No. 101. Zaterdag 30 Maart 33e «laar Nieuws- en Advertentieblad voor J. C. VINK - Axel. Zeeuwsch-Vlaander e 11. Wat nu 1 Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos/5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. A dvertentiën worden trance ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF are. EERSTE B La-A. IX Wegens het Paasch- feest zal a.s. Dinsdag geen nummer van dit blad ver bjchijnen. Zoo is dan de teerling geworpen en de roof aan ons volk volbracht. Amerika en Engeland, de nobele beschermers tekort van anderen op te eischen, te rooveu desnoods. Wij zouden als lat- aards optreden indien wij nu de twee dracht ook nog binnen de grenzen haalden, nadat wij er de vreemdeopeters hebben binnengehaald. Maar ons nu wrekeu op die vreemde opeters, zou de laaghartigheid de kroon opzetten. Laat ons ook in dezen Nederlanders ziju en geen kleine natiebeschermers. anderen, thans echter doen we er ons zelf en onzen naaste mee te kort. Ook in zuinigheid kunnen wij moed toonen en onze voorvaderen gedenken. En Oud Hollaadsch is ook Op God vertrouwen a Neen, er is geen afzonderlijke God van Nederland, maar Nederland heeft zeer zeker in het bijzonder Gods hand in zijn historie, en Nederland is gedra- i jtrnn CD H 11 ia en geen kleine natiebeschermers. in «yu H« Er ft. in de T-eede. Knmer genegd geu s.nd» 9g' van de rechten der kleine natiën, die zich millioenen offers getroosten aan menschenlevens én aan geld, alleen om voor de arme, bedreigde en verdrukte kleine natiën in het krijt te treden, hebben het kleine Nederland den strop om den hals geslagen en van het beste om den zwaren economischen strijd te kunnen volhouden, zijn vloot, berooid. Het masker is den huichelaars vau het gelaat gevallen, en wie nu nog gelooft aan hun goede bedoelingen, hun sympathieën voor en medelijden met Nederland, verdient zeil tot een dollar en souvereign-aanbidder gedegradeerd te worden. De vraag wordt nu gesteld Wat nu t Ook de Regeering zal die vraag on middellijk gedaan hebben en naar een gepast antwoord zoeken, wellicht reeds gevonden hebben. De heer Z. D. B. in wieu we den populairen schrijver Zegers de Bijl meenen te herkennen, stelt die vraag eveneens en voegt er dadelijk het ant woord bij: „Moed houden!" Er is dezer dagen aldus vervolgt schrijver herhaaldelijk in de pers gebruik gemaakt van de spreuk „Maak eens een vuist, als ge geen hand hebt En omdat wij geeu vuist zelis geen vuistje kunnen maken, kunnen wij onzen moed, als wij dien hebben niet tooneu door middel vau wapenen. Wij kunnen onze gekrenkte rechten niet verdedigen met het kanon, maar wij kunnen door taaie volharding berusten. Zoo wij dan geen vuist k,unnen toonen, dan kunnen wij tooneneen hart. Er is nog een andere moed dan die onver schrokken naar het zwaard grijpt de moed, om zich met kalmte te schikken in hét onvermijdelijke. De moed om ferm te zijn. De moed, om te kunnen ontberen zonder gegrien. De moed, om de tanden op elkaar te zetten en vol te houden, tot het laatste toe. De moed eindelijk om tevreden te zijn met het weinige, met het ontoereikende desnoods. De roovers, die ons „den bast alom de strot" hebben geslagen, moeten geen eer hebben van hun beulswerk. De I vrees voor den honger heeft hen tot dien roof verleid, heeft hen onedel en laaghartig gemaaktlaat de vrees voor den honger, laat, als het niet anders kan, zelfs de honger ons niet klein en laaghartig maken. Wij zouden klein doen, als wij gingen bedelen bij de piraten; wij zouden laaghartig worden als wij ons persoonlijk tekort zouden willen