Gemengd Nieuws. ïn verband mei de njededeellug des Ministers, dat hij de beschikking wenscht te hebben over al het bij slachting verkregen vet, vroeg men verder of in den zomer aan het Landbouwcomité een consent is verleend voor den uitvoer van schapenvleesch, en wel tot een be drag van 4000 ton. Nu is het juist dat de slachting dezer dieren grootendeels is verricht door de fabriek te Vianen en dat daarna 1154 ton schapenvleesch zijn uitgevoerd door de Great Eastern. Wat is met het vet dezer schapen geschied Is het mede uitgevoerd Zoo ja, waarom heeft de Minister dan niet gezorgd dat dit vet in het land bleef Zoo neen, heeft de regeering er dan beslag op gelegd Heeft deze uitvoer niet geleid tot prysstijging Het is den Minister van Landbouw enz. gebleken dat de circulaire inzake het treffen van maatregelen inzake huisslachlingen, d.d. 4 Pebr. 1918 en het aanhangende wetsontwerp aangaan de een slachtverbod, door velen ver keerd wordt begrepen. In verband daarmede deelt hij mede, dat bedoelde maatregelen moesten wor den genomen om de buitensporige huisslachtingen welke in den laatsten tijd plaats hadden door of ten behoeve van personen, die vroeger niet gewoon waren zelf een varken te mesten en voor eigen gebruik te slachten tegen te gaan. Het ligt echter geenszins in 's Minis ters bedoeling om deze maatregelen in het volgende najaar toe te passen op huisslachtingen, verricht door personen die gewoon zijn hun varkens voor de voorziening in de normale behoeften aan vleesch en spek in eigen gezin te mesten en te slachten. Deze zullen dus goed doen om voort te gaan met het mesten van hun varkens, zooals zij steeds gewoon waren. Eenheidsworst. De Minister van Landbouw heeft aan de lijst van goederen aangewezen ingevolge art. 1 der Distributiewet 1916, toegevoegd het artikel „eenheidsworst'' vervaardigd uit 10 pCt. varkènsvleesch en 90 pCt. rundvleesch. Voor „eenheidsworst,, is vastgesteld een prijs van 1,10 per K.G. AXEL, 22 Februari 1918. Wij onvingen een nieuwe dienstrege ling van de Zeeuwsch Vlaamsche Tram weg Maatschappij, d.w.z. geen verander de dienst, maar een geheel nieuwe. De Maatschappij is n.l. weer zoover gevorderd, dat een nieuw traject in exploitatie kan genomen wordenTer Neuzen,—Philippine, via Hoek. Zeer practisch is de dienst in elkaar gezet. De verschillende uren t van aankomst te Ter Neuzen geven aan sluiting, zoodat als 't ware Ter Neuzen een centrum vormt voor treinen van Axel. Kloosterzande, Philippine en de booten uit Vlissingen. Men kan b.v. om 5 uur v.m. uit Axel vertrekkend reeds te 8.45 in Oostburg zijn vroeger was men er 2.10, als men om 8.55 van hier vertrok. Bovendien zijn vyf zeer gemakkelijke correspondeerende reizen ingelegd van Ter Neuzen naar Philippine n.l. 5.55 7.05, 11.10, 4.00 en 5.35; terug van Philippine 6.33, 9.15, 1.25, 4.45 en 6.45. Voor den volledigen dienst verwijzen we naar ods volgend nummer. We moeten in ons raadsverslag een kleine correctie maken. Door misplaatsing van de komma in het getal 21997,25 (er sfond 2199.725) werd een fout gemaakt. Het eindcijfer der begrootiug 1918 werd vermeerderd met 21.997.25, zoodat de begrooting nu loopt over een totaal van j 116.922,65^ Deze verhooging is veroorzaakt door de geldieening van 20.000 voor de gasfabriek en meerdere wijzigingen. De vlasbcnr*. Niettegenstaande de handel in vlas erg gedrukt wordt door "den onzekeren- toestand, inzake bepaalde regeering s