xelsche Courant. paterdag 9 Maart 1918. No. 95. Landbouw. Mengelwerk. Gemengd Nieuws. VAN ^EBDE 13 Li A I). Pootaardappelen. oor den Minister is bepaald dat pootaardappelen uit de provincie land Diet rechtstreeks van landbou- s en bandelaroD kunnen worden •okken, doch bestellingen hiervoor sten worden ingediend bij de Zeeuw- ja Land bouw maatschappij te Goes, ie houders van kleipootaardappelen verplicht vóór 9 dezer opgave te n aan de Z. L. M. ileipootaardappelen in Zeeland, waar- :i niet vóór 9 dezer aangifte is gedaan, len, te rekenen van dien i^atum, niet pootaardappelen worden beschouwd als consumptieaardappelen tegen den irvoor gesteWen prijs voor de Regee- g worden opgevorderd. Zomertarwe. De Minister van L., N. en H. brengt kennis, dat naar alle waarschijnlijk- id niet voldoende zaaihaver zal kun- n worden beschikbaar gesteld om aan e aanvragen te voldoen. In verband armede wordt nogmaals de aandacht jvestigd op de teelt van zomertarwe, owel op bouwland als op gèscheurd asland. Niet alleen op gescheurde kleigras- inden kan zomertarwe met succes brden verbouwd, ook op vruchtbare indgronden is de teelt van dit gewas ogelijk. Daarom wordt aan hen, die rasland gescheurd hebben, ernstig in herweging gegeven, waar mogelijk, in aats van haver zomertarwe te ver- puwen. v Maandag is men op Schouwen-Duive- .nd van regeeringswege begonnen met et opvorderen van vee, waaronder ïlts veel magere. Alvorens de vorkoop het openbaar te Zierikzee plaats had an een landbouwersinspan, werd ook at vee opgevorderd. Verscheidene stoombooten werden te .ierikzee geladen. M. Crt. Kunstmest. De kunstmest-Commissie maakt be-, ;end Spionnagc. Bij het zien van dit woord komt weer at dadelijk het woord oorlog in le gedachten. Toch heeft 't hier volgende niet met oorlog te maken. Het betreft een staaltje, dat doet zien hoe in Parijs de spionnagedienst wordt verricht, n.l. op onberispelijke wijze zonder dat de betrokken persoon er ook maar den minsten last van heeft. Een mede werker van de „Ztoolsche Crt." geeft dit naar aanleiding van een geval, waarin een dame te Utrecht werd lastig geval len, toen ze te Utrecht op het plankier op den trein liep te wachten, op het oogenblik, dat juist H. M. de Koningin aldaar van trein zou verwisselen. 'tls bekend, dat als H. M. zich te voet, te paard, per trein of op andere ivyze zich in het publiek verkeer mengt, er dan altijd maatregelen worden getrof fen, om Haar te vrij waren van persoueu, die da hooge Vrouwe zouden willen naderen, hetzij uit nieuwsgierigheid, of tot het volvoeren van eeuige daad of betooging, of uit overdreven eerbied en liefde. Ook hier dus weri'die maatregel getroffen ten opzichte van bovenbedoel de dame doch volgens genoemden schrijver zoo onkundig, dat hij het dat een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van de aan de bestellers bij den kleinverkoop (gebruikers van miDder dan 2 H.A. land) toegewezen hoeveelheden Chilisalpeter, superfosfaat en zwavelzure ammoniak dat de aflevering zal geschieden door den verkooper, bij wien de bestelkaarten zijn ingediend dat de prijzen door bestellers te beta len zijn vastgesteld op: ƒ35 voor Chilisalpeter, ƒ10 voor superfosfaat en en 46 voor zwavelzure ammoniak, alles per 100 K.G. netto, zonder bijlevc- ring van zak, contant, afgehaald aan het pakhuis van den verkooper dat in deze prijzen alle provisiën, vrachten en vergoedingen zijn begrepen zoodat aan de bestellers geenerlet on kosten, behalve de zakken, in rekening mogen worden gebracht dat de ter beschikking gestelde mest stoffen ten spoedigste in ontvangst moeten worden genomen, aangezien de aflevering op een nader vast te stellen datum zal worden gestaakt. Getorpedeerd. Bij het dep. van Buitenl. Zaken is van den Nederlandschen gezant te Londen bericht ontvangen, dat het s.s. „Heenvliet", eigenares de Nationale Stoomvaartmpij. te Rotterdam, Donder dag j.l. is getorpedeerd. De beltt der bemauning, o.w. de eerste stuurman, is veilig geland, de andere helft met den kapitein wordt nog vèrmist. Woensdag zijn in de handgranaten school bij Waalsdorp, door bet verkegrd wegwerpen van een tijdhandgranaat, luitenant Phaff, sergeant Woning en 2 milicien leerlingen (jagers) gewond; een der jagers ernstig, de overigen licht. Avp. Eerl kazernediefstal. Thans is uit de kamer van den luit.