aanvullen door het iets mindere hebben een kerel noodig 1" Mooi gezegd Maar óns niet volledig genoeg. „Wij tot den Minister van Landbouw „Wij hebben een land vol kerels noodi is beter en vollediger. Van een en ander eischen, een kerel te zijn makkelijk genoeg, en geschetter is geen bewijs van kerelschap; iets anders is het, zelf te toonen, een man te zijn een man met mannenaard en een mannenhart. Er ie nu reeds tweedracht binuen onze grenzen. Ons volk is verdeeld in Pro's van verschillende soorteD. Pro Nederlandsch pro-Hollandsch zeggen we het liefst zijn er betrekkelijk weinig. Zot genoeg, is er ook in dit opzicht een groote „kleurlooze middenstof", die alleen pro brood en pro dubbeltjes en zelfs in hoofdzaak slechts pro-vermaken is. „Brood en spelen" is waarlijk ook weer in onze dagen voor velen de eerste en voornaamste eisch. De ge schiedenis herhaalt zich tot in het oneindige. Maar die pro's der kleurlooze midden stof hebben te denken, dat, als er geen ;raan is, men ook geen brood bakken kan, evenmin als men een vuist kan maken zonder 'n hand te hebben, en dat er geen graan uit den grond op schiet door kabaal maken. Met oproer en demonstraties bereiken wij niets dan verhaasting van onzen ondergang en verlies van het laatste restje onzer nationale eer. Die heelt toch al een deuk gekregen door onze jongste buitenlandsche politiek, laat de deuk geen scheur of gat worden door binnenlandsche beroeringen en kruipen voor onze belagers. Eendracht maakt macht, ook tot dulden en volharden. Oud-Holland ontwake in ons. Niet mopperen, niet elkander den moed uit het lijf praten door den toestand te schilderen in kleuren, die wij in onze eigen verfdoos onaangeroerd laten, om dat ze ons te donker zijn. Velen hebben dien lieven lust, om den eveflnaaste bang te maken met spoken, waaraan ze zelf niet eens geiooven. Samen dragen en niet samen klagen. En gelijk op dragen. Niet de een zooveel mogelijk, en de ander zoo veel als er dan nog overschiet. Dat is Amerikaansch en niet oud-Hollandsch. Laten we hier vooral met Paschen om denken. Laat ons ter wille van den nood der tijden spaarzaam zijn met neuot- en levensmiddelen. Laat ons breken met de gewoonte om evenals in de gelukkigste dagen van weleer, met Paschen overvloed van heerlijke gerechten op te dienen. Vroeger kon dat zonder gevaar voor HUU SlUUi oüvawwi* - heett ons^geholpen tot hiertoe, en Hij alleen. De kleurlooze middeustot meene vrij, het wel te kunnen stellen zoDder God, de kern onzer natie blijve trouw aan den Potentaat aller potaten, en Hij zal ons redden en helpen in allen nood. Op de vraagWat nu zij ons aller antwoord Terugkeeren tot onzen God en in zijne kracht kerels, en kloeke vrouwen zijn Dan zullen wy er komen met glorie en eer, onzen belagers ten spijt. de oorlog. In den vreeselijken strijd tusschen Atrecht en de Oise, welke ...reeds bijna een week duurt is nog geen andere pauze ingetreden dan die, welke noodig was om troepen, die dag en nacht in touw waren, af te lossen. Het Berlijn- sche avondbericht spreekt van een nieuwe fase en meldt, dat_ de tegen stander, d.w.z. het 3e en het 5e Britsche leger, aan weerszijden van de Somme terugtrekt. Van een tot staan brengen van den Duitscheu aanval is nog geen sprake allereerst dringt zich de vraag op den voorgrond: waar blijft toch het reserve korps onder generaal Poch, waarvan na de jongste beraadslaging van den Oppersten oorlogsraad te Ver sailles zoo breedsprakig melding: is gemaakt. De Duitschers hebben Dinsdagochtend krachtige aanvallen gedaan ten Z. van de Somme