s No. 3 Zaterdag 13 1318. 34® Jspn* Nieuws- en Advertentieblad voor Ze e u w s c h - VI a a 11 d eren. J. C. VINK - Axel. Ter opheldering. Uit den Raad. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiëu worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. .Wat de krant schrijft, daar kan men zich niets van aantrekkenwat die vóór Paschen schreef is lijnrecht in strijd met wat er nk Paschen in stond". Dit waren de woorden van' den heer1 Kruysse in de raadszitting van Dinsdag. Een complimentje voor óns, dat we nu niet maar zoo voetstoots aanvaarden. We hebben beide kranten eens nage keken ën vermoeden nu, dat dhr. Kruysse doelt op ons artikel „Wat nu", (dat op spaarzaamheid aandrong) in betrekking tot het bericht waarin we het betreuren, dat den neringdoenden met het verbod tot dansen een groot voordeel was ontzegd. Oogenschijnlijk is dat met elkaar in strijd, doch van den heer Kr. hadden we verwacht, dat hij begrepen zou hebben, dat gelegen heid geven tot uitspanning niet moet beteekenen aansporen tot verkwisting. We weten wel, dat bij die gelegenheden door sommige deelnemers los met geld wordt omgesprongen, doch tegenover de zeer vele vreemdelingen, die op zulke dagen onze gemeente bezoeken, zijn dit er weinigen. En toch komen er honder den naar Axel, als er muziek is, omdat men dan eenmaal een doel heeft en men er een ontspaüningstochtje van maakt, 'lis dan wel geen dienst- of vacantie- reis naar Amsterdam, Scheveningen, of eenig lustoord in ons land, maar daarvoor heeft een gewoon werkman ook geen tijd of geld. En toch wil die ook ontspanning en wel eens uitgaan. En we weten ook, dat dan voor velen winkelbezoek een onderdeel van dien tocht uitmaakt. Bovendien, als we aanspoorden op zuinigheid met genot- en levensmidde len, betrof dit meer het spaarzaam zijn met al wat voor onze voeding kon dienen, m. a. w. dat men maar niet volop eieren, vleesch en brood in ver schillende vormen zou opmaken, zooals in andere tijden. Plaatsgebrek noopt ons niet verder op het gezegde van dhr. Kr. in te gaan. Toen Dinsdag jl. de voorzitter, burge meester Den Hollander, de raadsver gadering opende, waren alle leden present. En geen wonder. Op de agenda stond immers „behandeling pri mitief kohier van den Hoofd. Omslag. Een onderwerp dat met de jaarlijksche begrooting wel de voornaamste punten uitmaakt, die het geheele jaar in een raadszitting behandeld kunnen worden. Het zou er dus moeten haperen, als een lid zoo'n zitting moest missen. En vooral zoo'n besloten zitting ter behan deling van den Hoofdelijken Omslag. Het moet een genot zijn, als men zoo onder-onsjes met een kopje koffie over de portemonnaie van Jan en alleman kan beslissen. De onaangename zijde van dit werk is echter dat men later ook van ieder te hooren krijgtwaarom ben ik even hoog aangeslagen als Jan en moet Piet niet meer betalen dan ik? Enfin 't is een noodzakelijk werk, dat ook weer z'n beloop moet hebben en laten we nu maar hopen, dat de heeren in allen ernst met de inkomsten onzer burgerij rekening zullen hebben gehou den, opdat niemand veel reden tot klagen hebbe. Ieder tevreden stellen is nu eenmaal moeilijk, want niemand betaalt graag en des te minder in een tijd, waarin zooveel betaald moet worden om een klein beetje te krijgen Maar ter zake. Nadat de gemeente secretaris lezing heeft gegeven van een schrijven van Ged. Staten reeds in ons vorig nummer vermeld, volgt behan deling van een request dat aldus luidt Axel, den 6 April 1918. Aan den Gemeenteraad van Axel Geven met verschuldigde gevoelens te kennen de ondergeteekenden, allen in woners der gemeente Axel dat zij met Paschen tot hunne teleur stelling hebben ondervonden, dat in plaats van naar onze gemeente te