Distributiebureau Axel. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Bekendmakingen. Rantsoen voor zieken. Hofbericht. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zijn Dinsdag in de Kloosterkerk tegen woordig geweest bij de kerkelijke vol trekking van 't tusschen den vice admiraal F. Bauduin, souschef van Haar Militaire Huis, en jkvr. G. S. Six, de vroegere hofdame van H. M., gesloten huwelijk. Geen uitvoer van voedingsmiddelen. De directie der N. U. M. deelt mede, dat zij, ingevolge verzoek van den min. van Landbouw van 13 April geen uit voervergunningen meer zal endosseeren voor voedingsmiddelen. Alle nog in omloop zijnde uitvoerings vergunningen voor deze artikelen zijn ingetrokken op 15 April 1918. Iemand die tegen ons beweerde, dat nog visch werd uitgevoerd, had dus abuis, tenzij er gesmokkeld wordt 1 Getorpedeerd Volgens telegrafisch bericht is het stoomschip Leonora, dat, in Engeland liggend, onlangs is gerequireerd en onder Engelsche vlag gebracht, tydens de vaart getorpedeerd en gezonken. Officieel heeft de reederij .Leonora" te Rotterdam nog geen mededeeling hiervan ontvangen. Het schip meet bruto 1155 ton en is gebouwd in 1915. De rflst van de „Nieuw-Amsterdam". De Centrale commissie uit de Arbei dersbeweging voor de Levensmiddelen voorziening te Amsterdam heeft zich met het volgende schrijven tot den minister van Landbouw gewend „Volgens persberichten heeft de „Nieuw Amsterdam" ca. 8 millioen Kg. rijst aangebracht. Ik (de heer Edo Fimmen als secretaris) veroorloof mij, Uwe Excellentie, zoo deze berichten juist zjjn, dringend te verzoeken deze rijst tegen den ouden maximumprijs van 28 ct. per Kg. ter beschikking te stellen uitsluitend van hen, wier fïnan- cieele draagkracht niet toelaat op andere wijze te voorzien in het voedsel tekort, ontstaan door verlenging der broodkaartpfriode en het gelijktijdig gebrek aan andere hoogstnoodige levens middelen. Zoo Uwe Excellentie op mijn verzoek mocht ingaan, zal dit ongetwijfeld verbetering brengen in den huidigen noodtoestand der arbeiders bevolking. Uw spoedig antwoord zal door mij op hoogen prijs worden gesteld". Tel. Tarwewaterbrood. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat met ingang van heden de maximumprijs wordt vastgesteld voor tarwewaterbrood (ge bakken van regeeringsbloem) op 0.36 per Kg. of ƒ0.141/, per 400-gram tarwewaterbrood (gebakken van re geeringsbloem onder rabbinaal toezicht) op ƒ0.37 per Kg. of ƒ0.15 per 400 gr. AXEL, 19 April 1918. Op zijn daartoe gedaan verzoek is door den beer Commissaris der Koningin dezer provincie aan A. Oljjslager eervol ontslag verleend als gemeente-veld wachter, ingaande 1 Mei e. k. .Wilhelmina I" toog j.l. Zondag naar Hulst tot het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd tegen „Seolto 1" aldaar. Ondanks het feit dat .Wilhelmina" verzwakt uitkwam werd met 1—0 gewonnen. Ook den jongeren elftallen van .Wil helmina" blijft het voor den boeg gaan. Zoo sloeg een lichte combinatie van derde en vierde elftal j.l. Zaterdag .Juliana II" te Zaamslag met 4—1. Woensdagmorgen had onder zeer groote belangstelling de begrafenis plaats van het slachtoffer, het 17-jarig meisje Huegen, die Vrijdagavond door een noodlottig schot doodelijk was getroffen. Voor het sterfhuis had zich een zeer groote menigte opgesteld. De lijkwagen was geheel bedekt met kransen, waar onder één van den Burgemeester, twee van commissarissen en directeur der onderneming waarbij zij in dienst was en van de leeraren en leerlingen van de handelsschool en vele anderen. Ongeveer te half twaalf had de ter aarde bestelling plaats van het tweede slachtoffer van de relletjes van Vrijdagavond j.l. de 27-jarigen beambte van de Bell. Teleph. Manufacturing Cy. Bij het woonhuis van den overledene, aau de Segherstr. had zich een groote menigte verzameld, toen de lijkstoet van daar vertrok. In een te Utrecht gehouden ver gadering van steenfabrikanten werd be handeld de circulaire van den inspecteur van Arbeid, waarin namens den minis ter van Landbouw als eisch gesteld wordt verlaging van de verkoopprijzen van steenen met bedragen varieerend van 12 tot 16 per 1000, al naar gelang van de