ine, I, No. 10. Woensdag 8 Mei 1918. 34e 3aars. M, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. ken, :nd. 3t 1 (Of raat Het a tot den 5SE.( AXELSCHE COURANT. DU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post*70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Westatr. D 11. AUVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagmiddag TWAALF ure. raat arde den, aat), 1? unst van i>5. IDT, 25. DE OORLOG. Van het Westerfront melden de wederzijdsche officiëele berichten tot heden eenstemmigGeen nieuws. We bepalen ons daarom tot hetgeen de overzichtschrijver van de At»», geeft over hetgeen in de afgeloopen week is voorgevallen op dat gedeelte. Is het op het oorspronkelijke front van aanval in het Westen gebleven bij hevige artillerie-gevechten, op het front waar de laatste doorbraakpoging gedaan is, namelijk het gedeelte ten Z.W. van Yperen, is de worsteling eigenlijk geen oogenblik gestaakt geweest. Dit teekent ook het beste het grootste belang, dat de Duitscbe bevelvoering hecht aan de operatie van generaal Sixt von Arnim. In voortdurenden stryd op korte afstan den zijn de legerkorpsen der generaals Sieger en Eberhard doorgedrongen tot Locre, ja op den 25sten is door enkele voorste troepen zelfs de Kemmelbeek bereikt en was men dus in den volsten zin des woords doorgedrongen in den rug der bezetting van het Yperensche bruggehoofd. Maar daarop zijn de Bondgenooten met sterke krachten over gegaan tot den tegenaanval en hebben zij de Duitschers o.a. teruggeworpen uit Locre (een dorpje gelegen ten W. van Kemmel, in de lijn welke Yperen met Bailleul verbindt Intusschen verloren de Bondgenooten ook terrein ten O. en ten N.O. van waar de voorste Duitsche troepenafdee- lingen nu zijn genaderd tot Verloren Hoek, Hooge, Zillebeke en Voormezeele, 5RDE* essen Zal arsnij ecnet lareel rbiers haren msitie kisten or NEDERLAND IN 1795. Vele andere oorzaken voegden zich bij het pijnlijke gevoel, hetwelk ons in een vreemd land kwelt, waar nog de speel- genooten onzer jeugd, noch genoeglijke herinneriogen onze ledige oogenblikken aanvullen, om de jonkvrouw het leven eer als een last dan als een genot te doen beschouwen. Door de eenzame levenswijze van haren vadei, was zij insgelijks gedwougeu in afzondering te leven, en slechts zelden gaf, of ontving zij bezoek nog zeldzamer verscheen zij in gezelschappen, waar maagden en jongelingen vereenigd waren. Zulk een afgezonderd leven behaagde nimmer aaD een achttienjarig meisje, dat van een levendig gestel, en van hare schoonheid bewust, er naar haakt, de menschen en de wereld te zien en te leeren kennen en het allerminst gevoelt de maagd zich gelukkig, die door vurige verbeelding weggesleept, zich een romantische we reld schept, wanneer de werkelijke we I reld niet nu of dan hare droombeelden verwezenlijkt. In den omgang met haren vader vond zij niets, wat haar hart voedsel kon vanwaar de linie dan verder loopt Westwaarts van den Kemmel (om welk dorp en den daarbij gelegen berg van dien naam zoo verwoed is gestreden) naar Baileul. Zijn dus aan de eene zyde de Duit schers er nog niet in geslaagd, zelfs het bruggehoofd Yperen ten val te brengen en blijft dus het resultaat van den zooveel offers kostenden strijd bene den de gestelde verwachtingen, aan den anderen kant is de bondgenoot schappelijke linkervleugel evenmin in een betere positie gekomen. Nog steeds blijft hier de crisis voortduren en al kan de tijd gelegenheid hebben gegeven alles voor te bereiden om zoo noodig groote troependeelen en veel oorlogs- materieel onmiddellijk in te schepen (bijv. te Duinkerken) zoo is daarmede nog geenszins uitgesloten, dat indien de Duitschers ten slotte in de richting van