Buitenland. Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. De heer Ant. Carlier, scheikundige te Winschoten, heeft nu een Ersatz zeep uitgevonden, die de zeep van thans uitstekend vervangt. Zoolang de voor raad vetzuur nog niet uitgeput is, kan de heer Carlier voldofende voorraad maken. Petroleum. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat tusschen 6 en 31 Maart op de rijkspetroleumdistributiekaart kan worden verstrekt eene hoeveelheid van 2 liter petroleum, tegen inlevering van de kaart met de daaraan nog gehechte bons nos. 10, 11 en 12. St. Ct. De vrede tusschen Rusland en Duitsch- land geteekend. De vrede tusschen het viervoudig verbond en Rusland is Zondagmiddag om 5 uur te Brest-Litofsk geteekend. Wie er nog aan twijfelen mocht of dit een militaire vrede is, zie het aanvullend bericht van Russische zijde, dat mee deelt, dat de Duitschers van hun over macht gebruik hebben gemaakt om behalve de Oostzeeprovincies ook het Transkaukasische petroleumgebied van Rusland af te scheuren alles onder de verheffende leuze van het zelfbeschik kingsrecht der volken. De Russische afvaardiging heeft zich niet vermoeid met het voeren van onderhandelingen. Het besef, dat er toch niets mee bereikt zou worden en de wetenschap, dat slechts het teekenen van het verdrag den Duitschen op- marsch ten einde zou kunnen brengen waren hiervan de oorzaak. Het feit dat de Duitschers, nog even voor het teekenen van den vrede bom men op Petrograd geworpen hebben is niet bevorderlijk om de Russen mild te hunnen opzichte te stemmen. Nu Rusland bedwongen is, zal Roe menie wel gauw volgen. Van de oorlogstooneelen is er geen nieuws. In het Westen neemt de acti viteit aan het front steeds toe, wat wel eens de inleiding tot grootere actie zou kunnen beteekenen. AXEL, 5 Maart 1918. De verstrekking van regeeringsmeel aan de bakkers en van brood aan de consumenten brengt ook in deze streek heel wat monden in beroering. Een grappenmaker zegt: „natuurlijk, het brood moet toch gekauwd worden en De Scheikh liet hem wegdragen, en zorgde voor zijne herstelling maar toen de dag aanbrak, waarop El-Siloh begraven zou worden, was Abu niet in zijn tent te houden - hij wilde by de begrafenis tegenwoordig zijn. De geheele stam had zich tot deze plechtigheid vereenigd. Nadat Abu afscheid genomen had, viel de aarde op El-Siloh's lijk geen hand bleef werkeloos zelfs de kleinste kinderhand wierp een kluit in de groeve, om den trouwen vriend de laatste eer te bewijzen. Om Abu te troosten, zeide de Scheikh tot hem »Uw vriend is begraven maar de nalatenschap, welke hij u door zijn dood verwierf, is Saida's bezit. Wees haar trouw tot in den dood En boven El-Siloh's graf reikten Abu en Saida elkander de hand, en bezwoeren een eeuwig verbond. In de oase, aan de Jordaan, is een koel, schaduwrijk plekje, door plantanen en moerbeziënboomen ingesloten. Daar verheft zich een kleine heuvel, met gras en wilde bloemen begroeid dat is het graf van den trouwen El SilohEn of schoon hij sinds lang aan de aarde weder gaf wat haar toebehoorde, heeft het volk nochthans zijne gedachtenis bewaard, terwijl de arabische dichter den trouwen El-Siloh in zijne zangen heeft vereeuwigd. EINDE. dit gaat niet zonder den mond te be wegen". Maar dezen keer bedoelen we, dat er zooveel over het brood gesproken wordt, juist omdat het zoo moeilijk te kauwen ishet is niet gaar En dit nu is een gevolg van te letterlijke opvatting van de waarschuwing van onzen Burgemeester, die dreigt die, bakkers van de verstrekking van meel uit te sluiten, welke een groot onderwicht op hun brood hebben. Begrijpelijk is, dat een hoeveelheid :eg na het bakken als brood lichter weegt. Maar er zijn grenzen. Toch schijnen de bakkers dit moeilijk te willen begrijpen. Dit blijkt althans uit hun daden. Wat doen ze nuEen voudig het deeg een half uur in den oven steken en dan geen seconde later er uit. Of de oven flauw of heet is, het doet er niet toehet brood moet z'n gewicht hebben en houden. En dat terwijl de Minister van Land bouw er op aandringt het deeg goed uit te bakken. Het ergste is maar, dat het publiek er de dupe van is. Ook te Ternmzen is er onëenigheid tusschen het bakkerscorps en de plaatse lijke autoriteiten. Het geldt daar meer den prijs dien de bakkers voor een baaltje meel moeten betalen, terwijl de hoeveelheid brood, die uit dat baaltje kan gebakken worden, eenvoudig altijd