Binnenland. Gemengd Nieuws. distributie", bestaande uit de dames Kappeijne van de Coppelle geb. Wygers en Swaan-Takes. Bloem en meel. De minister van landbouw heeft be paald, daf aan art. 27 der Distributie regeling voor brood, bloem, meel en rogge wordt toegevoegd een derde lid, luidende Het is den bakker verboden anders te bakken dan van grondstoffen welke hem ingevolge deze distributieregeling zijn verstrekt. Dit verbod is niet van toepassing op de bakkers wonende in een gemeente waarvoor door den regee ringscommissari8 voor de Rijksgraan ver zameling alle bons der broodkaarten geldig z\jn verklaard voor koop en verkoop van tarwebloem, tarwemeel en roggemeel. Voorts heeft de Minister bepaald, dat a. op de bons der wittebroodkaarten welke geldig zyn voor den aankoop van bloem resp. regeeringsbloem, in plaats van 125 gram 75 gram bloem, resp. regeeringsbloem, zal kunnen wor den gekocht en verkocht b. op den bon der bruinbroodkaarten welke geldig is voor den aankoop van meel, resp, regeeringsmeel, in plaats van 250 gram 150 gram meel, resp. regeeringsmeel, zal kunnen worden gekocht en verkocht. De Minister heeft, overwegende dat in verband met het in werking treden van het zaogenaamd rayonstelsel voor de distributie van bloem en meel, de levering daarvan aan den tusschenhan- del heeft opgehouden, zoodat de daartoe behoorende personen de provisie moeten derven, bepaald, dat aan tusschenper- sonen in den meelhandel, die gedurende de maanden April tot en met September 1917 een rol vervulden bij de distributie van bloem en meel, resp. regeerings bloem en regeeringsmeel, gerekend van 1 December 1917, een schadeloosstelling wegen derving van provisie zal worden uitbetaald. Deze schadeloosstelling zal voor iederen tusschenpersoon worden vastge steld door de commissie tot beslechting van provisiegeschillen, bedoeld in de beschikking van 30 April 1917. LUnkoekenmeel als broodmateriaal. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt, dat de bestaande schaarschte van grond stoffen, die tot nu toe gebruikt werden, de vraag heeft doen rijzen, of niet ook andere materialen aan de broodbereiding konden dienstbaar worden gemaakt. Daarvoor kon in aanmerking komen lijnkoekenmeel, waarvan nog een vrij groote voorraad beschikbaar is. Met deze grondstof zijn daarom proe ven genomen, die een zeer bevredigend resultaat hebben opgeleverd. Er is brood gebakken, dat samengesteld was uit 40 pCt. tarwemeel, 40pCt. roggemeel, 10 pCt. erwtenmeel, 5 pCt. lijnkoeken- meel en 5 pCt. grind, en men heeft nagegaan hoe door een groot aantal personen dit brood werd beoordeeld. De eerste proef is genomen door de arbeiderscoöperatieve „Voorwaarts" te Utrecht. Gedurende vijf dagen werd door 390 personen, ook oude en jonge, het brood gegeten. Bij niet meer dan 4 personen deden zich eenige spijsverteeringsstoor- nissen voor en bij twee maaglijders eenige maagpijn, Er waren echter slechts 2 personen, die de ondervonden bezwareu aan het brood toeschreven. Daartegenover waren er andere maag lijders, die verklaarden zich met het gebruik van dit brood beter te gevoelen dan vroeger. De smaak van het brood bleek eenigs- zins afwijkend te zijn, maar men ge wende er spoedig aan en bemerkte daarna niet meer op, dat de smaak wat verschilde van ander brood. Slechts 2 peronen (uit één gezin) vonden het brood onaangenaam in het gebruik. De overigen gaven er zelfs de voorkeur aan om zijn hoogere voedingswaarde. Zij zeiden op dit soort brood beter te kunnen werken. Een tweede proef werd op een dorp genomen met een beperkter aantal per sonen, 26 in getal, maar gedurende veel langer tijd, n.l. 14 dagen Ook door dezen werd het brood gunstig beoordeelder deden zich geen maag- of darmstoornissen voor. De Centrale Gezondheideraad, onder welks toezicht deze proefnemingen zyn gehouden, heeft dan ook den minister van landbouw, geadviseerd, dat er uit het oogpunt der volksgezondheid geen overwegend bezwaar kan bestaan lijn koekenmeel op de bovengemelde wijze te bezigen voor broodbereiding. Ingevolge dit advies zal dan ook de samenstelling van het bruin brood bin nenkort verandering ondergaan. Tweede Kamer. In de vergadering van Dinsdag is het wetsontwerp tot heffing van 50 opcenten op de verdedigingsbelasting aangenomen met 59 tegen 2 stemmen. Nederland en Duitschland. Naar aanleiding van verschillende berichten, zoowel in binnen als buiten- landsche bladen nopens den stand der tusschen de Nederlandsche regeering en de regeering, te