steensoort, onder bedrei ging, dat anders geen brandstoffen meer zullen worden verstrekt voor de steenfabrieken. Met algemeene stemmen werd besloten aan dezen eisch niet te voldoen en desnoods het bedrijf over 't geheele land stop te zetten, zoo de Minister bij zijn eisch volhardt. Is zulks het geval, dan zullen ongeveer 100.000 arbeiders broodeloos worden. In de legerplaats Harskamp heeft bij een oefening in het werpen met handgranaten een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen de milicien sergeant A. Rietman een granaat wilde wegwerpen sijrong die uit elkaar, met het gevolg, dat zoowel de sergeant als de in de na bijheid zijnde officieren, de le luitenant de 'artillerie C. W. L. van Boetzelaer en de reserve 2e luitenant J. B. Leeu wenberg, benevens de kornet J. J. de Jong werden gewond. De sergeant Rietman bleek het er het beste te hebben afgebracht, dank zij den stalen helm waarop de scherven waren terecht gekomen en een deuk hadden veroorzaakt. De beide officieren waren het ernstigst gewond Luitenant Boetze laer aan den knie, luitenant Leeuwen berg in den rug en de kornet aan het ooif Allen werden, na voorioopig ver bonden te zijn, naar het hospitaal te Arnhem overgebracht. De kornet De Jong en de sergeant Rietman konden na verbonden te zijn, terugkeeren. De beide officieren werden naar het Diaco nessenhuis overgebracht, waar met be hulp van Röntgenstralen een onderzoek naar de scherven- werd ingesteld. Lui tenant Van Boetzelaer bleek een scherf in de knie te hebben gekregen. Deze is nog denzelfden avond verwijderd. Beide officieren, wier toestand gerust stellend is, zijn in het hospitaal opge nomen. Het ongeluk is vermoedelijk veroor zaakt, doordat de tijdbuis niet goed geregeld was. Ook aan de Maaldrift, onder Wassenaar is bij een militaire oefening een granaat ontijdig ontploft, waarbij een luitenant en vier militairen werden verwond, waarvan twee vrij ernstig. Te Arnhem is een wagenbestuur der van de gem. electrische tram op de sterk hellende Paul Krugerstraat plotseling inGelkaar gezakt. De passa giers trokken door hun angstgeroep de aandacht van den conduteur, die door spoedig ingrepen een groot onheil wist te voorkomen. Ook op de lija Arnhem - Oosterbeek is een wagenbestuurder plotseling onwel geworden en in elkaar gezakt. Beide gevallen worden aan onder voeding toegeschreven. Te Amsterdam werd een 13 jarig jongmensch dat zich naar een der kan toren op de Koopmansbeurs begaf met een citybag, inhoudende 2200 en een chèque groot 4510, in de corridor door eenige als heeren gekleede personen aangesproken. Deze gaven hem namens zijn patroon, een effectenhandelaar daar ter stede, opdracht, allereerst naar de Incassobaok te gaan, om daar een brief te overhandigen, terwijl zij hem tevens verzochten, de citybag maar voorioopig* aan hen in bewaring te geven. De onnoozele jongen voldeed daaiaan doch kwam later tot de ontdekking, dat hij met oplichters te doen had. De politie werd met het geval in keunis gesteld. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in en is vermoedelijk de daders reeds op het spoor. De 17- jarige zoon van den com mandant der brigade maréchaussee te Bergemerheide, die sedert 5 weken vermist werd, is weer terecht. Hij was zonder papieren, bij Denekamp over de Duitsche grens gegaan, »eingesperrt« en in Neuenhaus gevangengezet. Na ruim 3 weken kreeg hij verlof naar Nordhorn te vertrekken. Vandaar heeft hij aan zijn ouders geschreven om de noodige stukken, wijl hij er graag blijven wil, daar er veel geld te ver dienen is. Danklied van onze koeien. Wij koeien, Wij loeien Tot Posthuma's eer; Geen zorgen Voor morgen, Bedreigen ons meer De slager Wordt mager Zijn zaak is op slot; Nu glund'ren Wij ruhd'ren, Van louter genot Wij groeien En bloeien En worden reeds zwaar, Al eteifd, Vergetend Het messen-gevaar Minister, Wie is t er Zoo dankbaar als wij Geen fermer Beschermer Van 't rundvee, dan Gij Slagersvereeniging. De vorige week werden er in de fabriek »De Pririsc, van den heer J. Dekker te Koog a.d. Zaan, 'n 6 tal electrische motoren ontvreemd ter waar de van 9000. De politie kreeg van dezen diefstal een draad in handen. Dit gaf aanleiding