rvo. 2. Woensdag 10 April 1918. 34e »aar4. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. De Hauropzeggingswet. FEUILLETON. AXEL! EISAN'I Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden- 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQdagmiddag TWAALF ure. Vrydag 29 Maart, is de Huuropzeg- gingswet in werking getreden, en het is wei gewenscht, dat ieder goed begrijpt wat die wet beteekent. De aanleiding tot deze wet zijn de onredelijke huuropzeggingen, waaronder in tal van plaatsen de huurders te lijden hebben gehad, en nog te lijden hebben. Tengevolge van den huizennood gaf die opzegging aan de huiseigenaren een buitengewoon sterk dwangmiddel aan de hand om van hun huurders iederen huurprijs te verkrijgen dien zij maar wilden. Immers de huurders konden toch nergens anders heen De hoofdbepaling van de wet is deze, dat een huurder, wiens huur wordt opgezegd, zich tot de Huurcommissie kan wenden om, zoo mogelijk, nietig verklaring van die opzegging te ver krijgen. Dat onderzoek moet binnen een week na de opzegging worden ingediend. Maar er is nog meer Art. 2, eerste lid, luidt Wanneer voor het eindigen van de huur eener woning een opzegging niet wordt vereischt, en partijen niet tot overeenstemming zijn gekomen omtrent een nieuwe huur, kan de huurder zich bij verzoekschrift wenden tot de huur commissie, binnen wier gebied de wo ning gelegen is, met het verzoek te bepalen dat een nieuwe huur zal tot stand komen." NEDERLAND IN 1795. Gij schijnt geen groot vriend van de Franschen, zeide Wartel lachend. - Ik haat ze als de pijn van de hel, hernam de ruiter. En om welke reden zijt gij er zoo bijzonder op gebeten vroeg de ritmeester. Eer Ralt konde antwoorden, kwam een officier de beide mannen het bevel brengen om zich bij Zijne Hoogheid den Erfprins te vervoegen, die hen moest spreken. Zij gaven hunne paarden de sporen, en Ralf vervoegde zich by zijne makkers, die even als hij geen hoogeren rang dan dien van oppassers hunner opperhoofden bekleedden, 't Zal misschien eenige verwondering baren, dat Ralf de vrijheid nam, zich in het gesprek zijner meerderen te mengen en om deze redeu zijn wij 'lot. eenige opheldering verplicht. Een oud getrouw dienaar is ten allen tijde beschouwd als een waarborg te meer voor huiselijk geluk en een zoo danige was Ralf Hopman. Een twintigjarig verblijf in het huis van den Heer van Heyden had hem bijna de rechten van een lid der familie Bovenbedoelde verzoekschriften moe ten vóór Vrijdag 5 April zijn ingediend. Voor beide is echter reeds de termijn vervallen. Alleen voor de gelegenheid bepaald in art 10 is nog enkele dagen tijd. Art. 10, vierde lid, luidt Indien de huurder eener woning vóór de inwerkingtreding dezer wet zelf de huur heett opgezegd, of nagelaten heeft een nieuwe huur aan te gaan, op grond dat hij bij het einde der huur een andere woning te zijner beschikking zou verkrijgen, en de huurder dier andere woning ingevolge deze wet de beschikking daarover zal kunnen blijven behouden, dan vinden de artikelen l en 2 en het tweede lid van dit artikel overeenkomstige toepassing met dien verstande dat het verzoek geschiedt binnen twee weken na het in werking treden dezer wet. Deze verzoekschriften moeten dus Vóór Vrijdag 12 April zijn ingediend. De huurcommissie willigt het verzoek in, indien haar blijkt, dat de huurder gedurende den huurtijd zijn verplich tingen op behoorlijke wijze is nagekomen en dat overigens voor de inwilliging van het verzoek een geldige reden bestaat. Zij bepaalt dan tevens, in het geval yan huuropzegging, een termijn van ten hoogste zes maanden, gedurende welken de (reeds opgezegde) huur na het eindigen van den overeengekomen huurtijd zal voortduren en ingeval van art. 2 voor de nieuwe huur een termijn van ten hoogste zes maanden. Is ingevolge de Huureommissiewet gegevenzijne onkreukbare trouw en nimmer wijkende vroolijkheid, gepaard met meer beschaafde manieren, dan lie den van zijn stand plegen eigen te zijn, gaven hem aanspraak op de achting en liefde, welke hem door al de leden van het huis werden toegedragen. Zelf in den krijgsdienst geweest zijnde, had hij zich bijzonder aan Gustaaf van Heyden gehecht en de moederljjke teederheid zag gaarne dat die brave Gelderscbman haren zoon op dezen tocht vergezelde. Van zijne vroegere levensjaren sprak Ralf nimmer, en werd die snaar aange roerd, dau benevelde eene wolk van droefgeestigheid zijn anders helder gelaat, en moesten voor hem herinneringen op wekken, welke hij uit zijn geheugen wenschte te wisschen, welke die herinneringen waren, had piemand, zelfs de heer van Heyden, in wien hij anders een onbepaald vertrouwen stelde, niet uit hem kunnen lokken. De vraag van den ritmeester Wartel, om welke reden hij zulk een'haat tegen de FranSchen voedde, scheen die onaan gename snaar te hebben aangeroerd, want de trekken van zijn open gelaat werden eenklaps donker doch toen hij zich bij zijne makkers gevoegd had, keerde zijn opgeruimdheid weldra terug en eer de "tocht te Nijmegen, vyerwaarts de Prinsen en hun gevolg zich begaven, gestaakt werd, was er niet een der ruiters, die niet door Ralf met den snor, zooals zij