No. 94. Woensdag 6 Maart 1918. 33e «faarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. De Arabier en zijn paard. Dij, blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Slachtverbod en vetinzameling. Het B. V. M. meldt In de toelichtende stukken bij het wetsontwerp op het slachten van paar den, runderen, schapen en varkens werd reeds uiteengezet, dat een goede vetvoorziening niet mogelijk was zonder dat al het van slachtingen afkomstige vet kon worden ingezameld. Daarvoor echter is een goede contróle op alle slachtingen onmisbaar, en zulke con trole kan alleen afdoende zijn, wanneer geen slachting kan plaats vinden zonder dat daarvoor toestemming is gegeven, waarbij dan bepaaldelijk te stellen voorwaarden ten aanzien van het vet moeten worden nagekomen. Nu de Slachtwet is afgekondigd, heeft de minister van Landbouw aanstonds gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid om de noodige regelen te stellen op het slachten en, in verband daarmede, op de vetinzameling. In het algemeen wordt nu het slachten van runderen, schapen en varkens ver boden, de paarden blyven voorloopig ongemoeid. Ten aanzien van runderen en schapen wordt echter tegelijk eene algemeene ontheffing verleend onder bepaalde voorwaarden. Zoodoende zal het geoorloofd zijn te slachten, wanneer te voren mededeeling is gedaan aan den burgemeester overeenkomstig de door dezen te geven voorschriften. Al het vet en het vetafval moeten vak kundig worden afgescheiden en zonder {Slot). Des avonds vóór den dag, waarop zij te Acre moesten zijn, legerden zij zich met huDnne gevangenen in het gebergte van Saphadt. De beenen van den ge wonden Abu waren met een koperen ring geboeidhij lag bezijden de tent waarin de Turken sliepen. Die nacht was hem een nacht van vertwijfeling De gedachte aan Saida kwelde hem, ter wijl zijn wond hem een razende pijn veroorzaakte Reeds was het midder nachtsuur voorbij, toen hij El-Siloh, die met de andere paarden naar Oostersch gebruik aan de tent was gebonden, boorde hinniken hij herkende zijne stem, en daar hij het verlangen niet kon weder- itaan, om nog eenmaal met zijn reisgezel te spreken, kroop hij op handen en knieën met moeite voort, tot dat hij eindelijk bij zjjn paard aankwam, ofschoon zijn smart door de geweldige inspanning vermeer derd, hem bijna zinneloos maakte. »Arme vriend zeide hij tot hém, wat zult gij bij de Turken doen Men zal u onder het gewelf van een stal (Khau) met de paarden van een Aga of Hassa opsluiten Saida zal u geen melk, gerst bf gierst meer in de holle hand toedienen; zij zal u niet meer liefkozen, uwen hals eenige beperking worden afgegeven overeenkomstig de door den burge meester te geven aanwijzingen, die hem door het vetdistributieöureau namens den Minister, worden verstrekt. Voor zooverre die aanwijzingen be oogen vet en vetafvatl te doen uitsmelten, wordt aan de producten dier smelting de bestemming gegeven, die de Minister zal bepalen. Algemeene ontheffing ook voor varkens wordt verleend voor nood- slachtingen, mits de daarvoor bestaande voorschriften in acht worden genomen. Ontheffing zal ook worden verleend voor huisslachtingen voor zooverre die in overeenstemming zijn met de in dit verband bestaande gebruiken. Aan die ontheffingen kunnen de- voorwaarden worden verbonden, welke met die gebruiken in overeenstemming zijn. Voorts is het, om voor zulk een ont heffing in aanmerking te komen, noodig dat nu reeds aan den voorzitter der C. v. T. op de Vleeschvoorziening opgave wordt gedaan van het