Binnenland. Gemengd ftieuws» Burgerlijke Stand. Advert en tien. WORDEN GEZOCHT De voorz. zegt, dat B. en W. de wenschelijkheid van een pomp in de Zeestraat niet betwisten, doch in ver band met de voorbereiding van een waterleiding, welke steeds bespoedigd wordt, achten zij een uitgave van 300 voor een pomp overbodig. Dhr. Smies merkt op, dat een gelijk luidend adres van bewoners van de Nieuwstraat is afgewezen, omdat deze ook desgewenscht zelf een pomp kunnen plaatsen. De voorz.Ja, maar als besloten werd een pomp te plaatsen, werd deze natuurlijk gezet overal waar dat noodig geoordeeld werd. Het voorstel van B. en W. onl af wijzend te beschikken, werd aange nomen met 6 stemmen. Tegen stemde dhr. De Kraker. Bij de omvraag bracht dhr. De Kraker een verzoek over van M. W. Visscher om bij zijn huis een paaltje te plaatsen, daar wegens de smalle straat daar telkens zijn woning werd stukgereden. De voorz. deelde mede hierover den gemeente-opzichter te zullen raadplegen. In besloten zitting werd nog behan deld een reclame inzake Hoofd. Omslag van L. Laurens, met het resultaat, dat de aanslag werd gehandhaafd. Yiscknitvoer. Uit Kampen meldt men den uitvoer van groote massa's spiering naar Duitsch land dag aan dag staan wagons klaar om de viscb, die we hier zoo noodig hebben, naar Duitschland te voeren. De Tel. deed onderzoek en rekende uit, dat van 1 Pebr. tot nu 320.000 K.G. levendige spiering naar Duitschland is uitgevoerd. Zekere vischhandelaar wordt er schatrijk van. En dat terwijl in ons land maximum prijzen voor visch worden gesteld en voor vleesch op handen is. 't Is treurig 1 Vleeschdistributie en Rantsoeneering. Near het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt, acht, nu de vasstelling van maximum, prijzen voor vee er niet toe heeft geleid dat verbetering is gekomen in de afle vering van rundervleesch, de Minister van L., N. en fl. het oogenblik gekomen om tot een distributie van rundvee over te gaan. Het vee zal worden verschaft door tusschenkomst de Rundveever- eeniging. Alle gemeenten, die voor levering in aanmerking willen komen, moeten hun aanvragen vóór 31 Maart a.s. inzenden aan het Rijks Centraal Administratiekan toor, waarover de levering aan en de verrekening met de gemeenten zal loopen. Voorts is noodig een rantsoeneering. De Minister stelt zich voor het rant soen te bepalen per vier weken, waarbij aan de gemeenten eenige vrijheid van verdeeling wordt gelaten. Met het oog op den toestand van den veestapel en met name de hoeveelheid slachtrijpvee zal het rantsoen in den eersten tijd slechts gering kunnen zijn. Het is door den Minister aanvankelijk bepaald op 200 K.G. per week per 1000 inwoners, (dat is 2 ons per hoofd per week), waarbij kinderen beneden het jaar niet medegerekend. Wellicht kan het verbruik eener beperkte hoeveelheid (hoogstens 10 pCt.) boven het gemeente lijk rantsoen worden toegestaan ten behoeve van restaurants, centrale keukens e.d. Daarentegen worden geen rantsoenen beschikbaar gesteld voor gezinnen aan wie na i April toestem ming voor huisslachting zal worden verleend. De aflevering voor de mili taire intendance valt buiten deze ransoeneering. Zaad van suikerbieten enz. De Minister van Landbouw brengt in de Sc. Crt. teralgemeenekennis.dat het in zijn bedoeling ligt, den geheelen oogst 191S vau suikerbieten-, voeder bleten- en mangelwortelenzaad in bezit te nemen. De aan de producenten te betalen prijs zal f 1 per K.G., voor goed kiemkrachtig zaad van zuivere soort niet te boven gaan. Voor zaad van mindere qualiteit en van onzuivere of onbekende soort zal naar verhouding minder worden