Binnenland. Rechtszaken. tans oen vrede met den vijand werd gesloten. Nóg is men aan het onder- onderhandelen. Hoe lang nog Het bergen van gezonken schepen. De vraag ol na den oorlog de gezonken schepen weer geborgen kunnen worden, wordt tegenwoordig in de Engelsche vakpers weer druk besproken. Op grond van practische ervaringen van vóór den oorlog is men in Engeland van meening, dat minstens de helft van de in Noord- en Oostzee gezonken sche pen te redden zijn. Nog onlangs kon een bij Beachy Head gezonken Peninsu lar and Oriental linieschip worden ge borgen, evenals de destijds bij de Azoren vergane „Slavonia", die een waarde van 100.000 p.st. had. Zelfs schepen, die zes maanden en langer op den bodem der zee gelegen hadden, konden met behulp van machi nes gelicht en weer in gebruik genomen worden. Een meesterwerk van moderne bergingskunst is vertoond bij de Milwau kee, een boot, die niet minder dan 20 jaar op den bodem der zee had gelegen. In Engeland bestaat tegenwoordig een speciale duikeropleiding, waar men on der water leert takelen. We deelden reeds mede, dat, naar men zegt op aanstichting van Nederland, neutrale zoowel als in den oorlog zynde Staten bij de Bolsjeviki-regeering krach tig hebben geprotesteerd tegen het annuleeren der Russische Staatsschuld en hebben gedreigd, desnoods met kracht te zullen ingrijpen. Zoowel uit Stockholm als uit Berlijn wordt thans gemeld, dat dit protest zoo wel om zijn inhoud als zijn toon groote verontwaardiging heeft gewekt bij de huidige Russische regeering, die heeft verklaard, dat het protest haar volkomeD koud laat en verklaard, dat, om een eenmaal afgekondigd besluit ongeldig te maken, andere maatregelen noodig zijn. De eisch der mogendheden om hun onderdanen de tengevolge der annuleering ontstane schade te vergoe den, schrikt de regeering evenmin af als de bedreigingen. De Belgische regeering heeft al de Belgische volksvertegenwoordigers, die zich buiten het bezette gebied bevinden, verzocht zich eerlang naar Havre te begeven. Bij wet-besluit zijn alle Belgen, die in 1899 zijn geboren, opgeroepen, zich te doen inschryven voor den militairen dienst, behalve degenen die zich in vijandelijk of bezet gebied bevinden of die dienen in de Geallieerde legers. Zij, die zich bevinden in het niet-bezette deel van Frankrijk en in Engeland moeten zich doen inschrijven vóór 1 Aprilzij, die zich in andere landen bevinden, zullen tegen een nader te bepalen datum worden opgeroepen. Reuter verneemt dat de Engelsche cavalerie Jericho bezet heeft en nu aan de oevers van den Jordaan staat. De „Globe" wyst op het groote mili taire belang van Jericho, waar vele wegen samenkomen en dat op vijf mijlen afstand ligt van^. een brug over een ondiepe plaats in den Jordaan. Tijdens den oorlog hebben de Turken ouder Duitsche leiding de oude brug vervan gen door een van beton. Hierover en door Jericho liep een hunner voornaam ste communicatie lijnen tusscheii Jeru zalem en Damascus. Circa 2 mijlen voor Jericho loopt een weg Noord-Zuid door het Jordaandal. Hierdoor krijgt Allenby de derde linie, waarlangs hij kan oprukken naar de TurksGhe basis Sjichem of Nabloes, naast den kustweg eu den rechtstreekschen bergweg Jeru zalem Nabloes. Ook andere bladen wyzen op het hooge militaire belang der stad en de groote vruchtbaarheid der landstreek, die particulier eigendom is van den sultan van Turkije. In Posen zijn alle nieuwe levens middelenkaarten der stad gestolen. De burgemeester looft 1000 Mark premie uit voor het aanbrengen van den dader. Italië'a fiuanciëele Oorlogslast. Hoe wel het eerst laat aan den oorlog is gaan deelnemen, ging Italië toch reeds voor de Isonzocatastr-ophe, die den Italiaanschen staat ook in financieel opzicht duur is te staan gekomen, zwaar ouder de gevolgen van den oorlog ge bukt, Bij eene berekening van de oorlogsgevolgen uit een financieel op zicht zal men moeten uitgaan van het volksvermogen, dat Italië voor het uitbreken vaD den oorlog bezat en dat over het algemeen op 75 a 100 milliard lire wordt geschat. Hiertegenover be droegen de oorlogskosten tot einde 1917 reeds ongeveer 30 milliard, waarbij dan nog het bedrag komt, dat voor de betaling der pensioenen wcrdt verlangd en dat reeds in de laatste maanden van 1917 op vier milliard lire werd geschat. Alles bij elkaar genomen, heeft Italië dus bijna de helft van zijn volksvermogen den oorlog ten offer gebracht en het is zeer begrijpelijk, dat deze situatie tezamen met den lagen stand van de Italiaansche lire de ern stigste onrust in Italië heeft veroorzaakt. Zeer