tot de arrestatie van een zekeren S. te Amsterdam, die naar. Alkmaar werd overgebracht. Hierop volgde de arrestatie van K. te Zaandam en diens broeder in den Wormer. Het onderzoek wees uit, dat zij een schipper, de opdracht hadden gegeven, met zijn schuit bij de fabriek te komen. Met hulp van den schipper werden de zware motoren in diens schuit geladen. Toen men een eiDd ver gevaren was, werd de motorboot van den schipper op zij gevaren door een schuitje en werd door dezelfde lastgevers een in een an dere fabriek ontvreemde partij copalgom ingeladen. De motoren werden naar den Langendijk verzonden. Eén van de gebr. K. heeft in een andere gemeente in voorarrest gezeten onder verdenking van een effectendief- stal, maar moest wegens gebrek aan bewijs worden losgelaten. Gebleken is dat zij elders een partij Russische effecten ter waarde van 40.000 hebben aange boden. De gift ran 100.000. Vol gens de Tel. is de schenker 7an de 100.000 den burgemeester van Amster dam toegezonden ten behoeve van klee ding en schoeisel van kinderen, de heer C. A. P. van Stolk van »Van Stolk's Commissiehandel* te Rotterdam, die de provisie van het uit Amerika op last der Regeeriug geimporteerde graan niet wenschte te behouden. Bij het uitgaan van een der schouwburgen te A'dam merkte een der bezoekers bij het aantrekken van zijn overjas, dat iemand er een portefeuille met 1560 uit wilde halen. Hij greep den dader aan en er onstond een wor steling. De zakkenroller, een Duitscher werd aan de politie overgeleverd. Tel, PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 21 April 1918. Ned. Herv. Kerk. Toorm. 9'/, ure Ds. j. B. T. Hngenholk, Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenho'.k, Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9'/, ure Ds. D. O verduin. Nam. 2 ure Ds. D. Overduin. Nam. 51/» ure Ds. D. Overduin. van Ter Neuzd Men schrijft ons naar aanleiding van h artikel Visch voorziening" in de Terneuzg sche Courant van Doi derdag 18 April l.ll „Zou het evenals te Terneuzen, ookinod gemeente geen aanbeveling verdienen, 4 geen vrije-isch meer werd toegelaten, tem de prijs, evenals de regeeringsvisch als man mum op 2- cent per K.g. wordt gesteld Daardoor zou tevens voorkomen worden ta sommigen altijd, en anderen nooit visch kunnei krijgen. Is het niet mogelijk, in 't vervolg w) meer visch aan te voeren, ook schelvis c' en kabeljauw. De voorraad die telkens komt, is voor on# gemeente veel te klein. Wat te Ter Neuzen mogelijk is, is hier toe ook mogelijk." Ofschoon overtuigd van den aandrang I bovenstaande vraag was die misschien bete tot het distributiebureau gericht. Ook wij zij meermalen getuige, geweest van de worstelin om regeerings isch en zien telkens tientalle menschen teleurgesteld naar huis keerei doch we weten niet in hoe.ver de burgemeeste recht heeft om visch in beslag te nemen Wel weten we, dat niet alle visch al reeve ringsvisch kan worden beschouwd. En oo weten we, dat het distributiebureau «ihier reeds meermalen met aandrang voldoend) hóeveelheid visch besteld heeft, doel even zooveel malen is teleurgesteld. Schelvisch en kabeljouw mei zou er tarbot en paling bij kunnen noemen, ofschoon niet alledaagsch, toch bij particuliere verkrijgbaar. Redj are lat me Sa on Va A; van o Euster Vlasbeurs Axel. Donderdag 18 April Aanvoer schoon vlas 12,350 K.G. El Prijzen golden Schoon vlas t 2-25^etu^ 2 65. jank" Handel kalm. Ax< De aandacht van het p« bliek wordt er op gevestigi dat het Plaatselijk Distributiebure» alle werkdagen geopend is 's namiddaf 2—4 uur en 5—7 uur, behalve d(7a at Zaterdags, wanneer het geoper'vGl is 's voormiddags 9—12 en 's namidda) 2-4 uur. HET DISTRIBUTIEBUREAU. Bui -Mxei Zij, die wegens ziekte in aanmerki^eD P' komen voor buitengewoon rantso«®nv8 kunnen eene aanvrage hiervoor bekrü u men op het Levensmiddelenbureai Die alwaar ze die na invulling en ondepDLI teekening weder terugzenden en *8eni zooals voorgekomen is aan den behii Aai delenden geneesheer. I Vanaf 23 April tot en met 20 Me 1918 zijn geldig BON 16 voor 16 K.G. AARDAPPELS. BON 17 voor 0,35 K.G. (31/, ons) BAK en BRAADVET. iesch; Ax<=

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2