Berlijn gevoerde be sprekingen, is aan het Ned. Corr. Bureau in Deu Haag bij navraag aan het depar tement van buitenlandsche zaken ge bleken, dat omtrent den stand van zaken op dit oogenblik niets anders kan worden medegedeeld, dan dat de bespre kingen nog gaande zijn. Uit goede bron verneemt het Hund. dat, wat betreft de zand engrindkwes- tie, reeds overeenstemming is verkregen in dien zin, dat zonder voorafgaand onderzoek bepaalde hoeveelheden zullen worden doorgevoerd op de enkele ver klaring der Duitsche regeering, dat het doorgevoerde materiaal niet voor mili taire doeleinden zal worden gebezigd. Betreffende het vervoer op de spoor lijnen in Limburg worden sinds eenige dagen nadere besprekingen te Berlijn gehouden tusschen onzen gezant en de Duitsche regeering. Wapens en munitie zullen niet worden vervoerd. Daarover is men het eens. De moeilijkheid betreft het vervoer van levensmiddelen voor de troepen en het aantal der treinen. Ook hieromtrent hoopt men tot overeenstemming te zul len komen. Bewaking van vliegtuigen. Door den opperbevelhebber is onder staand schrijven ter kennis van de autoriteiten van de landmacht gebracht Niettegenstaande reeds herhaaldelijk door d i commandant van de Lucht vaartal Jivling lij de betrokken autori teiten werd aangedrongen op krachtige maatregelen daartegen, worden meer malen ernstige beschadigingen toege: bracht aan op Nederlandsch gebied landende vreemde -vliegtuigen, doordien zoowel burgers als militairen zich niet ontzien, soms op zeer kwetsbare plaatsen de toestellen te beklimmen en demon teerbare onderdeelen daaruit ontvreem den ol vernielen. Daartegen moet met de meeste gestrengheid worden opge treden. Niet alleen moet elk geland vreemd vliegtuig onmiddellijk na de landing onder atdoende militaire bewa king worden gesteld en blijven, totdat deskundig personeel uit Soesterberg zat zijn aangekomen, doch de commandant van den bewakingstroep dient er voor verantwoordelijk te worden gesteld, dat noch burgers noch militairen, het toe stel aanraken, terwijl alleen op last en onder toezicht van de militaire autoriteit ter plaatse voorzorgsmaatregelen mogen worden genomeu (b.v. bij hevigen wind) om beschadigingen te voorkomen. Dit is zeker een order, die wel ouder het oog van iedereen mag komen en niet het minst vanv militairen en mare- chaussée's zeiven. Het is vaak opmerkelijk, hoe deze het publiek op overdreven wijze op een afstand houden en zelf hun nieuws gierigheid niet kunnen bedwingen. Zoo laatst nog, toen werd gesommeerd: niemand op het land, terwijl naast een sergeant en twee gewapende soldaten nog een marechaussée en later een wachtmeester en gemeenteveldwachter ter bewaking-! rond de machine liepen en zelfs den eigenaar en den pachter werd aangezegd, dat zij zich moesten verwijderen, Het duurde niet lang of men zag ook militairen de machine beklimmen. Het aardappelrantsoen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt In een vergadering met de vertegen woordigers van de besturen der groote gemeenten en het bestuur der Vereeui- ging van Nederlandsche Gemeenten is de vraag onder de oogen gezien, of het mogelijk is met het bestaande rantsoen aardappelen voort te gaan tot 1 Juli, het tijdstip, waarop mag worden ver wacht, dat er voldoende nieuwe aard appels zullen zijn. Gebleken is, dat de beperkte voorraden waarover men nog te beschikken heeft, dit niet toelaten. Wil men dus niet de kans loopen, dat op een bepaald oogenblik in het geheel geen aardappelen gedistribueerd kunnen worden, dan is, evenals ten vorige jare, een vermindering van het rantsoen onvermijdelijk. Daarom zal voor de periode, loopende van 22 April—19 Mei aan de gemeentebesturen worden ver strekt 13 K.G. per hoofd der bevolking. In de gemeenten waar van 22—29 April reeds 4 K.G. werd verstrekt en voor de week van 29 April 5 Mei reeds een gelijke hoeveelheid werd toegezegd, zal voor de laatste twee weken van dat tijdvak dus nog resp. 3 en 2 K.G. kunnen worden gedistribueerd. Voor de periode van 20 Mei16 Juni wordt dan 8 K.G. en voor die van 17 Juni 30 Juli nog 4 K.G. verstrekt. Deze vermindering van hetaardappel- rantsoen zal worden goedgemaakt door een extra-verstrekking van peulvruch ten en rijst in zoodanige hoeveelheden als overeenkomen met de voedings waarde der aardappelen, die men min der ontvangt. Stikstof uit de lucht als meststof. In verband met de onlangs gehouden vergadering der Algemeene Tt chnische Vereenigfing van Beetwortelsuikerfabri kanten en Raffinadeurs hebben zes fabrieken direct toezegging gedaan, deel te nemen in een eventueel op te richten stikstofindustrie en wel tot een bedrag van ongeyeer 50.000. Meel uit Argentinië. Naar het Ned. Corr.