omtrent den huurprys der woning by einduitspraak beslist, dan blijft, die huurprijs ongewijzigd van kracht. Is omtrent den huurijrijs niet bij einduit spraak beslist, dan bepaald de Huur commissie, zooveel mogelijk met inacht neming van de bepalingen dier wet, een voor de woning redelijken huurprijs. Overigens stelt zy bij de inwilliging van het verzoek zoodanige voorwaarden en maakt zij zoodanige bepalingen als zij met het oog op de belangen des huurders en des verhuurders noodig oordeelt, echter zooveel mogelijk met behoud van hetgeen tusscheu beide partijen is overeengekomen. Partijen worden geacht voor den bepaalden termijn een huur te hebben aangegaan onder de voorwaarden en bepalingen door de Huurcommissie gesteld. En gedurende den bepaalden termijn kan een vonnis tot ontruiming van de woning ook ingeval van onderhuur, niet worden ten uitvoer gelegd. Hetzelfde geldt natuurlijk ook in ge val van verlenging van den termijn. Gelegenheid tot beroep van de beslis sing der Huurcommissie staat voor huurder en verhuurder, door middel van een verzoekschrift, open by den rechter van het kanton waar de woning gelegen is, gedurende 14 dagen na de dagteekening der schriftelijke mede- deeling van de Huurcommissie omtrent haar beslissing. Verder is nog bepaald, dat voor gemeenten, waar geen Huurcommissie bestaat, men zich kan wenden tot eene commissie in een naburige gemeente. In onze gemeente bestaat tot hiertoe hem om zijn buitengewoon grooten knevel noemden, in een goeden luim was gebracht. IV. Ralf, gij moet uw paard zadelen en terstond dit pakket papieren aan den bevelhebber van Arnhem brengen, zeide Gustaaf tot zijn knecht, toen deze den volgenden morgen in de kamer van den kapitein trad, om diens bevelen te ver nemen. De Prins heeft mij opgedragen iemand te kiezen op wien men vertrou wen kan, en ik ken niemand beter geschikt dan gij om dezen last te volbrengen. 't Is wol Kapitein, antwoordde de soldaat, ik zal mij terstond gereed maken. Maar wat dunkt u van de zaken hier? Ik heb meer gehoord en gezien dan mij lief is, en ik zou liever terstond de Maas dau de Waal overtrekken om Om met de Franschen aan den dans te gaan, wilt gij zeggen, viel van Heyden hem in de rede. Zoo is het juist, hernam Ralf. Mij dunkt zij hadden den Prins gisteren wel wat beter kunnen ontvangen. De menschen schijnen hiér zure druiven te hebben gegeten en het scheelde gister avond weinig of ik had een van die patriottische zuurkijkers den kopgekloofd. Gij hebt u toch hoop ik met de burgers in geen twist gemengd 7i;oeg de officier op een eenigszins ontevreden toon. geen huurcommissie en zou men dus genoodzaakt zyn om inlichtingen te Ter Neuzen te vragen. Toch was het wel gewenscht, dat ook in onze gemeente zoo'n commissie bestond. De woningnood doet zich alhier zeker niet minder gelden dan in Ter Neuzen b.v. Zou het niet op den weg liggen van het Bestuur der „Vereeniging tot be vordering van Volkshuisvesting" al hier, om dit werkje ter hand te nemen Deze laat toch al weinig van zich hooren en waar nu misschien het bouwen van woningen momenteel tot de vrome wenschen behoort, kon dit bestuur zich, door als bemiddelaar op te treden in geschillen tusschen huur ders en verhuurders, toch verdienste lijk maken. Intusschen is er reeds op gewezen en terecht dat de datum van inwerkingtreding der huuropzeggings- wet zoo vlak voor de Paaschdageu al zeer ongelukkig gekozen is. Er wordt in art. t een termijn gesteld van een week, waarin de Paaschdagea vallen. Juist dus nu er minder couranten verschijnen dan anders en door reizen als anderszins ook minder nog couranten gelezen worden. Bovendien -traden toen berichten over de twee ons brood en de vleeschrant- soeneering zoodanig op den voorgrond dat men weinig aandacht had voor huur- bepalingen. Misschien dat in rechter lijke colleges daarmede wel eenigszins rekening wordt gehouden. Ik ben zoo vreedzaam als een schaap, en als een kind te leiden, ant woordde Ralf, maar een mensch heeft zooveel gal als dun bloed. Wij hadden gisteren, dunkt mij, een goeden dag- marsch gehad en ik had vrij wat meer lust tot eten en slapen, dan tot vechten of twisten. Mijn biljet was bij een schoenmaker. De kerel zat op zijn drie stal en zong als een lijster, maar toen ik binnen trad zette hij een gezicht, als of ik de duivel in eigen persoon was, en trok met zulk - een kracht aan den pikdraad, dat die aan beide kanten afbrak. Had ik geen stoel genomen zoo waar ik Ralf Hopman heet, ik stond misschien nog op dezelfde plaats, want de vent verwaardigde zich niet te zeggen ga zitten zoo min als zijn scheel wijf, dat lust scheen te hebben mij met den bezem, dien zij in de hand hield, in den nek te slaan. Ik was zoo vrij zelf een stoel te nemen en met het weinigje vriende lijkheid, dat mij na zulk een onthaal nog was overgebleven, te vragen of zij ook iets te schaffen had Dan moet je wachten tot wij gaan eten,< snauwde het wijf, en zwaaide met den bezem over een vloer, als of zij er doorheen wilde stampen. Gij kunt denken, dat ik warm werd kapitein, en ofschoon ik zelden vloek, kon ik er thans" niet buiten. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1