jpo. 13. 3ie Jaarg. 1 êA Zaterdag 18 1918. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. de De Graaninzameling. Buitenland. Binnenland. "T5 1 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. rrn A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. rJP Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITQEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Wegens het Pinkster feest zal as. Dinsdag geen nummer van dit blad ver- Tschijnen. s: n, n n. 5,1 n. 6,- :k U VhÉ •28 uil a v»» 10.15 Het/-B. V. M. meldtMet medewer king van het dep. van Oorlog zijn in de laatste dagen maatregelen genomen om de hand te loggen op voorraden, ;die door verschillende boeren nog niet Zijn ingeleverd. Daartoe gaan, onder 'leiding van burger controleurs, militaire Ipatrouilles rond, die niet ingeleverde producten aanstouds wegvoeren. Bo vendien zijn militairen beschikbaar gesteld voor de bewaking van wegen en veren. f Het spreekt vanzelf, dat deze strenge 'maatregelen alleen bedoeld zijn tegen boeren, die ondanks alle aanmaningen weigerachtig zijn gebleven, van hun wettelijke verplichtingen tot inlevering te voldoen. Zoo nauwkeurig mogelijk is nagegaan waar en bij welke boeren dit het ge val is anderen zullen van deze maat regelen weinig ot geen last ondervin den. Mocht dit toch wellicht een enkele maal voorkomen, door misver stand of door onjuiste opgaven, laten de goed-gezinde landbouwers dan be denken, dat zij lijden onder de ver denking die op den geheelen boeren stand is komen te rusten. Intusschen zal het aan hen die wèl hun plicht hebben gedaan, uiet moeilijk vallen aanstonds te bewijzen, dat het by hen in orde is. In het algemeen zal er trouwens naar worden gestreefd den landbouwers onnoodigen last te besparen. Naar aanleiding van persberichten over dat onderwerp van het Bureau voor mededeeliugen inzake de voedsel voorziening, schrijft Jhr. J. vau Vreden I burcb, voorzitter der Z. L. M. in het Z. I. en T. bl. „Bovenstaande mededeelingen mogen niet stilzwijgend worden opgenomen Het is niet de eerste maal dat tegen spraak van dit officieele bureau meer dan noodig is. Waar het bureau spreekt, dat bet niet moeilijk zal zijn voor de goedge ziude landbouwers te bewijzen dat bij hun alles in orde is, zij opgemerkt, dat de goedgezinde landbouwers en zeer terecht met alle kracht protcsteereu tegen onderzoek op hunue boerderijen. Indien niet streng de hand gehouden wordt om alleen bij slechte afleveraars huiszoeking te doen (naar ik verneem hebben er wei eens vergissingen plaats) dan wordt op goedwilligen een blaam geworpen die zeer ernstig is. Verder schryft het bureau, dat de goedgezinde landbouwers moeten beden ken, dat zy leiden onder de verdenking die op den geheelen boerenstand is komen te rusten. Ik wil protesteeren dat van officieele zijde zulke beweringen worden geuit, niemand beter dan de regeering weet welke groote medewer king zij van het grootste gedeelte "van de boeren en hare.organisaties onder vindt (o.a. het opstellen van het zaaiplan, vorderingen, veetelling enz.) Het gaat niet aan terwille van eene minderheid den geheelen boerenstand als onder verdenking te beschouwen. Indien door eene perfide campagne in sommige persorganen ons volk tegen het platte land is opgezweept dan past het zeer zeker niet aan het officieele bu'reau van mededeelingen om in haar stuk zulke beweringen te stijven. Men bedenke wel, dat alleen door medewerking van de boeren en van hunne organisaties iets te bereikem valt. Indien tijdig by de kwaadwillige land bouwers goede controle had plaats gehad dan was de geheele militaire huiszoeking absoluut ounoodig geweest." Dat niet alleen in onze provincie, maar ook in Holland het optreden bij de graancontröle protest uitlokt blijkt wel uit de volgende staaltjes Naar de Msb. bij geruchte verneemt, zou de ontevredenheid der landbouwers over de door de Regeering bevolen onderzoekingen en inbeslagname van voorraden zich uiten in schandelijke repressaillemaatregelen. Hier en daar zouden zij zelfs de thans te velde staande tarwe en rogge hebben omge ploegd. Dat dit gerucht misschien niet geheel ongegrond is, blijkt uit wat meu uit Haarlemmermeer aan de Rotterdammer schrijft „Het gaat niet goed. We vreezen, dat de zaak verkeerd loopt. Iu deze gemeente is de distributiebrigade nu eeuige dagen aan het werk en neemt bij de landbouwers letterlijk al het graan, ook bij de kleinste hoeveelheden die bestemd waren voor de voeding van hun éigen gezin, in beslag. We hoorden, dat zelfs bij sommige boeren aHe kippenvoer, ja, zelfs zakjes met een paar liters bruine boonen, werden iu beslag genomen. Dit wekt zóó'u verbittering, dat we reeds sommige landbouwers en waar schijnl ik niet de eersten de besten, de bedreiging hebben hooren uiten, dat zij uit misnoegen en verbittering een ge deelte vau nun te velde staande tarwe zullen uitploegen. Qit zou zeker zijn te lakenmen vraagt zich echter af, of men iu Den Haag dan totaal blind is en niet zien wil, dat men door deze huiszoekingen en het ontnemen van alle graan voor het gezin vau den producent, den boei op zijn hart trapt. We hopen, dat de boeren hun bedrei ging niet teu uitvoer zullen breug&n. Maar is het niet hoog tijd, dat de Regeering eens terdege kennis neemt van wat er nu ten plattelaude broeien de is En dat wel, voor het te laat is Over de huiszoekingen aan het Hbld. wordt gemeld Ook in de Haarlemmermeer worden op 'toogenblik, zooals men weet huis zoekingen gedaan. 