Kostelooze Inenting. Binnen land. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Bekendmaki ngen. Kostelooze Inenting en Herinenting Waarschuwing. Ad ver ten tien. Betreffende volkshuisvesting was uit Axel een klacht ingekomen en onder zocht. De eigenaar van het perceel wijk E No. 35 werd door B. en W. aangeschreven den privaatput water dicht te maken, den achtermuur van het privaat onder de zitting te beklam- pen met klinkers in cementmortel en een waterdichten ontvangput te maken met aansluiting aan het gemeenteriool. Het gemeentebestuur van Axel vroeg advies over een adres van de Zeeuwrsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij om vergunning tot het bouwen van ar beiderswoningen. Tegen het vérleenen der vergunning met afwijking van art. 5 der B. V., bestond geen bezwaar. De commissie gaf in overweging uitdrukkelijk als eisch te stellen, dat voor goede afvoer- gelegeuheid van het huis- en spoelwater moest worden gezorgd, terwijl zij even eens de wenschelijkheid betoogde, de in een der bijlagen van het plan be doelde afwateringsgreppel te vervangen door ken behoorlijke goot. Ten slotte sprak zij het gevoelen uit dat een afwijking van art. 1 niet kon worden verleend en ook niet noodig was, omdat het terrein niet als openbare straat was aangegeven. De volgende gevallen van besmette lijke ziekten werden ter kennis ge bracht Axel, 3 gevallen van roodvonk en 4 gevallen van diphtherie. Hoek, 1 geval van roodvonk en 13 gevallen van diphtherie. Neuzen, 15 gevallen van roodvonk, 10 gevallen van diphtherie en 1 geval van febris typhoïdea. Over - slag, geen. Philippine, 1 geval van diphtherie. Sas van Gent, 1 geval van roodvonk. Westdorpe, 2 gevallen van febris typhoïdea. Zaamslag, geene. Zuiddorpe, geen. De ziekenhuizen te Neuzen en Sluiskil blijven steeds in een bestaande behoelte voorzien. Ofschoon in den afgeloopen zomer geen bepaald watergebrek bestond acht de commissie aanleg eener drinkwater leiding zeer noodig. Zy ziet met vreugde dat het der Regeering ernst schijnt te zijn met de plannen, die te dien op zichte bestaan. Over Philippine herhaalt deCommissie de klacht, dat van het bestuur dier gemeente geen medewerking ondervon den wordt. Een in den loop van het jaar door B' en W. van Ter Nfuzen aan den Gemeenteraad ter vaststelling aange boden veordening, houdende verbods bepalingen, om het rooken door kin deren en het verschaffen van tabak aan kinderen tegen te gaan, werd verworpen. Vordering ran rundvleesch in Zeeland. Naar het persbureau Vaz Dias uit goeden bron verneemt, zal kapitein- inteDdant Schutte van de militaire etappeslachteryen de volgende week een bezoek brengen aan de provincie Zee land, teneinde daar ook rundvee te vorderen. Vergoeding dienstplichtige kostwinners. In een nota naar aanleiding van het afdeelingsverslag over het wetsontwerp tot tijdelijke verhooging van het maxi mum der verhoogiug wegens kostwin nerschap van dienstplichtigen wordt er op gewezen, dat deze verhooging slechts aan een deel der belanghebbenden ten goede komt. Voor het verlaten van het tegenwoordige stelsel voor de bereke ntng van het toe te kennen vergoedings bedrag bestaat naar het oordeel der Regeering geen grond. Het beginsel om niet meer te geven aan vergoeding dan gemist wordt en ook niet meer dan waaraan behoefte bestaat, acht zij nog geheel juist en het verlangen, dat de Staat met ziju steun aan de verwuu ten verder zal gaan dan de gemobili seerde zelt kon ol wilde gaan, schijnt haar niet voldoende gemotiveerd. De Regeering wensebt. het maximum biet hooger te zien gesteld dan 2.50 per dag. De inhouding van te veel betaalde vergoedingen door de burgemeesters op volgende uitkeeriugen mag alleen ge schieden met goedkeuring van belang hebbenden. Is dit zonder goedkeuring van der rectbebberde pfftb'cd, d?i> volgt steeds de opdracht, aan den bur gemeester tot terugbetaling van bet ingehouden bedrag. Verbouw van veevoeder. De minister van Landbouw enz. brengt nogmaals onder de aandacht van de landbouwers