betaald. De maximum prijs zal voorts uitsluitend worden betaald voor partijen, afkomstig van perceelen, waarvan vóór 1 Juni 1918 aan de commissie, belast diet de distri butie van zaaizaden in de provincie, waarin het perceel is gelegen, opgave is gedaan van 1. de grootte en ligging van het perceel 2. de soort van het zaad. Voorts zullen alle inlichtingen moeten worden verstrekt, die bedoelde commis sie nader noodig mocht achten. Van de inbezitneming zullen voorts uitgeschakeld zijn die partijen suiker bietenzaad, welke afkomstig zijn van bonafide kweekers van suikerbietenzaad en suikerfabrikanten, waaromtrent de reeds bedoelde opgaven aan de provin ciale commissie zijn verstrekt. Katwijk in rouw. Men schrijft uit Katwijk aan de Stand Leefde Zondag 17 Maart in de vele treurende gezinnen de hoop op, toen de heer N. Parlevliet de blijmare ontving, dat de bemanning van zijn vaartuig Vooruit K.W. 151" behouden te Cuxhaven was opgebracht, thans heeft men alle hoop laten varen, zelts aangaande K.W. 63", schipper C. Plokker, die Dinsdag 26 Maart reeds 4 weken geleden zee koos zoodat eerst thans de ramp, die onze plaats trof, kan worden overzien. De geheele bemanning van de „IJ.M. 242", „K.W. 23". „K.W. 73", „K.W. 61", K.W. 101", „K.W. 125", „K.W. 66" en „K.W. 140", alle bemand met Kat wijker», te zamen 48 personen, verging. Daarenboven kwam een 14-jarige knaap om, toen een logger van de Maatsch. „Holland" (schipper H. Krijgsman) op een myn liep. Het aantal omgekomenen is alzoo 49. Van dezen waren een 30- tal gehuwden vele vaders van talrijke' gezinnen. Van één echtpaar werden weggenomen 2 gehuwde zoons en één schoonzQon. Natuurlijk blijft men nog flauwe hoop koesteren, doch als de enkele dagen, die de schepen over den tijd (2 weken) weg zijn, weken worden zegt het verstand, dat langer wachten ijdel is. Een voorrecht is't dat bij allen rouw en droefheid althans de ellende der armoe de woningen niet binnentreedt. De weduwen ontvangen 30 pCt. plus 15 pCt. voor ieder kind beneden den leeftijd van 18 jaar, tot een maximum van 60 pCt. van 't gemiddelde weekloon, bedragende ten hoog3te f 24. Sinds September van het vorig jaar vermiste de landbouwer A. van Beusekom te Lieuden, geregeld geld uit zijn kas, zonder dat hij de oorzaak van dat verdwijnen kon opsporen. De kast toch bleek steeds goed gesloten te zyn, en van braak was geen spoor te ontdekken. Intusschen steeg het totaal van het vermiste tot ongeveer 3000. Gisteren heeft de justitie licht in deze zaak gebracht Het 12-jarig kleinzoontje van den bestolene bood een bedrag van 24 ter inschrijving in de schoolspaarbank te Lienden aan. Dit groote bedrag verwekte achterdocht. By onderzoek vertelde de knaap, dat hy dit geld van zijn buurman had gekregen, omdat hij dien den sleutel van de kast bezorgde, als deze niet thuis was. Dezen buurman verkeerde blijkbaar in den laatsten tijd in gunstiger om standigheden dan vroeger. Het gevolg van het onderzoek heeft geleid tot zijn voorloopige aanhouding. Hbld. Te Utrecht ontstond twee schippers twist over het betalen van een lading zaad, ter waarde van 17.000. De kooper wilde eerst in het bezit van het zaad zijn, alvorens te betalen. De vérkoopor op zijn beurt wilde eerst centen zien. De ruzie liep zoo hoog, de politie tusschenbeide kwam en het zaad in beslag nam. Smokkelen. De politie te Monster hield voor een paar dagen een wagen aan, waarop een groote kist stond. Haar was medegedeeld dat iemand 3 varkens had geslacht en het spek enz. wilde vervoeren. Al de agenten kwamen er bij te pas om de vastgespijkerde kist, die bovendien met prikkeldraad omwoeld