No. 90 Woensdag 20 Februari 1918. 33e «laarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. De Arabier en zijn paard. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nös. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden tranen ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. De kettinghandel. De grootste kanker, die tegenwoordig aan het maatschappelijk leven knaagt, is zeker de kettinghandel, die ondanks alle inbeslagnemingen, in.de hoofdstad nog welig tiert. Controle toch is uiterst moeilijk, waar menig woonhuis thans tevens tot pakhuis dient. Beslag leggen op voorraden in veemen enz. treft slechts een deel der kettinghandelaars. Want levendig blijft 'tin de zaken dezer heeren, ondanks de energieke maatregelen der overheid, schrijft de Amsterdamsche correspondent van de Leeuw. Crt. Er is bijna geen café in Amsterdam waar niet gekettinghandeld wordt, buiten en behalve de smokke- laarsbeurs aan het Damrak. Indien de consumenten nu maar zoo verstandig waren degenen, die zulke louche aan biedingen doen, aan te geven, dan zou wel spoedig groote schoonmaak gehou- d-en worden. Maar het verlangen naar een kopje thee f 5 per pond is onder andere nog velen te machtig. En juist die artikelen als thee, citroenen, koffie, kaarsen enz., die anders niet of bijna niet te krijgen zijn, maken de gelief koosde handelsobjecten uit, naast, vooral den laatsten tijd, alles wat men ge woonlijk tot de manufacturen recent. Als een bewijs hoe door dezen handel de prijzen gedreven worden moge dienen het afgeluisterde gesprek tus- scben twee gildebroeders op de tram, waarvan de een den ander vertelde, dat hy 200 gros veters van f 3 inkoop voor t 7 per gros had verkocht, 'n Extra belasting van den consument met 800 gulden Jammer genoeg ontbrak mij de 5) »Ik verbreken zal riep Ampor, haar xin de rede vallende, en zijn oog vonkelde van gramschap, dat de armste Arabier bij hem voorgetrokken werd. Denkt gij, dat ik mij zelveu beschimpen zal? Al de Scheikhs in de woestijn weten, dat gij mijne vrouw wordt; de schande zou mijn hoofd treffen, wanneer ik de zoon van een Vorst voor deo geringsten van mijn stam moest zwichten. En, bij de heilige Caaba dat duld ik niet, of de dood moest mij vóór den hoogtijd treffen. Gij zijt schoon, Saidagelijk eene Bouri, het Paradijs ODtsneld te schoon, om in het stof te verbloeien, Gij woidt de mijne, al zou ik daarvoor Abu's bloed vergieten Bij deze laatste woorden stortte Saida met een gil ter aarde. De Scheikh sprong toe, en hief zijne dochter op. Maar Ampor, riep »Zij is een zottin Ik heb uw woord, dat is genoeg gij kent den prijs.. Met rassche schreden verliet hij de tent. De Scheikh hield Saida in zijne armen zijn vaderlijke aDgst (want het tijd om de heeren na te speuren. Welk een invloed dit kwaad ook in den manufacturenhandel zeer tot schade van bonafide winkeliers en consumenten tengevolge heeft, moge voldoende blijken uit de instemming, waarmede de nieuwe regeling op het vervoer vamextiel- goederen in vakkringen over 't algemeen is ontvangen. Ondanks den last, die er natuurlijker wijze voor ieder ,t gevolg van is, vooral voor.de talrijke marktkooplui in „onge regeld" uit Jodenbreestraat en omgeviDg by hun reizen op de provinciale markten is men toch blij dat de voorraden der beunhazen en aasvogels een-, twee- en driehoog opgeslagen, zoodat ze buitens huis worden gebracht, door de ambte naren geconfiskeerd worden. Maar niet alleen in de hoofdstad zitten de clan destiene voorraden der kettinghande laars, naar een goed ingelicht vakman verklaarde, moeten er in Lisse