ffieuw? Kootwarcn, Binnenland. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Zakboekjes. Bekend making. dansmuziek Ad verten tien. Uit de hand te koop held en beweeglijkheid worden zeer geroemd en aan hunne medewerking is het hoofdzakelijk mede te (Janken,- dat de hardnekkige tegenstand des ▼ijands, in het bijzonder die der Engel- »che mitrailleurneslen, snel en gemak kelijk werd gebroken. LONDEN 22 Maart. Hedenochtend heeft de vijand zijn aanvallen o^er bijna hei geheele gevechtsfront met groote kracht herhaald. Scherpe ge vechten werden in onze stellingen geleverd en zijn nog aan den gang. De vijand heeft op sommige punten eenige vorderingen gemaakt. Op an dere zijn zijn troepen door onze tegen aanvallen teruggeworpen. Onze verliezen waren, hetgeen onvermijdelijk was, aanzienlek maar niet buiten verhouding tot den enormen omvang v»n den staijd. Uit de berichten, die uit alle deelen van het gevechtsfront binnenkomen, blijkt, dat de verliezen van den vijand nog steeds zeer zwaar zijn en dat de vorderingen, die hij heeft gemaakt, hem groote offers hebben gekost. Uit aanwijzingen, die in den loop van den stryd zijn verkregen, blijkt, dat de inleidende aanval werd uitge voerd door ongeveer 40 Duitsche divisies ondersteund door een groot aantal Duitsche en Oostenrijksche batterijen. Een ontzettende nieuwe uitvinding hebben de Duitschers in dezen strijd in praktijk gebracht. Zy hebben ka nonnen in 't vuur, die met granaten van 240 milimeter over «en afstand van 120 K.M. kunnen treffen. De stad Parijs werd beschoten door deze batte rijen, die 12 K.M. achter het front zijn opgesteld. Het Journal vertelt daarvan, dat de Parijzenaars Vrijdagmorgen werden opgeschrikt door een geweldige ont ploffing. Algemeen onder den indruk van de ontzettende ontploffing in het buskruitmagazijn en munitiedepot te Courneuf, meende men dat een der munitiefabrieken in de voorsteden in de lucht was gevlogen. Maar Spoedig bleek uit de regelmatigheid, waarmede h£t verschijnsel zich herhaalde, dat er wat anders gebeurde. Bommen van vliegers konden het niet zjjn, want er waren geen vliegers te zien. Eu eerst Zaterdag kwam men tot de ontdekking dat het granaten waren, die van de Duitsche linie kwamen. Het Duitsche reuzenkanon werd dien dag door de Pransche vliegers ontdekt. Het staat in een groot bosch van Chauny en vuurde van 'smorgens 8 uur tot 's middags 3 uur met groote nauwgezet heid iedere 20 minuten een granaat af, die in Parijs viel. In Parijs heeft dit ontzettende onge rustheid gewekt. De Engelsche Admiraliteit bij Duin ■«•erken deelt mede: De vice-admiraal te Dover meldt, dat tusschen 4 en 5 uur ter hoogte van Duinkerkerken een gevecht is. gelevord met Duitsche torpedojagers. 2 Britsche torpedobooten en 3 Pransche torpedojagers leverden een hevig gevecht met Duitsche torpe dojagers, welke 10 minuten Duinkerken hadden beschoten. Twee Duitsche torpedojagers en twee Duitsche torpe dobooten zyn gezonken. De beman ning van de twee vijandelijke torpedo booten is gered. Geen enkel schip der geallieerden is gezonken. Een Britsche torpedojager is beschadigd, maar is er in geslaagd een haven binnen te loopen. De Britsche verliezen zyn gering. De Prrnschen hebben geen verlielen. Het brood, In opdracht van den Minister van Landbouw had te 'sGravenbage een bespreking plaats van de centrale brood commissie, met afgevaardigden van de patroonsorganisatie in het bakkersbedrijf in 't geheele land. De voorzitter deelde mede, dat de Minister in 't algemeen geen bezwaar heeft aan verschillende wenschen van de bakkers tegemoet te komen, o. a. jjoor verlaging van den prijs van onge- build meel met grooter bedrag dan einde 1917 door een subcommissie uit het centraal broodkantoor in overweging werd gegeven. Omtrent de gevraagde verlaging van den bloemprijs kon geen toezegging worden gedaan. De Minister is voor nemens na aanneming van het milli- oenenontwerp door de Eerste Kamer den prijs van tarwebloem te verlagen en in verband daarmede den prijs van het witte brood vast te stellen, M. Crt. Geen Benzine en Benzol. Niettegenstaande de