maatregelen, welke men vreest, valt toch de beurs een druk bezoek ten deel en is ook de aanvoer steeds stijgend. Er werd Donderdag 8500 K.G. schoon- vlas en 114.300 K.G. driekwart schoon aangeboden. Kooplust was er niet, zoodat weinig of niets tegen matige prijzen werd verhandeld. De beurs werd door 167 personen personen bezocht. Tegen 12 uur ver- eenigde men zich op de bovenzaal bij dhr. Koole, waar een vergadering werd gehouden van ruim 200 vlashandelaars. De voorzitter de heer F. Dekker Pz. sprak de aanwezigen moed in en wees op de oorzaken der slapte. Wel hangt den vlassers een groot gevaar boven het hoofd, doch men behoeft daarom nog niet den moed te verliezen. Spr. stelt zich voor met het Bestuur der Vlaisvereeniging naar Den Haag te gaan en daar aan de Rijkscommissie van Toezicht trachten duidelijk te maken, dat mocht besloten worden tot in beslagname van vlas, beneden den kostprijs, dit voor de vlas industrie een ramp zou zijn waarvan geheel Zeeuwsch- Vlaanderen de gevolgen in de beurs zou voelen. Met applaus stemde men met dit plan in en vol vertrouwen in het optreden van hun voorzitter reden de beursbezoekers weer huiswaarts, om volyverig de molens te doen snorren. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot zetter voor 's Rijk directe belastingen in de gemeente Hengstdijk de heer J. F. du Bois, ter vervanging van den heer A. C. Hermans die overleden is. Door de Christelijk Historische Kiesvereeniging alhier zijn in een ge houden vergadering tot voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer gekozen de heeren Mr. Dr. J. Ankerman, lid der Tweede Kamer en D. J. Dees, te Ter Neuzen. Te Zaamslag werden gekozen de heeren Mr. A. F. de Savornin Lohman, Dr. J. Th. de Visser, Mr. Ankerman en D. J. Dees. Te Ter Neuzen de heeren Ankerman, ees, P. J. Nahuijsen, voorz. der Chr. Nat. Werkmansbond te Utrecht en Dr. P. Steiuz te Goes. Van 13-19 Febr. zijn de navol gende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezond heidsraad gekomen Typhus2 gevallen te Hulst, 1 te Krabbendijke. Roodvonk1 geval te Colijnsplaat, Krabbendijke en Vlissingen, 2 te Krui ningen. Diphtritis 2 gevallen te Ellemeet en Groedc, 1 te Goes, St. Kruis en Wemeldinge. De vleeschkwcstie. Er is heel wat te doen over de vleeschprijzen en geen wonder. We hebben te weinig brood, om de maag behoorlyk tevreden te stellen, spek is weinig of niet te bekomen, voorzoover men niets in de kuip heeft en het vleesch, dat er nog is, wil men zóó duur verkoopen, dat het niet meer betaalbaar is. Aan den andêren kant echter wil de Minister de prijzen tempe ren, doch nu zeggen de slagers: stop. Wij slachten om te verdienen. De boereu vragen hoo^e prijzen, duskunnen wij niet anders dan duur vleesch ver koopen. Het kan niet anders, of het vleesch in den vrijen handel moet nog veel dum'der worden. De varkensstapel is zoo goed als opgeruimd, zoodat veel meer runderen dan in normale tijden worden geslachtzelfs wordt een per centage van 60 a 70 pCt. genoemd. De veehouders, die in het najaar zooveel runderen hebben weg moeten doen wegens gebrek aan voedsel, bren gen nu niet anders meer naar de markt vaor slachtvee dan alleen die koeien, die niet meer geschikt zijn voor de melkerij. De zg. kalfkoeien, die in het voorjaar weer melk moeten geven, worden niet voor de vleeschconsumptie weggedaan, zijn ook zeer duur en zullen wellicht in het voorjaar tegen 8 A 900 door de melkboeren ingekocht moeten