duidelijk komt deze onrust tot uitdrukking in eene beschouwing van het „Bolletino Internationale" van mid den December, waarin o.a. gezegd wordt „Onze bondgenoten zijn ryker dan wy. Het is daarom in hun en ons belang, ons voor de ruïne te bewaren. Ook op economisch gebied moet de eenheid van .front worden tot stand gebracht. Men geve daarom in Parijs, Londen, Rome en New-York eene lee ning van 75 milliarden uit, die door alle vier staten wordt onderteekend. Daarmede zou het crediet van Italië gered zijn en zou de valuta stygen. Een ander middel is er niet". Het is intusschen zeer de vraag, of Italië's bondgenooten hierop zullen ingaan. De New-York World" weet te be richten, dat de oorlog Engeland op het oogenblik 87.585.000. dollars per dag kost. Met andere woorden, zegt bet blad, men zou een Panama-kanaal kun nen bouwen voor minder dan de kosten van twee oorlogsweken. Het onderwas in de Tweede Kaïner. De beslissing inzake de onderwijs- salarissen is vau dien aard geweest, dat iedereen, behalve wellicht de be heerder van de Schatkist, daarmede ingenomen kan zijn, de onderwijzers zelf voorop. Allereerst werd het amendement- Ketelaar aangenomen, waardoor het geheele R-geeringsvoorstel op zij werd geschoven en hiervoor in de plaats het stelsel van de Linkerzijde uit de Kamer werd aanvaard, dat aan iederen onder wijzer zonder uitzondering f 100 salaris- verhooging toekent. Deze beslissing viel bij zuivere partijstemming, alleen voegde de heerBichon van IJsselmonde zich bij de voorstemmers, dus by de Linkerzijde. Daarop kwam in behan deling het voorstel van den heer Van der Molen, die naast deze verhooging aan allen, aan do minimum-lijders nog een extra toelage wenschte te geven, in eenzelfden zin als |aanvankelijk uitsluitend door de Regeering was voor gesteld. En nu kwam het verrassende Minister Cort van der Linden verklaarde dit amendement, dat aan de schatkist ruim 2 millioen extra zal kosten, geens zins onaannemelijk, maar beval het zelfs aan. Het amendement werd daar op zonder stemming aangenomen, hoe wel verschillende leden niet nalieten j hun verbazing te kennen te geven over j de houding der Regeericg, die eerst j een stelsel van 3 millioen te duur ver- j klaart en dit bedrag terugbrengt tot 1 anderhalt millioen. om dit later weer j tot 3 millioen te verhoogen eu daarna nogmaals tot meer dan 5 millioen. Als die houding niet zonderling was, dan was dat nooit één, maar de Regeering wilde blijkbaar het weder oplaaiend vuur van den schoolstrijd in zijn aan vang blusschen en bracht daarvoor een groot financieel offer. Of dit doel in derdaad bereikt zal zijn, blijft de vraag. Maar ons lijkt de oplossin? niet zoo ongelukkig als den heer Visser van IJzendoorn. 't Was waar, het ontwerp hinkt nu op twee gedachten; maar wat hindert dat Allen krijgen nu iets. en zij, die het meest behoeven, krijgen ook het meeste. Dit lijkt niet onbillijk Na nog eenig debat over punten van minder beteekenis werd het wetsont werp zonder stemming goedgekeurd. Avp. Thee en koffie. Het is, naar de St. Ct. meldt, niet mogelijk gebleken, in Maart de distri butie van thee weder te doen plaats vinden. Het kofïïerantsoen is voor het tijdvak van 1 15 Maart bepaald op 0,1 K.G. Gedurende dit tijdvak zal door detail listen aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 20 eener thee en kofïïekaart 0,1 K.G. koffie (1 ons). Tijdens het tijdvak 16Maart—31 Maart zal door detaillisten aan veri ruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 22 eener thee- en kofïïekaart 0,15 K.G. koffie. Dit grooter rantsoen staat in verband met het Paaschfeest. De opening der Jaarbeurs. Gistermorgen heeft H. M. de Koningin de tweede Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht geopend- in tegenwoordigheid van tal vauvoverheden en genoodigden. Behalve de Koningin voerden ook de voorzitter der vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen, mr. W. A. van Zijst, wethouder van Utrecht, en de burge meester van Utrecht, mr. J. P. Fockema Andreae, het woord. H. M. de Koningin sprak in jiaar openingsrede haar bijzondere waardee ring uit voor den verrichten arbeid en wees er op, dat de dank der natie toe komt aan de onvermoeibare baanbrekers der gedachte van samenwerking en initiatief op het gebied onzer voort brenging. Er mag niets worden ver zuimd wat bet menschelijk vernuft zou kunnen scherpen. Zij bracht hulde aan het gemeentebestuur van Utrecht, dat zijn steun voor de Jaarbeurs verleende, H. M. bracht in herinnering den wed loop op economisch gebied, die voor al na