Teko! Teko! Distributie Huisbrand. Bekwame ZWINGELAARS Binnenland. Rechtszaken. Bekendmakingen. 30 K.G. kleine Turf voor f 0,80 en 30 harde Turf f 1,-. Adverteniien. Heeren-Costnmes, Dames-Mantel- Costumes en Boerenwerk. HER VEILING, Vrijdag 12 April 1918. Voortreffelijk Extract tot besparing of vervanging van Thee. Firma P. H. Veenhuizen, Axel. gevraagd. Het broodrantsoen. Door het Nederlandsch Corr. bureau wordt naar aanleiding van de verminde ring van het broodrantsoen o.m. gemeld, dat in 1917 een belangrijk deel van de hier te lande verbouwde wintertarwè is doodgevroren. Ten bewijze dat de graanbouw in ons land allerminst is verwaarloosd, moge strekken, dat in 1916 zijn binnengehaald 120.000 ton rogge en er nu van 1917 reeds 165.000 ton rogge binnen is, dus 15 millioen K.G. meer. Daar ons land een exportland is voor zuivelproducten is slechts voor 7 maan den graan productie in ontland. Het wordt onmogelijk geacht dit nog 5 maanden aan te vullen, daar alle landen niet geschikt zijn voor graanverbouw. Er zou dit jaar ruimschoots Irood- koren beschikbaar zijn geweest, indien niet onze schepen, die koren uit Amerika haalden, zonder eenig recht 6 maanden waren vastgehouden en ten slotte in beslag genomen zijn. Een dergelijke daad was door niemand verwacht en kan allerminst aan onze regeering worden toegerekend. De vetdlstributie. De „Vee- en Vleeschhandel" meldt, dat na 23 April geen bak- en braadvet meer zal worden gedistribueerd. Er zal voor in de plaats komen distributie normaal margarine, van margarine-me lange en boter melange, met resp. 25 pet, en 50 pet. boter door de margarine vermengd. Tevens is er nog natuur boter verkrijgbaar, maar alles wordt gerantsoeneerd, zoodat ten hoogste per persoon 1 K-G. boter ol margarine in de 4 weken verkrijgbaar is. Voor deze vetvoorziening moet de slager het vet van het slachtvee blijven leveren. Vleesclivoorzieningen Slachtverbod. Naar van bevoegde zijde wordt ge meld zyn de reeds genomen maatrege len, om zelts het beperkte rantsoen vleesch met name in de steden beschik baar te stellen, onvoldoende gebleken, omdat noch van veehouders, noch van verschillende burgemeesters, noch van het publiek de medewerding is onder vonden, die onmisbaar was om tot een behoorlijke vleeschvoorziening te ge raken. Op het platteland wordt op verschil lende plaatsen veel meer afgeslacht dan veroorloofd ishet wordt dan clandestien verkocht met overschrijding der maximumprijzendaarentegen komt er naar de steden niet of niet voldoende vee. Het is dan ook noodig gebleken de algemeene bevoegdheid van dé burge meesters om ontheffing van het slacht verbod, dat du ook tot paarden is uitgestrekt, te verleenen, te doen ver vallen. Daardoor wordt natuurlijk een distributie van vleesch noodig, die het geheele land omvat. Deze kan echter alleen geschieden, wanneer er gemaakt wordt één product. Alle voor slachting bestemd vee zal daarom worden ge slacht in de van Rijkswege aangewezen of aan te wijzen pellers en fabrieken en daar verwerkt worden tot eenheids worst. De slachtingen vinden dan plaats op aanwijzing van het Ryks- Distributiekantoor. Uitsluitend voor ziekenhuizen en krankzinnigen gestich ten kan de burgemeester ontheffing verleenen van het slachtverbod. Ook het leger valt buiten dit alge meen slachtverbod, maar de minister van Landbouw Nijverheid en Handel zal er bij zijn ambtgenoot van /Jorlog op aandringen, dat ook aan bet leger alieen in den vorm van eenheidsworst vleesch zal worden verstrekt, en wel naar hetzelfde rantsoen als aan de burgerbevolking kan worden gedistri bueerd. AXEL, 9 April 1918. In de heden alhier gehoudeü ver gadering van den Gemeenteraad werd voor kennisgeving aangenomen een g-oedkeuring van Gedeputeerde Staten van het raadsbesluit, waarbij de leening van 10.000 voor kasgeld voor de "gasfabriek was vervallen ep was aan gegaan een nieuwe leening van ƒ20.000, voor hetzelfde doel. Hierna werd voorlezing gedaan van een request aan den Raad van