aantal varkens, dat men in den loop der eerstvolgende twaalf maanden in huisslachting wenscht te slachten. Het vet van in huis slachting verkregen varkens behoeft niet te worden afgegeven. Ten slotte heeft de Minister de prijzen vastgesteld, tegen welke ruw vet en vetafval, van slachtingen afkomstig, ten hoogste zullen moeten worden af geleverd, en welslagers rundvet, nier vet inbegrepen beneden 15 Kg. 0.80, v. 15—20 Kg. 1.10, boven 30 Kg. J 1.40 per Kg. vet van met zoete melk niet meer streelen gij zult niet meer vrij rondvliegen in de woestijn gelijk de wind, die van Egypte ons toewaait I gij zult de wateren der Jordaan, welke zoo dikwijls uwe schuimwitte manen verkoel den, niet meer met de borst doorklieven Maar al is ook uw meester slaaf, gij zult vrij zijn Ga, keer terug naar de tent, die gij kent, steek het hoofd tusschen de gordijnen door, lek Saida,s hand, en zeg haar, dat Abu-el-Mesch nooit wederkeert !c Dus sprekende, had de Arabier het snoer van geitenhaar, waarmede de ara- bische paarden gebonden worden, met de tanden afgebeten, en El Siloh was vrij Toen hij echter zijn meester gewond en geboeid aan zijne voeten zag liggen, be greep het trouwe, vernuftige dier instinct matig wat geen taal hem had kunnen zeggen het bukte, berook zijn meester, pakte hem met de tanden aan den koperen gordel, waaraan in de dagen der vrijheid zijn sabel steeds hing, vloog in galop van de plaats, en droeg hem door de woestijn naar het leger aan den oever der Jordaan. Intusschen was de morgen aangebroken, en de Sheikh had den stam verzameld, om te tellen hoe veel koppen de mislukte strooptocht had gekost. In deze bezig heid werd hij gestoord door een luiden kreet uit aller mond. Hij keerde zich om en zag dat aller oogen vol schrik en ver bazing naar de woestijn gericht waren. Een zonderling schouwspel deed zich daar voor hem op. Met de laatste krachtsin spanning, van zweet dampende, zoodat de gemeste kalveren 1.40, schapenvet f 0.80, varkensvet ƒ1 en alle afvalret en brokken ƒ0.50 per Kg. De Minister heeft een ernstig beroep gedaan op de burgemeesters, teneinde de vetinzameling zoo goed mogelijk te doen slagen door nauwkeurige hand having der voorschriften. De levensmiddelenvoorziening. Minister Treub zou het voornemen koesteren tijdens de levensmiddelen debatten met een volledig uitgewerkt plan eener nieuwe wijze van levens middelenvoorziening voor den dag te komen, waarbij meer dan thans de kostprijzen als grondslag worden aan genomen en waarbij de financieele bydragen van den Staat aanzienlijk wor-den verminderd. Aldus meldt de H. Ct. De zeven getorpedeerde schepen. Dr. A. Plate, de Nederlandsche ge delegeerde tot regeling van de door Duitschland te verstrekken vergoeding voor de zeven op de Engelsche kust in Febr. van verleden jaar getorpedeerde schepen, is naar Bremen vertrokken, voor overleg over de uitvoering van de overeenkomst, die tot verscheidene vraagpunten aanleiding schijnt te geven. N. R. Ct. Distributie van margarine. Naar het Vad. verneemt is bij de regeering een geheel nieuw plan in bewerking voor de distributie van mar garine, waarby het bak en braadvet, waarmede naar verluidt tal van manen hem vast aan den hals kleefden rende El Siloh, zijn gewonden meester zwevende aan den koperen gordel voor zich uit dragende, naar de legerplaats hij bleet niet eerder staan, dan toen hij aan Saida,s eenzame tent was gekomen. Daór legde hij Abu neder, dicht bij de gordijnen der tent een half gesmoord gehinnik steeg uit zijne borst op, waarna