Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Beken d maki n gen. H uisslachtingen, Jam en Marmelade. Wo RST. Openbaar Lager Onderwijs. plaatsing op de openbare lagere school beschikbaar kunnen worden gesteld, en wel voornamelijk kleine schelvisch, wijting en gul Bij geschikt weer voor de uitoefening van de kustvisschery is een betrekkelijk groote aanvoer van schol te verwachten. De Zuiderzeevisscherij zal over de maand Maart vermoedelijk nog spiering opleveren, terwijl de kans bestaat, dat de vangst van haring van dien aard wordt, dat in de loop der maand begonnen kan worden met de beschik baarstelling van Zuiderzeeharing (bak- bokking). De distributie van Noordzeeharing kan wegen gebrek aan voorraad als afgeloopen worden beschouwd. Lichting 1919 en herkeuring. De memories van antwoord der Re geering zijn verschenen over de wets ontwerpen houdende bijzondere maat regelen met betrekking tot de lichting 1919 en herkeuring van afgekeurden- Hierin wordt medegedeeld, dat de Regeering geeh bezwaar heeft, om, in afwyking van haar oorspronkelijk voor nemen, eerst de lichting 1919 op te roepen en pas daarna hen, die bij de herkeuring worden goedgekeurd. De lichting 1919 zal vermoedelijk in drie groepen worden opgeroepen de eerste ploeg in Juli, de tweede in October en de derde in Januari. De Minister van Oorlog heeft een wijziging gebracht in het wetsontwerp tot herkeuring van afgekeurden. Het ontwerp luidt nu aldus, dat aan de herkeuring zullen worden onder worpen de na 1885 geboren personen, die vroeger vóór den dienst ongeschikt zijn verklaard, en dat van de nü weer goedgekeurden alleen zij, die hoogstens 25 jaar zijn, voor de aflossing der onder de wapenen zynde troepen zullen wor den opgeroepen. De goedgekeurden, die ouder zijn dan 25 jaar, zullen alleen opgeroepen worden wanneer alle verloven worden ingetrokken, dus feitelyk alleen bij oorlogstoestand. Maximumprijzen slachtvee. De Mininister van Landbouw heeft met ingang van 11 Maart voor slachtvee dé volgende maximum-prijzen in den groothandel en den tusschenhandel vastgesteld I. Klassse A Maximumprijs op markt per K.G. levend gewicht. Maximumprijs op stal per K.G. levend gewicht. Ossen en vaarsen resp. 96 en 93 ets. per K.G. Koeien en stieren resp. 93 en 90 ets. per K.G. Klasse B Ossen en vaarzen resp. 77 en 74 ets. per K.G. Koeien en stieren resp. 74 en 71 ets. per K.G. Klasse C Ossen en vaarzen resp. 63 en 60 ets. per K.G. Koeien en stieren resp. 60 en 57 ets. per K.G. Klasse D Ossen en vaarzen, koeien en stieren, alles 50 ets. per K.G. II. Bepaald dat onder slachtvee der klasse A is te verstaan, slachtvee waar van de verhouding van lelPend gewicht tot slachtgewicht is als van 100 K.G. tot ongeveer 60 K.G.. Voor klasse HiVfle verhouding als van 100 tot onge^ebKSb K.G. Voor klasse C hft. ^an 100 K.G. tot ongeveer 50 KG. Voor klasse D als van 100 K.G. tot ongeveer 45 K.G. Voorts is bepaald, dat de maximum prijzen op stal per K.G. geschat levend gewicht voor „de klasspn A, B en C zullen worden betaald onder aftrek van de gebruikelijke korting. Gedroogde groenten (Julienne). Het Bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: De beschikbare voorraad kool loopt allengs op zijn eind en de jonge voor jaarsgroenten zyn er nog niet. Boven dien is dr prijs daarvan voor de meesten te hoog. Daarom is het nuttig de aan dacht te vestigen op de julienne (ge droogde groenten), waarvoor de ge meentebesturen thans hun bestellingen kunnen inzenden bij het Rijks-Centraal Administratiekantoor. Aangezien dat julienne een smakelijke en voedzame vorm van groenten is, die, om de hier bovengenoemde redenen, zooveel moge lijk binnen ieders bereik behoort te worden gebracht, is een maximum prijs vastgesteld van 15 -ct. per ons. Toch opgeroepen. Naar de A'. R. Crt. meldt, heeft de heer J. W. A. G. baron Collot'dEscury, regeerings-graancommissaris