No. 92. wmm 33e Jaarg. Woensdag 27 F 1918. Nieuws- en Advertentieblad 1/3) voor J. C. VINK - Axel. Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland. FEUILLETON. De Arabier en zijn paard. 1 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. DE OORLOG. Een zestal dagen heeft de Duitsche Regeering noodig gehad om te overwe- gen op welke wijze moest worden gereageerd op het verrassende besluit vin de Russische volkscommissarissen van 10 Febr. waarbij de oorlogstoestand ils geëindigd werd verklaard en het leger gedemobiliseerd zonder dat noch lans een vrede met den vijand werd pesloteu. Den 16en Febr. stelde de Duitsche regeering vast, dat de Russi- iche regeering den wapenstilstand fei telijk had opgezegd door haar besluit van 10 Febr., zoodat de Duitsche 'regeering zich, na verstryking van den het wapenstilstandsverdrag van 7 en, de vrije hand in elke richting moest voorbehouden. Deze mededeeling nag er voor de Russen reeds vrij on heilspellend uit en den 18en bereikte ons dan ook het bericht, dat op dien dag de vijandelijkheden aan het Groot fiussische front weder waren begonnen, üanvankelijk hadden deze plaats door een voorwaartsche beweging naar de Duna. maar den daaropvolgendeu dag werden de operatiën uitgebreid over het geheele front tegen Groot Rusland, van het noordelijk Dunabürg tot Luzk in het Zuiden. Door dien massalen opmarsch moest op het Russische volk een diepe indruk worden gemaakt, het geen blijkens de uiteenzettingen van Kühlmann in den Rijksdag, ook niet Ianders dan de bedoeling was van de hervatting van den krijg. Inmiddels waren in den nieuw ge- vormden, goed van voorraden levens middelen voorzienen Ukraïnschen Staat de troepen der Bolsjeviki binnengedron gen om eenerzijds nog te trachten het gezag van de Republikeinsche regeering te ondermijnen, anderzijdsch de zich daar bevindende voorraden weg te halen, minder tot aanwending te eigen bate dan wel om den Centralen de gelegenheid te benemen, zich er mede te verrijken. De ten gevolge daarvan steeds grooteren omvang aannemende onlusten bewogen de Ukrainsche regee ring om de hulp der Centralen in te roepen, waaraan uit den aard der zaak niet getalmd werd te voldoen. En zoo zien we dan den 18 Febr., tegelijk met den opmarsch van Duitsche troepen in de richting van de Duna, andere Duit sche troepen van Kowel uit in Z. O. richting naar Lief het brandpunt van de verwikkelingen oprukken. De demonstratieve opmarsch van de Duitsche legers tusschen Dunaburg en Luzk heeft niet nagelaten, den ge- wenschten indruk op de Russische regeering te makenden 20sten zond deze regeering een draadeloos telegram aan den Duitschen min. van Buitenk Zaken, waarin werd bericht „dat de Raad van Volkscommissarissen met hel oog op den huidigen toestand bereid was, den vrede te teekenen op de voorwaarden, door de afvaardigingen van het Viervoudig verbond te Brest- Litofsk gesteld", en tevens dat het antwoord op de door de „Duitsche Regeering" gestelde nadere voorwaarden onverwijld zal worden gegevenDaar- Vlug en bijna onhoorbaar voerde hem El-Siloh door het bosGh langs een pad aan den oever van deJordaan. Als een gordel, van duizende diamanten oogen •tralende, bruischte de stroom in den •reêrschijn van'het maanlicht en het •tarrengeflonker langs de boomrijke oevers; zijne golven schoten als het ware vonken, wanneer zij in den glans der hemellichten braken het was als hoorde men uit de diepte een mingefluister, waarmede de ruischende populieren har- moniëerden, terwijl de grashalmen en de bloemen aan den oevehzioh op den adem van het westenwindje naar de blinkende watervlakte bogen, welke haar dartelend