-kwartier- meester in de nieuwe Isabella-kazerne te 's-Hertogenbosch, een bedrag van f 15.000 aan bankpapier gestolen. Dit geld lag in een laadje van een lessenaar, welke uatuurlijk gemakkelijk kon worden open gebroken. Na al de diefstallen van dien aard, in den laatsten tijd gepleegd, zou men toch mogen verwachten, dat een dergelijk belangrijk bedrag een beetje beter werd opgeborpenWant de bij de kazernes op post staande schildwachten schijnen voor de dieven geen bezwaar op te leveren. Avp. nuttig oordeelt, de Parijsche politie tot voorbeeld te stellen in het volgende verhaal De heer K, ik zal hem maar Kronenberg noémen reist uit Den Haag naar Parys, om daar te over nachten/ en den volgenden dag door te gaan naar Genua, waar de boot wacht, die hem naar Indië zal vervoeren. Een paar uren na zijn vertrek uit de Hofstad krijgt zijn vrouw bericht, dat de boot averij heeft, en zeker eeu week later vau Genua zal vertrekken. Zij wil dit haar man doen wateu, eu, niet wetend waar hij te Parijs zijn intrek nemen zal telegrafeert zij aan den consul. Deze roept voor het geval de hulp in van de politie. De heer K. komt te Parijs aan, geeft zijn biljet at, en wordt vlak daarop aangesproken door een heer „Heb ik de eer mijnheer Kroaenberg te spreken „Jawel." L)e heer overhandigde hem het tele gram, waarop de heer K. besloot de week in Parijs te blyven. De heer hielp hem bij het rag ilea van zijn bagage, raaide hem oen goed hotel a in, eu geleidde hem naar qen flacre. Ouder- wyl verklaarde hij den heer K. dat hij hem gemakkelijk gevondeu had, door aan het tourniquet alle reizigers met Demonstraties. Dank zij het flinke optreden van de Amsterdamsche politie is Maandag de levensmiddelen betooging zonder groote wanordelijkheden beëindigd. Den heelen weg welken de, betoogers volgden, liepen allerlei onruststokers, o.w. eenige bekende figuren uit den tijd van de aardappel relletjes mede en scholden op de betoogers die trachtten hen te overstemmen met socialistische liederen, wat een woedend gegil en gefluit van de tegenpartij uit lokte. De politie was genoodzaakt enkele malen op de onruststokers in te rijden. Te''Haarlem, Rotterdam, Groningen en Utrecht werden eveneens betoogingen gehouden, welke een rustig verloop hadddh. Bij den landbouwer C. Langebeke te Gapinge brak Dinsdag brand uit in zijn landbonwschuorin korten tijd was de voor twaalf jaren nieuw gebouwde schuur geheel verbrand 19 stuks vee werden gered, doch 13 stuks hoornvee kwamen in de vlammen om. Doordat de wind de vlammen van het woonhuis afdreef kon dit behouden worden. Oorzaak van den brand onbekend verzekering dékt maar een gedeelte van de schade. M. Crt. Reusachtige pjijzen zijn Woensdag gmaakt op de verkooping van den land bouwersinspan van den heer K. W. van de Stolpe te Wissekerke ten overstaan van den deurwaarder G. Heijboer te Kortgene. De 13 daar geveilde paarden brachten iu totaal op een som van t 14.495, waaronder één veulendragende stamboek merrie van f2115, terwijl voor een 1- jarigen ruin nog f360 werd besteed, Ook het hoornvee ging tegen hooge prijzen de prijzen voor de melkkoeien varieerden van f300 tot f470. Het driejarig zoontje van den heer H., te Apeldoorn, wilde met zijn broertje spelen, dat in «en kinderwagen lag. Door de beweging, die hetfcnaapje daarbij maakte viel de kap van den wagen om, zoodat het jongetje met het hoofd bekneld raakte tusschen de kap en den rand van den wagen, met het gevolg dat het kind stikte. Een ontaard vader. Een melk bezorger uit de Doedestraat te R' dam is aangehouden, verdacht van zware mis handeling van zijn 7-jarig zoontje, waarop de dood volgde. Het kind is door den vader gegooid, op bet hoofd getrapt, in een kelder ge worpeo, en bewusteloos naar het zieken huis gebracht en daar enkele uren later eeu biljet Den Haag-Genua op te nemen. Bij het afscheid vroeg de heer K., zeer erkentelijk, of hij van zijn kant zijn vriendelijken geleider van dienst kon zijn, waarvoor deze beleefd dankte. Kronenberg trok in zijn hotel en bracht de week genoegelijk door met wandelingen op de boulevards, bezoeken aan meuseums en schouwburgen, en uitstapjes in den omtrek. Den laatsten dag reed hij des avoads na een bezoek aan een Variété naar