in de pro vincie Zeeland, van den minister van oorlog een oproeping ontvangen, om zich 25 Maart a.s. te melden bij den provincialen adjudaat in Zeeland, om in werkelijken dienst te worden gesteld als landstormplichtige. AXEL, 15 Maart 1918. Woensdagmiddag is nabij Hulst een Duitsche vliegmachine neergekomen, met een Duitsch officier en een onder officier. Het was een verkenningsvlieg tuig, hetgeen bleek uit de aanwezigheid van een fotografie-toestel en een stel stafkaarten. De inzittenden verkeerden in de meening op Belgisch grondgebied te zijn. Ze werden evenwel geïuterneerd. De raad van toezicht op de spoor wegen heeft bepaald, dat de baanvakken Neuzen-Hoek Philippine- en Hoofdplaat- Pyramide van den Zeeuwsch-Vlaam- schen tramweg, met in gang van den dag waarop zij voorhetopenbaar verkeer geopend worden, zullen behooren tot district D, en dus onder het dagelijks toezicht staan van den district inspecteur der spoorwegdiensten H. A. Ravenek, w. i. te Rotterdam. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde, commando Zeeland, heeft aan de bur gemeesters meegedeeld dat met ingang van 6 dezer het hoüMen van vee-, (w.o. te verstaan rundvee, varkens en scha pen) en paardenmarkten zonder zijne toestemming verboden is. Aanvragen tot het houden van deze markten behooren, voorzien van het advies van den betrokken inspecteur der directe belastingen invoerrechten en accijnzen, door de burgemeesters recht streeks bij hem te worden ingediend. De eerste vordering van vee in Zuid-Beveland voor het legen had Woensdag plaats in den Wilbelmina- polder gemeente Kattendijke. Er wer den 40 stuks prachtvee opgevorderd, die denzelfden dag nog vervoerd wer den naar Vlissingen. AI CrL PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 17 Maart 1918. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V3 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Bidstond voor den Oogst. Gereformeerde gemeente. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Ai-rond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Maart 1918. P. A. C24 jklerk te St. Jansteen, is wegens beschadiging veroord. tot f10 of 10 dagen hecht. C. 'tö., 43 j., commissionnair te Zaamslag, is wegens beieediging veroord. tot f5 of 5 dagen hecht. P F. A. V., 19 j., werkman te Terneuzen, is wegens diefstal veroord tot 1-1 dagen gevang. S. C. v. d. B40 j., vrouw van P. S., te Clinge, is wegens beieediging veroord tot f 10 of 10 dagen hecht. J. P B., 22 j., landbouwersknecht te Axel, is weges mi -handeling veroord. tot t 10 of 10 dagen hecht. H. G., 28 j., vlasbewerker te Koewa< kt, 4s wegens diefstal veroord. tot i 10 of 10 dagen hecht. A. v. V., 56 j., leurder te Hulst, beklaagd van verduistering; E. v. d. V., 24 j„ veldarbeider te Clinge, beklaagd van beschadiging; J. B., 46 j., vlaswerker te St. Jansteen, beklaagd van diefstal en A. J. d. S., 17 j arbeider te St. Jansteen, beklaagd van diefstal, zijn vrijge sproken. Zooals meu zich wellicht zal herin- Deren, werd op 22 Augustus 1900 de II jarige Maria Catharina Wilhelmina Kessels, dochtertje van den fabrikant van muziekinstrumenten, den beer Kessels, te Tilburg vermist. Zij was dien morgen brieven op de post gaan brengen en werS sindsdien Diet meer gezien. Twee dagen later werd een pakje met bebloede kleeren gevondeD en nog dienzelfden dag vond men in kerk van het Heilige Hart het lijkje van het kind, dat geheel ont kleed was. Nadat men eerst de koster der kerk had gearresteerd, op aanwijzing van den schilder Mutsaers, werd deze weldra weder in vrijheid gesteld en §ing men over tot de arrestatie van Mutsaers. In Juni 1901 werd voor de Bredasche rechtbank de zaak behandeldhet O. M. vroeg schuldigverklaring van Mutsaers, doch de rechtbank spra hem vrij, evenals later het Hof in Den Bosch. Thans wordt deze onverkwikkelijke geschiedenis weer op den voorgrond