Zaterdag 11 Mei 1918. 34e Jaar#. No11 1 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. de, De eenheidsworst. Binnenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bufeau Weststr. D 11. tot 5 regels 50 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. tot :s: m.É m.6r }k Vlri! .28 iii n vu i 10.4) Het bestuur der vleeschhouwersver- eeniging .Eendracht" verspreidt een 'schrijven, waaraan het volgende ont leend wordt in de Avp. Menig hongerlijder zijn wij dat tegenwoordig niet allemaal gevoel de zich telkens reeds het water in den mond komen, als hij strijk en zet eiken dag maar weer in zijn lijfblad las van die ook voor hem bestemde, veel besproken: Eenheidsworst, tot hij ten slotte in dezen schralen duren tijd, ook zelfs al het goedkoope watertanden be gon te verleeren en dan dacht aan het oude spreekwoord, dat praatjes geen gaatjes vullen en ook geen hongerige magen. Maar eindelijk is ze er dan toch Waar wij nu adviseeren beter teu halve gekeerd dan ten heele gedwaAld, vreezen wij intusscben dat ook onze stem zal zijn, die eens roependen in de woestijn. Immers is er niet van alle zijden reeds gewezen, dat het ma ken van de Ongeluks- of z.g. Eenheids- I worst uit den booze is Een algemeen slachtverbod, hoe nadeelig ook voor degenen, die in het vleeschhouwersbedrijf hun bestaan plachten te vinden, wordt in vakkrin gen eerlijk erkend als een noodzakelij ke maatregel om op den duur weder te komen tot een behoorlijke vleesch- voorziening, daar inderdaad de veesta pel door de groote afslachting in het afgeloopen najaar ontzettend heeft ge leden, waartoe het schaarsche en dure veevoeder aanleiding gaf. Toen kwam dan het slachtverbod, doch ongeveer te gelyk daarmede de ukase betreffende de Ongeluks- of z.g. Eenheidsworst. Wanneer men nu weet dat een groot gedeelte van het jonge ve duizenden exemplaren wordt gebruikt voor deze worst, die moet worden gemaakt voor negentiende uit rund- en voor een tiende uit varkens- vleesch, en in aanmerking neemt, dat in dezen tijd het zoo vermagerde vee in het land moet, waar het eenige maanden zou dienen te blijven --- duur voer heeft ,men hier dus heelemaal niet van noode om als bruikbaar slachtvee weder in aanmerking te kunnen komen, dan eerst zal men begrijpen, hoe, economische groote schade wordt aangericht, door het Ne- derlandsche volk per hoofd en per hoofd en per week 1 (zegge één) ons worst toe te kennen in den zomer, dien we te gemoet gaan, bovendien een absoluut onsmakelijk product, om er nu nog maar niet van te spreken dat aan de bereiding niet de noodige zorg kan worden besteed, daar ze altijd in zeer groote massa in den kortst mogelijken tijd moet worden klaar gemaakt. En nu meene men niet, dat we hier maar in het wilde met woorden scher men Het bewijs toch is reeds geleverd, dat geheele partijen voor de consumptie ongeschikt bleken en als varkensvoer moesten worden gebruikt. En hoe heeft men zich deze regeling gedacht voor alleen-wonende personen Moet voor hen een ons worst worden afge sneden, terwyl 'n stuk gesneden worst toch niet kan worden gekookt In verband met al het bovenstaande vragen we ons met verbazing af, welke adviseurs hier aan het woord geweest zijn en den Miuister hebben bewogen, het Nederlandsche volk een dergelijken strop te bezorgen, die de schatkist op millioenen guldens komt te staaü, waarbij de slagersbedrijven ten doode werden opgeschreven en patroons en gezellen met vrouwen en kinderen de dupen der historie worden, terwijl slechts 30 of 40 vleesch waren-fabrikanten ervan profiteeren Een algeheel slachtverbod nood zakelijk naar wij erkennen moet ook zoodanig