was, open te breken. Toen dat eindelijk was gelukt, sprongen er twee jongelui uit onder daverend gelach van het halve dorp dat voor het raadhuis was bijeen gestroomd. Ondertusschen waren langs een anderen weg de varkens vervoerd. Dieren en luchtaanvallen. Een medewerker aan de >Daily Mail» geeft de volgende beschrijving van het gedrag van dieren bij luchtaanvallen >Vele waarnemers moeten in de laatste zes maanden bij gelegenheid van lucht aanvallen gelet hebben op het merkwaar, dige verschil in het gedrag van verschil-, lende- dieren vóór en gedurende zulke gebeurtenissen. Honden gedrageD zich bijvoorbeeld zeer merkwaardig. De kleine en zenuwachtige hond is ge woonlijk een buitengewoon goede schild wacht. Een van die dieren, een dwerg- Yorkshire die ik ken geeft altijd voor luchtaanvallen teekeuen van onrust. Blijkbaar hoort hij het gezoem der ma chines of het kanonvuur lang voor dat voor menschenooren hoorbaar wordt. Dit' was vooral het geval bijZeppelinaanvallen. Daarentegen gaf een andere en oudere hond, die in hetzelfde huis was niet het minste teeken van onrust en sliep steeds onverschillig door alles heen. Eenigen tijd daarna ipaakte een »co- cker« patrijshond, een uitstekende jacht hond, bij een aanval van een geheel eska -der Zeppelins hoegenaamd geen beweging ofschoon er niet ver van het huis waar hij lag eenige bommen met geweldig gedreun ontploften. Katten betoonen zich bij luchtaanvallen alleen een buitengewone vriendelijkheid. De oudervinding bij de lucht-stations heeft geleerd dat vogels de béste schild wachten zijn, tot zij aan het vuren gewend raken. Op den Eiffeltoren werden in het begin van den oorlog proeveqgenomen met papegaaien, met het resultaat dat zij aanvankelijk minstens twintig minuten voor de menschen iets konden hooren of zien, door onrustigheid de nadering van luchtschepen of vliegmachines aankondig den. Deze dieren schijnen echter onver schillig te zijn geworden, zoodra men ze niet op den duur als schildwacht kon gebruiken. Fasanten geven 's nachts door geschreuw en gesnater de nadering van vliegtuigen aan. Als de fasant begint te praten dan maakt de vlieger zich gereed om op te stijgen en worden de afweerkanonuen bemand. De fasanten waarschuwen dik wijls een kwartier of een halt uur te voren dat een Zeppelin of vliegmachine nadert. Bij den eersten Zeppelin aanval op Eogeland, in Januari 19115 maakten de fasanten tot op 40 Eng. mijlen afstands van de aangevallen streek door hun geschreeuw kenbaar dat er ipts onge woons gebeurde. Het vuren bij den slag van Doggersbank werd in geheel noorde lijk Engeland door fasanten waargenomen. De Belgen moeten op oude kranten slapen De nieuwste verordening van gouverneur-generaal v. Falkenhausen, bedreigt met een boete van 3000 Mark en een gevangenisstraf van 3 maanden al wie het zou wagen in zijn matrassen of hoofdkussens, de hein door de Duit schtrs ontstolen kapok of wol, te ver vangen door stroo, hooi, zemelen of kaf. Van 115 Maart. Axel. Huwelijks-aangiften. 1. Jacobus Pieter van Alten 2 j., jm. en Debora van Oort 24j.,jd. 7. Camilius josephus de Backere 28 j., jm. en Christina Maria de Dauw 21 j., jd. '4. Arij jannes Cappon 25 j., jm. en Thona Christoffelina VJaander 23 j. jd. 15. Petrus Cornelis Tieleman 24 j. jm. en Elisabeth van Britsom 18 j., jd. Gebpprten 2. Prijntje Cornelia, d. van Adriaan van den Berge en janneke van Lange- velde. 8. Johannes, z. van jacobus de Jonge en Martina Scheele. 14. Catharina Christina, d. van Marinus Scheele en janna Scheele. Overlijden, 2. Cornelia Francine Maas, 6 m., d. van Abraham en janneke Dieleman. 