No. 6 ff oen sdag 24 April 1918. 34e «iaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS:. Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. tot 5 regels 50 Cent; voor Groote letters worden naar ;en AÜVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF nrc. DE OORLOG. Zondag was het een maand geleden dat het Duitsche offensief op het Wester front werd .iDgezet. Het wil ons voorkomen, dat een chronologische samenvatting dér hoofd feiten, saamgesteld uit de wederzijdsche ofBciëele communiquó's een juisteren kyk geeft op de resultaten dan de beschouwingen der Geassocieerde en Centrale kamer strategen en de rede voeringen van de tafelredenaars en de oorlogsleeningen-aanprijzenden aan beide zijden. We vinden dan in de Avp. het volgende l|jstje 21 Maart: Begin van het Duitsche offensief op het Westerfront. Op ver scheidene punten dringen de Duitschers in de voorste Engelsche linies. 22. De Duitschers maken tusschen Atrecht en La Fére 17.000 gevangenen en vermeesteren 300 kanonnen en dringen bij Atrecht, Kamerijk en St. Quentin op sommige punten in de derde Engelsche stelling. 23. Het eerste deel van den slag in Frankryk door de Duitschers ge wonnen. 24. De Duitschers veroveren Péronne, Chauny, Baupaume, Nesle, Guissard en Ham, trekken over het Croisot-kanaal en bereiken de Som me. 25. De Franschen ontruimen Noyon. De Duitschers behalen nieuwe voor- deelen. 26. De Duitschers veroveren Roye, Lihons en Albert en breken aan weers OF NEDERLAND IN 1795. Het oogenblik stilte, hetwelk hierop volgde, werd waargenomen door een man, die tot hiertoe slechts in een zacht gesprek met den naast hem zittende was gewikkeldzijn voorkomeo, hou- ding en gelaat kenmerkten den man uit den beschaafden stand, en zijne welluidende stem maakte een zonderling contrast met de ruwe en snerpende gelui den van hen, in wier gezelschap hij zich bevond: alleen zijne armoedige kleeding was in tegenspraak met zijn beschaafd voorkomen. Toeö hij begon te spreken, vestigden zich de eogeu van al de aanwezigen op hem, en elk van zijne woorden scheen een parel van groote waarde, te oordeelen naar het spitsen der ooren en het openen van den mond, al was één zintuig niet vol doende, om den kostbaren schat van wijsheid, die over de lippen van den spreker vloeide, op te zamelen. Ik kan niet gelooveD, mijne broe ders, dus begon hij een welwillenden blik op het gezelschap slaande, ik kan niet gelooven, dat na alles, wat ik u heb medegedeeld en na alles, wat wij zijdeD van de Somme door het oude froDt der Geallieerden. 27. De Engelschen heroveren Malan court en Chipilly ten N. van de Somme eü doen krachtige tegenaanvallen op Albert. De Duitschers veroveren Mont- didier en vallen aan ten O. van Atrecht. 28. De Duitschers veroveren ver schillende dorpen tusschen de Somme en de Avre. De Franschen doen tegen aanvallen bij Noyon en Montdidier. 29. De Duitschers rukken na ernsti- gen tegenstand op over Wartusée en Mancourt, en vertoonen zich hij Loan. Het aantal gevaugenen is gestegen tot 70.000, het aantal kanonnen tot 1100. 30. De Duitschers dringen de Engel schen terug ten W. van Hamel. De Franschen stuiten ten N. van Montdidier den Duitschen opmarsch en werpen dezen terug over een front van 12 K.M. breedte tot een diepte van 2 K.M. 1 AprilTen N. van de Somme her overen de Engelschen dedorpenMoreuil, Avencourt, Le Monchel en Demuin. Tusschen Lucebeek en Avre hebben eenige gevechten plaats. De Duitschers bezetten plaatsen ten W. van Moreuil en nestelen zich in het bosch van Arrachis. De Franschen bombardeereu Laon. 2. De Duitsche aanval schijnt voor- ioopig tot staan gebracht. Generaal Foch verzekert, dat Amiens veilig is. •3. De betrekkelijke rust op het Westerfront duurt voort. Er worden slechts enkele plaatselijke gevechten "ilt-verd. 4. Geen gebeurtenissen van belang. 