t UkUiJLlUJ Ill N o. 14. Zaterdag 25 Mei 1918. 34e «Saarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vla an deren. J. C. VINK - Axel. - Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N EJ1 ENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent- Afzonderlijke* Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTÈNTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. ■i| Bij dit blad behoort een bijvoegsel. AXEL, 24 Mei 1918. De verwachting, die we in een vorig nummer uitspraken, dat de tweede Pinksterdag voor onze gemeente wel een drukke kon worden is niet teleur gesteld. Er is dien dag een stroom van menschen in onze gemeente, gekomen, zooals slechts zelden gebeurt. Met trots ontwaarden we, dat weer ruimschoots werd geprofiteerd van de gastvrijheid, die de bewoners onzer gemeente gewoon zyn te bieden aan vreemdelingen, kennissen en familie leden, welke onze feesten met hunne tegenwoordigheid wpnschen" op te luisteren. De dag van Maandag herinnerde ons aan die. gelukkige tijden, welke we in de dagen der onafhankeüjkheidsfeesten beleefden. Ook nu evenals toen een stroom van menschen getooid, in feest- dosch en ondanks de hitte der zon, in opgewekte stemming. En evenals toen, ook nu een heerlijke zomerdag. Weliswaar doet bij dergelijke gelegen heden de zomersche warmte niet aan genaam aan, maar toch is het juist dit weer, dat de meeste men&ben uitlokt om een uitstapje te doen. En vooral in de Meimaand, als de natuur zich op zijn schoonst vertoont. Om eenigen indruk te krijgen van 'de kolossale drukte, welke Maandag in ons stadje heerschte, bedenke men, dat behalve de 5000 man, die zich op het concours terrein bevonden, en een 500 man, die langs den Kinderdijk zaten om het rennen der paarden op een afstandje te zien, nog een paar duizend menschen zich door de straten bewoog terwijl alle cafe's ondanks de tropische hitte vol jongelui waren, die wenschten te genieten van de dansmuziek. We vernamen, dat de Zeeuwsch Vlaamsche tram. dien dag 6000 kaarten had afgegeven, terwijl ook de treinen uit Hulst en Ter Neuzen een massa volk meebrachten, zoodat op allerlei gebied goede zaken zijn gemaakt. Tot ieders voldoening is ook dien daL geen enkele wanklank gehoord, zoodat de proef om dansmuziek te geveD, zonder wanordelijkheden, glansrijk is doorstaan. Men was hierover zelts zóó voldaan, dat toen Dinsdagavond een vechtersbaas zich wat rumoerig töonde, de omstanders maar niet wachtten tot politie kwam, doch men hem eenvoudig trachtte te verwijderen. Inmiddels kwam echter de politie aan, die de taak overnam en den rumoerige een rustig plekje bezorg de, waar hij niemand hinderen kon. Behoudens dat eene feit is er niets .voorgevallen, dat de politie tot ingrijpen aanleiding gaf. Het Concours-hippïque. Een practische reclame en een goede I voorbereiding in al haar onderdeden is het halve succes voor een feest. De andere helft hangt dan af van I weersgesteldheid en is 'lit gunstig, weluu dan kan men het leest geslaagd noemen. Eu zoo is het gegaan met het concours hippique alhier gegeven, door .de „Ver- eeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard", op j.l. Maandag den 2en Pinksterdag. Een actieve commissie van uitvoering, staande onder leiding van den alge- meënen secretaris den heer F. C. Zonne vijlle met als toeziend voogd den voor zitter, den heer Ph. J. van Dixhoorn, die reeds zoovele hippische feesten meemaakte, gat de steunkracht aan het jongste concour8-bippique. Ongeveer half drie kwam het fanfare corps Concordia spelend op het terrein, gevolgd door een massa menschen, dat het aantal bezoekers nog verdubbelde. Terzelfder