een tekort oplevert. In hoofdzaak is hetduszoowatdezelfde kwestie als hier. De bakkers zijn verplicht hun brood lichter te maken, om niet met verlies te moeten werken. Te Terneuzen dreigen de bakkers zelfs met staking. Dat is nóg erger. Dan maar liever nat brood, dan geen brood. Intusschen wordt het een nare tyd. Een tyd waarin iedereen moppert. Dan over kolen, dan over petroleum, dan over thee, dan over koffie, dan over vleesch, dan over brood, dan over ja lezer, we moeten maar uit scheiden, want er wordt overal over gemopperd en lang niet altijd zonder reden. De tijden worden iedere week, iederen dag ernstiger en het best is ons zooveel mogelijk te schikken in het onvermijdelijke. Heden werd ingevolge het slacht verbod door de Rijks-politie alhier bij een landbouwer beslag gelegd op een varkje, dat in den vroegen morgen geslacht en gedeeltelijk was afgehakt. Het best is dus, eerst den Burge meester te raadplegen en niet te slach ten zonder diens schriftelijke toestem ming. Benoemd tot tijdelyk onderwijzeres aan de o. 1. s. te Heteren (G.) mej. K. M. van Houte Dd. alhier. Door den heer G. J. Castenmiller, hoofd der school te Stoppeldyk is ont slag gevraagd als onderwijzer aan de Rijks-Normaallessen alhier. Voor de Rijksnormaallessen alhier hebben zich aangemeld 4 eandidaten voor de- eerste atdeeling der voorberei dende klasse 4 eandidaten en voor de tweede afdeeling 1, totaal dus 9, zegge negen. Aan de Zondag bij dhr. Adr. van Dixhoorn alhier gehouden billardwed- strijd werd door 36 spelers deelgenomen. Vier prijzen vielen ten deel. Ie aan Ad. Ysebaert en Ph. Coppieters, 2e aan Corn. Heijnsdijk en S. Wijna, 3e aan J. J. de Lozanne en C. Blijenberg (Sluiskil) en 4e aan Ed. van de Casteel en Em. Pieters. Met een uitzondering wonen alle winners te Axel. In een te Ter Neuzen gehouden vergadering van belanghebbenden is opgericht een slagershond voor Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het bestuur werd gevormd door de heereu H. J. Colsen, Sluiskil, P. A. Hamelynek, Sas van Gent, A. Kamoen, Westdorpe, P. Verstraten, Axel en D. C. Ysebaert, Ter Neuzen. In de Zondagmiddag door de Vrij zinnige Kiesvereeniging te Hulst ge houden algemeene vergadering werd een ingekomen voorstel tot afscheiding dezer kiesvereeniging van de Liberale Uuie en aansluiting bij den Vrijzinnig- Democratischen Bond met overgroote meerderheid aangenomen. De vereeni- ging besloot om zich zoo spoedig moge lijk bij den V. D. B. aan te sluiten. Zaterdagavond is nabij de halte Rapenburg, gemeente Stoppeldijk, zekere J. N., van Ossenisse, het slachtoffer geworden van eigen onvoorzichtigheid. N. was met de tram meegekomen en wilde deze verlaten, nog vóór de halte was bereikt en dus terwijl de rijtuigen nog in beweging waren. Hij sprong de verkeerde richting uit, viel en kwam daarbij zoodanig in aanraking met de tram, dat hij doodelijk gewond werd opgenomen. De ongelukkige leefde nog slechts een half uur. Het personeel was erg onder den indruk. Zou het niet wenschelijk zijn op de balcons der rijtuigen bordjes te hangen metstreng verboden, enz. Ieder weet weliswaar, dat het at springen gevaarlijk is, maar toch kan een waarschuwend woord op het ondeel baar oogenblik tusschen willen en doen het noodlot vóór zijn. Voorkomen is beter dan genezen. Het O. M. bij den "Hoogen Raad nam gisteren conclusie in de zaak van C. O. te Breskens, die een aangeteeken den brief had verzonden alsof deze 10.000 inhield en er uit moest zien, alsof hij onderweg was opengemaakt, terwijl bekl. daar slechts krantenpapier had ingedaan. C. O. was derwege door het Haagsche hof veroordeeld tot l1/, jaar gevangenisstraf. De conclusie strekte tot verwerping van het beroep. M. Crt. Op 66 jarigen leeftijd is te Seroos kerke overleden de heer W. Melis, lid der Provinciale Staten van Zeeland, lid van den gemeenteraad en Commissaris van den polder Walcheren. De heer Melis behoorde tot de anti-rev. partij. