No. 5. Zaterdag 20 April ID!8 34e tfaar^. - Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. <lc e. Woekerprijzen, Buitenland. Binnenland. AIN'T. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUK KER—UITQ EVER Bureau Weststr. D 11. AL)VERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. lea im IQ De wijze waarop de prijzen voor voedingsmiddelen, en andere artikelen evengoed, die niet aan maximumprijzen gebonden zyn stijgen, wekt in breede kringen groote ergernis, zegt het Hbld. Die prijsstijging immers heeft volstrekt niets te maken met vermeerderde pro ductiekosten, met hoogere vrachten. Zij vindt haar oorzaak uitsluitend, en alleen in de schaarschte. .Vraag en aanbod" bepalen de prijzen, zegt de winkelier en meent, dat niet hij, maar die vraag en aanbod" verantwoordelijk is voor het feit, dat hij haast dagelijks de prijzen van de voorraden die hij heeft in de hoogte jaagt. Wy schromen niet te zeggen, dat vele artikelen thans met woekerwinst verkocht worden. Artikelen, die reeds lang in het land«ijn en welker kostprijs reeds langen tyd geleden gevormd werd. Zoo zijn er b.v. groote blikken corned beef in den handel. De prijs van die blikken was reeds zeer hoog gestegen, tot 5.50 ver boven de prijzen van vroeger. Maar terwijl eenige weken geleden in een enkel warenhuis de blikken voor dien prijs te krijgen waren, vroegen andere winke liers er reeds 7, 8 en 9 gulden voor. Het was toen een mooie gelegenheid voor huisvrouwen om te zien, welke winkeliers zich het minst geneerden om hun klanten onrechtmatige prijzen af te dwingen. Sinds dien zijn die prijzen maar steeds verder gestegen en die blikken worden thans tot fantasie- prijzen verkocht. Zooals het met corned-beef staat, is het met andere „delicatesse"-waren ook de prijzen van hamrollen, die reeds maanden in den winkel zijn, gaan kalmweg eiken dag de hoogte in. De vrijmoedigheid, waarmede eiken dag de prysnoteeringen van de voorraden veranderd worden, is zeer sterk. Men meent wellicht, dat het hier zaken betreft, die slechts door de ge goede burgerij betrokken worden en dat het niet om een algemeen belang gaat De gegoede burgerij immers be hoeft niet beschermd te worden Wij gelooven, dat zij die in dezen tijd van voedselscbaarschte gaarne eens wat extra's voor een stukje ham, wat rolpens of een blik corned beef zouden over hebben, volstrekt niet allen tot de ge goede klasse behooren. Maar bovendien wij hebben onze voorbeelden gekozen uit de artikelen, waarvan wij de prijs styging, de redelooze en onbehoorlijke prijsstijging zeiven hebben waargeno men en geconstateerd. Er zijn waarlijk genoeg andere artikelen, waarmede het zelfde het geval is en die nog breedere lagen treffen. Wij hebben, zoolang de oorlog duurt reeds vaak gezegd, dat in dezen tijd nu de aanvoer en productie van ver bruiksartikelen zoo geheel en al abnor maal is, die wet van „vraag en aanbod" de pryzen niet meer mag regelen. Dat zooveel mogelijk door rantsoeneering en prijsregeling van regeeringswege de willekeurige prijsverhooging in verband met het geringe „aanbod" moest worden tegengegaan en beperkt. Wij zouden er opnieuw aan willen herinneren. Indien het practisch niet mogelijk is alle voorraden „delicatessen" in de rantsoeneering te betrekken nieuwe aanmaak van „delicatessen" heeft, meenen wij, weinig plaats dan zou toch tegen deze beperking van den verkoop slechts aan de allerrijkste burgers kunnen worden opgetreden. Het meest aantrekkelijke lykt ons een algemeene strafbepaling tegen den ver koop van levensmiddelen of levensbe hoeften met woekerwinst. Een