geplaatst, doordat zich op 24 Febr. 1.1. te Den Haag een ongeveer 60-jarig persoon aanmeldde bij de politie, en voorgaf de moordenaar te zijn van Maria Kessels. Hij is een gepensionneerde Oost- Indisch militair, afkomstig uit Luxem burg en genaamd H. D. De justitie heeft een onderzoek inge steld en reeds verschillende personen met den man geconfronteerd, doch zonder resultaat. Het wordt nog ernstig betwijfeld of B. de werkelyke dader is. De verkla ringen loopen nogal uiteen. Vlasbeurs Axel. Donderdag 14 Maart Aangevoerd 5100 K.G. schoon vlas, 49400 K.G. driekwartschoon en 20.000 K.G. stroovlas. Prijzen golden voor schoon 2.30— 2.75 en voor driekwart f 1.30—.150. Handel traag. 30.000 K. G. bleef onverkocht. Er werden 148 kaarten afgegeven. Burgemeester en Wethouders van Axel brengen het volgende ter kennis van belanghebbenden. 1. Hét slachten van varkens is ver boden. 2. Van dit verbod zal door deD Voorzitter van de Ryks Commissie van Toezicht (R. C. v. .T) op de vleeschvereeniging te 's-Graven- hage ontheffing worden verleend voor het slachten van eigen gemeste varkens vóór eigen ge bruik, voorzoover dit in overeen stemming is met de normale gebruiken, welke in dit verband bestaat; aan zoodanige ontheffing kunnen de voorwaarden worden verbonden, welke met die ge bruiken in overeenstemming zijn. 3. Zij die meenen voor eene derge lijke ontheffing in aanmerking te komen, doen daarvan reeds thans mededeeling aan den voorzitter der R. O. v. T. onder opgave van het aantal varkens, dat zij in den loop van de eerstvolgende 12 maanden in huisslachtingen wen- scben te slachten. 4. Zoo spoedig mogelijk zal door genoemden voorzitter bericht g®. zonden worden, voor welke var kens ontheffing zal worden ver leend. 5. Voor iedere slachting behoort evenwel vergunning te worden gevraagd. 6. Het vet en de vetafval, verkregen uit eene huisslachting behoeft niet te worden afgeleverd. Aanvraagformulier verkrygbaar in het Distributiebureau. Axel 14 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders roornoemd} l. j. den Hollander! De Secretaris J. A. VAN VESSEM. De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat de Minister van Landbouw Ny verheid en Handel heeft goedgevon den, ouder intrekking van Zijne be schikking van 31 Januari 1918, Af- deeling Crisiszaken, Bureau Landbouw no. 232,3, vast te stellen eene maximum- kleinhandelprijs voor uitgewogen jam en marmelade. pruim appeljam 92 cent per K.G. 10 cent per l/lc K.G. frambozenjam frambozen en bessenjam kersenjam 1>02 per aardbeienjam K. G., 11 roode bessenjam ceDt per reine claude jam 1 Vio K.G. oranje marmelade 1 De Burgemeester L. J. DEN HOLLANDER. De Burgemeester van AXEL maakt bekend De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, Gezien art. 2 en 8 der Distributiewet 1916; Gezien Zijne beschikking van 8 Januari 1918 Atd. Crisiszaken, Bureau A. Z. No. 4128/5; heeft goedgevonden le. vast te stellen de volgende maximumprijzen vooralle worstsoorten, zonder uitzondering a. maximum groothandelprijs 0,95 per K.G. b. maximum tusschenhandelprijs ƒ0.98 - per K.G. c. maxim um-kleinhandelprijs 1,10 per K.G. 2e. te bepalen, dat deze beschikking in werking treedt op 25 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat tegen I April a. s. gelegenheid bestaat tot in die gemeente van kinderen die vóór of op 31 December 1918 den leeftijd van zes jaar zullen bereikt hebben. Ouders, voogden of verzorgers, die hunne kinderen of pupillen op de open bare lagere school wenschen geplaatst te zien, worden in de gelegenheid ge steld daarvan vóór 26 Maart aanstaande, aangifte te doen ter Secretarie op werk dagen des voormiddags tusschen 9 en 12 uren. Bij de aangifte moet bet vaccine- bewijs worden medegebracht. Axel, den 11 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd- L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2