worden. Een slager in onze gemeente gaf zelfs nu reeds f 1000 voor een vaars. Te Rotterdam werd de2e week al het ter markt gebracht vee door militairen in beslag genomen. De N. R. Crt. meldt dat namens den Minister van Oorlog de kapitein Schutte bij verschillende boeren in de gemeente Overschie ongeveer 250 koeien heeft opgevorderd voor de militaire etappe slachterijen. Om te voorkomen, dat er koeien ontvoerd zouden worden, waren de w.egen op Rotterdam door politie afgezet en ook enkele in de gemeente zelf. Oflderstaand telegram is Dinsdag verzonden aan den Minister van Oorlog en aan den opperbevelhebber van Land bouw en Zeemacht De af deeling Zeeland van den Nederl. bond van Veehandelaren protesteert tegen inbeslagneming van vee door etappendienst te Rotterdam op de Rotterdamsche marki van 18 en 19 Fe bruari, aangezien er voldoende vee ter markt te koop was, en door etappen dienst aangeboden prijzen belangrijk beneden marktprijs zijn. Zij roept eer biedig uw tusschenkomst in. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft aan alle Burge meesters telegrafisch opgave gevraagd van alle runderen ouder dan 12 maan den, in verband met een eventueele vordering van rundvee. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 24 Februari 1918. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9l/a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 973 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. De soldaat kommies B, afkomstig uit Friesland, heeft langen tijd in Zeven bergen gelegen en kocht zijn sigaren bij den heer U. met wien hij bevriend geraakte en in wiens huis hij toegang kreeg. Langzamerhand zijn er betrekkin gen ontstaan tusschen dezen kommies soldaat en de vrouw des huizes. B, werd later naar Etten verplaatst. Maar ook toen hij Etten tot standplaat had, kwam hij nog herhaaldelijk naar Zeven bergen en bezocht hij de familie U, Het plan werd gesmeed om U. van kant te maken, en de moord zou wordeD uitgevoerd in een stillen nacht, op een eenzamen weg, als U. voor z'n plezier met zijn vriend B. zou zijn meegegaan op jacht naar de smokkelaars. U. liet zich inderdaad bewegeD, zoo'n jacht mee te maken. Eenmaal tweemaleD B. schijnt reeds toen het plan te hebben gehad om U. te vermoorden, maar heeft het niet tot uitvoering kunnen breDg.en In den nacht van Woensdag op Donder dag echter, tusschen den molen van Zwartenberg en Leur, is de gruweldaad verricht. B. moet zijn geweer vlak bij het hoofd van U. hebben afgeschoten de kogel is door de linkerslaap gegaan en door de hersenen naar builen geslagen B. is„ naar Zevenbergen teruggekeerd om het nieuws daar te vertellen aan de vrouw van U. B. fletberichtmoetdaar niet de uitwerking hebben gehad, die er misschien vroeger van verwacht een hevige onrust over de gevolgen der misdaad taaakte zich van de twee meester Ze waren echter sluw genoeg om nog hier en daar te intormeeren, of U. er ook was, daar hij dien avond zoo lang uitbleef. Voorbijgaande boeren hebbea Donderdag uk reen het lyk van U. aan den weg 'oodeu. Velen dachten dadelijk aan Bwant de verhouding waarin B. leefde met de vrouw van U. was bij velen bekend. B. hield zich echter buitengewoon onverschillig en praatte met Jan en alleman over den gruwelyken moord bij Zwartenberg. B. is in den ochtend van Donderdag met een koetsier uit Zevenbergen, te ruggereden- Hij is gearresteerd, na dat by vrouw U. huiszoeking was gedaan en er brieveD