geinterpreteerd worden, dat het slachten absoluut is uitgesloten ook voor bet legerDe millioenen Kg. gezouten of bevroren vleesch zullen wei voldoende zijn om in den over gangstijd in de behoeften te voorzien. Thans echter zijn nog duizenden koeien per week noodig om de geheele Ned. bevolking één ons worst per week te bezorgen. Wanneer echter in plaats daarvan de vleeschvoorziening aldus ware geregeld, dat kalfsvleesch werd verstrekt, hetwelk in groote hoeveel heden in de consumptie gebracht kan worden door de nuchtere kalveren eenige weken met de van de fabrieken terugkomende z.g. ondermelk te mesten dan zouden de slagers in elk geval vry wat degelijker vleesch kunnen leveren, daar nuchter kalfsvleesch, zooals bekend is, nagenoeg geen voedingswaarde bezit dan kreeg voorts de mester een behoor lijken prijs voor Zijn kalveren de Ned. burger voor niet al te hoogen prijs een behoorlijk stuk vleesch dan behoefden van de schatkist geen offers te worden gevergd en kon de slager zijn bedrijf althans eenigszins gaande houden tot in den nazomer met de distributie van rundvleesch zou kunnen worden aan gevangen hetgeen echter alleen mogelijk is indien thans onmiddellijk de fabricage van de Eenheidsworst wordt gestaakt. Als lieden, uit den aard van hun bedrijf met de practijk volkomen op de hoogte, adviseeren in dezen de Neder landsche slagers-unaniem Excellentiestaak onmiddellijk dit roekeloos bedrijf. Houdt het Ned. volk niet langer aan den praat en bespaar het verdere nieuwe teleurstellingen. Moord den veestapel niet verder uit Sla niet in den wind het welsprekend protest uit de Ned. Slagerswereld, op zoo menige winkelruit van' een tot stilstand gebracht bedrijf te lezen 1 En ten slotte bedenk Excellentie, dat de tijd niet ver meer zal zijn, dat uw collega Treub U verwijtend vragen zal waar zijn mijn millioenen gebleven Commissaris der Koningin. Naar gemeldt wordt, is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg, den staatsraad in buitengewonen dienst, jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck en is in zijn plaats benoemd zijn zoon, het lid der Tweede Kamer voor Gulpen jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Twee technische uitvindingen. Een wetsontwerp is ingediend tot bekrachtiging van een met den heer J. G. arts, eigenaar van een privaat-insti tuut van chemische en mechanische technologie-te Dongen, gesloten overeen komst, welke betrekking heeft op twee technische uitvindingen. lo. Het terro-carboniet-procédé 2o. het metaal-scheidingsprocédé, beide vol- gents symsteen-arts. Het eerste procédé beoogt ijzer- en staalbereiding rechtstreeks uit het erts zonder bemiddeling van de hoog- en cokes ovens en met slechts 1/3 van de hoeveelheid kolen, thans in een hoog ovencomplex benoodigd. Op eenvoudi ger en economischer wijze zou langs dezen weg beter ijzer en staal worden verkregen. Het tweede procédé beoogt de waarde volle metalen koper, zink, lood, cad mium, eventueel zilver, uit de doorgaans waardeLoozemengertsen terug te winnen. De producten zijn de bovengenoemde metalen in zuiveren toestand en ver schillende anorganische verfstoffen. Alvorens de Regeering besloot de beschikbaarstelling van gelden voor het onderzoek en de< exploitatie van deze uitvindingen te bevorderen, zijn beide systemen beoordeeld door professoren uit Delft en Amsterdam benevens door een hier te lande verblij venden buiten- landschen metallurg, bouwer en leider, van verschillende hoogovenwerken. De rapporten dezer deskundigen waren zó'ó gunstig, dat de Regeering tot de aan- hangigmaking van het ontwerp besloot. De Regeering is tot de overtuiging