derge lijke bepaling bestaat in Duitschland en ofschoon daar wel gebleken is hoe buitengewoon moeilyk het is ook met strenge bepalingen dien verkoop tegen te gaan bij vcrd.wijnt ten deele uit den winkelen de verk'.op gaat ten deele elders door lijdt het toch geen twijfel of de maatregel, die gehandhaafd blijft en scherp wordt toegepast, heeft een goede uitwerlyng gehad. Zulk een bepaling die in haar alge meenheid elke prijsopdrijving, waardoor woekerwinst gemaakt wordt, kan tegen gaan, zou naast wettelijke maatregelen tegen den kettinghandel althans iets kunnen doen om het bestaande euvel te bestrijden. Lapmiddelen zijn er natuurlijk steeds. In deze tijden is het eenige middel, dat afdoend en betrekkelijk goed werkt, een zoo ver mogelijk doorgevoerde rantsoeneeering. DE OORLOG. Alle militaire deskundigen zijn het er thans over eens, dat de Duitschers met hyn groot offensief ten doel stellen Boulogne en Calais te nemen. In 1915 streefde de keizer hiernaar reeds, doch toen is het niet gelukt. Zij hebben eerst hun zinnen gezet op Amiens, dat hun ontging, waarna zy hun stooten in de richting Parijs toebrachten, tot aan het Fransche front bleek, dat geen succes te behalen was. Thans echter wordt beoogd de Engelsche legers van de Fransche te scheiden en werpen de Duitschers tientallen divisies gelijk op de Engelsche verdediging. En dit heelt blijkbaar succes. Met ongehoorde ver bittering wordt daar een strijd op leven en dood voortgezet. Van Duitsche zijde schrijft men omtrent de positie van hun tegenstan ders het volgendeDe Engelsche legeraanvoering ziet zich thans tegen over de verontrustende vraag gesteld, wat er van haar stellingen en troepen tusschen Atrecht en La Bassée zal worden. Door de bedreigingen van Amiens, de Ancre, de Somme en de Avre uit, door de bedreiging van Oompiegne en Soissons en voorts door het nieuw ontstane gevaar van een indrukken van het N. VV. front tusschen Atrecht en de kust, is een toestand ontstaan, welke zelfs epn nog ongeschonden leger voor een moeilijke taak zou stellen. Het vijandelijke leger is evenwel niet meer ongeschondendaarvoor hebben onze gestadige bedreiging tusschen Atrecht en de Somme, de van twee zijden toegepaste taktiek en ten slotte de aanval van het leger tegen het Oise- Aisnekanaal gezorgd. Tot redding der resten van het reeds verslagen deel van het Britsche leger heeft Fock zoowel in het Z. als in het N. spoedig een kostbaar gedeelte van zijn reserveleger verbruikt. Thans ziet hij, dat als gevolg van onzen nieuwen aanval de taak voor de rest van zijn leger vermeerdert in plaats van ver mindert. Voor de bijzonderheden verwijzen we naar de volgende telegrammen Berlijn, 17 April. (N.H.) Op het met bloed gekrenkte terrein van den slag van Vlaanderen verleden jaar bezette het leger van generaal Sixt van Arnim thans Passchendaele en schoot ook bij Becelaere en Gheluvelt zijn linies naar voren. Ten N. van de Leye namen de troepen van generaal Sieger bij het krieken van den dag stormenderhand het dorp Wytschaete, wierpen den vijand, on danks den verwoeden tegenstand van de hoogten ten N.O. en ten W. van die plaats en sloegen herhaalde krach tige tegenaanvallen af. Wij droegen den Z.W. van Wulveg- bem op achterwaartsche stellingen terugwijkenden vyand terug over de Douve beek. Bailleul en de taai verdedigde steun punten Ippeleynde (ten N. van Bailleul) en Metteren zijn genomen. Door het inzetten van sterke strijd krachten trachtten de Eugelschen, ge steund door de Franschen, vruchteloos Meteren en het verloren terrein aan weerszijden van Merry