waren gevonden van B. aan de vrouw. De vrouw zelfs des middags aangehouden en per rijtuig naar Zwartenberg gebracht De moordenaar heeft bekend. Te Zegwaart is ingebroken in de melkfabriek „Nutricia", Uit de brand kast is ruim 2000 ODtvreemd. De daders zijn al heel brutaal te werk gegaan. Men is eerst door een raam het huis van den boekhouder binnen gedrongen, waar meu uit diens broekzak de sleutels der fabriek en van de brandkast gehaald heeft, Daarmede heelt men zich toegang verschaft. De wakers der fabriek hebben geen onraad bespeurt. Hoewel rechercheurs met politiehonden een onderzoek hebben ingesteld, is de dader nog niet opge spoord. Een Duitsch militair, die lichaame- lijk ongeschikt was verklaard voor de krijgsverrichtingen aan het front en daarna was aangesteld tot gevangen bewaker in het kamp Miinsterlager, had zich bij berhaliDg schuldig gemaakt aan het verstrekken van valsche passen aan krijgsgevangenen, om daarmee te kunnen ontvluchten, Daarvoor was hij in de gevangenis te Munster opge sloten en eerst tot 10 jaar gevangenis straf en daarna ter dood veroordeeld. Hij wist echter uit de gevaDgeDis uit te breken en kwam Zondag te Losser bij Oldenzaal over de grens. Te Duiven werd door de Rijksamb tenaren een kar takkebossen aangehou den op vermoeden dat daarin smokkel waar was verborgen. Dit vermoeden bleek juist70 doozen kwatta chocolade en 50 kisten zeep kwamen van onder het hout voor den dag. Kar en paard benevens hout en smokkelwaar werden in beslag genomen, wat voor den be-- trokkene een schadepost beteekemt van circa 5000. Gefopt. Het gebeurde in een onzer grensplaats jes broeinest van smokkelarij in alles en nog wat. Een bekend Amsterdamsch humorist liep daar met zijn bagagetaschje in de hand ec werd aangesproken door een meneer die reeds geruimen tijd achter hem had .geloopen. Kwasi onverschillig vroeg deze Hoe veel heb je bij je. Drie honderd antwoordde de hu morist. - Goed sprak weer de onbekende it geef je een dubbeltje per stuk. Ze giDgeD naar een café, dronken een glaasje bier en toen werd de humorist uitgenoodigd maar uit te pakken. Neen vriend aldus de humorist, ik heb me al zoo vaak door menschen van jullie soort laten beetnemen, éérst betalen. De on-bekende ging daarmede accoord en in de portefeuille van den humorist verdwenen drie bankbiljetten van tien gulden. Toen overhandigde hij den in houd van zijn tasch aan den kooplustigen onbekende die een allerzotst gezicht trok toen hem driehonderd coupletten werden overhandigd, die de humorist verkocht iu plaatsen waar hij optrad. - Ik dacht dat je kwatta's in die tasch had stamelde de verblufte on bekende. 't Zou echter nog mooier worden. De onbekende ol. maakte zich bekend alskommies, die een smokkelaar -iacht te s'nnppes Zoodat de koop natuur lijk niet gesloten werd en de humorist er op zijn beurt tusschen zat 1 Yolk. Van e D (bruari !D niet irlogsh: an 4 d evig k Ie vroi obers 1 iaar ze mstbatt lot zink iel wei ten gro loorzee «der zi marin el tal mal ging vt Het Wilson deallie jemeei den 21 open Zooa ilechts dent eens 1 kant t De drag t Er gewez min. van A dat 1 digers de O verkh onder het gi valt a dat d beslis welke ethno der t Da ZOOWl Dona Rijke king de b weg Ka Vei Ovi K. t< van 1 On bewe Jansi ieder hech Zo buitf uitoc Belg Drie T< hebl E b dor{. wer! eem vooi gen F bij iede hec gav V J. een elk. hec I eer W sul art

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2