34e «iaarg. So. 15. Woensdag "29 Mei 1918 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. COUHAN DU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER —UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot, Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. ike, DE OORLOG. Talrijk zijn de veronderstellingen, welke in deze periode van wachten op den nieuwen aanvalsstoot der Duitschers met betrekking tot doel en richting der operatien zijn gemaakt. En bij al die beschouwingen in de organen der EDtente-pers, treft één bijzonderheid, n.l. dat het denkbeeld van de „tegen- manoeuvre" van den opperbevelhebber der bondgenootschappelijke troepen ge heel op den achtergrond is geraakt, dat men zich dus alléén voorbereid op alweer van den verwachten slag en dus het initiatief nog geheel laat aan de zijde van dan Duitscber. De meeste organen zien in den komenden strijd een hernieuwde poging der Duitschers om door te dringen via Amiens naar de Fransche kust, en spreken daarby thans nog van een scheiding tusschen de Fransche en Engelsche legers. Alhoewel nu de berichten van het front wel talrijke aanwijzingen bevatten, dat de slag inderdaad zal vallen op het terrein, dat ook onlangs de verschrik kingen van den krijg hebben moeten beleven, zoo is het toch voorzichtig, zich op die berichten niet te veel te verlaten, want de geschiedenis van dezen oorlog heeft geleerd, dat zelfs waar met zóó groote troepenafdeelingen wordt gewerkt en die bewegingen en voorbereidingen zóó moeilijk zijn geheim te houden, de Duiische legerleiding toch veelal nog verrassend heeft geageerd. Zoo zijn ook de berekeningen betreften- de de groote van de troepenmacht, welke by het offensief kan worden ingezet, d.w.z. waarover naar alle waar schijnlijkheid de Duitschers de beschik king hebben, niet geheel en al betrouw baar, zelfs al neemt men nog zoo'n grooten veiligheidsfactor. Want het zou niet bevreemden als de ervaringen van het jongste offensief benut zijn in dien zin, dat bij de conferentie, welke deze maand plaats had tusschen de Duitsche en de Oostenrijksche militaire en poli tieke leiders, tevens ter sprake gekomen is, ja, wellicht alleen het doel is ge weest, tot overeenstemming te geraken nopens de deelneming van Oostenrijksch- Hongaarsche troepen aan de operatien in het Westen. Zooals men weet, is deze deelneming aan de aanvallen in April alleen beperkt geweest tot de beschikbaarstelling van eenig geschut. De afgeloopen week heeft weer het verslag gebracht van een nieuwe rede van president Wilson. Om de bevolking te bewegen, diep in de beurs te grypen ten behoeve van het Roode Kruiswerk heeft hij een toespraak gehouden, waar uit wel blijkt, dat naar zijn meening de strijd nog lang zal moeten voortduren. Anders zal het toch geheel en al uitge sloten zyn, dat Amerika niet alleen den oorlog wint, maar, zooals de president het uitdrukte, „groot en waardig wint". Ter bereiking vaD dit doel is bijv. het door Duitschland afstand doen van den Elzas en door Oostenrijk van Trentino en Triest lang niet voldoende. Vandaar dan ook, dat vredespogingen, van Duitsche zijde uitgaande en bijv. ten doel hebbende tot een schikking met OF NEDERLAND IN 1795. 