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 5 Miart. Veroordeeld wegens poging uitvoer, vervoer of nederlage P. J. v. d. B, 12 j., te Westdorpe, tot f 15 of 1 maand tuchtschool. A. M. B., 15 j., te Overslag en P. R., 14 j., te Clinge, ieder toi f 30 of 6 weken tuchtschool. A. v. A., 'J5 j., te Sas van Gent, A. J, 29j. en E. J., 43 j., beiden te St. Jansteen, zijn vrijgesproken. R. R.. 18 j., te Gent, B. W., 55 j., te Koewacht, A. M. B., 2t> j., te Sas van Gent, F. I. d. S., 31 j., te Westdorpe en T. S., 46 j., te St. Jan steen, ieder tot f15 ot 15 dagen hecht. C. L. v d V., 51 j., te Sas van Gent, tót f20 of 20 dagen hecht. P. d. W., 18 j., te Zuiddorpe, F. I. v. d. S., 31 j., te Westdorpe, C. L. v. G., 60 j., te St. Jansteen, P. S., 26 j., huisvr. L. C., te Nieuw Namen en A. d. B., 23 j., te St. Jansteen. ieder tot f10 of J0 dagen hecht. E. B., 21 j., te Heikant, L. G., wed. J.d. B., te Sas van Gent en L. v. B., 60 j te Zuid dorpe, ieder tot f5 ol 5 dagen hecht R. A. v. d. B., 16 j., te Westdorpe, tot f 15 of 1 maand tuchtschool. M. I. R., 16 j., te Clinge, tot f20 of 1 maand tuchtschool. L. D., 25 j., te Koewacht, tot f 25 of 25 dagen hecht. Hool'dbestuursvergadering der Z. L. M. Donderdag werd te Goes een buiten gewone 'hoofdbestuursvergadering gehou den van de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij. Tot lid van het bestuur van het Ned. Landb. Comité werd benoemd jhr. Van Vredenburch. Na deze benoeming ging de vergadering over in een met gesloten deuren ter bespreking van de rundveecrisis. De uitslag hiervan zal later wordeu mede gedeeld door het bestuur van het Nederl, Landbouw Comité* Medegedeeld werd een telegram inzake de opvordering van slachtvee, zooals dit dezer dagen is bekend geworden, en het antwoord dat daarop door de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij gegeven is en waarin wordt medegedeeld, dat de Z. L. M. in alle opzichten bereid is aan de vleeschvoorziening mede te werken. Breedvoeiig werd gediscussieerd over het zaaiplan, de Veefokkerij, de prijzen, de hooivordering, de huisslachting, het zaai-, poot en plantgoed, den landbouw almanak enz. De voorzitter drukte als zijn meeniug uit en dit was ook algemeen het ge voelen der aanwezigen dat het telen van voor menschenvoediDg geschikte ar tikelen het best wordt bevorderd, als de regeering daarvoor loonende prijzen vast stelt. Ook verzocht hij klachten bij hem in te brengen, die hij of het hoofdbestuur zullen trachten uit den weg te ruimen. Hij sloot de vergadering met de olgende verklaring »Ik meen te mogen constateeren, dat de regeeringscommissari8 in Zeeland met takt opgetreden is in zijn moeilijke re- geeripgstaak en voordurend voeling houdt met de Zeeuwsche Landbouw Maatschap pij.* Deze woorden werden met algemeene stemmen door de vergadering als de juiste erkend. Midd. Crt. Gisteren brachten de Koningin en Prins Hendrik een hernieuwd bezoek aan de Jaarbeurs. Te 's-Gravenhage is bij vergun ning- en verlofhouders ongeveer 1040 K.G. thee in beslag genomen. IEen brievenbesteller te 's Graven- hage heeit aan de politie kennis gegeven dat hij 's nachts kwart voor twee is aangevallen, mishandeld en berooid van een portefeuille met ruim 300.— aan bankpapier. Te Rotterdam is, naar het Hbld. verneemt, gearresteerd een dienstbode, die haar verlooide toegang heeft ver schaft tot de woning van haar meester, een manufacturier aan de Kipstraat en hem gelegenheid ,heett gegeven op de tweede verdieping in de slaapkamer der woning een kast open te breken. Gestolen zijn uit die kast 4000 en eenige gouden en zilveren sieraden. De dienstbode is vervolgens naar de politie geloopen en heeft aangitte gedaan, dat inbraak.was gepleegd. Na een scherp verhoor viel ze echter door de mand. De verloofde was een berucht individu, dat reeds eenige vonnissen achter den rug had. Zoo gaat het. De Rotterdamsche' recherche heeft ontdekt, dat bij een bakker aan den Gedempten Slaak regeeringsbloem werd gebuild en de zuivere bloem dan verkocht werd, terwijl het overschot door hetregeerings- brood ging. Voor de zuivere bloem werd 120 per baal bedongen van een koopman aan het Strooveer, die op zijn beurt de bloem leverde aan een banketbakker in Den Haag voor 150. Gevonden zijn 6 eierkisten, waarin onder een laagje krullen een baal bloem was verborgen. Deze voorraad stond gereed voor de leverantie. Verder werd nog beslag gelegd op drie zakken bloem. De directeur en de meesterknecht der bakkerij zijn gearresteerd, doch na verhoor op vrije voeten gesteld. Td. Ergerlijk. Te Bodegraven hebben eenige opgeschoten jongens Woensdag een zekeren H., die niet wel bij het' hóot'd is zooveel jenever te drinken gegeven, dat hij daarin is gestikt. Ramp tc Hongkong. Terwijl de jockeyclub baar wedren nen hield, is een vreeseiijk ongeluk

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2