komen een massa menschen naar Ter Neuzen trokken waaronder ook zeer velen uit Axel, omdat daar gelegenheid tot dansen was dat hierdoor aan onze plaats, waar zulks niet was veroorloofd, groote schade is berokkend, daar anders velen aan onze gemeente een bezoek zoudenhebben gebracht dat de op te brengen belastingen steeds zwaarder worden en op deze wyze vele neringdoenden niet in de gelegenheid zijn, hunne inkomsten te verbeteren dat het vreemd is, dat in Terneuzen toegestaan wordt, wat in Axel niet mag en dit wel door dezelfde autoriteit; dat het treurig is, dat. een gansche gemeente moet benadeeld worden door het feit, dat enkelen de rust verstoren dat er toch werkelijk hier politie ge noeg is om ongeregeldheden te voorko men, gelet op de Paaschdagen, toen er meer politiemannen op straat waren, dan burgers. Redenen waarom zij U beleefd doch dringend verzoeken al het mogelijke te doen, dat alhier op 2en Pinksterdag en den daaropvolgenden Dinsdag gelegen heid zal gegeven worden tot dansen. Hoogachtend, uwe dienaren, E. van de Casteel, G. Gilijaiflse, J. J. de Lozanne, C. M. de Coninck, J. van den Bon, C. G. Heijnsdijk, Ch. de Keijzer, B. Op 't Hof, J. de Block, A. van Wie- meersch, H. de Moor, P. J. Schelleman, M. A. Koole, A. van Dixhoorn, H. D. Üellaert, P. Audenaerd, Petrus Mattelé, Em. Pieters, Ch. L. Mattelé, L. v. d. Casteel, A. de Pooter, A. Mattelé, A. de Regt, J. M. Verbruggen, A. van Puijvel- de, C. v. d. Casleel, A. Schelleman. De voorz. leest eeu schrijven van deu Militairen Commandant van Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, waarin deze, ge zien de wanordelijkheden voorgevallen tijdens de jaarmarkt alhier, intrekking gebood van de verordening, waarbij tijdens de Paaschdagen gelegenheid tot dansen en het geven van dansmuziek werd verleend. Op de vraag van dhr. Oggel, waarom geen algemeeue maatregel was voor geschreven en deze ook niet. voor Ter Neuzen gold, antwoordt de voorz. dat de Commandant hem had medege deeld, dat in Ter Neuzen nog nooit feiten voorgekomen waren welke tot verbod, van dansen aanleiding gaven. Onder de mededeeling, dat de voorz. in geen bijzonderheden over het gebeur de op bedoelde jaarmarkt zal treden, zegt hij, dat het geen wonder is, dat de Mil. Com. dien maatregel genomen heeft en geeft hij een beschrijving van den toestand op dien avond Niet op een toevallige plaats, maar op 4 plaatsen had ordeverstoring plaats. Spr. wijst op het bericht toenmaals verschenen, in het plaatselijk blad, waarin o.a. staatzooals het toen ging, zien we het gelukkig maar zelden. Bij een der vechtpartijen werd zooda nig met messen gewerkt, dat bij de alge- meene vlucht voor een paar woestelin gen een 22-jarig meisje een steek in de zijde opliep. Spr. noemt het vreeselijk. Hij werd om half twaalf geroepen en zag, toen hij by de verwonde kwam, het meisje bewusteloos liggen, terwijl twee dokters bezig waren haar te verbinden en haar zelfs de sacramenten moesten worden toegediend. Nog vóór hij vertrokken was, werd weer om een dokter geroepen voor een kerel, die wellicht dood zou bloeden, als er geen hulp kwam. En vervolgt spr. de menschen zijn er zelf de schuld van, dat muziek verboden wordt. Begin van de mobili satie werd geen dansen toegelaten. Later werd het bij wijze van proef toegestaan, totdat is voorgevallen wat spr. beschreef. De voorz. beroept zich weer op het plaatselijk blad, dat onder aan bedoeld bericht schreef: „we ver moeden, dat door dergelijke bras- en vechtpartijen de dansgelegenheden wel zullen verminderen." (Tusschen haakjes willen we hier opmerken, dat dit „vermoeden" geen „wenschelijkheid" uitsprak; dit ver moeden berustte op een weten, dat stappen zouden worden gedaan om den Militairen