regeering het mogelijke heeft gedaan om benzine of een daarmede gelijkstaand product in te voeren, zijn de daartoe ondernomen stappen tot heden toe helaas vruchteloos gebleken. Zelts kan geen garantie ^worden ge geven, dat van bepaalde soorten vol doende voorraad aanwezig is, aangezien het zou kunnen blijken, dat door ver ontreiniging of anderzins, in verband met de geringe hoeveelheden in de tanks aanwezig, de volgens meting geconstateerde voorraden niet meer voor gebruik geschikt zijn. Wat betreft de toewijzing van zoo genaamde „autospririt" (een mengsel van benzine en spiritus), welk product hoofdzakelijk gebruikt wordt voor mo toren, kan worden medegedeeld, dat getracht zal worden het voor dit meng sel gebruikte percentage zuivere benzi ne nog belangrijk te verlagen of wel door een ander product te vervangen, om zoodoende te bereiken, dat de toe wijzing van motorbrandstof ten behoeve van motoren voorloopig voortgang kan hebben. Mochten echter deze pryeven geen gunstig resultaat opleveren, dan zouden ook de toewijzingen ten behoeve van die verbruikers na den bovengenoem den tijd van vier weken moeten worden gestaakt. AXEL, 29 Maart 1918. Wdensdag is de werkman L. O. van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij. aan een groot gevaar ontsnapt. O. sprong van de machine, terwijl deze nog in beweging was,--.viel en raakte onder de wielen. Het scheelde maar heel weinig of de jongen was vermor zeld. Met een ernstige wond aan het been werd hij opgenomen. De onvoor zichtigheid van O. is onbegrijpelijk, als men weet, dat hem reeds meer een ongeluk overkwam aan den tram. Dn tramlijn PyramideBiervliet - Hoofdplaat zal Donderdag 4 April officieel geopend worden. Zaterdag jl. werd een proefrit gemaakt, de baan opgenomen en goedgekeurd. Uit de richting IJzendijke geven drie trams correspondentie op Pyramide Hoofdplaat, nl. te 7,45 en 9,35 v.m. en te 6,20 nam. en 2 trams uit de richting Philippine, te 10,48 vm. en te 5,04 nm. Van Hoofdplaat—pyramide geven 3 trams aansluiting naar IJzendijke, n.l. te 8,55 en 10,40 v.m. en te 7,35 en 2 in de richting Philippine, n.l. te 12,50 en 6,15 nam. Tot burgemeester van Neuzen is herbenoemd de heer J. Huizinga. Het Bestuur vaa den Alg. Bond van Kath. Kiesvereenigingen adviseert, na overleg gepleegd te hebben met de Kieskringbesturen op de candidatenlijst voor den kieskring Zeeland te plaatsen de hoeren P. P. Fruytier, aftr. lid, J. W. Vienings, F. J. L. M. vaa Waes- berghe en mr. J. Stieger. Vóór den laten Mei a.s. moeten de kiesvereenigingen zich uitspreken ot zij zich met de voorgestelde volgorde kunnen vereenigen. Zei. -r- Te Breskens is Maandagnacht door de soldaat-commiezen een partij zeep in beslag genomen, ongeveer zes tienhonderd stuks, die in een vlasschelt verborgen zaten. In verband met deze inbeslagneming zijn eenige aldaar ver toevende Belgeh aangehouden. M. Crt. De keuringen van merrien voor het Nederlandsch trekpaard, Belgisch type, zullen in Zeeland plaats hebben van 2 April tot en met 7 Mei a.s. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 31 Maart 1918. (.Eerste Paaschdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/, ure Ds. j. B. T. Hugenholtz. (Bed. H. Av.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Dankzegging). Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9'/i ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 1 April 1918. (Tweede Paaschdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/, ure Ds. j. B. T. Hugenho'tz. