gen gebruikte piano. PEPERKOEK Kiefer Sprot. Distributiebureau Axel. N. Y. Stoomzagerij, te Axel Gezaagd Canada-, Olmen-, Essen ee Eiken leut. Wereld-Atlas, .it et de Nederlandsclie Briefsteller, Gemengd Nieuws. Waarschuwing. Marktberichten. Bekendmakingen. Schoenen en Klompen. 16 K.G. Aardappelen. V2 K.G. bruine Boonen of groene Erwten. 0,35 K.G. (sv/ons) normaal Bak' en Braadyet. 0,1 K.G. (1 ons) Gort. 0,1 K.G. (1 ons) Havermout. 0)25 K.G. (21/, ons) Zeep. Advertentien. TE KOOP: Ook BRANDHOUT te koop Prima kwaliteit Wij hadden ze nimmer zoo. Firma P. H. YEENHUIZEN Axel. DE NIEUWE Prijs 60 cent. Franco per post 65 cent. J. C. VINK - Axel. VERLOREN: Te koop gevraagd: VOORHANDEN pry»: ri.as, J. C. VINK, boekhandel Axel. tot 1 maand gevang. B. d B„ 70 j huisvrouw van A. J. D. te 2*amslag, is wegens beleediging veroord. tot f7 of 7 dagen hecht. J. G. B., 26 j., bankwerker te Sas van Gent, fe wegens als voren veroord tot f5 of 5 dagen hechten is. W. M. C. M., 30 j., huisvrouw van G. J. B. Ie Sas van Gent, is wegens als voren veroord. tot f10 of 10 dagen hecht. C. v. A., 60 j., landbouwer te Heikant, is tregens distributieovertreding veroord. tot f25 of 25 dagen hecht. P. v. D., 70 j., landbouwer te St. Ja.nsteen, ji wegens als voren veroord. tot f25 of 25 degen hecht E. A. N. 23 j., veldarbeider te Stoppeldijk, jg wegens beleediging van een ambtenaar Teroord. tot f10 of 10 dagen hecht. A. d. B., 57 j., landbouwer te St. Jansteen. is wegens distributieovertreding vrijgesproken. Nadat een fouragehandelaar uit Bres- kens bij de recherche te Rotterdam aangifte had gedaan, dat hij door zekeren C. F., uit Den Haag, in een hotel in de Hoofdsteeg, waar hij was om zaken te doen, is opgelicht voor 10.000 aan geld, is bedoelde C. F. in Den Haag aangehouden en naar Rotterdam over gebracht. De 10.000 is naar de N. R. Crt. meldt, verdwenen. Verzet. Een patrouille van het plaatselijk garnizoen ie Amsterdam, bestaande uit een sergeant en twee soldaten, kreeg Zaterdagmiddag opdracht den 22 jarigen Willen Josephus Want, wegens desertie uit het leger door de politie gearresteerd van het bureau naar de Oranje Nassau- kazerne over te brengen. Het transport trok in de volkrijke buurt veel aandacht en onder 't ge schreeuw van .Laten jullie dien jon gen los", werd de patrouille door vele nieuwsgierigen gevolgd. Het publiek drong op, en omsloot de patrouille. De 22-jarige Laskaris, los werkman, drong tusschen den sergeant en één der soldaten sloeg de handen aan het geweer van den onderofficier en trachtte hem dit te ontrukken. Een worsteling ontstond, het publiek drong op en de sergeant, zoo lezen we in het RblcL. trok op lijfsbehoud bedacht zijn vuurwapen af. Laskaris werd in den buik getroffen en zeeg ineen. Tijdens den aanval op den sergeant had de deserteur gétracht de plaat te poetsen, doch een der soldaten loste een drietal schoten op hem en trof den vluchteling in het zitvlak. Het publiek stoof uiteen. Voorts bleek dat een drietal personen waren getroffen. De deserteur Want is Zondag over leden. De toestand van Laskaris is zeer bedenkelijk. De drie andere gewonden maken het redelijk wel. Te Almkerk heeft Zaterdagmiddag een laudstormer een moordaanslag op een luitenant gepleegd door hem met een schot aan den hals te verwonden. De officier verkeert in levensgevaar. Hoe men verdwaalde kogels opspoort. Volgens het Journal hebben twee Lo- tharingsche geleerden een apparaat in elkaar gezet, om granaten