13) Maar ik vergat, dat eeu paar schoone oogen en een lieve mond veel belangrij ker zaken uit het geheugen wissen. Kom man, rechtsom keert, want het n verveelt mij, alleen te loopen, en twee zien ook altijd meer dau één. Ik zou misschien nog zoo ras niet besloten heb- I ben dit tochtje te ondernemen, maar j toen ik in tegenwoordigheid van den 5$ Erfprins schertsend over mijn voornemen sprak, meende ik te bemerken, dat het w hem niet onaangenaam zou zijn, juiste ri»ke berichten omtrent den toestand van den vijand in te winnen. Gij hebt dus de rol van spion op u genomen zeide van Heyden. Zoo als gij verkiest en waarom I niet? hernam de vroolijke ritmeester, of I ik den Stadhouder en de republiek als I soldaat of spiou dien om 't even, en te« ik heb er nog het vermaak bij, mijne ui| nieuwsgierigheid te voldoen. yM Wij ziju vrienden, Hugo, en daar- 10.45 om wil ik het gevaar met u deelen, ofschoon ik het weer als eene van uwe ,rti« dollemansstreken beschouw, zeide Gus staaf, maar met deze kleederen en te paard, kan ik mij slecht onder de kar- miolen begeven, zonder gevaar te loopen om de galg te versieren. Daar is raad voor, hernam Wartel by den eersten boer zet gij uw paard op stal, en verwisselt de uniform met eene pij, en hetgeen verder noodig is, om u in eenen boer te herscheppen. 't Is hier een eerlyk en goed slag van volk, en te dom om iets te vermoeden. VI. Het leger der Fransche republikeinen bad België bezet en was doorgedrongen tot aan de Maashet rijke Holland te veroveren, was het brandpunt aller wenschen, doch de goede staat der verdedigingswerken langs de Lek-, Maas en Waalstroomeu en de aanhoudende werkzaamheid van de beide zonen dés stadhouders, om die in een nog geduch teren staat van tegenweer te brengen, gevoegtf bij het nijpende gebrek, waar aan het korps van Pichegru ten prooi was, hadden bij de aanhangers van den Prins de hoop verlevendigd, dat de vijand tot den terugtocht zoo genoodzaakt worden-. Zij hadden hunne voorposten tot aan de Maas uitgezet bij eeu daar van was het, dat Wartel en van Heyden zich in den vroegen morgen aanmeldden. Op den gewonen aanroep van den schild wacht, antwoordde Wartel zoo luid mo gelijk >vrijheid, gelijkheid en broeder schap wij zijn Bataafsche Patriotten en Frankrijk nopens den Elzas te geraken, door de anderen als onoprecht worden gekarakteriseerd, omdat zy alleen ten doel zouden hebben Frankrijk van de anderen los te scheuren. En van hun kant bezien, is dat ook juistwant al ondersteunen zy Frankrijks eisch van teruggave van den Elzas en al zou Frankrijk daarmee tevreden kunnen zijn, uit de laatste rede van den president blijkt alweer dat er voor hen dan nog geen aanleiding is, den oorlog te beëindi gen, omdat de eisch „den oorlog groot en waardig" te winnen, nog geheel andere en veel verder reikende voor waarden inhoudt. En zoo is ten slotte heel goed denkbaar, dat Frankrijk en zelfs Italië ten laatste voor aanbiedingen bezwijken, terwijl Engeland met het economisch machtige Amerika den oor log nog zullen voortzetten, zij het dan alleen ter zee. Het Zweedsche tijdschrift „Spectator" bevat een belangwekkend artikel over de vooruitzichten van een eventueelen economischen oorlog tegen Duitschland waaraan het volgende is ontleend Door den vrede in het Oosten is er in de om de Centrale mogendheden gesmeede blokkeering een bres gesla gen, welke Duitschland den toegang heeft geopend tot het uitgestrekte gebied van Azie, van Europeesch Rusland en van den Balkan ter vervanging van den overzeeschen handel. De Duitsche industrie en de Duitsche ondernemings geest, verbonden met een organisatie die zich in den loop van den oorlog als verreweg de beste heeft doen kennen komen onze broeders, de Franschen eeu bezoek geven.