Poperinghe nog eenige kilometers terrein winnen de geheele Yserlinie zal moeten worden prijsgegeven. Sterke Fransche reserves worden dan ook in de lijn Yperen-Bailleul opgeworpen als een dijk om den opkomenden vloed te keeren, want afgescheideu van de hoogst na- deelige omstandigheid, dat op een nog veel grooter gebied drukkende hand van den overwinnaar zal komen te rusten, zouden daaruit nog belangrijk nadeeliger gevolgen voortvloeien. Volgens de „Daily Telegraph" die het bericht uit Zwitserland heeft gehaald, is nu het voorjaarsoffensief van de Oostenrijkers tegen de Italianen op het punt los te barsten. Van de zelfde verschaffen, op zijn somber en norsch gelaat vertoonde zich zelden een glim lach nog zeldzamer sprak hij vertrou welijk met zijn kind. Monsieur Léon was nog minder ge schikt om der jonge dame het leven dragelijk te maken zijn uiterlijk voor komen alleen was in staat het meest romantische meisje prozaïsch te stemmen al was het ook, dat hij van tijd tot tijd eene houding traohtte aan te nemen, alsof hij door de bekoorlijkheden van het meisje weggesleept, geheel verrukt was doch in die oogenblikken geleek hij veel op de gans, die beproefde den fleren tred van het paard na te bootsen de snapachtige en lichtzinnige Julia kon wel voor eenige oogenblikken door hare vleiende toog de aandacht der schoone Odegunda boeien maar weldra volgden walging en verveling, en de ledigheid in het hart, in den geest der maagd werd des te pijnlijker gevoeld. Voor eenige maanden echter was er een korte afwisseling in deze hatelijke eentonige levenswijze gekomen. De oude baroD moest een reis naar den Haag doen door lang smeeken was het Odegunda gelukt haren vader er toe te bewegen, dat zij hem zou vergezellea, en ofschoon de edelman terstond na het afdoën zijner zaken naar zijn algezouderd verblijf terugkeerde, en zijne dochter niet vergunde Idnger in de Hofstad te blijven, had zij echter tijd genoeg gehad zijde wordt ook gemeld, dat de Turken samen met de Duitschers en onder Duitsche opperleiding, voornemens zou den zijn in Mesopotamië en tegen Palestina een actie tegen de Engelschen te beginnen. De lezer zal zich wellicht herinneren hoe de toestand in Palestina is. Den 9den Maart heeft de laatste groote offensieve beweging der Engelschen in Palestina plaats gehad. In hoofdzaak was deze gericht tegen de stellingen der Turken, gelegen aan de Westzijde van de Jordaan, ongeveer in een lijii tusschen de zee en laatstgenoemde rivier gelegen en de verbindingslijn Nabulus-Jeruzalem halfverwegekruisen de. Deze Engelsche aanval slaagde over een front van ongeveer 20 K.M., over welk deel de vijandelijke linies over een diepte van 3,5 a 5 K.M. werden binnengedrongen. Nadien zijn nog wel op enkele punten, ook ten O. van de Jordaan, uitvallen gedaan, maar groote verschuivingen hadden niet meer plaats. In Mesopotamië waren de Engelsche expeditionaire troepen eveneens zege vierend opgerukt, Den 26sten Maart is in een slag aan de Euphraat de Turksche krijgsmacht aangegrepen en verslagen, waarby, tengevolge van omvattende bewegingen van Engelsche ruitery, welke zich plaatste op den terugtochtsweg der Turken ruim 3000 krijgsgevangenen door de Engelschen zijn aangebracht. Tegen deze door de Syrische woestyn gescheiden concentrischen opmarsch der Engelschen zal d% Duitsch-Turksche in aaorakiDg te komen met eenige jon ge lieden, die door hare schoonheid ver blind, elkander het bezit der vreemde- liuge betwistten. Het edel en manneljjk voorkomen van Gudtaaf van Heyderi* scheen het meest te beantwoorden aan het ideaal, hetwelk zij zich in de een zaamheid van een aanstaanden echtge noot gevormd hadalthans de jonge krijgsman geloofde, dat