5. De Duitschers maken nieuwe uit losse bronDen vernomen hebben, er één onder u is, die er een oogenblik aan twijfelt, of onze verlossers en broe ders, de edelmoedige Franschen, zullen spoedig ter onzpr bevrijding opdagen. Nog korten tyd geduld, en wij zien hen in ons midden, om een einde te maken aan alle tirannie. Veertig duizend man van onze dappere verlossers staan gereed om, onder hunnen grootec ^bevelhebber Pichegru, voorwaarts te rukken. Uwe broeders de Belgen en de Noord Braban ders, die reeds het onschatbare voorrecht der vrijheid smaken, voorzien hunne verlossers ruim van het noodige, en Met. je permissie, Mijnheer, viel de arbeider, die er zwarigheid in gezien had, hoe de Franschen met de veerpont over de Maas zouden komen, den spreker in de rede, >met je permissie, ik stond gistere mit me buurman, die een oranjeklant, maor anders een goeje kerel is, zoo te praoten over de gelukkige tiden, die we nou te wachte liebbe. Maor Joost, zei ik waorum biude ge nou zoo gek om langer veur de prins te zin. Hij mot ummers toch vort? En denk is man, nou zulle we geen belasting meer opbrenge, en het geld zal gelieke- lick verdeild worde en al die fraaie dinge meer, die we le wachten hebbe. Maor Joost, dat ennen koppigen hond is, zei Klaas buur, wat zinde ge de plank mis. Witte ge wel, dat de Franse an alles ebrek hebbe en van honger vorderingen tusschen de Somme en de Luce-beek en veroveren Morissel. 6. De Duitschers staken hun offensief bij Montdidier. 7. De artillerie-strijd op den rechter oever der Maas neemt in hevigheid toe. 8. De Duitschers breiden in het Oise- gebied hun frontlijn uit bij Amigny. Ten W. van Laon veroveren zij Pierre fonds en Pierremande. 9. De Duitschers maken hun linie langs het Oise-Aisne-kanaal rechter en nemen Gunny, Coucy-le-Chateau van Landricourt. 10. De Duitschers veroveren tusschen het La Bassée-kanaal en Armentières de eerste vijandelijke linies en maken 6000 gevangenen en vermeesteren 100 kanonneu. 11. De Duitschers trekken op een aantal plaatsen de Leye over. 12. De Duitschers veroveren Armen tières en Merville. 13. De Duitschers bereiken Wulver- ghem en trekken ten Z. van Merville over de Clacence. 14. De Duitschers blijven terrein winnen aan de Leye. 15. De Duitschers veroveren Nieuw- kerke, Merris en Vieux-Berguin. 16. De Duitschers veroveren Wul- verghem en maken vorderingen by Wytschaete en Nieuwkerke. 17. De Duitschers veroveren Bailleul en Meteren. De strijd om de Kemmel- hoogte blijft onbeslist. Ten N. en ten N. O. van Yperen gaan de Duitschers over tot een nieuwen aanval en nemen zij Wytschaete, Passchendaele enCappe- leynde. krapperen als ge ze vulstrekt hier wilt hebbe, dan mag jijlui patriotten eerst wel ettelieke scheepe mit aardappelen en kouse en schoene naar henlui stureD anders zin ze dood veur ze hier zint. Dat zei die, maar ik geleuf hem niet, want hie is een prinsman in zijn hart. Indien blikken dooden konden, dan was de arme daglooner zeker een plot- selingen dood gestorven, zoo grimmig staarden allen hem aan. Een vluchtig rood kleurde de wangen van den ge stoorden redenaar, doch