* Thans werden zij toegelaten de eerste vraag, welke een paar Franschen hen deden, was of zij ook brood hadden medegebracht Zonder deze vraag, zou ieder aan het uitgeteerde lichaam en het vermagerde gelaat van deze lieden gemakkelijk hebben kunnen zien, dat het gebrek hen op de hielen volgde. Allen, die zij in den loop van dien dag ontmoetten, officieren zoowel als soldaten, stonden op het punt den hongerdood te sterven de kinderen Israëls kouden, na hunnen veertigjarigen tocht in de Woestijo, er niet gehavender en ellendiger uitgezien hebben, dan deze voorvechters van de algeheele gelijkheid en vrijheid, en het moest den aandachtigen beschouwer ter stond in het oog springeD hoe zonder ling het klonk, dat deze arme, verhon gerde en halfnaakte menschen aan hen die zij bezochten, een tot uog foe on be kend geluk zouden aanbrengen. Hoe zoo bedrukt kameraad vroeg de vermomde ritmeester aan een soldaat die met het hoofd in de beide handen rustende, op zijn ransel zat cn door van tijd tot tijd een handvol sneeuw in te slikken, zijn honger of dorst scheen te willen stilleD. Mort de ma viebromde de Franschman, zijn hoofd even oplichtende, is dat hier een leven 't Is voor geen zullen de wereld verrassen door de snelheid van hun herstel. De finan- cieele kracht van Duitschland is tijdens den oorlog zoo overtuigend gebleken, de samenwerking tusschen Bankwereld en industrie is zóó nauw, dat het Duitsche Rijk by den wederopbouw in de landen der bondgenooten en in het Oosten zonder twijfel de voornaamste leverancier zal worden. Men denke slechts aan het herstel van het spoor wegnet, waarvoor, met het oog op de te verwachten reusachtige behoeften, het productievermogen der Entente landen niet voldoende zal zyn, weshalve men de Duitsche markt niet zal kunnen ontberen. Een boycott van de Centrale mogendheden zou ook wegens het ge brek aan samenhang tusschen de Weste lijke mogendheden onderling en wegens de tegenstrijdige belangen der verschil lende landen geen succes hebben. Tevens is de quaestie van een volkomen vervanging der Duitsche markt nog in geenen deele opgelostieder land zal zijn eigen economische positie in het buitenland trachten te handhaven en zijn belangen zullen niet altijd parallel loop6n met die der andere bondgenoo ten. Het geheele plan van den econo mischen boycott loopt daarom gevaar, de Entente-landen ernstiger te treffen dan de Centrale mogendheden. Ten slotte wyst het blad er nog op, dat men met de Duitsche handels methoden niet door bepalingen van achter de groene tafel, maar slechts door wetenschap, ontwikkeling en or ganisatie, door onvermoeibaren ijveren energie kan concureereu. Wat Duitsch- hond om uit te houden. In drie dagen heb ik geen brood gezien en de geur van den soepketel is mij lang vergeten. Maar waarom trekt gij dan niet regelrecht naar Holland vroeg Wartel in slecht Fransch dat is land van belof te daar is alles in overvloed en wij zullen onze broeders de Franschen met open armen ontvangen. Ik denk, dat wij rechtsomkeer ma ken, en ik zal de heilige maagd danken als ik weder in myn vaderland ben, zoo ik niet eer van honger en koude sterf, hernam de soldaat mistroostig. Courage, Lafontzeide eeu man, wiens epauletten aantoonden, dat hij officier was, ofschoon zijn ontzettend lange sabel en de beddedeken om zijn lijf hem een uiterst vreemd aanzien ga ven.. Courage Lafont, het zal nu weldra beter gaan, wij trekken voorwaarts. En ik meende gehoord te hebben dat wij den terugtocht aannamen, de Generaal had daartoe immers het plan zeide de soldaat. Ja, maar de wind is gedraaid, ant woordde de officier. De Bataafsche uitgewekenen te Brussel hebben den Generaal weten over te halen, om den aanval te wagen en zijn wij eenmaal in het rijke Holland, dan hebben wij zooveel overvloed als wij thans gebrek hebben. {Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1