tijd werd een aanvang gemaakt met het programma. Zooals we schreven was de deelDa me verzekerd. En dit- bleek al dade lyk bij den aanvang. In een 17 tal zeer fraai.e rijtuigen bespannen met een sierlijk opgetuigd paardje reden de deelnemers van no. 1 rond. Bij zonder trok daarby de aandacht, een voerman getooid met hoogen hoed die omdat hij nóg geen vrouw bad, zijn vrind "maar in dames costuum naast zich had gezet, om aldus toch gepaard te kunnen mededingen. Het was voorzeker geen gemakkelijke taak om uit de verschillende rijtuigen vijf prijs winners te zoekeu, voor wie resp. 15, 10, 7N.50, 5 en 2.50 was uitgeloofd. De prijzen werden als volgt toege wezen le prijs Edm. Buysse, Sas van Gent. 2e prijs P. VaelYsebaert, Absdale. 3e prijs Aug. Verstraeten, Ter Neuzen. 4e prijs J. Cools Hulst. 5e prijs H. van Rompu, Ter NeuzeD. Nummer 2 van het programma was een drafkoers ODder den man op een baan van 2200 M. Prijzen j 40, 25 en 15. Hiervoor waren*7 deelnemers. De uitslag was als volgt le prijs Aimé Piens, Aardeöburg. 2e prijs Florent Verberkmoes, Hulst. 3e prijs C. den Hamer, Axel. Eervol vermeld A. Kindt, Philippine. De snelheden waren resp. 233, 239, 241 en 246 seconden. De eerste prijswinn'er kreeg boven dien nog een verguld zilveren medaille met de beeldtenis van Koning Albert van België, en geschonken door het Belgische Roode Kruis. Alsnu volgde het vooral voor de deelnemeüde dames interessante num mer Ringrijderij. Hiervoor lieten zicli 28 dames inschrijven, welke 24 maal poogden een ring te bemachtigen. Verschillende dames bleken hierbij tamelijk vaardig, anderen waren minder gelukkig. Uit den aard denaak is dit echter een nummer, dat als het wat lang duurt; vry eentonig wordt. „Concordia" houdt er echter bij de verschillende pauze's wei de stemming in en biedt zelfs door opgewekte varia's een aangename afwisseling. Bovendien vindt men in de verver- Schingstent een welkome gelegenheid voor een zitje en eveneens ook in'de tribune, doch met dit verschil, dat men op de tribune op een droogje zit en de ververschingstent gelegenheid geeft om zijn dorst te lesschen. Beide waren evenwel overvol bezet. Van hieruit bood de bonte menigte en vooral het schoone geslacht met hare keurige toiletjes een levendigen aanblik. De acht uitgeloofde pryzen voor het ringsteken bestonden in 12 zilveren lepels in étui, zilveren taartschepper, champagneglas met zilveren voet, gou den broche, zilveren peper en zoutvat in étui. fruitschaal op zilveren voet, gouden ring en zilveren briefopener. Deze werden uitgereikt aan de volgende dames, die 18 tot 22 ringen hadden veroverd. le prijs Alice Cocquit, Zuiddorpe. 2e prijs Leonie Bolssens, Hulst. 3e prijs Alma Govaert, Westdorpe. 4e prijs Marguérite de la Rnelle, Overslag. 5e prij3 Alb. Goethals, Westdorpe. 6e prijs Elvira Govaert, Westdorpe. 7e prijs Celina Puijlaert, Zuiddorpe. 8e prijs Saartje Blansaart, Axel. Het volgend nummer was dratkoers aangespannen op een baan van 3000 M. Prijzen en deelnemers waren als bij de vorige drafkoers. Behalve dat men had moeten kampen met de moeilijkheid om van uit het Noorden paarden (dravers) hierheen te krijgep, stuitte men oók nog op het bezwaar om renkarren te krijgen. Er schenen voor de overheid"groote bezwa ren te bestaan om vrijbiljetten te geven voor het vervoer van de zoogenaamde sulki's." Er moesten 2 paarden niet aange spannen meerennen. Prijswinners waren le prijs Florent Verberkmoes, Hulst. 2e prijs A. Kindt, Philippine. 