E. van de Casteel en 26 anderen, waarin wordt verzocht om de gelegengeid tot dansen open te stellen op 2en Pinksterdag en den daarop volgenden Dinsdag. Na breedvoerige bespreking werd met 6 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Kruijsse, om namens den Raad een schrijven te richten, aan den Militairen Commandant van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen, waarin zij het erkennen, dat het gebeurde tijdens de jaarmarkt alhier aanleiding gaf tot verbod van dansmuziek, doch meenen, dat de be langhebbenden door onthouding op Nieuwjaarsdag en Pasehen j.l. daarvoor voldoende gestraft zyn en dus bij wijze van proef voor de aanst. Pinksterdagen ontheffing vragen van dat verbod, wijzende op het stuitende, dat voor de gemeente Axel wordt-verboden, wat in -Ter Neuzen wordt toegestaan. Verslag in ons volgend nummer. Voortaan zal des Zondags tusschen 1 en 2 u. nam. gelegenheid gegeven worden brieven enz. welke dien dag, niet meer worden besteld, ten postkan tore af te halen. Zij die van deze gelegenheid geregeld gebruik wenschen te maken, worden verzocht hun namen op te geven. We willen belanghebbenden aanraden deze gelegenheid niet te veronachtzamen. Het is toch te begrijpen, dat wanneer het mocht blijken, dat slechts zeer enkelen in dat uur post afhalen, de Directeur terecht het postkantoor zou sluiten, als niet der moeite loonend. En dit zou jammer zijn. H^t is immers van groot beTang dat men zijn correspondentie zoo vroeg mogelijk heeft en wil men die nu 's Zondags niet nazien, goed, dan heeft men toch Maan dagochtend vroeg gelegenheid en kan men dus zoonoodig daarop weer zoo spoedig mogelijk antwoord inzenden, wat met den beperkten boot- en spoor dienst zeer wenschelijk is. We verwachten daarom, vooral nu iedereen en du§ niet alleen houders van busrecht daarvan kan profiteeren dat velen zich ten postkantore zullen melden, voor het afhalen van post op Zondagmiddag. Dezer dagen werd alhier onder voorzitc rschap van den heerPh. J. v. Dixhooivergadering gehouden van de „Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard.'' Het jaarverslag sprak van stormen, welke over de vereenigiDg hadden gewoed, doch welke men heeft weten te trotseeren, zoodat de V. V. Z. F on wankelbaar op hare vesten bleef. Het financiëel overzicht wees een batig slot aan van ƒ634,37, waarvan een groot aandeel komt ten gunste van het con- cours-hippique, dat een zuivere winst leverde van ruim 600. Besloten werd tot aflossing van 2000 in de leening van 4000. Ingekomen waren de obligatiën van een tweetal leden, die deze aan de vereeniging schonk-n en daarmede Jiet lidmaatschap opzegden. Ook anderen hadden daartoe hun wensch te kennen gegeven. Aangeno men werd in verband hiermede het bestuursvoorstel om tot 1 Met a.s. voor ieder de gelëgenheid te openeD, zijn aandeelen in te zenden en ziju lidmaat schap te doen eindigen. Ingekomen was een schrijven van den heer J, Weijns en anderen, naar aanleiding waarvan de voorzitter zijn mandaat ter beschikking der leden stelde. Deze spraken echter eenparig het vertrouwen in den voorzitter uit, waarna hij zijn functie hervatte. Gezien de voordeden met een con cours hippique behaald, werd voorge steld, dit jaar twee concoursen te geven en een veulenkeuring, doch geen paard enten toonstelling. Omtrent de tentoonstelling liepen de meeuingen uiteen. Het bestuur voelde er iets tegenstrijdigs, om in tijden, dat het mehsebdom als het ware honger lijdt, dan paarden ten toon te stellen, die er welgedaan en vetgemest uitzien. Hiertegenover werd beweerd, dat de paarden niet vetgemest behoeven te zijn. Bovendien destatpboek-keuringen gaan ook door en daar worden goede prijzen geboden, wat te meer reden is om toch tentoonstelling te houden"; vooral voor het jougere fokvee. Een oplossing werd gevonden in de veulenkeuring, welke nu zal worden uitgebreid tot 1 en 2 jarige paarden. Als datums voor de te houden con coursen werden genoemd 20 Mei (2e Pinksterdag) en 15 Augustus (Maria Hemelvaart). De aftredende bestuursleden, de hb. B. C. Puylaert, K. van Hoeve en Tb. Daelman werden met bijna algemeene stemmen herkozen. By de rondvraag werd o.m. behandeld een voorstel van dhr. Jan de Putter Jz., om bij wijze van request, ondersteund door verschillende zustervereenigingen, aan de Regeèring te verzoeken om in te trekken het verbod van uitvoer van afgekeurde hengsten, waarmede allen instemden. Er komt blijkbaar eenige veran dering in de groepeering van onze gemeenteadministratie. