen dan aan de regeerings commissarissen en de hun ten dienste staande controleurs en militairen. Hij veroorlooft zich op te merken, dat, voor zoover deze contróle ver bittering wekt, dit tot heden slechts is geconstateerd in die streken, waar als regel de gezindheid der landbouwers ten opzichte van de productenlevering niet viel te loven. Met name werd uit Groningen, Fries land, Drenthe, Overijssel, Limburg en Utrecht geen klacht vernomen. Op de vragen van den heer Juten over ongeoorloofde handelingen van de soldaten bij het controleeren, zegt de Minister, dat „de niet nader omschreven feiten" hem niet .bekend zyn, maar dat hij bereid is er een onderzoek naar te doen, als hem hieromtrent nauwkeurige gegevens worden verstrekt. In antwoord op vragen van den heer Gerretson zegt de Minister dat hem geen gevallen van sabotage door landbouwers bekend zijn. Of nu echter de landbouwers met dit antwoord van den Minister gediend zullen zijn betwijfelen we. Niemand wordt gaarne beloerd of bespied en er zullen voorzeker eerzame landbouwers zijn, wien niet de minste blaam treft doch die zich dan ook het ergst ge griefd voelen. De eenige troost, die hun overblijft zij in dat geval, dat de ambtenaren hun plicht dienen te doen. En als die ambtenaren zelve dat ook begrijpen en hun plichtsgevoel niet zoover uitbreiden, dat het tot recht matige klachten aanleiding geven kan, dan gelooven we, zal van het zgn. „pesten" niet veel meer overblyven. Ongelukkigerwijze wordt dit echter door partijen niet altyd even goed be grepen Zoo is de vorige week te Oostburg een vergadering gehouden van het Bemiddelingsbureau voor den Landbouw, waarin omtrent cTe laatste regeeringsmaatregelen harde woorden werden gesproken, en vooral over de militaire opsporingen naar verborgen voorraden bij de landbouwers. Van deze vergadering, welke door 31 bestuursleden bezocht werd, schreef de secretaris van de afa. Oostburg van genoemd Bureau het volgende verslag aan de Breskemche Courant Men was slecht te spreken over het feit dat de boeren thans geen vertrou wen meer kunnen stellen in de regee ring. Als twee staaltjes hiervan werd me- gedeeld dat de regeering voor den oogst 1918 o.a. voor erwten een mini mum-prijs garandeerde van 31 ct.de ze prijs later veranderde in een ma ximum pry's met resultaat dat thans erwten zijn geschat op 17 ct. per K.G. Een tweede staaltje is de mededeeling van de regeering dat huiszoeking alleen zoude worden verricht bij diegenen die stonden gesignaleerd als kwaadwilligen. Bij iedere boer wordt thans huiszoeking gedaan, ergo beeft de regeering te ken nen dat alle landbouwers in Z. Vlaan deren W. D. bij haar bekend staan als fraudeurs. De vergadering was eenstemmig van oordeel dat het met de beste wil niet langer zoo kan gaan. Besloten werd binnen zeer korten tijd de regeering voor de keuze te stellen of van een lydelijk verzet, hierin bestaande dat iedere landbouwer zal worden aaegespoord om, er gebeure wat wil, te weigeren voor 1918 brood graan of peulvruchten ter verbouwen of wel tegenover de regeering de meest mogelijke medewerking te verleenen, mits de regeering toegeeft aan de na volgende eischen a. behoud voor zich en hun arbeiders van een bescheiden kwantum brood graan en aardappelen b. idem behoud voor veevoeder van een kwantum boonen, gerst en haver c. hoogere prys voor tarwe en rogge voor den oogst 1919 met gedeeltelijk terugwerkende kracht voor beide pro- ducten van den oogst 1918 d. alle schattingen te laten geschie den door twee personen waarvan één is benoemd door de organisaties. Een der aanwezigen merkte nog op dat de mogelijkheid bestaat dat de re geering eventueel dwingt om brood graan te zaaien. Algemeen was men van gevoelen dat sabelgekletler in dezen toch niets zoude bereiken, aangezien de boeren best het kunstje verstaan om tarwe te zaaien en er toch eventueel voor te zorgen dat er niets van terecht komt, terwijl we in geval van nood onze ar beiders nog kunnen aansporen om te weigeren den oogst te bewerken als we er niets mogen van houden voor eigen gebruik. Besloten werd in bovengenoemden geest binnen den korst mogelijken tijd een adres ter teekening te presentee ren aan alle landbouwers groot of klein in Z. Vlaanderen W. D. benevens aan alle boerenarbeiders en arbeidsters. De wensch werd uitgesproken dat niemand zal weigeren te teekenen, aangezien door eendrachtig samenwer ken iets te bereiken is. Als nog een kras staaltje hoe het tegenwoordig in den lande gaac werd medegedeeld dat de bakkers in Utrecht eenige honderdduizenden K.G. bloem en meel van de regeering hadden ont vangen als reserve voorraaad opdat als er eene stagnatie mocht ontstaan ten gevolge van stremming in verkeer, staking of anderzins, de bakkers van Utrecht toch nog eenigen tyd hunne klanten zouden kunnen bedienen. Op zekeren dag werd er eens een controle ingesteld om te onderzoeken of die reserve voorraad toch nog aan wezig was en toen bleek, dat nog drie bakkers hun reserve-voorraad hadden en bij de rest was deze verdwenen. Zoo was dps in de gemeente Utrecht pl. m. driemaal honderdduizend K.G. bloem en meel spoorloos verdwenen. Hier leest men nergens taal noch teeken van in de dagbladen. Als er echter bij de klopjacht door de militairen eenige voorraden worden ontdekt, stuurt men er fotografen heen om in de'tijdschriften deze vergroote fotos aan den lande te kunnen vertoo nen, opdat ieder burger zoude worden overtuigd van het feit dat alle boeren bandieten zijn. Het is wel verre gekomen zegt schrijver in ons goede vaderland waar by doelmatige organisatie voor ieder een behoorlijk stuk brood zoude te krijgen zijn, dat wy boeren ons thans moeten aangorden voor een strijd op leven en dood tusschen ons en de regeeriug met slot in ieder geval wat ook den uitslag zij dat er steeds min der voedsel zal komen voor het Ne- derlandsche volk.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1