en flillegom in sommige bollenpakhuizen eveneens groote voorraden katoen zitten. Schaarschte in menig artikel, evenals de hooge prijzen, mogen dus gerust kunstmatig heeten, voor zoover als bijvoorbeeld bij graan bekend is, dat er werkelijk een tekort bestaat. Wat echter de opheeterdaad betrapten betreft, deze worden tenminste te Amsterdam, ook zonder gerechtelijk vonnis gevoelig gestraft door een greep in hun beurs, daar helaas bij de meeste menschen de zetel van het gevoel Dog dichter bij de broeks dan bij de borstzak zit. Ter illustratie moge het voorbeeld van den banketbakker dienen die werd betrapt op het koopen van een 150 K.G. meel van een der leden van't beruchte gilde, die natuurlijk deze hoeveelheid weer uit de eerste of zooveelste hand meisje was zijn trots) maakte den anders ruwen krijgsman week en teêrgevoelig hij sprak haar met de vleiendste woorden toe, streek de glanzig-zwarte lokkeu van haar voorhoofd weg, en droeg haar op hare mat. »Saida sprak hij, »kon ik om uwent wil terugtreden, ik rieed hetmaar mijne eer, mijn leven staat op het spel de Bassa van Acre is mijn vijand hij heeft gezworen mij en mijn stam te verderven. Ampor is zijn vriend om hem te believen wil de overmachtige zich met mij ver zoenen, Gij ziet dus »0 spreek niet verder, vaderriep zij smeekende »waartoe al die woorden Het lam zal gehoorzamen en deo slachter volgeo, opdat het bloed van den trouwen Abu oiet stroome I. Zij bedekte zich het gelaat met de beide handen, en toen de Scheikh haar weder toesprak wenkte zij hem zacht, dat hij haar alleen zoude laten. Om haar niet meer te kwellen, verliet de Scheikh de tent. Saida gaf zich geheel over aan de smart van haar verstoord levensgeluk. Des avonds zag zij zich, volgens de zeden van haar geboorteland, in de eenzame tent door vrouwen bewaakt. De nacht is in die oorden meestentijds, behalve in de wintermaanden of in den van een broodbakker had gekocht. De kooper had 75 gulden betaald en kreeg van de gemeente 21 gulden uitgekeerd, berekend, volgens de noteering van Augustus 1914. Terecht merkte een ooggetuige op„Zachte heelmeesters maken onfrissche wonden ook in het lichaam der maatschappij." Nog een staaltje Te Amsterdam zyn o.a. weer in be slag genomen 593 pakken kaarsen, 17 kisten thee, 29 balen en 225 K.G. meel, 1 baal en 102 K.G. rijstemeel, 206 K.G. groene erwten, 66 K.G. koffie, 9 vaten cacao, 224 K.G. bruine boonen, 937 K.G. bloem, 73 kisten slaolie, 50 doozen borduursels, 100 stukken gras linnen, 1566 el manufacturen en 46 pakjes tafellakens. Russische leeningen. Duitsche bladen vernemen uit St. Petersburg dat in de zitting van de centrale uitvoerende commssie van 3 Februari het volgende decreet inzake de annulleering der staatsleeningen aan genomen is. lo. Alle staatsleeningen, die door de regeeringen der Russische bourgoisie zijn opgenomen, worden vanaf 1 Dec. 1917 (oude stijl) ongeldig verklaard en de Decembercoupons met meer betaald. 2o. Evenzoo worden alle garanties, die deze regeeringen voor de leeningen van verschillende ondernemingen heb ben gegeven, ongeldig. 3o. Alle buitenlandsche leeningen worden onvoorwaardelijk en zonder uitzondering geannulleerd. 