3e prijs A. Piens, Aarden burg. Eervolle vermeldingG. de Meijer, Sas van Gent. Bovendien kreeg dë le prijswinner een fraaie zilveren medaille ter her innering aan het 10-jarig concours hippique door het bestuur van de V. V. Z. F. uitgereikt. De snelheden waren 337, 361, 364 en 365 seconden. Ter opluistering kregen we hierna een "drietal amazone's te zien. Met de regelen der rijkunst namen deze dames het nu juist niet al te nauw, maar toch zou het veleu hunner sexe aan moed ontbreken om zoo'n ritje te maken. Een goede gedachte was het daarom van enkele heeren, om ter aanmoediging voor dit nummer eeu drietal luxe prijzen aan te koopen, n.l. een zilveren taartschaal, een beker op zilveren voet en een fraaie werkdoos met zilveren garnituren. Ze vielen ten deel aan le prijs Leonie Bolssens, Huist. 2e prijs Marie Picavet, Hulst. 3e prijs Alice Cocquit, Zuiddorpe. Voor de vluchtkoors waren 8 deel nemers. De af te .leggen baan 'was 2000 M. - Na een harden strijd werden de prijzen, groot 30, f 20 en 10 gewonnen door le prijs A, Kindt, Philippine. 2e prijs Prudent Coeoe, Sas van Gent. 3e prijs C. den Hamer, Axel. Eervol vermeld A. Goethals, Sluiskil. Snelheden 147,148 en lj5J seconden. Ook in dezen wedstrijd ontving de le prijswinner een zilveren herianerings- medaille. Het eindnummer was de stoelenwed- stryd, die weer tot veel vroolijkheid aanleiding gaf. De pryzen beliepen 10, 9, ƒ8, 7 en 6 en werdeh toegewezen als volgt le prijs C. den Hamer, Axel. 2e prijs F. Verberkmoes, Hulst. 3e prijs Bolssens, Hulst. 4e prijs J. den Engelsman, Axel. 5e prijs J. Cové, Axel. Blijkbaar niet voldoend overtuigd van hun succes, boden een paar ruiters nog een extra nummer aan. Fl. Verberk moes bond nogmaals den strijd aan met zijn paardje aangespannen, tegen Aimé Piens, die als ruiter dien kamp aan vaardde, met het gevolg,-dat eerstge noemde won. Hierna werden de pryzen uitgereikt ep daarmede was het ofificieele feest ten einde, De muziek trok met een marsch huiswaarts, omstuwd door een dichten drom van menschen. De bestuurs- en comitéleden hielden zich nog eenige oogenblikken in de bestuurskamer, waar ook de vertegen woordigers der omgevende bladen de gelegenheid kregen om het bestuur met dezen dag te feliciteeren. Natuurlijk werd hierbij nog een en ander uit vroeger jareu gememoreerd en gewezen op verschillende toestanden die mee- en tegenwerkten. Intusschen was ook een globale schat ting gemaakt van het aantal entrée's. Dit naderde de 5000 menschen. Ook in financieel opzicht heeft duA de Vereeniging een goeden dag gemaakt, wat natuurlijk aan het Nederlandsche en Belgische Roode Kruis ten goede komt, daar besloten was aan deze instel lingen 10 pCt. van de netto winst uit te keoren. De V. V. Z. F. heeft eeu succes gohad als -nooit te voren en juist daardoor krijgt de viering van het 10 jarig jubi- luem een des te luisterijker beteekenis. Het Concours-hippique van thans was n.l. voor de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers eeu jubelfeest. Zij vierde het 10 jarig concours eu daarom was met kracht aau het welsiagén gewerktmaar dat meu zoo'n record zou maken, ging de verwachting te boven. Wy meenen dat voor de zooveelste maal weer het bewijs geleverd is, dat een concours hippique ouafscheidelijk is verbonden aan de V. V. Z. F. Dat zij in steeds grootere belangstelling moge deelen, tot eer van hen, die de voorvechters waren van het concours eu die zich zeer veel moeilijkheden en opoffering hebben getroost om dit hyp- pisch feest te kunnen handhaven. Zooala bekend, had er j.l. Maandag na het coDcours-hippique ook een voet balwedstrijd plaats Het betrof de finale, die beslissing gat omtrent de bekerwedstrijden, gegeven

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1