en Roye 10,30 bezet. De linie schijnt daar te loopen van Meri court, aan de Somme, door Rosières ten W. van Roye en ten W. van Noyon. De versch aangekomen Duitsche divi sies in deze streek bevatten o.a. twee Braudenburgsche divisies. Op dit ge dëelte van het slagfrout vechten Brit sche, Pransche en Amerikaansche troe pen schouder aan schouder. Fransche versterkingen komen met spoed opzet ten. De vijand is westelijk van Roye en Noyon gestuit. Iumiddels is de toestand, gelijk men heett kunnen lezen, alweer gewijzigd. Een Reuter corresp. bij het Pransche front schrijft: De voornaamste linies van den Duitschen opmarsch liggen in twee richtingen: Een in W. richting door het slagveld, de andere Z. W. naar Noyon. Achter Noyon ligt Compiegne en de weg naar Parijs, doch deze weg naar de hoofdstad is versperd door het Fransche leger. Havas meldtDe vooruitzichten zij bemoedigend. De Engelschen die ver' sterkingen hebben ontvangen strijden met hun gewone heldhaftigheid. In de streek ten N. en ten O. van Noyon op de beide oevers van de Oise bieden Pransche divisies het hoofd aan de Duitsche massa's welke bevel hebben gekregen het verband tusschen de legers der Geallieerden te verbreken. De Geallieerden verdedigen de overgangen van de Oise welke zij vast in hun bezit hebben. Zij weerstonden schitterend de aanvallersde Franschen hielden den vijand op verscheidene punten op en stelden de Engelschen in staat om op het punt te verschijnen waar hun tegenwoordigheid onmisbaar was. Thans zijn de Pransche en Engelsche legers nauw vereenigdzij bieden niet alleen weerstand doch doen tegenaanvallen. De samenwerking tusschen den Fran schen en den Engelschen generalen stat wordt dagelijks nauwer. De Pran sche troepea toonen een schitterend elan en een indrukwekkenden geest van zelfverloochening welke boven allen lof verheven zijn. Over het verloop van den strijd lezen we de volgende telegrammen BERLIJN, 27 Maart. De op 25 Maart verslagen Engelsche en Pransche divi sies trachtten gisteren opnieuw in het onbegaanbaar trechterterrein van den Somme-slag ons voorwaartsdringen te stuiten. Onze aanval brak door de vijandelijke linies. Van den vroegen morden af begon het front aan weers zijden van de Somme te wijken. De hardnekkige tegenstand van de vijandelijke achterhoede werd krachtig in opdringen bedwongen. Ten Noorden en ten Zuiden van Albert forceerden wij den overgang over de Ancre. Des avonds viel Albert. Ten Zuiden van de Somme wierpen wij den vijand na heftigen strijd over Chaulnes en Lihons terug. Roye werd stormenderhand genomen, Noyon na een bloedig straatgevecht van vijanden gezuiverd. Wij hebben onze oude stellingen voor den Sommeslag van 1916 in het Westen op vele punten overschreden. Het aantal gevangenen en buit nemen toe. In Vlaanderen, voor Verdun on in Lotharingen duurt de artilleriestrijd voort. Ritmeester von Richtholen behaalde zyn 69ste en 70ste overwinning in de lucht. PARIJS 27 Maart. Officiëel. Gisteren avond en gedurende den nacht werden de Duitschers overal opgehouden, daar zij door hun groote verliezen worden verzwakt, zoodat zij genoodzaakt worden hun aanval te vertragen. BERLIJN, 28 Maart. Officieel. Een poging des vijauds om Albert te her overen, is door ons afgeslagen. Het leger van den kroonprins in thans 60 K.M. vooruitgedrongen. Montdidier is door ons genomen. Aan de ten Z. O. van St. Quentin strijdende Duitsche divisies waren tanks toegevoegd, die schitterend werkten en alle behouden terugkeerden. Hun snel-

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1