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 91/» ure Leegjcerk. De opperbevelhebber van land en zeemacht heeft den toegang tot en het verblijf binnen het geheele in staat van beleg verklaarde gedeelte van Nederland o,ntzegd aan Ernst Frits Riebe, geboren 18 Juni 1896teTaucha )Saksen) wonende te Zeitz (Saksen) laatst v.erblijf houdende te Amsterdam vau Duitsche nationaliteit, zulks omdat zijn verblijf in dat gebied moet #orden geacht te zijn gevaarlijk voor de rust en algemeene veiligheid. Te Rotterdam is door een firma aangifte gedaan, dat in, den afgeloopen nacht ingebroken is in haar pakhuis aan de Leeuwenstraat 9. Vermist wor den een rijwiel, 100 zakken en 25 des- schen roode wijn. Woensdag zat een 55-jarig man, die 5 maanden in het ziekenhuis te Utrecht verpleegd was, op het Centraal station aldaar te wachten op den trein naar -Tilburg. Plotseling echter zakte hij ineen. De geneesheer moest den dood constateeren. Het drama aan de overzijde van het IJ, waar een zesjarig kiDd, Hendrik de Klerk geheeten, door een onbekende hand op de laagste wijze om 't leven werd gebracht, zal velen onzer lezers ongetwijfeld nog wel in 't geheugen liggen. De moord werd op den 2deu October 1913 ontdekt en nu, vier en een half jaar daarna, heeft de politie iemand gearresteerd, die verdacht wordt dit schandelijk feit te hebben bedreven. Woensdag werd te Enkhuizen een persoon gearresteerd, die verdacht wordt den lustmoord op het knaapje De Klerk te hebben bedreven. Het is een zekere P., sigarenmaker van beroep. De man heeft blijkbaar uitlatingen gedaan, die er op zouden wijzeD, dat bij meer van het geval weet. Men wacht het resultaat van een verhoor af. Te Haarlem hebben twee oplich ters gedurende veertien dagen in een hotel vertoefd en groote verteringen gemaakt, ODder voorgeven, dat zij lui tenants waren. De oudste noemde zich de 1ste luitenant Van Limburg Siirum, en de jongste de 2e luitenant van dien naam. Zij waren ook gekleed in militaire uniformen, die zij later bleken gehuurd te hebben te Amster dam. Het mooist van de grap was, dat zij spoedig goede vrienden waren inet een paar officieren, die in het hotel in pension waren. Zij gingen met hun -wapenbroeders zeer familiair om, bit terden met hen in de,cufé's in de stad gingen in bun gezelschap uit, Ja zelfg gingen zij met den luitenant van de week mee naar de infanterie-kazerne, om de ronde te doen en werden bij die gelegenheid aan den kapitein voor gesteld. De pseudo luitenants waren dan ook uitstekend op de hoogte van het militaire leven en ook bleken zij xzeer vertrouwd met allerlei voorname families, zoodat zij op n' prikje konden mededeelen, hoe de parentages van voornaam Nederland waren. Het feest heeft zoo twee weken geduurd. Ondertusschen bad de .graal" een telegram van de Twentsche Bank gekregen, waarin medegedeeld werd, dat over een bedrag van 16000 kon gedisponeerd worden op Donderdag. Toen 't zoover was, is het graven duo naar Amsterdam gereisd en niet terug gekeerd. Het tweetal heeft ook verschillende firma's te Haarlem opgelicht, o.a. en banketbakker voor 60. Toan zij verdwenen waren, vond men een po(£efeuille waarin aanwijzing dat een der graven onder verschillende namen bekend stond, mr. Faanci§. mr. Vingerhoed, Van Loon Het stel is nog voortvluchtig. Zij hébben verloopen gezichten en een hunner heett een litteeken. Tel. Door de activiteit van 2 soldaten is het de politte gelukt twee beruchte zakkenrollers te arresteeren. Omstreeks 3 uur bevonden zich J. J. B. en P. v. E. op de markt te Rotterdam tusschen een volksoploop bij een koopman in vulpenhoude-s. Zij trachten toen van een der aanwezigen het horloge te rollen. Deze zag het echter intijds en gaf den dader een Hinken klap voor het gezicht, waarop |de beide zakkenrollers het hazenpad kozen. Zij werden echter in het oog gehouden door twee soldaten, die de politie waar schuwden, welke hen arresteerde. Dé BURGEMEESTER van AXEL maakt bekend dat de door landweer- plichtigen en miliciens ter secretarie ingeleverde zakboekjes op Zaterdag 30 Maart a.s. tusschen 4 en 6 uur nam. in het brandspuithuis kunnen worden afgehaald. Axel, 29 Maart 1918. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. De BURGEMEESTER van Axel maakt bekënd ingevolge ingekomen ambtsbericht, dat door den heer Commandant in Oost Zeeuwsch- Viaanderen het maken van en-het dansen in café's, herbergen en verloflokalen op de a. s. Paasch- dagen verboden is. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 29 Maart 1918. z O O a 1 s Schroten, Latten, Ribben, Battings, Planken, enz. Te bevragen bij JACS. HOUGII, Nieuwstraat, Axel.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2