in de weiderijstreken, dat ook zij er op moeten rekenen, dat voor de voeding van hun vee in den winter 1918/1919, zij geheel zullen zyn aangewezen ofr den verbouw van veevoeder in eigen bedrijf. Ten gevolge van de zeer lage prijzen die voor voederbieten, koolrapen en peen zijn vastgesteld, is het niet te verwachten, dat deze artikelen in hoe veelheden van eenige beteekenis voor den handel zullen worden geteeld. Bovendien zal het vervoer van genoemde artikelen niet zijn toegestaan. Een veehouder, die van een landbou wer elders een stuk land zoude pachten om daarop voederbieten te verbouwen, zal derhalve geen gelegenheid hebben deze bieten naar zijn bedrijf te vervoe ren. De eenige mogelijkheid om vol doende veevoeder te hebber^ bestaat dus in het verbouwen in eigen bedryf. Het best kan dat geschieden door eenige perceelen grasland te scheuren. AXEL, 1 Maart 1318. Voor de mededeelingen van het Distributie bureau verwijzen we onze lezers naar het bijvoegsel, dat morgen ochtend aan huis zal bezorgd worden.- Voor de Woensdag alhier gehouden premiekeuringen was weer veel belang stelling. Er waren ook praebt-paarden te zien. We vernamen, dat voor een twee jarige merrie tevergeefs 3750 wasd geboden. Of de paardjes ook waarde hebben Te Middelburg is opgericht en ge vestigd de ZeeuwscheConcours-hippique vereeniging. Ia het bestuur heeft o.a. zitting de heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel. Besloten is om dit jaar in de kermis week te Middelburg op Woensdag en Donder dag concours te houden. De' Minister van L., N. en H. heeft .bepaald, dat de gesloten.tijd voor het vissch. i: Miet de vischzegen, bedoeld in art. 10 letter C, van hpt Binnenvisscherij- reglement, In dit voorjaar zal aanvangen op 15 Maart, in plaats van op 1 Matrt, voor de nageuoemde kreken in Z. Vlaanderen de Othenerkreek onder Zaamslag, de Zestig voetkreek onder Graauw, dc Vlaamsche kreek onder Graauw, de Graau vsche kreek onder Graauw, de Vest onder Hulst, de Groote Vogel onder Kuitaard, de Eerste en Tweede Hoe kscbe kreek onder Hoek, de Canis- vliet onder Westdorpe, het Groote Eiland onder St. Jausteen de Axelsche kreek onder Axel. Van 20i-26 Februari zijn de na 'volgende besmettelijke ziekten in Zee land ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen Typhus1 geval te Borssele en Schore en 3 te Gulst. Roodvonkl geval te Grijpskerke, S-jrooskerke' (W.) en Zierikzee, 2 te Stavenisse en Vlissingen. Diphteritis1 geval te Nieuw-en St. Joosland. Vlissingen en Yerseke, 2 te Hulst, Schore en Wemeldinge, 4 te Ellemeet. PREDIFBEÜETE-* TE AXEL Ned. Herv. Kerk. Zondag 3 Maart 1918. Voorm 9uro Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Moordaanslag. Te Almkerk is, zooals we Dinsdag reeds kort meldden, op den res.-luit. der infanterie Amos, door den landstorm plichtige Nijs, afkomstig uit Oss, die op schildwacht stond voor de militaire, gebouwen, een schot gelost op vyf pas sen afstand, toen de lgitenant pel* rijwiel passeerde. De kogel trot den officier aan hals en kaak. Daarna zette de dader de kolf van zijn geweer op den grond en trok met zijn voet den trekker over. De kogel was hem de borst ingegaan en heeft den rug verlaten. Nadat het eerste verband gelegd was zijn beide getroffenen per brancard naar het ziekenhuis te Gorinchem ver voerd. De verwonding van luitenant Amos is vermoedelijk niet levensge vaarlijk. Aan Nijs zijn de sacramenten der stervenden toegediend. Luit. Amos fungeerde als compagnies- commaudant, staat bekend als een alles zins hnmaan mensch en goed officier. De dader van dezen moordaanslag moet zich, naar de Tel. meldt kort te voren op de chambrée er over uitge laten hebben, dat hy het misdadig plan wilde volvoerenhij heeft reeds vele straffen ondergaan en was een der genen, die onlangs in een koffiehuis op den Kortendijk te Gorinchem eenige personen, waarbij een jonge vrouw,, zeer ernstig verwondde. Schrale troost. Het B. V. M. -geeft het publiek den raad, niet eiken gevraagden prijs te betalen om maar