Commandant te overtuigen, dat het geven van dansmuziek vecht partijen veroorzaakt. Of dit gebeurd is laten we in het midden. Red.) De voorz. zegt, dat hem meermalen werd gevraagd door de burgery, hoe toch zulke losbandigheid nog plaats kon hebben. Hoe komt het toch, dat U dat toestaat Maar spr. heeft niets toe te staan. Als de Milit. Comm. niet in grijpt, blijft het zoo. En dan wijst spr. op de namen der onderteekenaars. Hij ziet daaronder slagers. Alsof we onze twee ons vleesch niet op kunnen en er nog overschiet voor vreemdelingen Wat herbergiers betreft kan hij er iets voor voelen, dat die menschen er belang bij hebben. De heer Lamaftre merkt op dat het voor geheel onze gemeente een schade post was, dat er geen dansmuziek was. 't Is wel te betreuren, dat die vechtpar tijen met jaarmarkt plaats hadden, maar omdat te voorkomen is er toch politie. Hij vindt het jammer voor Axel, dat er anders met Paschen van alle kanten veel volk kwam en er nu geen mensch te zien was. Hy zag gaarne, nu Pinkster voor de deur staat, dat er kon getracht worden om weer gelegenheid tot dansen te geven. Dhr. Wolfert merkt op, dat de centen toch niet worden gespaard en dan dus ergens anders besteed worden. Dhr. De Kraker bevestigde dit en verklaarde zich er tegeD, dat hier wordt verboden, wat in Ter Neuzen wordt toegestaan. Hij meent, dat de politie inzake wanordelijkheden veel kan doen. Wanneer de politie vroeger optrad, kon veel voorkomen worden, maar deze wacht gewoonlijk te lang. Spr. vindt het jammer, dat enkele belhamels aan leiding kunnen geven tot een verbod als nu. Als de politie, die toch de macht heeft om in te grijpen, de rumóe rigen opsluit, komt de schrik er in, maar men moet niet wachten, tot ze aan 't vechten zijn. De voorz. is het hiermede niet eens. Volgens dhr. De Kraker zou dan de schuld bij de politie zijn te vinden. En dan wijst hij nogmaals op de kraut, waarin staat, politie had de handen vol. Hij vindt het jammer, dat de raadsleden toen niet eens op straat waren. Maar men moet niet denken, dat men tegen over menschen stond, met wie te rede neeren is. Neen 't was alsof er een soort krankzinnigheid heerschte. Als dieren stelde men zich aan. Het arrestantenhok was vol en de steenen waren er met bloed bevlekt. Spr. vermoedt dat de Milit. Comm. dan ook geen toestemming zal geven om met Pinksteren dansmuziek te geven. De politie treft geen verwijt, daar deze niet anders kón optreden. Men deed de deuren dicht, omdat de politie niet zou zien, hoe beestachtig zij te keer gingen. Onze veldwachter is politieagent geweest te Tilburg, waar onder de fabrieksarbeiders menigmaal ongeregeldheden voorkwamen, doch hij verklaarde zoo iets als hier nog nimmer te hebben bijgewoond. Niet dat deze bang is, want de voorz. gelooft, dat Oosting het woord „bang" niet kent evenmin als spr., die steeds als hij geroepen wordt zijn plicht zal doen, al moest, hij ook te midden van zulke woestelingen staan. Maar CJ vergeet, zegt spr. tot dhr. De Kraker, dat men tegen zulke men schen toch niet met wapengeweld kan optreden. Dat gaat toch niet. 'tls gemakkelijk om te zeggen de politie moet optreden, maar men moet het hebbeta bijgewoond, hoe daar uit moord lust met ruwe hand een jong meisje met een mes werd gestoken. Spr. kan begrijpen, dat een verbod tot dansen is uitgevaardigd, om te zorgen, dat derge lijke tooneelen zich niet kunnen her halen. Dhr. Lamaltre, zou het kunnen plaatsen, als er in Ter Neuzen ook niet gedanst werd. Maar nu adressanten hunne verdiensten daarheen zagen trekken is 'thun niet kwalyk te nemen, dat zij trachten die hier te hou Dhr. Kruysse hoort, dat er alleen maar op de jaarmarkt gewezen wordt.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1