en kogels die verdwaald in den grond zijn geraakt, op te sporen. Deze uivinding is van groot belang, niet alleen voor soldaten, die langs het front gaande door uitbars tingen van die verstopte, maar daarom niet minder gevaarlijke projectielen be dreigd worden, doch ook vooral later voor den landman. Het omploegen van het vroegere strijdperk kan zijn leven kosten, wanneer het ploegijzer op een granaat stuit. Het toestel bestaat uiteen samenstel van spoelen, die wanneer ze een granaat naderen een telefoon in beweging brengen. Uit degeluidsterkte door de telefoon voortgebracht, kan Professor Guitton uit Nancy de grootte en ligging van den granaat afleiden. Het zoeken gaat betrekkelijk vlug te werk. Een hectare land af te speuren I geeft twee man een uur of drie werk, Amuletten in den oorlog. Velen der grootte en ruwe soldaten zijn in het bezit van het een of ander lorrig prulletje waar ze de meeste zorg voor hebben. Het is een amulet hun van huis meege geven en die hen nu tegen de moordende kogels moet beveiligen. Dat het geloot hierin nog groot is, blijkt uit de vele amuletten, die bij de soldaten op slag velden en ziekenhuizen worden aan getroffen. Op het oogenblik zijn het meest munten, die als amuletten dienst doen. De Georgtaler ontbreekt bij de meeste Duische soldaten niet. De Oostenrij kers zijn voorzien van de Regenboog munten. Onder de Russische soldaten zijn tal van amuletten in omloop meest oude, niet meer gangbare munten, die voor de bevolking groote waarde hebben Geen familie kan gelukkig zijn, die niet de een of andere amulet bezit. De Engelsche soldaten gebruiken behalve munten ook kleine gouden en zilveren voorwerpjes als amulet. Be kend is het gelukszwaard, dat aan de prinsen van Wales behoort. Het is een klein gouden zwaardje met edelge steenten bezet* De kapokboom. Er wordt een aan val gedaan op den kapokboom. De Duitsche economen zyn het plotseling roerend eens geworden over de waarde van dezen tot nog toe weinig bekenden boom. In het bevriende Turkije groeit de boom welig en niets is gemakkelijker dan in Duitschland ook een kapokplan tage aan te leggen. Men gebruikte de bolster al als vulling voor matrassen, reddingsgordels en dergelijke. Maar ook voor mantelvoering eigenen zich de kapokdraden uitstekend en een dergelijke mantel doet niet voor een pels in warmte onder. In plaats van Jute en werk gebruikt mén de kapok voor het breeuwen van scheepslekken. De onderkleeding in vroeger tijd In de middeleeuwen en ook daarna nog werd veel minder zorg aan onderklee ding besteed dan in tegenwoordigeu tijd. Van Willem van Oranje wordt, alle Hol- landsche zindelijkheid ten spijt, verteld, dat hij slechs drie hemden bezat Hen drik IV erfde van een fabrikante van onderkleeding, die waarschijnlijk niet 7eel aan hem verdiend had, haar gehee- len inventaris Hij verdeelde deze onder de hovelingen en behield zelf slechts de hemden, daar hij er niet meer dan acht bezat. Hendrik van Navarre was de ge lukkige bezitter van elf hemden, die echter alle in een treurigen toestand ver keerden. Toen hij in 1585 in den oorlog was schreef hij aan zijn minister hem >een hemde te zenden. Men vond echter bij zijn dood meer dan twintig mooie linnen hemden, wat destijds de wereld in groote verbazing bracht. De prinsessen der Fransche en En gelsche hoven bezaten slechts twee hem den, een voor den dag en een voor den nacht. Deze werden gedragen tot ze geheel versleten waren en werden dan