gekomen, dat het hier twee uitvindingen geldt, waarvan de kans op welslagen als groot mag worden aangenomen en die, na in de praktijk deugdelijk te zijn gebleken, zeer groote economische voor- deelen voor den Staat zullen opleveren. Zij achtte zich daarom gerechtigd, tegenover deze gunstige kansen de beschikbaarstelling van een som van 600 000 te bevorderen voor het in het leven roepen van een industrieele proefinstallatie, bepogende het instellen om een onderzoek naar de deugdelijk heid van de twee genoemde systemen en voor het mede exploiteeren in het groot van die systemen bij deugdelijk bevinding daarvan in Nederland en zijne koloniën. Rijst. De minister van landbonw heeft aan de lijst van artikelen, aangewezen ingevolge artikel 1 der Distributiewet 1916, toegevoegd .rijst, voorzoover deze dient tot vervanging van aardappelen" en heeft yoor deze ryst een maximum- inkooppry's vastgesteld van 36 per 100 Kg. Aan gemeentebesturen heeft de miuister innverweging gegeven, deze rijst te verstrekken tegen 15.25 per 100 Kg. aan grossiers en tegen 16 per 100 Kg. voor detaillisten. Voorts heeft de minister voor deze rijst vastgesteld een maximum-groot- handelprijs van ƒ15.25 per 100 Kg. en een maximum-kleinhandelprijs van 20 cent per Kg. Voor rijst verstrekt aan zieken en zwakken blijven de maximum prijzen gehandhaafd vastgesteld bij 's ministers beschikking van 8 April 1918. De Kamerverkiezingen. De Vrijz. Democraat geeft de volgende definitieve candidatenlijsten van de vrijz.-dem. partij Oostelijke groep Mr. H. P. Marchant, E. M. Teenstra, W. O. A. Koster, Mr. P. J. Oud, M. E. Leniman—Bosch, U. G. Schilthuis, Mr. Dr. P. C. Andreane, A. Voorbrood, F. E. H. Ebels, G. C. Lunsingh Meijer. Westelijke groepTh. D. Ketelaar, Mr. J. Limburg, Dr. Aletta, H. Jacobs, Mr. L. N. Roodenburg, Jhr. Mr. Dr. E. A. v. Beresteijn, Herman Snijders, P. Nolting, Dr. A. van Raalte, Mr. S. J. L. van Aalten, Klaas de Vries Szn. Zuidelyke groep Mr. H. P. Marchant, G. Nypels, L. Ackens, S. de Vriesv. d. Reyden, E. Snellen, A. v. Nijnatten, J. B. H. Klijnen, F. H. van Rummelen, F. J. Perdok, J. Zylstra. Tamme konynen. De Minister van Landbouw heeft bepaald lo. de aflevering van tamme konij nen is verboden 2o. het vervoer van tamme konijnen uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des lands, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden. Door de Rijkscommissie van Toezicht op de Eiervereeniging en de Pluimvee- vereeniging kan in bijzondere gevallen ontheffing van de verbodsbepaling sub 1 en 2 worden verleend. Geïnterneerden in den landbonw in Zeeland. Wij lezen in het Z. L. en Tbl. In verband met terzake gevoerde correspondentie brengt het Provinciaal bemiddelingsbureau het navolgende onder de aandacht van belanghebbenden. Z. E. de Minister van Oorlog zal het te werk stellen van geïnterneerden in Zeeland toestaan onder de navolgende voorwaarden, teneinde aldus tegemoet te komen aan het gebrek »an werk krachten. Op één eiland worden slechts geïntér- neerdeu van één der groepen der oorlogvoerenden toegelaten. De eilanden Schouwen en Duivenland, St. Philipsland, Tholen, Noord- en Zuid- Beveland worden opengesteld vooralle geïnterneerden. Walcheren blijft gesloten voor geïn terneerden der geassocieerde Staten. Overigens blijft dit eiland alleen ge sloten in hoofdzaak voor wat betreft de kuststrook over een breedte van 2000 M. en voor het Noordelijk deel ten N. van den kunstweg Domburg, Oostkapelle, Serooskerke, Gapinge, Veere. Zeeuwsch-Vlaanderen blijft voor wat een grensstrook van 1000 M. voor allen

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1