tegenkabbelde, zoodat het scheen als of alles één liefde was geworden inde natuur, fRechts bewoog zich niets ïd de woestijn -de vrede scheen daar zijnen zetel, v er van het gewoel der menschen, gevestigd te hebben. Die heilige rust temperde de gemoedsbeweging van den jongen Arabier zelfs El Siloh's stap stoorde hem niet, want de weeke grond scueen elastisch te zijn, en zich naar eiken hoefslag te buigen. De weg langs den oever werd intusschen door lianen, en steeds dichter in elkander gegroeide wilgen meer en mede werd dus door de Russische Regeerders geheel op den ingeslagen weg teruggekeerdwat de te Brest- Litofsk gestelde voorwaarden aangaat, deze liggen ons nog versch in het geheugen. De grootste moeilijkheid daarvan heeft gevormd de ontruiming van Polen, ten minste indien deze moeilijkheid niet door Trotzky met opzet toenmaals is geschapen om de onder handelingen te rekken. Want overigens kon dit punt, bij goeden wil aan beide zijden, nimmer aanleiding hebben- ge geven tot zóó groote wrijving. We betoogden het reeds vroeger, de eisch tot het handhaven eener voorloopige bezetting van Polen behoeft geenszins te beduiden, dat annexatielust daaraan ten grondslag ligt en objectief oordeelend moet men de Centralen, en in het bij zonder Duitschland, gelijk geven, dat het naar het Oosten nog wat houdt, zoolang de vrede nog niet algemeen is. M. a. w. zoolang in het Westen nog aspiraties worden gekoesterd om het Rijksland van Duitschland loste scheu ren. Nu geven wé onmiddellijk toe, dat de met Ukraine gesloten vrede weer aanleiding geeft om ten aanzien van Polen ongerust te zijn. Immers in»het vredesverdrag is Ukraine uitge breid met het gouvernement Cholm, gelegen ten N. O. van Galicië, een Poolsche provincie. De Centralen hebben hier dus de nieuwe republiek Ukraine, welke toch is voorbestemd om in de toekomst deel uit te maken van de groote -Russische Republiek, eenvoudig uitgebreid met een deel van Polen, met een deel dus meer ontoegankelijk, en zijn instinct volgende, keerde het paard, op wiens hals de teugels loshingen, weder om, en voerde zijn meester, die zich geheel aan zijn gloeiende fantasie scheen te hebben overgegeven, naar de legerplaats terug. Was het eene beschikking van het lot, of miste het dier, dat anders nooit van het spoor geraakte, ditmaal werkelijk den weg Wij weteD het niet, maar Abu bemerkte met verbazing, dat El Siloh hem langs het naaste pad naar de leger plaats gevoerd hadhij bevond zich tusschen twee rijen tenten. Reeds wilde hij het paard weuden, om de slapenden niet te wekken, en in geene verdenking te komen, toen zich, een weinig dieper in het bosch, het gordijn eener tent opende en het maanlicht eene ranke gestalte bestraalde, met welke Abu's fantasie zich zoo zeer bezig gehouden had, dat hij den verkeerden weg niet had opgemerkt. »Saida!« fluisterden zijpe lippeD. »Abu L lispelde het uit d tent. El Siloh, als begreep hij, dat hier een geheim lag, stapte onhoorbaar naar de tent. De minaeoden hadden elkander hier gevonden. Eerst bij hs aanbreken van den dag reed de Arabier "stil weg, met de zaligheid in het ba t. Eiken nacht voerde hem El-Siloh langs dien weg; hij was de zwijgende vertrouwde van de liefde zijns meesters daarom ook liefkoosde hem Saida, zij klopt 3 hem op den rijzigen hals, en gaf hem uit de van een gebied, dat evenzeer naar zelfstandigheid haakt. De Centralen hebben dus gehandeld met Polen alsof zij te doen hadden met geannexeerd gebied en dit is hetgeen de vrees heeft gewekt, dat de term „zelfbeschikkings recht" in Duitschen mond slechts een leus zonder inhoud is en heeft voorts de terechte verontwaardiging