't Schijnt dat het resultaat zeer tegen valt alleen kleine partijtjes haver vindt men, maar tarwe, erwten en boonen niet noemenswaard. Eigenaardige ontmoetingen hebben de militairen al gehad. Een landbouwer met 60 H.A. land had alles naar behooren afgeleverd,-* maar had op den dorschvloer nog 1,5 H.L. derde soort tarwe, dat geen menschelijk voedsel is, voor kippenvoer staan. De militairen zien deze hoeveelheid en nemen ze in beslag. De boer ziet dit kalm aan en verzoekt den commandant even te luisteren. Ik heb, zeide hij, vergunning om 15 H.A. suikerbieten te zaaien. Van deze vergunning heb ik geen gebruik ge maakt, maar daarvoor teel ik 15 H.A. tarwe. Wilt u maar even meegaan De commandant controleur loopt met den boer mee en hoort het volgende bevel geven Spant direct vier span paarden voor vier ploegen, ploegt de tarwe uit en zaait daarvoor suikerbieten inplaats. De controleur ziet den land bouwer verwonderd aan en vraagt of deze handelwijze voor den boer niet schadelijk is, maar nog vreemder kijkt hij, ais hij tot antwoord krijgt: „Neen, nog kan ik met meer voordeel suiker bieten verbouwen dan tarwe." De controleur verzocht toen aan den boer wat te wachten, omdat hij in zoo'n geval eerst instructie wilde halen. We hopen dat de boer zijn 1,5 H.L. kippen voer mag behouden, zoodat de 15 H.A. tarwe bewaard mag blijven. Een ander gevalEen boer had ge hoord, dat de controleurs totaal geen vakmenschen zijn; hij werkte twee zakken ongebluschte kalk onder een hoopje kaf, zóó dat zichtbaar was, dat in kaf gewerkt was. De militairen komen op 't erf en al spoedig valt 't bewuste hoopje kaf in 't oog. Direct volgt bevel dit kaf om te werken en zooals te begrijpen is, na kortentijd komen de twee zakken te voorschijn. De commandant laat de zakken openen en constateert, met ernstig gezicht, dat tarwebloem is ge vonden, waaruit volgt, dat deze in beslag wordt genomeu. Men kan zich het gezicht voorstellen van den commandant, toen de ontvanger van de goederen vroeg, wat er toch in 's hemelsnaam met die twee zakken kalk moest gebeuren. Zoo ziet men weer, dat ook op het platteland de een 't streng opneemt, de andere meer van de komische zijde. DE OORLOG. Gemeld wordt, dat de Fransche militaire critici de hervatting van het Duitsche offensief verwachten tegen 20 Mei, zulks in verband met de schijnge stalten der maan, welke de verplaatsing der Duitsche troepen 's nachts toelaat. Opmerkelijk is het, dat luitenaut-geno- raai Von Ardenne in het „Berl. Tagebl." zinspeelt op iets dergelijks. Dat, zooals de Fransche deskundigen meenen.Von Mackensen dit offensief zou leiden, is nog niet zoo voetstoots aan te nemen immers hij zit nog in Rumenië. Is het wachten wellicht op zijn troepen, van welke er, volgens het vredesverdrag, slechts 6 divisiën in Rumenië blijven. De officieuse mededeeling, dat de ko ning van Beieren, die de stellig hoogst belangrijke besprekingen in het Duit sche groote hoofdkwartier bijwoonde, heden naar het tront gaat, wijst onge twijfeld ook op een naderend einde van de pauze. De periode van wachten en geringe actie duurt voort op het Westerfront, waar de onderhemingen plaatselijk blijven aldus een Havas-bericht, dat vervolgtDe militaire toestand was nimmer zoo gunstig voor de Ge allieerden als thans. De militaire critici koesteren de overtuiging, dat de Geallieerden als een nieuwe stormloop loskomt, dien zullen weten al te slaan. De militaire medewerker van de Bund', wijst er op, dat Foch's tegen offensief nog wel steeds niet is losge komen, maar dat de st> rke samentrek king van troepen bij Parijs het verza melen van nieuwe reserves beteekent, waarbij vermoedelijk ook uit Afrika aangevoerde troepen zijn. Ook is op gemerkt, dat er Amerikaansche en Italiaansche contingenten staan achter het front in de Vogezen. Volgens een bericht uit Geneve komt men in Frankrijk zoo zoetjesaan weer tot een levée-en-masse. De Fransche leger-commissie besloot tot het regi- streeren van alle mannelijke Franschen van 16 tot 65 jaar. President Wilson heeft 30 Mei be stemd als dag van algemeene verdee moediging, gebed en vasten. Hij spoort de Amerikanen van alle gezinnen aan, in hun kerken en binnenkamers God te bidden, alle goede dingen te bescher men, den Gealieerden den zege te schenken en de menschen tot dat doel tot elk offer in staat te stellen ter ver krijging van een vrede, waarin de menschen rust kunnen vinden, omdat die zal berusten op genade, rechtvaar digheid en welwillendheid. Mooie giften. H. M. de Koningin heeft 1000 ge schonken ten behoeve der nagelaten betrekkingen van omgekomen visschers te Katwijk en een zelfde bedrag voor die te Noord wijk. Boonen en erwten. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft bepaald Art. 1. Stam- of stekboouen (behalve witte en bruine consumptieboonon) en erwten, (behalve groene, vale, grauwe en gele consumptie-erwten), voor zoover zij voor den zaai in groenteutuinen in aanmerking komen eu daarvoor worden bestemd, zullen niet worden gevorderd voor 1 October 1918, terwijl de na' bovengenoemden datum nog aanwezige

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1