4o. Obligaties op korten termijn blijven van kracht'procenten worden niet betaald. De obligaties zelf gelden als credietpapier. regentijd, een schemering, waaraan de zon ontbreekt, maar welke de vonkelende starren en het maanlicht in een bleeken dag herscheppen. De starren van het •zuiden zijn heerlijker dan die van het koude noorden zij schieten stralen als van deD verblindenden bliksem, en won derlijk werkt hare beschouwing op des menschen geestal was het ook nog zoo zeer nacht in zijne ziel, al had de smart ook haren dichstten sluier jover zijn ge moed gespreid, die starrenglans baant zich een geheimzinnigen weg in het hart aau hare zachte stralen verbindt zich de hoop, de dochter des hemels, die den bedroefden lijder verkwikt, gelijk de verfrisschende regen den dorren grond. Abu lag aan den voet der twee wilgen, op welker takken een haren mat rustte, die de tent en woning van den arme uitmaakte het zadel van zijn paard on dersteunde zijn hoofd. El Siloh, met een licht vlechtwerk aan een der boomen gebonden, strekte deo kop over zijn mees ter uit, als waakte hij over zijn slaap. Maar Abu sliep nietzijn hart was verscheurd hoe had hij dan ook kunnen slapen Hij staafde onalgewend en bewegingloos naar den met starren be zaaiden hemel. Wel speelde de lauwe nachtwind in zijne haren, en ruischte in de wilgen, als een geheimzinnige bodfc, 5o. Minderbemiddelde burgers, die geannulleerde binnenlandsche leenin gen ter waarde van ten hoogste 10.000 roebel bezitten, worden schadeloos ge steld met aandeelen in denieuwe leening der Russische socialistische federatieve radenrepubliek. 6o. De inleggingen in de ryksspaar- bankea en hare renten zijn onaantast baar. De geannulleerde leeningen in het bezit der spaarbanken worden op de schuld der republiek overgenomen. 7o. Inzake de schadeloosstelling der vakvereenigingen en dergelijken worden byzondere bepalingen uitgewerkt. 8o. De leiding der liquidatie van de leeningen berust by den oppersten staatshuishoudelijken raad. 9o. De uitvoering berust bij de staats bank. lOo. De vaststelling van minderbe- raiddelden geschiedt door bijzondere commissies. Deze hebben het recht, spaai gelden, die niet door middel van werken zijn verkregen, te annulleeren, zelfs als deze spaargelden de som van 5000 roebel niet teboven gaan. Uit een antwoord van den Minister van Buitenlandsche Zaken op vragen van den heer Van Idsinga blijkt, dat de Nederlandsche regeering aan de overige neutrale regeeringen heeft voor gesteld gezamenlyk ten opzichte van de nietigverklaring der Russische lee ningen op te treden. Spanje heeft zich hiertoe in beginsel bereid verklaard. Van de Scandinavische rijken en Zwit serland wordt binnenkort antwoord verwacht. Intusscben heeft Hr. Ms. tijdelijk ge zant te Petrograd geprotesteerd legen elke actie van het bewind der volks maar de joDge Arabier scheen dood voor alles wat hem omgaf. Eindelijk werd hij door El-Siloh uit zijne gevoelloosheid gewekt. Het tronwe dier streek hem met de tong over het gelaat, en Abu sproDg verschrikt op. Toen hij echter zag, dat het zijn trouwe vriend was, die hem liefkoosde, zeide hij, zijn hand op deszelfs hals leggende en dien vriende lijk kloppenoe»Ja, ja, mijn goede El SilohAbu is arm, recht arm lot zelfs de hoop heeft men hem ontnomen Vervolgeus met den arm op het zadel leunende, sloeg hij zijne oogen op, en staarde weder naar de starren. Deze blikten hem zoo vriendelijk toe, dat de last, die zoo zwaar op zijne ziel drukte, lichter en lichter scheen te worden hij haalde verscheidene malen diep adem, om de gloeiende borst, door den frisschen nachtwind te verkwikken hij richtte zich op, en leunde tegen een der wilge- stammen. »AUah is groot I Hij kan ons helpen U lispelde hij, en dat gezegde van Saida stortte troost in zijne ziel, waaruit de nevelen allengs weken. »Voer my naar buiten, El-Silohde nacht is lauw en toch verkwikkendverstrooiing zal mij goed doen.* {Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1