3. Levinus de putter 75 j., weduwn. van janneke do Visser. 7. Neeltje Buijze 69 j., wed. van pieter van Langevelde. Van 1-28 Februari 1918. Clinge. Huwelijks-aargiften. 26. Alouisius Augustus Bertram (van St Jansteen), 33 j., jm. en Magdalena Boogaeit, 23 j., jd. Geboorten. 22. Eugenie, d. van Theofiel Adolf de Wilde en Pharailde d' Hollander. 23. Philomena, d. van Joannes vaa der Kielen en Maiia Philomena Annaert. 25. Ivanne, d. van Josep van Puyvelde en Seraphina Apers. 28. Joannes Camilius, z. van Pieter Johannes Buysrogge en Maria de Theye. Overlijden 20 Jan Wulmsen, 72 j., echtg. van Marie Stephania Blommaert. Hoek. Huwelijks-aangiften. 21. Pieter Scheele, 22 j., jm. en Cornelia Dieleman 21 j., jd. 25. Camiel Roegiest, 19j.,jm en Catharina Klaassen, 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28. Levinus Schee le, 38 j., jm. Catharina Deij, 27 j., jd. Pieter van HermoD, 23 j., jm en Johanna Maria de Smidt 23 j., jd. Jan Hamelink, 24 j., jm. en Pieternel'a Geertruida van Alten, 21 j., jd. Geboorten. 17. Anna Janneke, d. van Adriaan Riemens en Susanna de Feijter. 24. Cornelia Anna, d. van Adriaan Jan Michielsen en Janna Vinke. Catharina, d, van Jan Kiel en Elisabsth Maria de Groote. Hontenisse. Huwelijks-aangiften. 1. Jacobus Wolfert, 24 j., jm. en Elisabeth Pietronella Dieleman 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkiDgen. 2. Petrus Tieleman, 32 j. jm. en Derothea Philomena de La voir 24 j„ jd. 6. Jan Francies de Bruijn, 26 j.. jm. en Julia Wullems, 25 j jd. 14. Jacobus Wolfert, 24 j., jm. en Elisabeth Dieleman, 23 j., jd. Geboorten. 3. Arthur Prudent, z. van Cornelis Henricus Jonkers en Cornelia van Itegem. 4. Ebrina Anna, d. van Gerardus van Driel en .Jacoba Cornelia de Regt. 5. Elsa, d. van Johannes van Kerkhoven en Anna Maria de Rijcke. 6. Robert Lodewijk, z. van Theodorus Weemaes en Êugenia Maria Brassel. 8. Augusta Maria Cornelia, d. van Jan Francies Platjouw en Maria Christina van Himst. 9. Angust, z. van Michiel Theodorus Freijzer en Maria Louisa Annaart. 13. Julius petrus, z. van Aloijsius Jacobus Neve en Joanna Maria Doms. 14. Henricus, z. van Jan Jongepier en Nee tje Maria Kwaak. 15. René z. van Arthur Gustaaf Smet en Anna Mar a Itegem. 20. petrus Cor nelis, z. van Hendricus de Feber en Elisa Thijs. Overlijden, 13. Judocus Baart. 82 j., weduwn. van Anna Catharina Jansen. 18. Derothea he.tronella van den Bergen, 78 j wed. van josephus van Damme. pieter Johannes de Feijter, 41 j., echtg. van jacoba Scheele,' Apolonia de Schrijver, 82 j., eebtg. van Frede- riens Moorthamer. 21. johatina van perek, 77 j., wed. van Henri Meertens. johanna Coleta de Valck, 77 j., d. van Adriaan en Fidelia Blindeman. 27. Anna Cornelia van Mol, 69 j., wed van Augustinus van Waes. |§#||gpte Ia de gemeenten Cadzand, Sluis, Aardenburg, Oostburg, Eede, Zuidzande, Nieuwvliet, Groede, Breskens, Schoondijke, Hoofdplaat, Bier vliet, e. a. actieve, ontwikkelde personen, die ge negen en in staat zijn door het zenden, tegen fatsoenlijke betaling, van nieuws berichten betreffende genoemde ge meenten en omstreken aan een Courant, deze goed op de hoogte te bouden van de voorkomende gebeurtenissen. In aanmerking komen alleen personen, die door bun positie in staat zijn betrouw baar goed nieuws te zenden. Nadere inlichtingen omtrent hétgeen gewenscht wordt, worden gaarne verstrekt. Brie ven met uitvoerige inlichtingen omtrent beroep, leeftijd, politieke richting, als mede of men reeds als correspondent eener Courant is werkzaam geweest onder motto „Correspondenten" aan NYGH VAN DITMAR, Amster dam.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 4