hij uitgeput naast zijn meester nederstortte. De gordijnen der tent openden zich. Saida stond tusschen Abu en El-Siloh- Toen zij den geliefde en het trouwe dier vóór zich zag liggen, gaf zij een gil, en zonk naast den eerste neder. Dit alles was het wei k van eenige oogen blikken, en even snel was de plaats met toeschouwers gevuld. De Scheikh trad uit han midden, en snelde zijn kind ter hulp. »Hij leeft! mijn Abu leeftriep Saida, terwijl vreugde tranen langs hare wangen stroomden. Op een wenk van Jekkef traden de de mannen toe, die vol eerbied, want het tooneel droeg den stempel van het wonderbare, in den kring waren blijven staanzij bevrijdden Abu van zijne boei, en hieven hem op. »Zij is de uwe!» sprak de Scheikh diep geroerd. »Allah heeft ons een tee- ken gegeven, dat gij genade gevonden hebt voor zijnen troon. Geloofd zij de Profeetc In die zalige minuut scheen Abu de smart zijner wond te vergeten hij misbruiken zijn voorgekomen, geheel zal komen te vervallen. Ook moet het in de bedoeling van de regeering liggen, een mengsel van margarine en boter op groote schaal in het verkeer te brengen. De „Hertog Hendrik". Officieel. Blijkens een bij het Dep. van Marine ingekomen telegram is Hr. Ms. Hertog Hendrik, welke bodem 23 Februari uit Thorshavn vertrok ter voortzetting der reis naar Ned.-Indië, 1 Maart genoemde haven met averij weder binnengeloopen. Het schip is 25 Februari bewesten de Faroer door een zwaren storm beloopen, waarbij de roerbeweging zoodanig werd beschadigd, dat het schip stuurloos geraakte. Vijf sloepen zijn weggeslagen, davids werden verbogen en waarschijnlijk is er averij aan de schroeven. Het Deen- sche oorlogsschip Island Talk, dat draadloos was gewaarschuwd, verleende assistentie. De Hertog Hendrik zal waarschijnlijk naar Nederland moeten terugkeeren voor herstelling, daar Thors havn geen voldoende hulpmiddelen heeft. In dat geval zullen sleepbooten gezonden worden om het schip te halen. Geen persoonlijke ongelukken; alles wel aan boord. Gebrek aan zeep. Men schrijft aan de Avp. Naar we uit de beste bron vernemen, is de voorraad huishoudzeep in ons land thans zóó geslonken, dat er binnen enkele weken geen zeep meer zal zijn te verkrijgen. sloeg den oogekwetsten arm om Saida's hals. Maar zijn vreugde werd ras ver bitterd, toen zijn blik viel op den trouwen El-Siloh. die daar met den dood lag te worstelen. Hij wierp zich op den grond neder en uit zijne oogen welden de eerste tranen op, welke hij in zijn leven vergootzij besproeiden als een heilig dankoffer den kop en den hals van den stervenden deelgenoot zijner vreugde en smarte. Mijn vriend El Siloh mijn trouwe makkergij sterft voor mij !c riep de Arabier in de vervoering zijner smart, en hij drukte zijne lippen op den kouden hals, eg het verstijfde hoofd van het trouwe ros »o konde ik u redden, om u mijne dankbaarheid te toonen, gij zoudt mij in den voorspoed zijn wat gij mij in de armoede waart de trouwe vriend. Mag ik niet meer den glans uwer oogen zien sterft gij, zorfder van mij afscheid te nemen V El Siloh El-Siloh En met moeite hief het door den dood strijd afgematte ros by den roep zijns meesters het hoofd op de trouwe oogen, reeds verglazende in de laatsti smart, straarden hem uog eenmaal aan eene kramp greep hem aan de edele leden rekten -zich lang uit, en met eene zware ademhaling zonk hét hoofd op den grond terug El-Siloh had geleefd Met een gil stortte Abu bewusteloos op het lijk van het trouwe dier.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1