van de Polen opgewekt. Wel hebben de Duit- sche en Oostenrijksche ministers van Buitenl. Zaken getracht dezen pil te vergulden door te spreken van een voorloopige grensregeling, maar het wil ons toeschijnen, dat de haast om met de Ukraine tot vrede te geraken den onderhandelaars beeft verleid een flater te begaan, welke de leiding van de politiek naar het Westen, welke volgens Von Kühlmann „bedaard duidelijk en met vaste hand" moet worden gevoerd in hoo'ge mate zal bemoeilijken. Immers de geaardheid van de Cholrasche bevol king kan in geen enkel opzicht aan leiding geven, te vermeenen, dat door de toevoeging van dit gebied aan Ukraine het „nationalitetsbeginsel" is gehuldigd. Met de toevoeging van Cholm aan Ukraine hebben de Centralen in het Oosten een toestand geschapen, welke gelijkt op de quaestie „Elzas- Lotharingen" in het Westen. Een zestal dagen heeft de Duitsche Regeering noodig gehad om te over wegen op welke wijze moest worden gereageerd op het verrassende besluit van de Russische volscommissarissen van 10 Febr. waarbij de oorlogstoestand als geëindigd werd verklaard en het leger gedemobiliseerd, zonder dat noch- holle hand gerst, gierst en kameelmelk. Zoo waren Abu, en ie schoone Saida gelukkig onder het zegel des geheims maar op zekeren morgen keerde Ampor in de legerplaats terug, en Abu's hemel bedekte zich weder met donkere wolken de volgende nacht was waarschijnlijk de laatste vau zijn stil geluk. Treurig, besteeg hij zijn paard, dat hem stil naar de geliefde voerdezy verbaidde hem weder, en hij wierp zich met al de smart die hem kwelde, aao hare borst. >Mijne zon gaat onder, Saida! gij zijt voor mij verloren Ampor is teruggekeerd en men zegt, dat hij u morgen naar zijn vader wil voeren,* riep de jonge Arabier. Saida stortte heete, bittere tranen, want het was het laatste uur van hunne liefde, en toch zeide zij nog: »AUah is groot 1 Hij kan ons helpen Wij zwijgen van de tranen van het meisje, van Abu's namclooze smart. Wie ooit met vuur heeft bemind, zal de tolteringea vau het afscheid, het smar telijke der scheiding van dierbare wezscs kennen. De diepe ademhaling van El Siloh wekte Abu uit den zwijm zijner gewaar wordingen. Hij zag op, en ontwaarde, dat zijne trouwe makker den hals oprekte en de ooren spitste, als had hij de lucht van iemand, die naderde. »Om Allah's wil riep Saida, »El-3iioh luistertdaar nadert iemand vlied, Abu! vlied, ik staeek het u 1* »Aan uwe voeten wil ik sterven, Saida de zon zal niet ineer voor mij opgaan hernam de Arabier, krampachtig sloeg hij de band aan de greep van zijn sabel. Toen wierp zich het meisje aan zijne voeten. »Wilt gij mij aan schande en vernedering prijs geven riep zij »ik heb immers gezondigd tegen de wetten en de zeden O, als gij Inij werkelijk lief hebt, vlied dan ijlings, opdat mijn naam rein blijve, en er geen vlek aan kleve »Ja, dat wil ik hernam Abu bijna onhoorbaar. De wil van Saida was hem heilig, en hij kende zeer goed de zeden van het land, die eene bruid allen omgang met mannen streng verbieden, en haar daarom door vrouwen doet bewaken. Nog éénmaal vereenigden zich beider lippeu tot een brandende kus, waarna Abu zich in den zadel wierp, en ijlings wegreed. Saida schooi het gordijn der eenzame tent dicht, eu viel op de mat neder met al den weedom, die haar boezem prangde. El Siloh had zijn meester te rechter tijd gewaarschuwd. Een man, wien de ijverzucht den slaap ontzeide, 'rai binnen. Zijn scherpe blik ontwaarde dui i aijk de gestalte van een paard, eu van ecu ruiter, die weinige oogeublikkeu daarna voor zijne oogen verdwenen. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1