pas door nieuwe vervangen. In later tijd werd het iets beter, hoewel ook Napoleon I nog niet bijster gesteld was op een wisselen van onderkleeding Geïnterneerde dooden. In de Krypta van de Gustav Wasakerk te Stockholm zijn sedert deu oorlog zeven lijken geïnterneerd. Het zijn de stoffelijke overschotten van buitenlanders, die in Zweden gestorven op den vrede wachten om dan naar het vaderland te worden overgebracht. Als hygienemaatregelen zijn de doodkisten hermetisch gesloten. Nog nooit is het voorgekomen, dat lijken meer dan drio jaar boven aarde stonden Runderengeen handel en geen noteering. Kalveren: 350, 260, 220var kens f 136, 145. Schapen 200, 140, 100. Eieren: /ll— 12.50. Zaden geen aanvoer. Vlas8560 st. bl. schoon 6.25— f 7.75 3800 st. Gron. 7-/9.60; 1040 st. geel 6.50-/ 7.754870 st. wit 6—7.50. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat bij de gehouden contróle by enkele bakkers een groot onderwicht op het brood werd geconstateerd. Onder de aandacht wordt gebracht dat het voornemen bestaat in het ver volg die bakkers voor veertien dagen uit te sluiten van de verstrekking van regeeringsmeel, onder mededeeling dat de namen zullen bekend gemaakt worden. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 22 Februari 1918. Handelaars in schoenen en klompen kunnen hunne nota's met de bijbehoo- rende bons, na invulling en onderteeke- uing met inkt. inleveren op Donderdag 28 Februari 1918. Verkrijgbaar tot en met 25 Maart op bonboekjes Op bon no. 1: Op bon no. 2 Op bon no. 3 Op bon no. 4 Op bon no. 5 Op bon no. 6 Krachtens art. 83 V. B. S. R. 1902 zal de ZËEUWSCH- VLAAMSCHE TRAMWEG MAAT- SCHAPPIJ op 30 Maart 1918, des namiddags te 2 uur op het station Drie Schouwen in het openbaar in één partij of bij gedeelten, aan den meestbiedende a contant verkoopen Twee kisten, inhoudende 243 stuks min of meer door vocht beschadisde (CANDY-ONTBIJTKOEK) van de fabriek .De Klok" der Firma Jos. Lambeemont te 's Hertogenbosch. DE DIRECTIE. AXEL, 23 Febr.- '18. Veilingseieren V. P. N. 10,35 per lOOst. Aauvoer 2200 st. Ter veemarkt van Rotterdam waren aangevoerd38 vette runderen, 64 vette kalveren, 324 schapen, 111 varkens. De Directeur, J. DE KRAKER. H o o g f i j n bewerkt door BETTINK en KRIJGSMAN, met 28 Kaarten in kleuren en alphabetisch register. Tegen belooning terug te bezorgen aan het bureau van dit blad. Br. met opgave van prijs en houtsoort no. 91 bureau dezer courant. INHOUDENDE Brieven en andere Opstellen over de meeste Onderwerpen, die in het maat schappelijk leven gemeenlijk voor komen met voorafgaande Bepa lingen over de geschiktste wijze van Samenstelling en Inrich ting der Brieven Betite lingen en Opschriften, benevens allerlei Koopmansbrieven. ALSMEDE Voorschriften bij Geboorten, Huwelijk en Overlijden Iets over Testamenten, Contracten van onderscheiden aard Minderjarigheid en Voogdij Borgtocht, Volmachten, Geldleeningen en Hypotheken, Wissels, Quitantiën Klachten, Verzoekschriften en Requesten Formulierep tot het inrichten van Schrijfboeken en Rekeningen; 't Voornaamste uit de Postwet Een Handleiding ten gebruike bij de Wet op het Recht van Zegel Modellen voor Telegrammen, Iets over Levensverzekering. BENEVENS Een Lyst der meest voorkomende ver kortingen, Namen der Maten en Ge wichten met verkorte Schrijf'wijzd en een tabellarische Herleiding van de Nederlandsche munt in onderscheiden vreemde munten.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 3