den oorlog zou plaats hebben, uitte haar beste wenschen voor de Nederlandsche handel en nijverheid in het algemeen en voor de Jaarbeurs in het bijzonder, om aldus te eindigen „Ik belsuit met in woorden te brengen een gedachte, die mij nimmer verlaat het is een onuitroeibare blijmoedigheid en hoop, omdat ik naast God een onbe grensd vertrouwen heb in het willen en kunnen van mijn volk. Gaarne gaf ik thans gevolg aan uwe uituoodiging deze Jaarbeurs te openen." Zomertyd. Naar gemeld wordt, uit. Den Haag, is een wetsontwerp tot invoering van den zomertijd, ook in dit jaar, bij bet departemeut van Binnenlandsche Zaken in verren staat van voorbereiding. De bedoeling zou zijn dat de zomertijd zal loopen van 1 April tot 1 October. Nog geen graan. Zy die meenden, dat weer verlichting was gekomen in den graanoogst, hebben zich vergist. Het per s.s. „Syrië" en „Taxas" te Rotterdam uit Amerika aangevoerde graan is uitsluitend bestemd voor het „Belgian Relief Comité." lende varkensvereenigingren in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, daartoe uitgenoo- digd door een voorloopig comité be staande uit de heeren L. van Waes- berghe te Hulst, W. Strijdonck te Graauw en Jos. Lafarre te Boschkapelle, welk comité was benoemd in eene op 10 dezer te Hulst gehouden bijeenkomst. By afwezigheid van den heer Van Waesberghe werd het voorzitterschap waargenomen door den heer StrijdoDck. Allereerst werd van gedachten ge wisseld over het onderwerp huisslach ting. Na de verklaring van Minister Posthuma, in de Staatscourant dat het niet in zijne bedoeling ligt het slachten te verbieden van varkens die voor eigen gebruik zijn gefokt, werd het niet noodig geacht alsnog een request over dit onderwerp aan den minister of de Tweede Kamer te zenden. Daarna werd besloten tot stichting van een centraal bureau, bestaande uit een lid van elke aangesloten ver eeniging, waaruit een hoofdbestuur werd gekozen, waarvan de uitslag was, dat de heer Van Waesberghe werd benoemd tot eere-voorzitter, de heer Strijdonck tot voorzitter en de heer Lafarre tot secretaris. Vertegenwoordigd waren 13 vereeni- gingen waarvan 12 zich aansloteD, n.l, Graauw, Boschkapelle, Sluiskil, Hoek, Lamswaarde, Hontenisse, Stoppeldijk, Axel, Hengstdijk, Ossenisse, Driewegen en Neuzen. De vereeniging Baandijk verklaarde zich niet bereid tot aan sluiting. Van gedachten werd gewisseld over den gezamenlijken aankoop van biggen ten einde deze tegen meer billijken prijs te kunnen aanschaffen, daar nu reeds gevallen werden genoemd, dat 30 werd geboden voor biggen die nog niet eens het levenslicht hebben aanschouwd. Daar deze zaak bij vele afgevaar digden zwarigheid ontmoette werd nog geen bepaald besluit genomenmaar toch werd het wenschelijk geacht, dat elke vereeniging eens opgaf hoeveel biggen door de leden verlangd worden. Verder werd de wenschelijkheid be toogd, dat alle vereenigingen Rechts persoonlijkheid aanvragen om bij voor komende onregelmatigheden beter han delend te kunnen optreden. De contributie werd voorloopig be paald op 5 ceut per lid en per jaar. De zetel vau het centraal bureau zal gevestigd zijn te Axel. Nadat besloten was voortaan niet meer te vergaderen op Zondag, ten einde alle vereenigingen in de gelegen heid te stellen zich aan te sluiten, werd de vergaderiug gesloten. - Hedenmiddag had in het café van dhr. A. van Dixhoorn ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans, alhier de verkooping plaats van een partij bouw- en weiland. Koopen 1 en 2 7.80.93 H.A., of 17 gemeten 157 roeden bouwland gelegen tegen den Zuiddorpschen weg en aan den Langenweg werd gekocht door dhr. B. C. IJsebaert, alhier voor 26.150; Koop 3, 3.90.23 H.A. of 8 gemeten 227 roeden weiland, aan het Lagewegje voor 2700 door dhr. A. Wiemes, alhier en koop 4, 8.81.30 H A., of 19 gemeten 233 roeden bouwland, kavel tusschen den Langeweg en het Lagewegje, voor 20.600 aan dhr. IJsebaert, voornmd. Zondag werd in het café van dhr. C. de Coninck alhier een biljardwed- strijd gehouden, waaraan 38 spelers deelnamen. De uitslag was als volgt le prijs E. van de Casteel en Joz. Heijn8dijk, te Axel, 2e Ed. Hofman, Biervliet en Cb. Waeiput, Zuiddorpe, 3e C. de Coninck en S. Wijna, te Axel. AXEL. 26 Februari 1918. Zondagmorgen kwamen alhier op de bovenzaal vau den heer Gilijamse bijeen een 26 tal afgevaardigden van versehil- Arrend. Rechtbank tc Middelburg. Zitting van 22 Februari 1918. C. d. P., 43 jveldarbejder te Overslag gedetineerd, is wegens poging uitvoer veroord

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2