zonder zich te verwaardigen den twijfelmoedigen werk man te antwoordden, ging hij voort Ik kan er niet aau twijfelen, of gij zult het voorbeeld van de brave Belgen volgen en door daden loonen, dat gij het groote geluk, dat zij u zullen aanbrengen, weet op prijs te stellen. En zoudt gij niet alles over hebben voor uwe verlossers? Lang genoeg hebt gij de slavenketenen getorscht. Is er onder scheid tusschen een iftensch en een mensch? Zijn wij niet allen uit dezelfde stof geschapen Zult gij nog langer dulden, dat de tirannische Willem de Vijfde het geld, dat gij zuur verdiend hebt, verkwist Neen vrijheid, gelijkheid en broederschap, dat zal ons gelukkige dagen bezorgenzweren wij den dood aan .alle tirannen, en aan Terwijl deze politieke dweper of ge heime zendeling van het comité der Bataafsche Emigranten te Parijs, dat het 18. De Duitschers veroveren Poel- cappelle, Langemarck en Zonnebeke en vorderen ten N. van de Leye, doch worden ten Z. van Kemmen by het Blankaertmeer gestuit, waardoor de Yser-linie buiten gevaar is. 19. Aan het Vlaamsche front en aan de Leye geen wyzigingen van beteeke- nis. Een Engelsche aanval ten N. en ten N.W. van Wytschaete mislukt. Op het Somme front doen de Franschen aanvallen tegen Morissel en Moreuil aan weerszyden van de Avre, welke hun echter geen terreinwinst bezorgen. Wie een oorlogskaart heeft, kan den stand tot Vrijdagavond vrij gemakkelijk daarop aanteekenen. Van Dixmuiden volge men daartoe den weg, welke van dat dorp leidt naar 't Zwaar die weg het front snijdt, volge men zóó de Steenbeek, dat de lijn ten W. van Gheluvelt in de oude linie komt. Van daar trekke men een lijn ten W. van Hollebeke om Wytschaete en voorbij Nieuwekerke; vandaar naar het W. met Bailleul aan het Z. tot boven Mete ren vandaar naar het Z. tot bij Berquin, dan ten W. van Merville over de Leye, en naar het O. tot Locon en vandaar over Festhubert naar Givencby naar de oude linie. In staatkundig opzicht is 14 April een beteekenisvolle dag geweest door het aftreden van den Oostenrijksch- Hongaarschen minister van Buitenl. Zaken, graaf Czernin. Indien zijn af treden inderdaad is veroorzaakt door het over belangrijke internationale pro blemen correspondeeren van het hoofd land met eeoe menigte van deszelfs agenten overstroomde, ten einde het volk tegen het stadhouderlyk bewind in het harnas te jagen, tot hiertoe in ziju rede gevorderd was, hoorde men buiten de herberg een donderend geschreeuw van Oranje boven OraDje boven Weg met de Patriotten 1 Deze laatstenopgewonden door de redevoering van het hoofd hunner club, vlogen terstond op, onder een vreeselijk getier en gevloek zij grepen hunne knuppels, waarmede zij bestendig gewa pend waren, wanneer zij hunne patriot tische vergaderingen bezochten. Ralf maakte zich meester 7an een derzelve, die zoo het scheen den afge- zetten predikant had toebehoordhij soelde de herberg uit, en in zijne drift vergetende, dat hij een last te vervullen had en op een bepaalden tijd moest terug wezen, mengde hij zich onder de Oran- klanten. Sla ze dood die honden! 'tZijn vijanden van den PrinsIn de vaart met de patriotten riep de gezworen vijand van de Franschen en het duurde niet lang of er ontstond een van die ge vechten, van welke de Gelderschen ten allen tijde groote liefhebbers waren en die meer gekwetsten dan dooden tot resultaat haddendoch van des te meer geschreeuw en gevloek vergezeld gingen. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1