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot ambtenaar ter secretarie dhr. J. Cornelissë en tot gemeente bode dhr. A. Olijslager. Hier mede is de combinatie bode concierge vervallen, wat toch reeds geruimen tijd een titel in naam was, daar tot heden het werk van bode zoowat door alle ambtenaren werd verricht en het werk van concierge ook grootendeels werd uitbesteed. Begrijpelijk is dat tegen dien datum door dhr. Cotnelisse ontslag is gevraagd en verleend en door dhr. Olijslager als veldwachter en bode voor de buiten wijken. De twee laatstgenoemde be trekkingen komen dus vacant. Opmerkelijk is wel, dat onze veld wachter Olijslager op 1 Mei juist precies 30 jaren die functie in onze gemeente heelt bekleed. i Dhr. Olijslager begonVzijn militaire loopbaan by het 37ste Regiment Infan terie, werd op verzoek overgeplaatst bij het 3de Regiment Huzaren en kwam daarna bij hei Wapen der Kon. Ma réchaussée. Na hierbij een 6 jarigen diensttyd te hebben meegemaakt werd hij benoemd tot agent van politie te Schoonhoven, vanwaar hij onder het Burgemeesterschap van. wijlen Jhr. Quarles van Uffort als gemeente veld wachter in onze veste zijn intrek nam. Dat hij alhier 30 jaren dienst door bracht, zohder naar elders te sollicitee ren, is wel een bewijs, dat hij het met de Axelaren goed stellen kon. We wenschen dhr. Olijslager geluk in zijn nieuwe loopbaan en hopen, dat hij nog jaren zijne krachtën in dienst van onze gemeente zal kunnen besteden. Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 9 April 1918. Veroordeeld wegens poging tot uit voer: G. d. M, 24 j., veldarbeider en T. F. d. M., 21 j., veldarbeider beiden to Clinge, Cder 1 maand gevang. C. L. d. B, 23 j., schippersknecht te Clinge tot eene boete van 10 of 10 hecht. Verboden vervoerA. M., 19 j., veldarbeider te Schoondijke tot 14 d. gevang. C. J. K., 22 j., veldarbeider te Oost- i burg tot 6 weken gevang. DietstalL. Ch. B. K., 17 j., bakkers knecht te Axel, gedetineerd te Middel burg tot 2 maanden gevang, met aftrek prev. hecht. yt Het DISTRIBUTIEBUREAU maakt bekend, dat wegens uitreiking van koffie vleesch- en kaas- kaarten Donderdag 11 en Vrijdag 12 April 191S geen bons voor schoe nen en Iclompen worden verstrekt. Vanaf Donderdag 18 April wordt aan hen, die reeds eenmaal een bon voor klompen hebben gekregen, een tweede uitgereikt. Hierbij wordt er de aandacht op ge vestigd dat elk, die een tweeden bon' verlangt, eene verklaringmoetteekenen.i Voor kinderen beneden 16 jaar teekent ouder of voogd. i De BRANDSTOFFENCOMMISSIE tel Axel maakt bekend, dat op 10, 11 en 12 April (Woensdag, Donderdag en Vrijdag) aan de gasfabriek verkrijg- f baar zijn STEENKOLEN worden deze maand niet gedistribueerd. DE BRANDSTOFFENCOMMISSIEi voornoemd. Ondergeteekende maakt hetf geachte publiek van AXEL en Omstreken bekend, dat hij zich vanaf heden aanbeveelt voor het maken van Belovende een nette, vlugge en' prompte bediening. Beleefd aanbevelend, P. DE FEIJ TER Pz. Gedipl. Kleermaker. Axel, Buitenweg H 7. De goederen van ANDRIESj DIELEMAN Jacszoon en Kinderen, j geveild op%28 Maart 1918 eninge-j steld op f2600, zullen worden! herveild op des namiddags 2 uur ter herbergel van Wed. J. van Doeselaab tel Axel Sassing. Notaris DREGMANS. Neemt proef. De Koningin gebruikte! het reeds op de Jaarbeurs. Waarom! zou, U het dan niet eens probeeren I Adres: Vlasfabriek „Canisvliet",! te Sas van Gent.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2