-bureau uit goede bron verneemt zal de „Hollandia" bin nen 10 dagen uit Buenos Ayres ver trekken met 4500 ton meel. AXEL, 3 Mei 1918. Tot geruststelling van de velen, die vaak teleurgesteld worden wanneer regeeringsvisch wordt verkocht, kunnen we melden dat thans door het Distri butiebureau een betere regel getroffen is! Iedereen die zulks verlangt, krijgt nu een nummer zoodat zij, die b.v. vandaag geen visch meerkonden koopen toch een volgende maal aan de beurt komen, naar gelang van het nummer dat m.en heeft. Op twee dingen wenschen we nu te wijzen. Vooreerst dat nu ieder zijn nummer beware, opdat dit niet verloren ga, en 2e laat nu iedereerlijk zijn dat men b.v, geen verschillende nummers tracht op te halen voor hetzelfde gezin. Voor de beambten is dit niet te controleeren, maar daarom diene het publiek zooveel mogelijk mede te werken, opdat een door het bureau toegepaste maatregel, zoo goed mogelijk uitvoerbaar is. gever maak f De half 1 lijk ti de ge 'heel PR] Voorm Nam Voorin Nam Arr En wat de te weing aanvoer betret daarin zal ook verandering komen. We hebben daaromtrent verblijdend berichten vernomen. Zooals we rees vroeger schreven, zit ons gemeend bestuur, met name onze Burgemeeste niet stil, al is het, dat niet altijd diret een gunstig resultaat bereikt wordt. We kunnen nu mededeelen, dat doo. de Burgemeesters van Axel en jL,. kens, na onderling overleg, een maat regel is getroffen, waardoor het mogelij zal zijn, dat voor onze gemeente dri maal per week visch in voldoende tnat beschikbaar zal zijn. Alleen thansm geldende militaire maatregelen zij oorzaak, dat de visschers niet kunne uitvaren naar de voor hun vischvai® gewensebte plaatsen, doch dit is, late we hopen, een kwestie van enkt; dagen. Een ander ook belangrijk berid 'voor onze gemeentenaren is zeker, de H. na aanvraag door den Burgemeeste we£en alhier 25 K.G. kalfsvleesch is aangek totpf7, men. Dit vleesch afkomstig van vett wegen (geen nuchtere) kalveren wordt va f50 ol zieken - na geneeskundig advies E- beschikbaar gesteld. Gisterenavond werd alhier dooh L- c gemeentepolitie beslag gelegd op kilogram bloem en 45 kilogram tarw m. toebehoorende aan C. M. v. L., bakfeis wej alhier. Alles was verpakt in pap»0'^^ ren zakken, die verborgen wart in een kippenhok op eenigen afstat m. l van de woning. als vo Gisterenmiddag werd alhier ivoren, dhr. J. M. van den Bon ten oversta# A. van notaris Dregmans en ten verzoek van de heeren Gebr. Dierick te Ka A - wacht herveild het hotel .WillemIILp. b. Kooper werd dhr. F. W. Dielemaiwegen slager alhier voor 5400. Bij het te Middelburg gehoudf®vertr< examen voor de acte lager onderwj50^^ zijn o.m. geslaagd de dames N, vo, Koelmans van Ter Neuzen, J. Ploos j. j. Amstel van Sluiskil, J. A. de Smflbpleed van Sas van Gent, en de heeren if 10 of Kambeen van Hontenisse, J. V. Castei miller van Stoppeldijk, C. J. Overboek 1 van Ossenisse en J. G. J. de Daalvivan Hulst. Op 57 jarigen leeftijd is te Utreak overleden ds. W. A. Vroolijk, em. prd Ver der Geref. Kerk te Zaamslag. Zaten Zw Bij enkele candidaatstelling Lchti Dinsdag in het district Middelburg &n- Q lid van de Provinciale Staten vijejg z Zeeland gekozen de heer J. H. Geschieife^., ant-rev. Gisteravond is te Sas van Gei de Groentendrogerij .Canisvliet" gebet uitgebrand. Door flink aanpakken biet j)0] de vlasfabriek gespaard. De schal Aa, werd berekend op ruim honderd dl q6( zend gulden. Er waren 30 ton giverw. droogde groenten aanwezig, die ve rj brandden. Dinsdag is ingebroken in het mill tair bureau der vesting-artillerie I" Rilland-Bath, waar een geldkistje stonl Uit het kistje is een bedrag gestold f' van ongeveer 4000 gulden aan badf? papier. ^otor Totnogtoe zijn de daders onbeked M. CrU Woensdag kwam, te Goes J a Friesland een waggonladiug geslacM kalveren aan om te worden gedistribi b eerd. De 47 kalveren bleken echtl bij onderzoek bedorven te zijn, zood» z de keurmeester 1088 K G. vleesch vo» de consumptie ondeugdelyk moest v» Mie klaren. Te Barneveld heeft de politie eel reeds geslacht varken in beslag gent menf t' welk op last van den Burg» ^xi meester, onder de ingezetenen werf verloot. Om elk gezin een kansje of een pond spek, vleesch of reuzel I» Z

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2