zijn hotel toeh een persoon die naast den koetsier had plaats genomen den fiacre bij een bureau van politie deed ophouden, en den heer K. Verzocht uit te stappeu. Binuen vond K. den heer van het station^ en zijn reeds groote verbazing steeg niet weinig, toen deze hem na de gewone plichtplegingen, een rapport voorlegde, waarin nagenoeg van uur tot uur was opgeteekend, wat hij, in de afgeloopen week had gedaan, waar hij was geweest, en met wien hij gesproken, ja hier eifdaar waarover hij had ge sproken. De vraag, of alles juist waar was, moest hij volmondig toegeven, ook dat dij niets van de spiederij had bemerkt. U bood mij uw wederdienst, herinuert ge u niet? Welnu, ik heb onzen speur- dienst in allen ernst laten weten, dat ik er den hoogstea prijs op stelde, van overleden. Ook zijn beide andere kinde ren vertoonden aan hun lichaam overal de sporen van de mishandelingen, welke zij van hun vader ondervinden. De moeder der kinderen is overleden. Natuurlijk zijn maatregelen genomen om den vader uit de ouderlijke macht te ontzetten, behalve de straf, welke hem waeht. Drie personen, S. F. 19 jaar, J. I. 18 jaar, en D. P. 18 jaar, allen loodgieters knechts wisten Zaterdagavond de wooing binnen te dringen van mevr. dé- wed. D« Boer te Leeuwarden. De dochter, des huizes had omsteeks 9 uur al eenig gestommel gehoord en was ten slotte er op uitgegaan om te zien wat erifcan de hand was. Buiten de woonkamer gekomer), werd zij door drie gemaskerden aangegrepen en en kneveld en werd haar bovendien een prop in den mond geduwd. En toen was het 't bekende liedje»je geld of je leven bij welke bedreiging nog kracht werd gezet, door dat drie revolvers op haar werden gericht. Het meisje hield zich moedig. Nadat de touwen weer waren losgemaakt, werd ze gedwongen »geldc te halen. Ze kwam terug met een paar biljetten van 25. Dit was naar het oordeel van de bandieten niet genoeg en nu moest de brandkast eraan. De sleutel hiervan moest nu komen en ook dezen zou het slachtoffer halen. Zij ging zo.eken, -alle kamers door. In- tusschen waren de bandieten, van wie één op den uitkijk was gaan staan, hun »werk« begonnen. Alle vertrekken wer den goed onder handen genomen. Al een heele buit was deor hen verzameld en ze waren met de forceering der brand kast begonnen, toen zij in het moeilijke werk werden gestoord. De dochter des huizes was, door een raam op te schuiven op straat gekomen en had om hulp ge roepen, op welke angstkreten twee agen ten waren afgekomen, die, inmiddels geassisteerd, collega's, de buurt begonnen af te zoeken naar de inmiddels verdwenen inbrekers. Twee van hen hadden ge- ruimen tijd later het succes een der bandieten onder de heesters in een tuin te overrompelen. Intusschen had de commissaris van politie al maatregelen genomen, welke succes hadden. Want eenige uren na het misdrijf waren de beide anderen ook geknipt. Een werd op straat aangehou den en de andere van zijn bed gelicht. De 3, met scherp geladen revolvers en de in brekers werktuigen in den ruimsten zin des woords, werden in beslag ge noden. al uw gangen uw doen en uw omgang te Parijs in kennis te worden gesteld. „Als oefening dus", vroegKroneuberg. „Juist, pour se faire la main. U ziet dat de opdracht stipt naar den eisch is gevolgd, en laat me u er bij zeggen, dat u nooit iets van deze zaak zou geweten hebben, indien het nagaan van uw tijdverdrijf in deze werelstad iets had opgeleverd, waarvan de her innering op deze wijze u nietaan genaam zou geweest ziju. Nu het zoo is uitgevalleu, dat het rapport als een staaltje kan dienen hoe een man van smaak en beschaving, onvoorzien in een weelde-stad tot oponthout gedwou gen, er zijn leegen tijd besteden kan, heb ik gewaagd u openlijk bekentenis te doen, om u mijn excuses te maken, en u een copie aan te bieden van een rapport dat u misschien aan madame Kronanbèr zult willen overzenden eeu wetenschap, dieverreweg de meeste bezoekers van Parijs voor hun echtgeuooten uiet op die wijze zouden durven openbaren", besloot hij met een fyu lachje. Kronenberg reisde den volgenden morgen verder, en in de waggoukussens gedoken, griezelde hij even bij de ge dachte, een wees laug onbewust door argusoogen te zijn gevolgd en bespied.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 4