hij gelukkig genoeg was, de meestbeguustigste te zijo en toen het regiment, bij hetwelk hij zich bevond, acht dagen nadat Odegunda de residentie verlaten had, bevel ontving de bezetting van Nijmegen te versterken had Gustaaf het schoone meisje meer dan eens bezocht. De baron Vilroi scheen deze bezoeken van den jongeling onverschillig aan te zienvolgens ge woonte wandelde hij in de lanen, op de heide of sloot zich met Monsieur Léon op. Deze laatste staarde van Heyden met een onbeschaamde driestheid aan, toen deze voor de eerste maal een be zoek op het kasteel aflegde, en toen de jongeling hem reeds lang voorbij vvas, grijnsde hij hem zoo kwaadaardig aan, dat de kamerdienaar van den baron bij zichzelven de opmerking maakte, dat de jonge krygsman Léon afkeer inboezemde wellicht alleen als oorzaak van het groo te verschil in lichamelijke schoonheid want in lage mannenzicleti is de na ijver op iets, dat bij uitsluiting voor de vrouwen van waarde moest zijn de troepenmacht ook noodwendig geschei den moeten opereeren. Dat hierbij het voornaamste gewicht zal worden gelegd op de beweging in de richting Jeruzalem mag wel als vast staande worden aan genomen. We zien zelfs in de aange kondigde Duisch-Turksche onderneming onder generaal Falkenheyn een verder reikenden opzet, dan alleen een be lemmering van den opmarsch der Engelschen langs Euphraat en Jordaan. Het zou ons niet verwonderen, als het doel dezer onderneming zal blijken te zijn, vermeestering van het Suez'-kauaal om aldus Engeland economisch diep te treffen, door de kortste verbinding met Britsch-Indië af te snijden. Ridou, de zeer geziene militaire mede werker van het „Journal des Débats", die juist is teruggekeerd van het front, geeft een zeer bemoedigend overzicht van den huidigen toestand en schrijft: Toen ik de voorlaatste maal aan het front was, was de Kemmelberg juist genomen en er was ontegenzeggelijk zekere neerslachtigheid over de moge lijke gevolgen van dit verlies. Toen ik er thans terugkeerde, was ik uiter mate verheugd, het allergrootste ver trouwen te vinden bij alle officieren van de Geallieerden en bij de troepen, door de prachtige wijze waarop de Duitschers zijn tegengehouden. Dinsdag was een grootsche dag voor de Geallieerden, want toen verloren de Duitschers den Kemmelberg weer aan de Geallieerden Nooit van te voren heb ik zoo'n goede kameraadschap en zulk een wederzijd- schoonheid even sterk als het benij den van andere bekwaamheden. Thans bevond Gustaaf zich weder op weg naar het verblijf vaD haar, die hij beminde, met al de kracht en hevigheid welke mannen van een vast karakter plegen eigen te zijn. Moeilijk was het te beslissen, of het meisje hem met dezelfde geestdrift lief had. Indien uiterlijke blijken van ge negenheid en schoonschijnende woorden immer de tolken van het gevoel waren, dan voorzeker had niemand meer reden, zich vurig bemind te wanen dan Gus taaf, en hij, verblind en bedwelmd door zulk eene schitterende schoonheid, hare betuigingen had kunnen betwijfelen, Toen de jongeling na twee maanden afwezigheid de breede trappen weder beklom, welke naar de deur van 't kasteel leidden, en hij de bekoorlijke gestalte van de aangebedene schoone zag, klopte zijn hart van de zuiverste vreugde. Was Odegunda van zijn komst bewust ge weest. of was het bij toeval, dat zij hem zoo sierlijk eu smaakvol uitgedoscht te gemoet trad. Een satijnen kleed deed de volmaaktheid van hare leest in al deszelfs bekoorlijkheden uitkomeD, ter wijl de ravenzwarte lokken langs hals eD boezem golfden eu het bezielde oog van vreugde scheen te schitteren bij bet wederzien van den jongeling. Wfordt vervolgd

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1