vleesch te krijgen. Beter is het zich dat een tijd te ontzeg- gendes te meer kans is er dat de toestand spoedig verandert. Onjui9t is het b.v. dat de slagers in geen 'geval meer dan ^.25 per K.G. slacbtgewicht zouden kunnen besteden. Die prijs van 1.25 toch houdt verband met de calculatie, gebaseerd op een rund van 200 K G., opgemaakt in over leg met het hoofdbestuur van den Ned. Slagershond. Wanneer voor een derge lijk dier 1.25 per K.G. slachtgewicbt wordt betaald, kan de slager uitkomen met de maximum-prijzen, zooals die nu zijn vastgesteld. Maar de mogelijkheid is geenzins uitgesloten, dat de slager een zwaarder rund koopend, dat hem duur der en goedkooper vleeschsoorten in gunstiger verhouding oplevert, meer dan 1.25 kan besteden, al zullen ook lang niet de- abnormaal-hooge prijzen van den laatsten tijd kunnen worden betaald. Terwijl dus de slagers, aan wien dit natuurlijk uitstekend is toevertrouwd, scherp de markt in het oog houden, zal het publiek, dat gewend is vleesch te gebruiken, zich eenigen tijd moeten ont houden van het eten van rundvleesch. Het spreekt vanzelf, dat die inbezitne ming, waarvan reeds sprake is, groote moeilijkheden med brengt, met name het gevaar dat daarbij ook veel melk- en fokvee wordt afgeslacht. Daarom is een beroep gedaan op de landbouworganisa ties om mede te werken, dat eene juiste schifting kau worden gemaakt onder het vee. Mochten deze organisaties niet of niet voldoende medewerking verlee- uen, dan zal tot uitvoering komen een door de Rundvleeschvereeniging opge maakt plan, waardoor wekelijks de be schikking zal worden verkregen over een wellicht nog niet ten volle toerei kend, maar toch belangrijk aantal run deren voor de slachtbank. Met de uitvoering van een en ander is natuurlijk enigen tijd-gemoeid. Hoe krachtiger echter publiek en slager» blijven vasthouden aan de gestelde prij zen, hoe eerder er een eind zal komen aan den weerstand van veehouders en yeehaudelaren die tegen aannemelijke prijzen kunnen verkoopen maar daartoe, hopende op meer, nog niet willen overgaan. De bandjir die Batavia geteisterd heeft, heeft een hooger peil bereikt dan in 30 jaar is voorgekomen. Zelfs de in Weltevreden gelegen Europeesche wij ken, Rijswijk, Noordwijk, Koningsplein en Waterlooplein, ziju overstroomd, in vele buizen slaat het water een voet hoog' Menschlievende personen en de regeering verschaffen aan vijf duizend slachtoffers van de overstrooming voe ding en onderdak. Welgestelde Arabieren en Chineezen steilnen hierbij ten volle de regeering met onderdak en geld. De inlandsche organisaties helpen niet. N. R. Ct. Vlasbeurs Axel. Donderdag 28 Februari. Aangevoerd was9900 K.G. schoon vlas, 23500 K.G. driekwart. Gebraakt en bobbers niet aangevoerd. SchoonvlaB bijoa alles verkocht voor 225—255 per 100 K.G. Driekwart ging trager. Wegens te hooge vraagprijs bleven minderwaardige partijen onver kocht. 170 kaarten werden afgegeven. Burgemeester eu Wethouders der gemeente AXEL, maken bekend, dat op Donderdag 7 Maart a. s., des voormiddags te 9Vs uren, de ge legenheid zal zyn opengesteld tot van de ingezetenen, die zich daartoe in een lokaal der o. 1. school aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewgnscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboek jes der ouders of geboortebe wijzen der kinderen. Axel, den 28 Februari 1918. .Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat bij de gehouden contröle bij enkele bakkers een groot onderwicht op het brood werd geconstateerd. Onder de aandacht wordt gebracht dat het voornemen bestaat in het ver volg die bakkers voor veertien dagen uit te sluiten van de verstrekking van regceringsmcel, onder mededeeling dat de namen zullen bekend gemaakt worden. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 22 Februari 1918. Bij deze betuig ik myn h-irteiyken dank voor de vele biyken vau belangstelling op mijn 60sten jaardag ondervonden. A. OLIJSLAGER. Axel, Februari 1918.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2