te heroveren. Hun aanvallen mislukten onder de zwaarste verliezen. Op het slagveld aan weerszijden van de Somme ontwikkelde zich een hevige vuurstrijd, welke ook gedurende den nacht vooral ten Z. van de Somme voortduurde. Parijs, 17 April (N H.) Op het Somme- en Oise-front groote wederzijdsche artil lerie-actie en patrouille-ontmoetingen De Franschen deden verscheidene aanvallen op de Duitsche linies, vooral ten Z.W. van den Butte du Mesnil, bij Tahure en ten N. van Flirey en maakten een aanlal gevangenen. Op. den rechteroever der Oise mis lukte een vijandelijke aanval ten O. van Somognieux. Op de rest van het front was de nacht kalm. Keulen, 17 April (D.) De oorlogscorr. van de „Köln. Ztg". seint uit Armen tièresThans behoort ook Armentières ons. Toen de Engelschen er hun batterijen opstelden, begonnen wij het sterk onder vuur te nemen. Onze laatste aanval voltooide dit droeve werk. De adem stokt bij den aanblik der plaatser ontbreken woorden om dit nieuwe beeld van oorlogsverwoesting te schetsen. Armentières bestaat niet meer, even min als St. Quentin. Geen huis is meer bewoonbaar; de meeste zijn ruïnes. Ver boven de velden der naburige dorpen verheft zich de Kemelberg, welke tot grooten afstand de Vlaamsche vlakte beheerscht. Daar wordt thans gestredendoch het gaat steeds voor waarts. Londen, 16 April. (R.) Avondbericht. Haig meldtEr heeft heden een hevig gevecht plaats gehad op het front van Meteren tot Wytschaete. Bij het krie ken van den dag hervatte de vijand zijn krachtige aanvallen bij Wytschaete en Spanbroekmolen. Door een zwaar bombardement gesteund, naderden zijn troepen onder dekking van den mist onze linies en kwamen na een hevigen en langdurigen strijd in het bezit van beide plaatsen. Ook te Meteren kreeg de vijand van ochtend voet in het dorp. De strijd duurt hier echter voort. Op andere gedeelten van dit front zyn de vijandelijke aanvallen afgeslagen. Hedenochtend deed de vijand ook een krachtigen plaatselyken aanval op onze linies bij Boyelle ten Z. van Atrecht. In dezen sector duurt de strijd nog voort. AfcTeelingen Duitsche infanterie, welke werden geconcentreerd bij Locon, zyn door Engelsche artillerie uiteen ge dreven. In den sector van Passchendaele is wederzijdsch artillerieactie toegenomen. Op de rest van het Britsche front is de toestand onveranderd. Maximumprtyzen voor styfsel. Ongeveer een jaar geleden is de verstrekking van grondstoffen aan de stijtselfabrieken stop gezet, omdat die grondstoffen maïs, rijst en tarwe moesten worden gebruikt voor de voedselvoorziening. In de maand October van het vorig jaar zijn vervolgens de voorraden stijf sel in het land opgenomen. Daarbij bleek, dat die niet zeer groot waren. Ory ze zoo lang mogelijk te doen strek ken, werden toen de aflevering en het vervoer verboden. Vergunningen werden sindsdien verleend op deze basis, dat voor winkeldebiet en huishoudelijk verbruik niets beschikbaar werd gesteld en alleen stijfsel werd verstrekt aan glansstrijke- rijen en andere industrieele onderne mingen, niet meer verstrekt dan één vierde van haar normaal verbruik. Langzamerhand begonnen de voorra den, die nog in den handel waren, op te raken alleen zijn er vermoedelijk nog partytjes in handen van den ket tinghandel. De regeering beschikt echter over niet onaanzienlijke hoeveelheden. Het ligt nu in het voornemen die in distribu tie te brengen, met vaststelling van maximumprijzen. Het is daarom in het belang van den handel geen stijfsel meer aan te koopen tegen te hooge pryzen.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1